B10 Vitamini (PABA) Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  B10 Vitamini (PABA) Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Para-aminobenzoik asit (PABA), B10 vitamini olarak da bilinir, bazı gıdalarda bulunan ve kimya endüstrisi tarafından üretilen organik bir bileşiktir.

  Bir zamanlar güneş kremlerine eklenmiştir ve diğer kullanımların yanı sıra gri saçları koyulaştırmaya ve belirli cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için takviye olarak kullanılmıştır.

  PABA Nedir?

  B10 vitamini (veya Bx vitamini), beyaz kristalli bir madde olan organik bileşik PABA‘nın alternatif bir adıdır.

  Bir vitamin veya gerekli bir besin olmasa da, B vitamini kompleksinin bir parçası olarak kabul edilir. Bira mayasında, sakatatta, mantarlarda, kepekli tahıllarda ve ıspanakta bulunur.

  Vücudumuz ayrıca bağırsağımızdaki belirli bakterileri kullanarak bileşiği sentezleyebilir. PABA daha sonra folat (B9 vitamini) üretimine yardımcı olur. Yine de üretilen folat miktarı ihtiyaçları karşılamak için yetersiz olduğundan onu diğer besin kaynaklarından da almak gerekir.

  PABA‘nın takviye olarak alındığında cilde ve saça fayda sağladığı düşünülmektedir. Endüstriyel olarak hap, toz, özüt ve topikal uygulama formunda üretilir ve satılır.

  PABA Faydaları Nelerdir?

  PABA takviyelerinin önerilen birkaç faydası olsa da, sınırlı çalışmalar bu iddiaları desteklemektedir.

  Güneş koruması

  PABA, ultraviyole (UV) ışınlarını, özellikle güneş yanığı ve DNA hasarı ile ilişkili UVB ışınlarını emebilir. Bu nedenle, 1940’lardan itibaren güneş koruyucusu bileşeni olarak kullanıldı ancak daha sonra bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarına neden oldu.

  2019’dan beri, PABA artık Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından güneşten korunmada kullanım için güvenli ve etkili olarak kabul edilmiyor.

  Bazen bazı losyonlarda ve nemlendirici olarak pazarlanan diğer ürünlerde, genellikle aloe vera ile kombinasyon halinde bulunur ve nadiren şampuanlar, saç kremleri ve rujlarda kullanılır.

  Deri ile ilgili bozukluklar

  UV ışınlarına karşı korumanın yanı sıra, PABA‘nın sertleşme, doku oluşumu ve renk değişikliği ile ilgili cilt sorunlarına yardımcı olduğu iddia ediliyor – ancak bileşiğin bu koşulları nasıl iyileştirebileceği belirsizliğini koruyor.

  Birincisi, PABA, penis içinde fibröz plak birikmesi ile karakterize olan Peyronie hastalığının tedavisinde kullanımı için araştırılmıştır.

  Bir çalışma, bir potasyum PABA takviyesi almanın, bir plasebo ile karşılaştırıldığında, 12 ay boyunca Peyronie hastalığı olan kişilerde plak boyutunu önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

  Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve PABA‘nın şu anda bu durumu tedavi etmek için etkisiz olduğu düşünülmektedir.

  PABA ayrıca cildin sertleşmesine ve organlarda lif birikimlerine neden olan otoimmün bir hastalık olan sklerodermanın olası bir tedavisi olarak tanımlanmıştır.

  Sklerodermalı 467 kişide yapılan retrospektif bir çalışma, potasyum PABA takviyesi alanların %90’ının hafif, orta veya belirgin cilt yumuşaması yaşadığını, bu oran kontrol grubunun %20’sini buldu.

  Öyle olsa bile, bu konuyla ilgili tek çalışmalardan biri ve 30 yıl önce yapıldı. Diğer araştırmalar, PABA‘nın skleroderma ile ilişkili cilt sertleşmesi üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını, bu nedenle ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu ileri sürmüştür.

  Son olarak, PABA genellikle ciltte depigmentasyon ve beyaz lekelerle işaretlenmiş bir durum olan vitiligo için bir tedavi olarak lanse edilir.

  Bu bozukluğu olan bazı insanlar PABA takviyesinin yardımcı olduğunu iddia ederken, sınırlı bilimsel çalışmalar bu iddiayı desteklemektedir.

  Saç Bakımı

  PABA takviyesinin ilk kullanımlarından biri, erken gri saçların yeniden pigmentasyonuna yardımcı olmaktı. Bugün hala bu amaç için kullanılıyor ve birçok kişisel tanıklık, araştırma eksikliğine rağmen etkili olduğunu gösteriyor.

  1940’larda ve 50’lerde yapılan araştırmalar, PABA‘yı 200 mg ila 24 gram arasında değişen günlük dozlarda almanın saçın koyulaşmasına ve gri saçın orijinal rengine dönmesine yardımcı olduğunu buldu.

  Bununla birlikte, bazı araştırmaların, katılımcılar takviyeyi bıraktıktan sonra saçların tekrar gri hale geldiğini tespit ettiğini belirtmek gerekir.

  Dahası, erken çalışmalarda PABA‘nın gri saçları koyulaştırdığı gösterilmiş olsa da, bu etki son zamanlarda araştırılmamıştır.

  Bazı araştırmacılar, bilinmeyen yan etkileri nedeniyle PABA‘nın yalnızca saçı koyulaştırmak amacıyla alınmaması gerektiği sonucuna varmıştır.

  PABA’nın Diğer Faydaları

  PABA takviyesinin çoğu kanıtlanmamış ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulan başka faydaları da vardır.

  Kadın kısırlığına yardımcı olur

  Bir çalışma, para-aminobenzoik asidin embriyonik gelişim üzerindeki olumlu etkisini göstermiştir. PABA takviyeleri, kadınlarda kısırlığın tedavisine büyük ölçüde yardımcı olur ve doğurganlığı kolaylaştırır, bu da onların yakında hamile kalmasına yardımcı olur.

  İrritabl bağırsak sendromunu tedavi eder 

  Karın ağrısı, ishal, şişkinlik ve diğerleri gibi mide-bağırsak semptomlarını tedavi etmek için irritabl bağırsak sendromu olan kişiler için PABA takviyeleri önerilir.

  Anti-alerjik olarak davranır 

  PABA, anti-alerjik ve anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Bu nedenle, egzama ve akut dermatit durumunda olduğu gibi ciltle ilgili alerjilerin tedavisi için birçok topikal kreme eklenir.

  Romatizmal ateşi tedavi edebilir 

  Romatizmal ateş eklemlerde, kan damarlarında ve kalpte iltihaplanmaya neden olabilir. Kişinin penisiline alerjisi varsa romatizmal ateşin tedavisi veya önlenmesi için PABA takviyesi bir seçenek olabilir.

  Erken yaşlanmayı önler 

  Erken yaşlanma, hem saçların erken ağarmasını hem de cildin yaşlanmasını içerir. PABA, hem cilt hem de saç için bir mucize görevi görür ve olumlu yönde destekler. Cildin daha genç görünmesini sağlayabilir, güneş yanığını önleyebilir, saç dökülmesini önleyebilir ve gri saçları koyulaştırabilir.

  Protein metabolizmasına yardımcı olur 

  Para-aminobenzoik asit, bağlı bir amin grubu içeren organik bir bileşiktir. Bu, PABA‘nın vücut hücrelerinin proteini etkin bir şekilde kullanmasını ve metabolizmalarına yardımcı olmak için bir koenzim görevi görmesini sağlar.

  Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur 

  PABA suda çözünen bir vitamin ve güçlü bir antioksidandır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur ve anemi gibi ilgili durumları tedavi eder. PABA ayrıca kanın ve oksijenin vücudun her yerine kolay taşınması için kan damarlarının akışkanlığını destekler. 

  Konjonktivit veya kornea ülserlerinin tedavisine yardımcı olur 

  PABA, konjonktivit veya kornea ülseri gibi oküler hastalıklar üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Gözlerde şişlik, ağrı, kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk gibi konjonktivit semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

  PABA Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

  PABA bakımından yüksek gıdalar bira mayası, karaciğer, kepekli tahıllar, yumurta ve buğday tohumudur. Ayrıca bağırsakta bakteriler tarafından yapılır. 

  PABA, ince bağırsağın üst kısmından emilir ve vücutta küçük miktarlarda depolanır.

  PABA Kullanımı ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bazı insanlar, PABA içeren güneş kremlerine karşı kırmızı, kaşıntılı döküntülere neden olan alerjik reaksiyonlar yaşamıştır.

  Bugün, PABA kozmetikte nadiren bulunuyor. Bazı kişiler, daha yüksek oral PABA dozlarına duyarlı olabilir.

  Karaciğer ve böbrek sorunları olanlar için yüksek dozda PABA takviyesi almak güvenli değildir.

  Peyronie hastalığı için PABA takviyelerinin kullanımından sonra en az altı akut karaciğer hasarı vakası bildirilmiştir. Ancak bu yan etki, PABA alan ve altta yatan hastalığı olmayanlar için geçerli olmayabilir.

  Mevcut araştırmalara göre PABA‘nın bu hastalık için etkisiz bir tedavi olarak kabul edildiğini belirtmek gerekir.

  Ek olarak, bu iddiayla ilgili hiçbir bilimsel kaynak olmamasına rağmen PABA‘nın böbreklerde birikebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, karaciğer veya böbrek sorunları olanlar tıbbi gözetim olmaksızın PABA takviyesi almamalıdır.

  Dahası, PABA, belirli antibiyotikler dahil olmak üzere sülfonamidlerle (sülfa ilaçları) etkileşime girebilir ve etkinliklerini azaltabilir. Birlikte alınmamalıdırlar.

  Son olarak, PABA takviyelerinin çocuklarda, hamile veya emziren kadınlarda güvenliği bilinmemektedir. Bu popülasyonların PABA‘yı ağızdan almaları tavsiye edilmez ancak bileşiğin topikal uygulaması muhtemelen güvenlidir.

  PABA içeren kozmetik bir ürün kullanıyorsanız ve kızarıklık veya cilt tahrişi fark ederseniz, kullanmayı bırakın.

  PABA Dozajı

  Çok az sayıda araştırma, PABA oral takviyelerinin kullanımını veya yararını desteklemektedir. Bu nedenle, önerilen veya standartlaştırılmış bir dozaj yoktur.

  Piyasadaki çoğu PABA takviyesi günde 500 mg önermektedir ancak öneriler 100 mg ile 1.000 mg arasında değişmektedir.

  Bileşiğin uzun vadeli etkileri iyi anlaşılmadığından, bir PABA takviyesini kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktora danışın.

  Sonuç olarak;

  B10 vitamini olarak da bilinen PABA, bazı yiyeceklerde ve takviyelerde bulunan organik bir bileşiktir.

  Geçmişte, UVB ışınlarını engellediği için güneş koruyucularda kullanılan yaygın bir bileşendi. Sınırlı araştırmalar PABA takviyesinin gri saçları koyulaştırmaya, doku birikimi ve sertleşmesini içeren cilt sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Topikal uygulamalar ve çoğu takviyenin genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, PABA‘nın etkileri tam olarak anlaşılmamıştır. Yüksek dozlar, zararlı yan etkilere neden olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ