B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri | diyetz

B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

 

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini, B kompleks grubundaki sekiz vitaminden biridir. 1932’de keşfedilmiş olmasına rağmen, bilim insanları onunla ilgili hala yeni şeyler öğreniyorlar.

 

Çoğu insan besinlerden yeterli B6 vitamini alır ancak folat ve B12 gibi diğer B kompleks vitaminleri eksikse, B6 vitamini de eksiktir.

 

B6 vitamini eksikliği karaciğer, böbrek, sindirim veya otoimmün hastalıkların yanı sıra sigara içenler, obez insanlar, alkolikler ve hamile kadınlarda daha yaygındır.

 

Vücudunuzda, B6 vitamini, 150’den fazla enzim reaksiyonunda rol oynar. Bunlar vücudunuzun, yediğiniz protein, karbonhidrat ve yağları işlemesine yardımcı olur. B6 ayrıca sinir ve bağışıklık sistemlerinizin işlevleri ile de yakından bağlantılıdır.

 

Son zamanlarda, B6’nın antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bu, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

İşte B6 vitamini eksikliğinin işaret ve belirtileri…

 

 

Deri Döküntüleri

B6 vitamini eksikliği seboreik dermatit adı verilen kırmızı, kaşıntılı döküntülerden biridir.

 

Döküntü, kafa derisinde, yüzünüzde, boynunuzda ve göğsünüzde görülebilir. Yağlı, pul pul görünümlüdür ve şişlik veya beyaz lekelere neden olabilir.

 

B6 eksikliğinin deri döküntüleri ile sonuçlanmasının bir nedeni, vitaminin sağlıklı ciltler için gerekli olan kolajen sentezlenmesine yardımcı olmasıdır. Bu durumlarda, B6 tüketmek hızlı bir şekilde döküntüyü temizleyebilir.

 

Seboreik dermatitten etkilenen bazı kişilerin B6 için daha yüksek gereksinimleri olabilir. Bir B6 yüz kremi, bazı kişilerin seboreik dermatit semptomlarını iyileştirmesine yardımcı olmuştur.

 

 

Çatlak ve Ağrılı Dudaklar

Çok acı verici olmasının yanı sıra, çatlak ve ağrılı dudaklara sahip olmak, yemek yeme ve konuşma gibi aktiviteler yapmamıza engel olabilir.

 

Özellikle, riboflavin, folat , demir ve diğer besin maddelerinin eksiklikleri de bu duruma neden olabileceği gibi, güneşli, kuru veya rüzgarlı hava ve diğer dış etkenler de neden olabilir.

 

 

Ağrılı Ve Parlak Dil

B6 eksikliğiniz varsa, diliniz şişmiş, boğazınız iltihaplı veya kızarmış olabilir. Buna glossit denir.

 

Dilin parlak ve pürüzsüz yüzeyi papillaların kaybına bağlıdır.  Glossitis, çiğneme, yutma ve konuşma sorunlarına neden olabilir.

Folat ve B12 dahil olmak üzere diğer besin maddelerinin eksiklikleri de bu duruma neden olabilir. Glossiti temizlemek için tüm bu vitaminlerini tüketmek gerekebilir.

 

 

Ruhsal Değişiklikler

B6 eksiklikleri ruh halinizi etkileyebilir. Bazen depresyona, kaygıya, sinirliliğe ve artan ağrı hissine katkıda bulunur.

 

Çünkü B6, serotonin ve gama-aminobutirik asit (GABA) gibi çeşitli nörotransmiterlerin yapımında rol oynar. Hem serotonin hem de GABA, anksiyete, depresyon ve ağrı duygularını kontrol etmeye yardımcı olur.

B6’nın bu tür duygu durumlarıyla mücadeledeki rolü çeşitli koşullarda test edilmektedir.

 

B6’nın bu tür duygudurumla mücadelede oynadığı rol şu şekilde test edilmektedir: Örneğin, otizmli bireylerin yaklaşık yarısında, B6 ile destekleyici davranış problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur, muhtemelen nörotransmitterlerin üretilmesine yardımcı olur.

 

Araştırmalar ayrıca, günlük 50-80 mg B6 takviyesi almanın, ruh hali, sinirlilik, anksiyete ve depresyon gibi premenstrüel sendrom (PMS) semptomlarına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

B6’nın olası bir nedeni PMS ile yardımcı olabilir çünkü ruh halinizi yükselten serotonin yapmanıza yardımcı olur. Bilim insanları, PMS deneyimi olan kadınların aslında vitamin ve mineral eksikliklerinin olup olmadığını anlamak için daha fazla araştırma yapıyorlar.

 

 

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması

İyi çalışan bir bağışıklık sistemi, enfeksiyonları, inflamasyonu ve çeşitli kanserleri önlemenin anahtarıdır. B6 dahil olmak üzere besin eksiklikleri bağışıklık sistemini bozabilir.

 

Daha spesifik olarak B6’daki bir eksiklik, enfeksiyonlarla savaşmak için gerekli olan antikor üretiminin azalmasına neden olabilir.

 

B6 eksikliği, vücudunuzun T hücreleri de dahil olmak üzere beyaz kan hücresi üretimini de azaltabilir. Bu hücreler, bağışıklık sistemini düzenler.

 

Ek olarak, B6 vücudunuzun beyaz kan hücrelerinin hareketlerini yönlendirmeye yardımcı olan interleukin-2 adlı bir protein yapmasına yardımcı olur.

 

Otoimmün bozukluğu olan kişiler, B6’nın yok edilmesini artırabilir, bu da vitamin ihtiyacını artırır.

 

 

Yorgunluk ve Enerji İhtiyacı

B6 vitamini eksikliği alışılmadık şekilde yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir

 

Hücreleriniz çok az miktarda hemoglobin sonucu yeterli oksijen almazsa buna anemi denir. Bu sizi yorgun ve zayıf hissettirebilir.

 

Ek olarak B6 formunu satın alabilirsiniz, ancak piridoksin HCl daha yaygındır ve genellikle PLP’den daha azdır.

 

Anemi yorgunluğunun yanı sıra, B6 eksikliği de uykuya teşvik edici hormon melatonin yapımındaki rolüne bağlı olarak yorgunluğa potansiyel olarak katkıda bulunabilir.

 

 

Eller ve Ayaklarda Karıncalanma ve Ağrı

B6 eksikliği, periferik nöropati olarak adlandırılan sinir hasarına neden olabilir. Semptomlar kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınızda yanma, ateş ve karıncalanma ağrılarını içerebilir.

 

Sinir hasarı aynı zamanda beceriksizlik, denge sorunları ve yürümede zorluklarla sonuçlanabilir.

 

Ek olarak, takviyelerden sürekli olarak fazla miktarda B6 (piridoksin HCl) almak nöropatiye de neden olabilir. Bu, büyük miktarlarda inaktif B6’nın vücudunuzdaki B6 aktif PLP formu ile rekabet edebildiği ve bloke edebildiği için olabilir.

 

B6 eksikliğinden kaynaklanan sinir sorunları, yeterli B6 alımı ile tersine çevrilebilir. Öte yandan, B6 toksisitesinden kaynaklanan sinir sorunlarını tedavi etmek daha zor olabilir.

 

 

Nöbetler

Nöbetler B6 eksikliği de dahil olmak üzere farklı nedenlerle gerçekleşir. Yeterince B6 olmadan, sakinleştirici nörotransmitter GABA’yı yeterli miktarda kullanamazsınız, bu nedenle beyniniz aşırı miktarda etkilenebilir.

 

Nöbetler kas spazmları, yuvarlanan gözler ve sarsıntılı kollar veya bacaklar gibi semptomlara neden olabilir. Bazen insanlar hızlı, kontrol edilemeyen sarsıntılara (kasılmalar) veya bilinç kaybına uğrarlar.

 

Yenidoğanlarda B6 eksikliğinin, nöbetlere neden olduğu bilinmektedir. İlk olgular, 1950’lerde bebeklerin B6 yetersizliği olan bebek formülü ile beslendikleri için bildirilmiştir.

 

Daha yakın zamanda, yetişkinlerde B6 eksikliğine bağlı nöbetler bildirilmiştir. Bu olgular en sık hamilelik, alkolizm, ilaç etkileşimleri veya karaciğer hastalıklarında bulunmuştur.

 

B6 eksikliğinin düzeltilmesinin, ilgili nöbetlerin tedavisinde çok başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Yüksek Homosistein

Homosistein, protein sindirimi sırasında oluşan bir yan üründür. Bir B6 eksikliği yanı sıra folat ve B12, homosistein işlemine yardımcı olmak için bu B vitaminlerine ihtiyaç duyulduğundan, anormal derecede yüksek homosistein düzeyine yol açabilir.

 

Artan homosistein düzeyleri, Alzheimer hastalığının yanı sıra başta kalp hastalığı ve inme olmak üzere birçok sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir. Homosistein yükseldiğinde, kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir.

 

Neyse ki, homosistein düzeyiniz basit bir kan testi ile kontrol edilebilir. Genel olarak, yükseltilmiş homosistein B6, B12 ve folat takviyeleri alınarak düşürülebilir.

 

 

B6 Vitamini Bakımından Yüksek Gıdalar

Vücudunuz fazla B6 vitaminini depolamaz. Eksikliği önlemek için, düzenli olarak tüketmeniz gerekir.

 

B6’nın birçok hayvansal ve bitkisel gıdada yaygın olarak bulunması nedeniyle bu genellikle zor değildir. Buna ek olarak, genellikle kahvaltı gevrekleri ve beslenme çubukları gibi güçlendirilmiş gıdalara eklenir.

 

Hamile olmayan yetişkinler için B6 vitamini referans günlük alım miktarı (RDI) 1,7 mg’dır.

 

Burada doğal olarak B6’nın yanı sıra ortak porsiyon boyutlarını sağlayan en iyi yiyeceklerden bazıları belirtilmiştir:

 

Gıda Hizmet boyutu % RDI
Derisiz hindi göğsü, kavrulmuş (85 g) % 40
Halibut, pişmiş (85 g) % 32
Sığır filetosu biftek, ağartılmış (85 g) % 29
Derisiz tavuk göğsü, pişmiş (85 g) % 26
Vahşi yakalanmış somon, pişmiş (85 g) % 24
Muz Orta boy (118 g) % 22
Kabuğu  ile fırında patates Küçük (138 g) % 21
Kavrulmuş Antep fıstığı (28 g) % 19
Tatlı kırmızı biber dilimleri, ham 1 su bardağı (92 g) % 16
Kuru erik 1/4 fincan (33 g) % 14
Dondurulmuş Brüksel lahanası, haşlanmış 1/2 bardak (78 g) % 13
Ayçiçeği tohumu, kavrulmuş (28 g) % 11
Avokado 1/2 meyve (68 g) % 11
Mercimek, haşlanmış     1/2 bardak (99 g)               % 10          

 

 

Özellikle, hayvansal kaynaklarda ve takviye edilmiş gıdalarda ve takviyelerde B6’nın formları genellikle bitki besinlerinde bulunan formdan daha iyi emilir.

 

Sadece bitkisel besinleri yerseniz, bu farkı yaratmak için daha fazla B6’ya ihtiyacınız olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ