B12 Vitamini Eksikliği Nedir, Neden Olur? Belirti ve Tedavi

  B12 Vitamini Eksikliği Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini, suda çözünen önemli bir vitamindir. Alyuvarların üretimi, DNA ve sinir sisteminin düzgün işleyişinde önemli bir rol oynar.

  B12 vitamini doğal olarak et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt gibi hayvansal gıdalarda bulunur.

  Maalesef B12 eksikliği, özellikle yaşlılarda çok yaygın görülmektedir. Besinlerden yeterince bu vitamini alamıyorsanız veya yediğiniz gıdalardan yeterince emilmiyorsa, eksiklik riski altında olabilirsiniz.b vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açarBazı durumlarda kişi yeterli B12 alsa bile altta yatan bazı sağlık koşulları bağırsaktaki B12 vitamini emilimini etkileyebilir. Bu koşullar şunlardır:

  – Crohn hastalığı

  – Çölyak hastalığı

  – Atrofik gastrit

  – Pernisiyöz anemi

  B12 eksikliği riski altında olan insanlar şunlardır:

  – Yaşlılar

  – B12’yi absorbe eden bağırsak kısmının çıkarıldığı ameliyat geçirmiş olanlar

  – Diyabet için ilaç kullanan insanlar

  – Sıkı bir vegan tarzı beslenme uygulayan insanlar

  – Mide yanması için uzun süreli antasid ilaçları alanlar

  Ne yazık ki, B12 eksikliğinin belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir ve teşhis koymak zordur. B12 eksikliği bazen folat eksikliği ile karıştırılabilir.

  B12 vitamini seviyelerinin düşük olması, folat seviyelerinin de düşmesine neden olur. Ancak B12 eksikliğiniz varsa, folat seviyelerinin düşük olması, bu eksikliği maskeleyebilir ve altta yatan sorunun çözümünü engeller.

  “B 12 vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar”, “B 12 eksikliği belirtileri nelerdir”, “B12 vitamini kilo aldırır mı”, “B12 vitamini iğneleri faydalı mı” sorularının cevapları…

  B 12 Vitamini Nedir?

  B12 vitamini, B kompleks vitamin grubuna ait vitaminlerden biridir. Kobalt eser elementini içeren tek vitamindir ve bu nedenle kobalamin olarak da bilinir.

  Çok çeşitli bitki ve hayvan kaynakları tarafından üretilebilen diğer vitaminlerin aksine, B12 vitamini sadece hayvanların bağırsağında üretilir.

  Bu yüzden bitkilerden veya güneş ışığından elde edilemez. Bakteri, maya ve yosun gibi küçük mikroorganizmalar da bu vitamini üretebilir.

  Bu suda çözünür vitamin, beynin ve sinir sisteminin normal işleyişinde anahtar bir rol oynar. DNA ve kırmızı kan hücrelerinin sentezinde folat ile birlikte çalışır.

  Sinirlerin etrafında miyelin kılıfının oluşturulması ve sinir uyarılarının iletilmesinde de rol oynar. Miyelin, beyni ve sinir sistemini koruyan ve mesaj iletmelerine yardımcı olan yalıtımdır.

  Bu nedenle, B12 vitamini DNA sentezi, enerji için karbonhidrat metabolizması, alyuvar üretimi ve hücresel ve doku onarımı gibi temel vücut fonksiyonları için hayati önem taşır.

  Vücudumuz suda çözünen vitaminlerin çoğunu kullanır ve geri kalanını idrarla atar. Bununla birlikte, B12 vitamini 5 yıla kadar karaciğerde saklanabilir.

  B12 vitamini çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Cobrynamide, cobinamide, cobamide, cobalamin, hidrokscobalamin, aquocobalamin, nitrocobalamin ve siyanokobalamin gibi çeşitli isimlerle bilinir.

  b12 eksikliğinin belirtileri

  B 12 Vitamini Eksikliği Nedir?

  B12 vitamini eksikliği düşünüldüğünden daha yaygındır. Bu eksiklik katı vejetaryenler ve veganlarda daha yaygındır çünkü B12 vitamini sadece hayvan dokularında bulunur.

  B12 vitamini eksikliği, fizik muayene ile teşhis edilebilir. Dikkat edilmesi gereken ana belirtiler, nabzın hızlanması ve soluk / sarımsı cilttir. Kırmızı kan hücresi sayısının düşük olup olmadığını öğrenmek için kan testi yapılır.

  Kırmızı kan hücrelerinin ortaya çıkmasının da anormal bir şekle sahip olup olmadıklarını görmek için gözlemlenir.

  Hastanın kan intrinsik faktör antikor seviyesi de kişinin pernisiyöz anemi olup olmadığını belirlemek için kontrol edilir.

  Kemik iliği biyopsisi, kırmızı kan hücresi anormalliklerinin veya anemisinin diğer olası nedenlerini ekarte etmek için yapılır.

  B12 vitamini eksikliği, aşağıda verilen 4 aşamayı içerir.

  – B12 vitamini seviyelerinin düşmesi

  – Düşük hücresel B12 vitamini konsantrasyonları

  – Kandaki artan homosistein seviyesi ve azalmış DNA sentezi oranı

  – Makrositik anemi

  Aşağıda verilen tablo, farklı yaş grupları için önerilen B12 vitamini seviyelerini göstermektedir.

              YAŞ                                                   ÖNERİLEN MİKTAR                    
  Doğumdan 6 aya kadar0.4 mcg
  7-12 aylık bebekler0,5 mcg
  1-3 yaş arası çocuklar0.9 mcg
  4-8 yaş arası çocuklar1,2 mcg
  9 ila 13 yaş arası çocuklar1.8 mcg
  14-18 yaş arası gençler2,4 mcg
  Yetişkinler2,4 mcg
  Hamile kadınlar2,6 mcg
  Emziren kadınlar2,8 mcg

  B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

  B12 vitamini eksikliğine çeşitli faktörler neden olabilir, bunların arasında en belirgin olanı iç faktörler ve vejetaryen diyettir. B12 vitamini eksikliğinin çeşitli nedenleri şu şekildedir;

  İçsel Faktör Eksikliği

  D vitamini eksikliği, iç faktör olarak adlandırılan bir glikoprotein eksikliğinden kaynaklanır. Bu glikoprotein mide hücreleri tarafından salgılanırsa, B12 vitamini ile bağlanır.

  Daha sonra emilimini sağlamak için ince bağırsaklara taşınır. Bu emilimin bozulması B12 vitamini eksikliğine neden olur.

  Bu, sonuçta ciddi nörolojik hasara yol açan anemiye neden olabilir. Pernisiyöz anemi vakalarında, hastaların bağışıklık sistemi midenin astarına saldıran, intrinsik faktör üreten hücrelere zarar veren antikorlar oluşturur.

  Vegan Diyeti

  Vejetaryen veya vegan beslenen insanların, B12 vitamini eksikliği riski daha yüksektir. Çünkü B12 vitamini doğal olarak sadece et, balık, sığır eti ve sığır karaciğeri, kuzu, somon, karides, tarak, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Bu nedenle, veganlar B12 takviyeli gıdalar yemeli veya B12 takviyesi almalıdır.

  Bağırsak Sorunu

  Crohn hastalığından muzdarip olanlar ve bağırsaklarını cerrahi olarak kısaltmış olanlar, kan dolaşımında B12 vitamini emilimi ile ilgili problemler yaşayabilir. Kısa bağırsak sendromu olan hastalarda ishal, kramp ve mide ekşimesi görülür. 

  Yetersiz Mide Asidi

  B12 vitamini eksikliğinin yaygın nedenlerinden biri, özellikle yaşlı erişkinlerde, mide asidinin yetersizliğidir. Atropik gastrit, 50 yaş ve üstü kişilerin % 30’unu etkileyen mide astarının incelmesi olarak tanımlanır.

  Proton pompa inhibitörleri, H2 blokerleri veya diğer antasitler gibi ilaçları düzenli olarak alan kişiler, bu ilaçlar mide asitlerini baskıladığı için B12 vitamini emmekte zorlanır. Takviye edilmiş gıdalardan veya takviyelerden B12 vitamini emmeleri gerekir.

  Kronik Alkolizm

  Kronik alkolizm de B12 vitamini eksikliğinin bir nedeni olabilir.

  Kahve

  Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, günde dört veya daha fazla fincan kahve tüketiminin, B12 vitamini de dahil olmak üzere B vitamini seviyelerinde % 15’lik bir azalmaya neden olması muhtemeldir.

  Bakteriyel Enfeksiyon

  Mide ülserine neden olan bakteriler olan Helicobactor pylori’nin neden olduğu enfeksiyon da B12 vitamini eksikliğine yol açabilir. Çünkü içsel faktörler üreten mide hücrelerine zarar verirler.

  B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

  Cildin soluklaşması veya sararması

  B12 eksikliği olan insanların teni sarılık benzeri soluk veya açık sarı renkte olur, gözlerde beyazlık oluşur.

  B12 eksikliği vücuttaki kırmızı kan hücresi üretimiyle ilgili sorunlara neden olduğunda ortaya çıkar.

  Bu vitamin, alyuvarların yapılması için gerekli DNA üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Onsuz, hücrelerin inşası için talimatlar eksik gider ve hücreler bölünemez.

  Bu, megaloblastik anemi adı verilen, kemik iliğinde üretilen kırmızı kan hücrelerinin geniş ve kırılgan olmasına neden olur.

  Bu kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden geçip kan dolaşımına geçemeyecek kadar büyüktür. Bu nedenle, vücudun etrafında dolaşan çok sayıda kırmızı kan hücresi olmaz ve cilt renksiz görünür. 

  Bu hücrelerin kırılganlığı, birçoğunun parçalanması ve fazla bilirubin oluşması anlamına gelmektedir.

  Bilirubin, yaşlı kan hücrelerini parçaladığında karaciğer tarafından üretilen hafif kırmızı veya kahverengi bir maddedir.

  Büyük miktarda bilirubin oluştuğunda, cilt ve gözlere sarı bir renk verir.

  Bitkinlik ve yorgunluk

  Bitkinlik ve yorgunluk, B12 düşüklüğünün sık görülen belirtileridir. Vücut boyunca oksijen taşıyan, kırmızı kan hücrelerini yapmak için yeterli B12 bulunmadığına oluşur.

  Sonuç olarak, oksijeni hücrelere verimli şekilde taşıyamazsınız, bu sizi yorgun ve bitkin hissettirir.

  Karıncalanma hissi

  Uzun süreli B12 eksikliğinin daha ciddi yan etkilerinden biri sinir hasarıdır. Bu, zamanla ortaya çıkabilir, çünkü B12 vitamini, yağ maddesi olan miyelini üreten metabolik yola önemli katkıda bulunur. Miyelin sinirleri korur ve etrafını sarar.

  B12 olmadan miyelin farklı üretilir ve sinir sistemi düzgün çalışmaz.

  Bu olayın belirtisi, eller ve ayaklarda iğnelenme tarzı karıncalanma hissinin oluşmasıdır. 

  Ancak, karıncalanma hissi birçok nedene sahip olabilen yaygın bir semptomdur, bu nedenle bu semptom tek başına B12 eksikliğinin bir belirtisi değildir.

  Hareket ve şekil bozukluğu

  Tedavi edilmezse, B12 eksikliğinden kaynaklanan sinir sistemindeki hasar, yürürken, şekil değişikliğine neden olabilir. Denge ve koordinasyonu bile etkileyebilir.

  Bu semptom, 60 yaş üzerindeki insanlarda, B12 eksikliğine daha yatkın olduğundan, yaşlılarda görülür. Ayrıca, bu semptom şiddetli ve tedavi edilmemiş eksikliği olan gençlerde de görülebilir.

  Dilde iltihaplanma ve ağız ülseri

  Dilde iltihaplanma oluştuğunda, dilin rengi kızarır, şişer ve acır.  İnflamasyon, dili yumuşatacak ve dildeki küçük tat tomurcukları zamanla kaybolacaktır.

  Ağrılı olmanın yanı sıra dildeki iltihaplanma, yeme ve konuşma şeklini değiştirebilir.

  Çalışmalar, üzerinde uzun düz lezyonlara sahip şişmiş ve iltihaplı dilin B12 eksikliğinin erken belirtileri olabileceğini bildirmektedir.

  Buna ek olarak, B12 eksikliği olan bazı insanlar, ağız ülseri, dilde iğnelenme veya ağızda yanma ve kaşıntı hissi gibi diğer oral belirtiler yaşayabilir. 

  Nefes darlığı ve baş dönmesi

  B12 eksikliğinden dolayı anemi meydana gelirse, nefes darlığı hissedebilir ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

  Bunun nedeni, vücudun hücrelere yeterli miktarda oksijen iletmek için gereken kırmızı kan hücrelerinden yoksun olmasıdır.

  Ancak, nefes darlığı ve baş dönmesinin pek çok nedeni olabilir, bu nedenle olağan dışı bir durum olduğunuzu fark ederseniz, nedenini araştırmak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

  Görme bozukluğu

  B12 eksikliğinin bir belirtisi bulanık görme veya görme bozukluğudur. Tedavi edilmemiş B12 eksikliği, optik sinir sisteminde gözlere zarar veren sinir sistemi hasarına neden olduğunda ortaya çıkabilir.

  Hasar, gözden beyne giden sinir sinyalini bozarak görüşü etkiler. Bu durum optik nöropati olarak bilinir. Bu çok endişelenecek bir durum değildir çünkü genellikle B12 ile takviye edilerek durum tersine çevrilebilir.

  B12 eksikliği psikolojik belirtileri – Ruh hali değişiklikleri

  B12 eksikliği olan insanlar genellikle ruh halinde değişiklikler yaşar. 

  B12 vitamini seviyelerinin düşük olması, depresyon ve bunama gibi ruh hali ve beyin bozukluklarıyla ilişkilendirilmiştir. 

  Bazı çalışmalar, B12 eksikliği olan bazı insanlarda vitamin takviyesi, belirtilerin tersine döndürülebileceğini tespit etmiştir.

  Demans ve depresyon gibi ruh hali ve koşullarındaki değişikliklerin çeşitli nedenlere sahip olabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, bu koşullardaki takviye etkileri belirsizliğini koruyor.

  B12 eksikliğiniz varsa, vitamin takviyesi alınması ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, depresyon veya bunama tedavisinde kanıtlanmış diğer tıbbi tedavilerin yerini alamaz.

  Yüksek ateş 

  B12 eksikliğinin nadir fakat ara sıra görülen bir semptomu yüksek ateştir. 

  Bunun neden meydana geldiği belli değil ancak bazı doktorlar, B12 düşüklüğünde, normalize edilen ateş vakalarını bildirmişlerdir. Yüksek ateşin çoğunlukla B12 eksikliği değil, hastalıktan kaynaklandığını unutmamak gerekir.

  Bunların dışında B12 vitamini eksikliğinin başka belirtileri de vardır:

  İnkontinans

  B12 vitamini eksikliğinden dolayı mesane idrar tutamaz ve sızıntı meydana gelir.

  Unutkanlık

  Unutkanlık, nörolojik sistem B12 vitamininden yoksun kaldığında, ortaya çıkan yaygın bir semptomdur.

  Halüsinasyonlar ve Psikoz

  B12 vitamini eksikliğine bağlı ortaya çıkabilecek aşırı semptomlar halüsinasyonlar ve zayıf zihinsel durumlardır.

  b12 eksikliği belirtileri saç dökülmesi

  B12 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

  B12 vitamini, hayati vücut fonksiyonları için gerekli olduğu için “enerji vitamini” olarak da adlandırılır. B12 vitamini eksikliği, rutin testlerin olmaması nedeniyle sıklıkla göz ardı edilen yaygın bir sorundur. 

  Tedavi edilmediğinde, bu vitaminin eksikliği aşağıdaki sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

  Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, görme kaybına neden olabilecek bir göz hastalığıdır. Araştırmalar, günde 2500 mg folik asit ve 500 mg B6 vitamini ile birlikte 1000 mg B12 vitamini tüketen kadınların yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

  Meme Kanseri

  Bu konuda çok fazla kanıt olmamasına rağmen, bazı çalışmalar B12 vitamininin kadınlarda meme kanseri riskini azaltmak için folat ile birlikte çalıştığını göstermiştir. 

  Besinlerden B12 vitaminini daha az alan menopoz sonrası kadınlar meme kanseri riski altındadır.

  Parkinson hastalığı

  Parkinson hastalığı olanlar titreme ve hareket, koordinasyon, yürüme, konuşma ve biliş ile ilgili zorluklar yaşar. 

  Adenosil Metiyonin, Parkinson hastalığının gelişiminde rol oynayan beyin kimyasal değişiklikleri olan serotonin, melatonin ve dopamini işlemek için B12 vitamini ile birlikte çalışan, vücuttaki her hücrede bulunan doğal bir maddedir. 

  Maryland Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kanda B12 vitamini seviyelerinin düşük olması, Parkinson hastalığı ile ilişkili hafıza ve bilişsel değişikliklere katkıda bulunan önemli bir faktördür.

  Erkek Kısırlığı

  Bazı çalışmalar, B12 vitamininin sperm sayısını ve sperm hareketliliğini iyileştirmede önemli bir rol oynadığını kanıtlamıştır. 

  Bu nedenle, düşük B12 vitamini seviyeleri erkek kısırlığı ile ilişkili olabilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kronik Yorgunluk

  Kronik yorgunluk, vücutta kalıcı bir yorgunluk ve halsizlik hissidir. B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanır. B12 vitamini enjeksiyonları genellikle kronik yorgunluk sendromu olan kişilere verilir.

  Anemi

  B12 vitamini eksikliği, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ve mevcut hücrelerin daha büyük bir boyutu ile karakterize olan pernisiyöz anemi adı verilen bir duruma yol açabilir. 

  B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olduğundan, bu vitaminin eksikliği kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu olumsuz yönde etkileyecektir.

  Bu, sonunda anemiye neden olur. Tedavi edilmediğinde, pernisiyöz anemi kalp problemleri ve felç riskini artırabilir, sinir hücrelerine zarar verebilir ve sindirim sisteminin yüzeyindeki değişiklikleri tetikleyebilir, böylece mide kanseri riskini artırabilir.

  Uykusuzluk

  Melatonin, vücut yaşlandıkça üretimi azalan ve uyku bozuklukları veya uykusuzluk ile sonuçlanan uyku hormonudur. 

  B12 vitamini melatonin üretiminde önemli bir rol oynar. Bu vitaminin eksikliği daha düşük melatonin seviyelerine ve dolayısıyla uyku sorunlarına yol açabilir.

  Kardiyovasküler ve Serebrovasküler Hastalıklar

  Bu hastalıklara kandaki yüksek homosistein seviyeleri neden olur. Yetersiz B12 vitamini seviyeleri homosistein seviyesini yükseltebilir, böylece kalp hastalığı ve inme riskini artırabilir.

  Gebelik ve Doğum Kusurlarında Komplikasyonlar

  B12 vitamini eksikliğinin neden olduğu yüksek homosistein seviyeleri hamilelik ve doğum kusurlarında komplikasyonlara neden olabilir.

  Nörolojik Koşullar

  – Düşük B12 vitamini seviyeleri demans ve Alzheimer gibi birçok nörolojik durumla ilişkilidir.

  B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi

  B12 vitamini eksikliğinin tedavisi, eksik B12 vitamininin beslenme değişiklikleri, takviyeleri ve enjeksiyonları ile giderilmesini içerir. 

  Bu eksiklik ailede bulunan anemi, diyabet, bağışıklık bozuklukları veya midenin çıkarılması gibi ameliyatlardan kaynaklanabilir. B12 vitamini eksikliği aşağıdaki şekillerde tedavi edilebilir.

  Beslenme Değişiklikleri

  B12 vitamini eksikliğini tedavi etmenin doğal bir yolu, B12 vitamini içeren süt, et ve süt ürünlerini tüketmektir.

  Vejetaryenler, B12 vitamini takviyesi alarak bu vitaminin önerilen günlük ihtiyacını karşılamalıdır. Yaşlı insanlar, emilim yetenekleri yaşla birlikte azaldıkça daha fazla miktarda B12 vitamini tüketmelidir.

  Oral Antibiyotikler

  Bağırsak bakterilerinin aşırı büyümesinden kaynaklanan B12 vitamini eksikliği, tetrasiklin gibi oral antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bu sadece bakteriyel aşırı büyümeyi durdurmakla kalmaz, aynı zamanda B12 vitamininin normal emilimini de sağlar.

  Enjeksiyonlar

  Ciddi eksiklik semptomları olan hastalara, vücudun bu vitamin rezervlerini geri kazanmak için ilk hafta boyunca 5 ila 7 enjeksiyon yapılır. 

  Bu enjeksiyonlar oldukça etkilidir ve 48 ila 72 saat içinde sonuç verir. B12 vitamini rezervleri normal seviyelere ulaştığında, semptomların geri dönmesini önlemek için bu enjeksiyonlar her 1-3 ayda bir yapılır.

  Enjeksiyonlar ile ilgili yazının devamında ayrıntılı bilgi verilecektir.

  Oral Takviyeler

  Enjeksiyon almayı tercih etmeyenler, doktorlarının gözetiminde yüksek dozlarda oral B12 vitamini takviyeleri alarak eksikliği telafi edebilir.

  kilo vermem neden durdu

  B 12 Eksikliği Kilo Aldırır mı?

  B12 vitamininin kilo alımına veya kaybına yol açtığını gösteren çok az kanıt vardır.

  Çalışmalar düşük B12 vitamini seviyelerini obezite ile ilişkilendirmektedir. Ancak normal BMI aralığı olan kişiler B12 vitamini ile negatif korelasyon göstermektedir. Bir çalışma, B12 vitamini seviyelerinin düşüklük riski olan çocuklarda ve ergenlerde obezite ile ilişki bulmuştur.

  New York’ta yapılan bir araştırma, B12 vitamini ile uzun süreli takviyenin daha az kilo almaya yol açabileceğini belirtmektedir. Ancak bir sonuca varmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Mevcut kanıtların, B12 vitamini eksikliğinin kilo alımına yol açtığını kanıtlamak için kesin olmadığı açıktır. Bununla birlikte, obezite sorunları olan kişilerde düşük B12 vitamini seviyeleri gözlenir.

  b12 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur

  B 12 Vitamini Nasıl Alınır?

  B12 vitamini almanın en iyi ve doğal yolu, onu içeren yiyecekleri yemektir. B12 vitamini yönünden zengin besinler arasında şunlar bulunur:

  – Et ve tavuk

  – Deniz ürünleri

  – Yumurta

  – Süt ve süt ürünleri

  – Güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler

  Bu doğal kaynakların yanı sıra, B12 vitamini seviyenizi normale döndürmeye yardımcı olabilecek B12 vitamini takviyeleri de kullanılabilir. Ancak herhangi bir takviye veya ilaç almadan önce doktora danışmakta yarar vardır.

  B12 İğneleri Kullanımı

  Tedavi edilmemiş B12 eksikliği, nörolojik problemlere veya vücudun ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerinin miktarını üretmek için yeterli B12’ye sahip olmadığında ortaya çıkarak kötü niyetli anemiye yol açabilir.

  B12 iğneleri, eksikliği önleme veya tedavi etmenin en yaygın yoludur. Enjeksiyonlar bir doktor tarafından verilir ve kas içine veya kasa yapılır.

  B12 enjeksiyonları genellikle hidroksokobalamin veya siyanokobalamin olarak verilir. Bunlar B12’nin kan düzeylerini yükseltmede ve eksikliği önlemede veya tersine çevirmede çok etkilidir. 

  B12 vitamini iğnelerinin genellikle çok güvenli olduğu düşünülmektedir. Önemli bir yan etkisi yoktur.

  Ancak çok nadir durumlarda, bazı insanlar alerjik reaksiyonlar veya hassasiyete bağlı yan etkiler yaşayabilir.

  Herhangi bir yan etki yaşarsanız doktorunuzla konuşun.

  B12 enjeksiyonlarına ihtiyacınız var mı?

  B12 vitamini bakımından zengin gıdalarla dengeli besleniyorsanız, ek B12 almanız gerekmeyecektir.

  Çoğu insan için, besin kaynakları gereken her şeyi sağlar. Ancak, eksiklik riskinde olan kişilerin muhtemelen takviye almaları gerekecektir.

  Sonuç olarak;

  B12 vitamini eksikliği yaygın görülen bir durumdur ve tanımlanmasını zorlaştıran çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. 

  Risk altındaysanız ve yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla konuşun. Çoğu insanda, eksiklik, beslenmenin düzenlenmesi ile kolayca giderilebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ