B Kompleks Vitaminlerinin Faydaları ve Zararları

B vitaminleri, vücudumuzda birçok önemli rol oynayan bir grup besin maddesidir. Çok çeşitli besinlerde bulunurlar.

Ancak yaş, gebelik, beslenme tercihleri, tıbbi durumlar, genetik, ilaç ve alkol kullanımı gibi faktörler, vücudun B vitaminlerine olan talebini artırır.

Bu durumlarda, B vitaminleri ihtiyacını gidermek için kullanılan, tüm sekiz B vitaminini içeren besin takviyeleri B kompleks vitaminleri olarak adlandırılır.

B Kompleks Nedir?

B kompleks içerisinde, sekiz B vitaminini bir hap halinde toplayan takviyelerdir. B vitaminleri suda çözünür yani vücudumuz bunları depolamaz. Bu nedenle besinlerden alınmalıdır. 

B vitaminlerinin birçok önemli işlevi vardır ve sağlığın korunması için hayati önem taşırlar.

b complex yararları

B Komplex Vitaminleri Nelerdir?

B kompleks vitamin tabletleri genellikle şunları içerir:

B1 vitamini (tiamin)

Tiamin, besin maddelerini enerjiye dönüştürmeye yardımcı olarak, metabolizmada önemli bir rol oynar. En zengin besin kaynakları arasında, ayçiçeği tohumu ve buğday tohumu bulunur.

B2 vitamini (riboflavin)

Riboflavin, yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve aynı zamanda antioksidan görevi görür. Riboflavin bakımından en yüksek yiyecekler arasında sakatat, sığır eti ve mantar yer alır.

B3 vitamini (niasin)

Niasin, hücresel sinyalizasyon, metabolizma, DNA üretimi ve onarımında rol oynar. Gıda kaynakları arasında tavuk, ton balığı ve mercimek bulunmaktadır.

B5 vitamini (pantotenik asit)

Diğer B vitaminleri gibi, pantotenik asit de vücudun yiyeceklerden enerji almasına yardımcı olur, ayrıca hormon ve kolesterol üretimine de katılır. Karaciğer, balık, yoğurt ve avokado iyi kaynaklardır.

B6 vitamini (piridoksin)

Piridoksin amino asit metabolizmasında, alyuvar üretiminde ve nörotransmitterlerin oluşumunda rol oynar. Bu vitamin için en zengin kaynaklar arasında nohut, somon ve patates bulunur.

B7 vitamini (biyotin)

Biyotin, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir ve gen ekspresyonunu düzenler. Maya, yumurta, somon, peynir ve karaciğer en iyi besin kaynakları arasındadır.

B9 vitamini (folat)

Hücre büyümesi, amino asit metabolizması, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin oluşumu ve uygun hücre bölünmesi için folat gereklidir.

Yapraklı yeşillikler, karaciğer ve fasulye gibi yiyeceklerde veya folik asit takviyesi olarak bulunabilir.

B12 vitamini (kobalamin)

B vitaminleri arasında en iyi bilinenidir; nörolojik fonksiyon, DNA üretimi ve kırmızı kan hücresi gelişimi için hayati öneme sahiptir. B12 vitamini, et, yumurta, deniz ürünleri ve süt ürünleri gibi hayvansal kaynaklarda doğal olarak bulunur.

Bu vitaminlerin bazı ortak özellikleri olmasına rağmen, hepsinin kendine özgü işlevleri vardır.

B Kompleks Vitaminini Kimler Almalı?

B vitaminleri, birçok gıdada bulunduğundan, çok yönlü beslendiğiniz sürece büyük bir eksiklik riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Ancak bazı kişiler bu vitaminlerin eksikliğini yaşayabilir.

Hamile veya emziren kadınlar

Hamilelik sırasında B vitaminleri, özellikle de B12 ve folat talebi fetal gelişimi desteklemek için fazlalaşır. 

Gebe veya emziren kadınlarda, özellikle vejeteryan ve vegan beslenenlerde, B kompleks vitaminleri ile takviye çok önemlidir. 

Gebe veya emziren kadınlarda B12 vitamini veya folat eksikliği, fetüs veya bebekte ciddi nörolojik hasara veya doğum kusurlarına yol açabilir.

Yaşlı yetişkinler

Yaşlandıkça, iştah azalması ile birlikte B12 vitaminini emme yeteneği de azalır ve bu da bazı insanların sadece besinler yoluyla yeterli B12 almasını zorlaştırır. Vücudun B12 vitaminini besinlerden emebilmesi, yeterli miktarda mide asidine bağlıdır.

50 yaşın üzerindeki insanların % 10-30’unun B12’yi uygun şekilde emmesi için yeterli miktarda mide asidi üretmediği tahmin edilmektedir.

B12’deki eksiklik, yaşlılarda depresyon ve duygudurum bozukluklarına neden olur. B6 vitamini ve folat eksiklikleri de yaşlılarda yaygındır.

Bazı tıbbi koşullara sahip olanlar

Çölyak hastalığı, kanser, Crohn hastalığı, alkolizm, hipotiroidizm ve iştahsızlık gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler B vitaminleri de dahil olmak üzere besin yetersizliği geliştirmeye daha duyarlıdır. 

Zayıflama ameliyatları geçiren kişilerin de B vitaminlerinde eksik olma olasılığı yüksektir. Bu durumlarda, hastalara çoğunlukla eksiklikleri düzeltmek veya önlemek için B kompleks vitamin ilaçları önerilir.

Vejetaryenler

B12 vitamini doğal olarak et, süt, yumurta ve deniz ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulunur. 

Vejeteryanlar, bu vitaminleri takviye edilmiş gıdalar veya takviyelerle yeteri kadar almazlarsa, B12 eksikliği geliştirme riski altında olabilirler. 

Günlük alınan B kompleks kapsül, hayvan ürünleri yemeyen insanların bu önemli besinlerden yeterince yararlanmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bazı ilaçları alan insanlar

Bazı reçeteli ilaçlar B vitaminlerinde bir eksikliğe yol açabilir. Örneğin, mide asidini azaltan ilaçlar olan proton pompası inhibitörleri, B12’nin emilimini azaltabilirken, popüler bir diyabet ilacı olan metformin, hem B12 hem de folat düzeylerini azaltabilir.

Doğum kontrol hapları ayrıca B6, B12, folat ve riboflavin de dahil olmak üzere bazı B vitaminlerini azaltabilir.

B Kompleks Vitaminlerinin Faydaları

Bazı koşullar, bazı kişilerin B kompleks vitaminleri ile takviye edilmesini gerekli kılarken, araştırmalar eksiklik yaşamayan kişilerin bile B kompleks takviyesi almaktan fayda sağlayabileceğini göstermiştir. B kompleksi faydaları şöyledir:

Stresi azaltarak ruh halini düzenler

B komplex yararları arasında; yorgunluğu azaltmak ve ruh halini geliştirmek bulunur.

215 sağlıklı erkekte yapılan 33 günlük bir çalışma, yüksek doz B kompleksi ve mineral takviyesi ile yapılan tedavinin, genel zihinsel sağlık ve stresi iyileştirdiğini ve bilişsel testlerde performansı artırdığını bulmuştur. 

Genç erişkinlerde yapılan bir başka çalışmada, 90 gün boyunca yüksek seviyelerde B kompleks vitaminleri içeren bir multivitamin ile takviyenin stres ve zihinsel yorgunluğu azalttığı gösterilmiştir.

Kaygı ve depresyon belirtilerini azaltır

Vitamin B kompleksi depresyon ve anksiyete belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olur. 

Depresyonu olan 60 erişkinde yapılan bir çalışmada, 60 gün boyunca B kompleks vitamin ile yapılan tedavinin, depresyon ve anksiyete belirtilerinde plaseboya göre anlamlı iyileşmelere neden olduğu gösterilmiştir.

Beyin sağlığı için faydalıdır

B vitaminlerinin merkezi sinir sistemini etkilediği bulunmuştur. Daha spesifik olarak, B6, B12 vitaminleri ve folat, yaşlılarda daha iyi bilişsel sağlıkla ilişkilendirilmiştir.

Sinir fonksiyonunu geliştirir

B12 vitamini sinir yenilenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Sıçan çalışmalarında, bu vitaminin periferik sinir hasarı durumunda sinir yenilenmesini desteklediği bulunmuştur.

B12 vitamini ayrıca reaktif oksijen türlerini de temizler. Beynin nöronları üzerinde anti-apoptotik ve anti-nekrotik (hücrelerin erken ölümünü önleyen) etkisi vardır. 

B12 vitamini, sinir hücrelerinin gelişmiş işlevlerinden ve gelişimlerinden sorumludur.

B12 vitamini eksikliği, nöropatiye veya sinir hasarına yol açabilir. Vitamin ayrıca vücudun sinirlerinin etrafındaki koruyucu örtü olan miyelin kılıfını da korur.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilir

B vitaminleri vücuttaki çeşitli enerji depolarını doldurmaya yardımcı olur. Bu vitaminlerdeki bir eksiklik, kalp yetmezliği olan hastalarda miyokardiyal disfonksiyonla bağlantılı olan enerji depolarının azalmasına neden olabilir.

Bağışıklığı güçlendirebilir

B vitamini grubu, bağışıklık sistemini sağlıklı tutmada önemli rol oynar.

Bazı hayvan çalışmaları, B6 vitamini eksikliğinin bağışıklık yanıtlarında istenmeyen değişikliklere yol açabileceğini göstermektedir.

Folat, bağışıklığı artırabilir. Folat, DNA üretimi ve onarımı sürecinde rol oynar ve bağışıklık sistemi üzerinde etkiye sahiptir. Folat eksikliğinin hayvanlarda bağışıklığı bozduğu bulunmuştur.

Aneminin tedavisine yardımcı olabilir

B vitaminlerinin farklı anemi türlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Folat ve B12 vitamini megaloblastik anemiyi (çok büyük kırmızı kan hücreleri ve sayılarında azalma ile karakterize edilir) tedavi edebilir ve önleyebilirken, B6 vitamini sideroblastik anemiyi tedavi edebilir (sağlıklı kırmızı kan hücreleri yerine halkalı kan hücrelerinin üretilmesiyle karakterize edilir).

B12 vitamini, vücudun her yerine oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapımı için kritiktir. B12 vitamini eksikliği, pernisiyöz anemi adı verilen en yaygın anemiye neden olabilir (yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması ile karakterize edilir).

Göz sağlığını destekler

B kompleks vitaminlerindeki bir eksiklik, kusurlu görme ile bağlantılıdır. Okul çocukları üzerinde yapılan bir çalışmada, B-kompleks vitaminleri ile takviyenin görme keskinliğini artırdığı kaydedildi.

B12 vitamini eksikliği de optik nöropatiye yol açabilir. Merkezi görme azalması olan (B12 vitamini eksikliği olan) yaşlı bir erkeği içeren bir çalışmada, B12 vitamini takviyesinin durumu iyileştirdiği bulunmuştur.

Başka bir çalışmada, B6, B12 vitaminleri ve folat kombinasyonunun, yedi yıllık bir süre boyunca yaşa bağlı makula dejenerasyonunun gelişimini azalttığı bulundu.

Sindirim sağlığına yardımcı olabilir

B5 vitamini (pantotenik asit) türevi olan dekspantenolün kabızlığı hafifletebileceğini belirten bazı araştırmalar vardır.

B vitaminlerinin sindirim sistemi üzerinde çeşitli faydaları olduğu bulunmuştur. Siroz ve hepatit dahil olmak üzere birçok karaciğer hastalığı vakasında B12 vitamini eksikliği gözlenmiştir. Ayrıca mide ülserlerinin (ve hatta pamukçukların) şiddetini azaltmada rol oynayabilir.

İrritabl bağırsak sendromu olan hastalarda, 20 gün boyunca B1 vitamini takviyesi, yorgunluk da dahil olmak üzere semptomların çoğunu azalttı.

B6, B9 ve B12 vitaminlerinin mide-bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Hayvan çalışmalarında, B6 vitamininin oksidatif stresi önlediği ve dolayısıyla potansiyel olarak kolorektal kanserle mücadele ettiği bulunmuştur.

Hormonal sağlığı iyileştirebilir

B kompleks vitaminleri, östrojenin metabolizması ve aktivitesinde rol oynar. B6 vitamini, ön hipofiz hormonlarının düzenlenmesiyle ilişkilendirilmiştir.

migren semptomları

Migreni rahatlatmaya yardımcı olabilir

B2 vitamini takviyesinin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda migreni hafiflettiği bulunmuştur. Besin maddesi, herhangi bir yan etki olmaksızın migren ataklarının sıklığını ve süresini azaltabilir.

Gebeliğin sağlıklı geçmesi için gereklidir

Hamilelikte alınması gereken en önemli B vitamini folat (B9 vitamini) olabilir. Besinin bebeklerde doğum kusurlarını önlediği bilinmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, B6 vitamini de hamilelik sırasında önemli bir rol oynar. Preeklampsiyi (çok yüksek tansiyonun eşlik ettiği tehlikeli bir gebelik komplikasyonu) ve erken doğumu önlediği bulunmuştur.

Yara iyileşmesini teşvik edebilir

Diyabetik fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, B vitaminlerinin yaraları iyileştirdiği bulunmuştur.

Başka bir çalışmada, B vitaminlerinin (C vitamini ile birlikte) insan keratinositlerini ve fibroblastları olumlu yönde etkilediği bulundu. Bu şekilde vitaminler yara iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Premenstrüel sendromun belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir

Yüksek B1 ve B2 vitamini alımının, özellikle vitaminler doğal besin kaynaklarından geldiğinde, adet öncesi sendrom riskini azalttığı bulunmuştur.

Bir çalışmada, B6 vitamini alımının (günde 100 mg’a kadar) adet öncesi depresyon da dahil olmak üzere adet öncesi sendromu tedavi ettiği bulundu.

B Kompleks Vitamini için Önerilen Dozaj

Her bir B vitamini, cinsiyet, yaş ve hamilelik gibi diğer değişkenlere bağlı olarak değişen, belirli bir önerilen günlük miktara sahiptir. Kadınlar ve erkeklerde B vitamini için önerilen günlük alım miktarı (RDI) şöyledir:

  KADINLAR                          ERKEKLER                             
B1 (Tiamin) 1.1 mg 1,2 mg
B2 (Riboflavin) 1.1 mg 1,3 mg
B3 (Niasin) 14 mg 16 mg
B5 (Pantotenik asit) 5 mg 5 mg (AI)
B6 (Piridoksin) 1,3 mg 1,3 mg
B7 (Biotin) 30 mcg (AI) 30 mcg (AI)
B9 (Folat) 400 mcg 400 mcg
B12 (Kobalamin) 2,4 mcg 2,4 mcg

Hamile ve emziren kadınların daha fazla B vitaminine ihtiyacı vardır, bebekler ve çocuklar ise daha azına ihtiyaç duyar. Eğer B vitaminleri eksikse, eksikliği düzeltmek için daha yüksek dozlarla takviye etmek gerekebilir.

Bu nedenlerden dolayı, her B vitamini için bireysel gereksinimlerinize dayalı bir B kompleks takviyesi seçmek önemlidir. Yaşınıza ve sağlığınıza göre spesifik besin ihtiyaçlarınızla ilgili olarak doktora danışmak en iyisidir.

b complex yan etkileri

B Kompleks Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdakiler, B vitamini eksikliğinin belirtileridir. Bunlardan herhangi birini yaşarsanız, lütfen doktora başvurun.

– Zayıflık

– Aşırı yorgunluk

– Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

– Ayaklarda ve ellerde karıncalanma

– Mide bulantısı

– Anemi

– Deri döküntüleri

– Karın krampları

B-Kompleks Vitaminlerin Aşırı Dozunun Belirtileri Nelerdir?

B vitaminleri suda çözünür. Vitaminler vücudumuzda depolanmaz, günlük olarak atılır. Bu nedenle, B-kompleks vitaminleri üzerinde aşırı doz almak pek olası değildir.

Bununla birlikte, aşırı doz belirtilerinin bilinmesi önemlidir. Bu belirtiler şöyledir:

– Bulanık görüş

– Karın krampları

– Mide bulantısı

– İshal

– Artmış idrara çıkma

– Aşırı susuzluk

B Kompleks Vitamin Zararları Nelerdir?

B vitaminleri suda çözündüğünden yani vücutta depolanmadığından, genellikle fazlalık besinlerden alınan şekillerde oluşmaz ancak besin takviyeleri yoluyla olur. Aşırı yüksek ve gereksiz miktarda B kompleks vitamin almak ciddi yan etkilere yol açabilir.

Yüksek dozda takviye olarak B3 vitamini (niasin), kusmaya, yüksek kan şekeri düzeylerine, cilt kızarmasına ve hatta karaciğer hasarına yol açabilir.

Ek olarak, yüksek B6 dozları sinir hasarı, ışık hassasiyeti ve ağrılı cilt lezyonlarına neden olabilir.

B kompleks vitamininin bir başka yan etkisi de idrarı parlak sarıya çevirebilmesidir. 

Sonuç olarak;

Hamile kadınlar, yaşlı yetişkinler, veganlar ve bazı tıbbi rahatsızlıkları olanlar için B kompleks vitamini kullanmak faydalı olabilir. Bu takviyeler, ruh hali, bilişsel işlev ve depresyon belirtilerini düzeltebilir.

Yaş, besin talepleri, cinsiyet ve sağlık durumuna göre doz doğru belirlenirse, b complex yan etkileri olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ