B12 Vitamini için Alınması Gereken Doz Nedir? | diyetz

B12 Vitamini için Alınması Gereken Doz Nedir?

  • 1.889 kez görüntülendi.

 

 

B12 vitamini, vücudunuzda birçok kritik rol oynayan suda çözünen bir vitamindir.

 

Bazı insanlar, tavsiye edilenden çok yüksek dozda B12 almanın sağlıkları için iyi olduğunu düşünmektedir.

 

Bu yüzden bu vitaminin ne kadarının çok fazla olduğu merak konusu.

 

Bu yazıda, B12 vitamininin sağlık yararları ile birlikte yüksek dozlarda alınmasının potansiyel riskleri anlatılmaktadır.

 

 

 

B12 Vitamini Takviyesinin Faydaları

 

B12 vitamininin sağlık için gerekli olduğu konusunda şüphe yok.

 

Bu besin, vücudunuzdaki kırmızı kan hücresi oluşumu, enerji üretimi, DNA oluşumu ve sinir bakımı dahil olmak üzere birçok fonksiyondan sorumludur.

 

B12 et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, süt ürünleri ve güçlendirilmiş tahıllar gibi birçok gıdada bulunsa da, pek çok insan bu önemli vitaminden yeterince alamamaktadır.

 

İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), bazı ilaçlar, genetik mutasyonlar, yaş ve diyet kısıtlamaları gibi sağlık koşulları, B12 için artan bir gereksinime neden olabilir.

 

B12 vitamini eksikliği, sinir hasarı, anemi ve yorgunluk gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu yüzden risk altındakilerin yüksek kaliteli bir B12 takviyesi kullanmaları gerekir.

 

 

 

 

Yeterli miktarda B12 bakımından zengin gıda tüketen ve bu besin maddesini doğru bir şekilde emebilen ve kullanabilen kişiler, ekstra B12 almaya gerek duymasa da, B12 takviyesi almak,bazı sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

Örneğin, çalışmalar ek B12’nin aşağıdaki yollarla eksikliği olmayan insanlara bile  fayda sağlayabileceğini göstermektedir:

 

Ruh halinin iyileşmesi:

Bir çalışma, B12 vitamininin yüksek dozunu içeren B kompleks vitamini alan sağlıklı erkeklerin, stres değerlendirmesi ve bilişsel testlerde performanslarının arttığını desteklemektedir.

 

Anksiyete ve depresyon semptomlarının azalması:

60 gün boyunca yüksek doz B12 içeren bir takviye ile yapılan tedavi, erişkinlerde plaseboya kıyasla önemli ölçüde anksiyete belirtilerinin iyileştiğini göstermiştir.

 

Her ne kadar B12 takviyeleri genellikle enerji seviyelerini arttırmak için alınsa da, şu anda bu B12 vitamininin yeterli düzeyde bulunan insanlarda enerjiyi arttırdığını gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

 

Bununla birlikte, B12 takviyeleri, gıdaların enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol oynadığı için, yetersiz kalanlarda enerji seviyelerini büyük ölçüde artıracaktır.

 

 

 

B12 Yararlı mı yoksa Zararlı mı?

 

B12 suda çözülebilen bir vitamindir, genellikle yüksek dozlarda bile güvenli kabul edilir.

 

Düşük toksisitesi nedeniyle B12 için Tolere Edilebilir Üst Emme Seviyesi (UL) oluşturulmamıştır. UL, genel popülasyonda olumsuz yan etkilere yol açmayacak bir vitaminin maksimum günlük dozunu ifade eder.

 

B12 için bu sınır belirlenmemiştir çünkü vücudunuz kullanılmayan kısmını idrarla atar.

 

Bununla birlikte, aşırı yüksek B12 seviyeleri ile takviye, bazı olumsuz yan etkilere bağlanmıştır.

 

Çeşitli çalışmalar göstermiştir ki, vitaminin yüksek dozları, yüzde kızarıklık ve irin dolu şişliklere neden olan bir cilt rahatsızlığı olan akne ve rosacea yani gül hastalığına yol açabilir.

 

Yine de, bu çalışmaların çoğunun oral takviyelerden ziyade yüksek doz enjeksiyonlardan kaynaklandığı  belirtilmelidir.

 

Ayrıca, yüksek B12 dozlarının, diyabet veya böbrek hastalığı olanlarda negatif sağlık sonuçlarına yol açabileceğini gösteren bazı kanıtlar da vardır.

 

Bir çalışmada diyabetik nefropatisi olan kişilerin (diyabet nedeniyle böbrek fonksiyon kaybı), B12’nin günde 1 mg’ı dahil olmak üzere yüksek doz B vitaminleri ile desteklendiğinde böbrek fonksiyonlarında daha hızlı bir düşüş yaşadıkları bulunmuştur.

 

Dahası, yüksek doz B vitaminleri alan katılımcılar, plasebo alanlara göre daha yüksek kalp krizi, inme ve ölüm riskine sahipti.

 

Gebe kadınlarda yapılan bir başka çalışmada, vitamin takviyeleri nedeniyle aşırı yüksek B12 düzeylerinin, çocuklarında Otizm Spektrum Bozukluğu riskini artırdığı gösterilmiştir.

 

B12 ile takviyenin olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabileceğine dair kanıtlar olmasına rağmen, çalışmalar günlük 2 mg’a kadar olan oral ilacın (2,000 mcg) B12 eksikliğinin tedavisinde güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir.

 

Referans olarak, B12 vitamini için önerilen günlük alım miktarı (RDI) hem erkek hem de kadınlar için 2.4 mcg’dir, ancak hamile ve emziren kadınların daha fazlasına ihtiyacı vardır.

 

 

 

Ne kadar B12 almalısınız?

 

B12 eksikliği için risk altında olmayan sağlıklı bireyler için, sağlıklı ve dengeli beslenme, vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılar.

 

Bu vitaminin besin kaynakları arasında yumurta, kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, yoğurt, takviye edilmiş tahıllar, besin mayası bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte, B12 emilimini olumsuz etkileyenilaçları kullananlar, hamile veya emziren kadınlar, veganlar takviye almayı düşünmelidir.

 

Ek olarak, popülasyon çalışmalarından elde edilen kanıtlar, yaşlı erişkinlerde B12 eksikliğinin yaygın olduğunu ve bu nedenle 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin takviye almasını önermektedir.

 

B12 eksikliğini tedavi etmek için 2000 mcg’ye kadar olan mega dozlar güvenli kabul edilirken, özellikle gerekli olmadığında herhangi bir vitaminin aşırı miktarından kaçınmak her zaman en iyisidir.

 

Her ne kadar günlük yüksek B12 dozları çoğu insana zarar vermese de, bir sağlık çalışanı tarafından reçete edilmedikçe aşırı yüksek dozlardan uzak durun.

 

B12’de eksik olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun, eksiklik düzeyinize göre uygun bir tedavi önerecektir.

 

B12 için hiçbir UL ayarlanmamışken, vücudunuzun vitamini absorbe etme yeteneği gerçekte ne kadar ihtiyaç duyduğuna bağlıdır.

 

Örneğin, eksikliği olmayan kişilerde sadece 500 mcg B12 takviyesinin sadece 10 mcg’sinin emildiği tahmin edilmektedir.

 

Bu nedenle, fazldan ihtiyacı olmayan insanlar için yüksek doz B12 almak gerekli değildir.

 

Sonuç olarak;

 

B12 vitamini, B12 eksikliği olmayanlar tarafından bile bir besin takviyesi olarak yaygın olarak kullanılan önemli bir vitamindir.

 

2,000 mcg kadar olan B12 dozlarının güvenli olduğu düşünülse de, bir takviye almanın gerekli olup olmadığını öğrenmek için bir doktorla konuşmak en iyisidir.

 

Çoğu kişi B12 ihtiyaçlarını sağlıklı bir beslenmeyle karşılayabilir. Yaşlı yetişkinler veya diyet kısıtlamaları olanlar gibi bazı kişiler takviye kullanabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ