Ayva Nedir, Ne İşe Yarar? Ayvanın Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Ayva Nedir, Ne İşe Yarar? Ayvanın Faydaları ve Besin Değeri

   

  Meyveler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı kalmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu hayati besinler bakımından zengindirler. Ayva, besinlerle dolu ve çeşitli sağlık yararları sağlayabilen meyvelerden biridir.

  Temel olarak elma ve armutun da içinde bulunduğu “Rosaceae” familyasına ait kokulu bir meyvedir. Güneybatı Asya’nın ılıman bölgelerine özgüdür. 

  Ayva, mevsim meyvesidir ve sonbahardan kışa kadar mevcuttur. Olgunlaştığında, altın sarısı renginde olur ve şekli armuta benzer. Şeftali gibi tüylü bir dış yüzeyi vardır.

  “Ayvanın faydaları nelerdir”, “ayva zayıflatır mı”, “ayvanın kalori değerleri ve özellikleri”, “ayvada bulunan vitaminler nelerdir” sorularının cevaplarını yazıda bulabilirsiniz.

  Ayvada Hangi Vitamin Var?

  Bu meyve, lif ve temel vitamin ve mineraller içerir. 100 gram ayvanın içindeki vitaminler şöyledir:

   

   

  ayvanın yararı

   

   

  Ayva Vitamin ve Protein Değeri

  Kalori: 52

  Yağ: 0 gram

  Protein: 0.3 gram

  Karbonhidrat: 14 gram

  Lif: 1.75 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin (DV) % 15’i

  Tiamin (B1 vitamini): DV’nin % 1.5’i

  B6 Vitamini: DV’nin % 2’si

  Bakır: DV’nin % 13’ü

  Demir: DV’nin % 3,6’sı

  Potasyum: DV’nin % 4’ü

  Magnezyum: DV’nin % 2’si

   

  Bu meyve orta miktarda C vitamini ve bakır, ayrıca az miktarda B vitamini, demir, potasyum ve magnezyum sağlar.

  Herhangi bir bileşikte olağanüstü zengin olmasa da, düşük kalorilidir ve buna rağmen her besinden az az bulunur.

   

   

  Ayvanın Yararları

  Çoğu meyve gibi, ayva da A, B ve C vitaminleri, lif gibi besinlerin yanı sıra potasyum, bakır, selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir. Yağ oranı düşüktür. İşte ayva yemenin faydaları

   

   

  Ayvanın Sağlığa Faydaları

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Olgun ayva, zengin bir C Vitamini kaynağıdır. C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye ve inflamatuar durumların tedavisine yardımcı olur. 

  Ayrıca anti-alerjik özelliklere sahiptir. Meyve ve tohum ekstraktı atopik dermatit ve sistit tedavisinde kullanılabilir. 

   

   

  Ayva yiyerek zayıflama

  Ayvanın kalorisi düşük olmasına rağmen diyet lifi bakımından zengindir. 100 gram taze çiğ ayva meyvesi yaklaşık 57 kalori içerir. Doymuş yağ, sodyum ve kolesterol açısından da düşüktür. Tüm bu nitelikler, zayıflamaya yardımcı bir meyve olduğunun göstergesidir.

   

   

  Ülseri tedavi eder

  Meyvede bulunan fenoliklerin mide ülserini hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur. Ayva suyu da, mide ülseri olan insanlar için faydalıdır. Gastrointestinal sistemi yatıştırdığı için peptik ülserlerin tedavisinde kullanılabilir.

   

   

  Ayvanın mideye faydaları

  Ayva, sabah bulantısı için etkili bir ilaçtır. Bal ile karıştırıldığında, kolit, ishal, kabızlık ve bağırsak enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ayva şurubu hemoroid tedavisinde kullanılır.

   

   

  Antioksidan faydaları

  Bu meyve, polifenolik bileşiklerin varlığı nedeniyle şaşırtıcı antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar vücutta bulunan serbest radikallerle savaşır, yaşlanma sürecini yavaşlatır, ayrıca kardiyovasküler hastalıkları ve felçleri önler.

   

   

  Bulantı ve kusmayı tedavi eder

  Haşlanmış veya pişmiş ayva, bulantı ve kusmayı hafifletir. İyi bir diüretiktir ve sıvı birikimini gidermeye yardımcı olur.

   

   

  Antiviral özellikleri vardır

  Araştırmalar meyvenin antiviral özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. İçeriğindeki fenolikler, güçlü anti-influenza aktivitesinin yanı sıra antioksidan özelliklere sahiptir. Soğuk algınlığı, grip ve diğer viral patojenlere karşı korunmaya yardımcı olur.

   

   

  Kan basıncını düşürür

  Potasyum açısından zengin olan meyve, yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

   

   

  Kolesterol seviyesini düşürür

  Bu meyvenin düzenli tüketimi, kandaki LDL veya kötü kolesterolü düşürerek, kalbi sağlıklı tutar.

   

   

  Antikanser etkisine sahiptir

  Ayvanın antioksidan özellikleri vücudun serbest radikallere karşı savaşmasına ve kanser hücrelerini yok etmesine yardımcı olur.

  Meyvenin hamurundaki granüller, tanenler olarak bilinen büzücü bileşikler içerir, yani kateşin ve epikateşin. Bu tanenler, kolondaki kansere neden olan toksinlere ve kimyasallara bağlanarak mukoza zarlarını kanserden korur.

   

   

  Stresi azaltır

  Ayvadaki çeşitli antioksidanlar, stresi hafifletmeye ve zihni sakinleştirmeye yardımcı olur.

   

   

  Karaciğer ve göz hastalıklarını tedavi eder

  Düzenli ayva tüketimi, karaciğer ve göz hastalıklarından muzdarip olanlar için faydalıdır. Çin’de, ıslatılmış ve haşlanmış ayva tohumları, göz problemlerini, boğaz ağrısını ve mukoza zarının iltihaplanmasını hafifletebilen bir jöle hazırlamak için kullanılır.

   

   

  Ayva Meyvesinin Diğer Faydaları

  Ayva suyu, kardiyovasküler hastalıkların, solunum rahatsızlıklarının, aneminin ve astımın tedavisinde faydalıdır. Düzenli tüketim, tüberküloz, dizanteri ve karaciğer yetmezliğinin tedavisine de yardımcı olur. 

   

   

  Ayva nasıl yenir?

  Diğer meyvelerin aksine, ayva nadiren çiğ yenir. Olgun olsa bile, çok sert bir eti ve ekşi bir tadı vardır. Bu nedenle pişmiş olarak yenir.

  Meyveyi dilimledikten sonra, su ve az miktarda şeker ile bir tencereye koyun, yumuşayana kadar pişirin. Ayrıca vanilya, tarçın, zencefil ve anason gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz.

  Pişmiş ayvayı tek başına yiyebilir veya yulaf ezmesi, yoğurt içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca turtalara da eklenebilir.

  Ayva reçeli de yapabilirsiniz. Ancak fazla şeker zararlı olduğundan, çok şekerli yapmamaya özen gösterin.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ