Ayranın Besin Değeri, Faydaları ve Zararları

  Ayranın Besin Değeri, Faydaları ve Zararları

  Ayran ferahlatıcı bir içecektir. Bunaltıcı yaz günlerinde serinlemek için birebirdir.

  Hem sağlığı korumak hem de hastalıklara karşı bir tedavi olarak kullanılır. Sağlık için kullanılmasının ana nedenleri; sindirimi iyileştirmesi, şişlik hissini hafifletmesi, gastrointestinal rahatsızlıklara, dalak hastalıklarına, anemiye ve iştahsızlığa karşı doğal bir tedavi olmasıdır.

  Ayran Besin Değeri

  Küçük bir porsiyon çok fazla besin içerir. Bir bardak (245 ml) kültürlü ayran aşağıdaki besinleri sağlar:

  Kalorisi: 98

  Protein: 8 gram

  Karbonhidrat: 12 gram

  Yağ: 3 gram

  Lif: 0 gram

  Kalsiyum: Günlük Değerin % 22’si (DV)

  Sodyum: DV’nin % 16’sı

  Riboflavin: DV’nin % 29’u

  B12 Vitamini: DV’nin % 22’si

  Pantotenik asit: DV’nin % 13’ü

  Ayranın Yararları Nelerdir?

  ayran içmenin faydaları

  Temel makro besinler içerir

  Ayran tam bir besindir ve besleyicidir. Proteinlere, karbonhidratlara, minimal lipitlere, vitaminlere ve esansiyel enzimlere sahiptir.

  Ayranın yüzde 90’ından fazlası su olduğundan, tüketimi vücudun su dengesini korumaya yardımcı olur. İçeriği çoğunlukla proteinlerle birleştirildiği için bağırsaklarda yavaşça emilir. Ayran içmek başka herhangi bir aromalı içecek veya sade sudan daha iyidir.

  Sindirim sistemi üzerinde soğutma etkisi

  Ayran, vücut ısısını azaltır. Bundan dolayı, kadınların menopoz öncesi ve menopoz sonrası sıcak basmaları şikayetini azaltmak için çok faydalı bir içecektir. 

  Yağlı gıdaların etkisini azaltmaya yardımcı olur

  Ağır bir yemekten sonra şişkinlik hissediyorsanız bir bardak ayran, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Genellikle yağlı ve ağır bir yemekten sonra, aniden uyku bastırır. Yemekten sonra ayran içmek, sindirimi kolaylaştırdığı için, kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

  Mide rahatsızlıklarını tedavi eder

  Ayran, mideyi temizleyen ve sindirime yardımcı olan bir asit içerir. Gastrointestinal sistem üzerinde soğutma ve sindirim etkisi vardır. Düzenli olarak ayran içilmesi gastrointestinal koşullara yardımcı olur. 

  Susuzluğu giderir

  Ayran, dehidrasyonu önler. Elektrolitlerle doludur ve vücutta oluşan ısı ve su kaybını telafi etmek için en iyi içeceklerden biridir. 

  Kalsiyum sağlar

  Kalsiyum, hücre iletişimini ve kasların kasılmasını destekler. Doğru beslenme, osteoporoz gibi kemik bozukluklarının önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynar. 

  Ayran, önemli oranda kalsiyum sağlar. Gerekli kalsiyumu almak, yaşlandıkça kemik kaybını yavaşlatmaya yardımcı olur. 

  Vitaminler bakımından zengindir

  Ayran, B kompleks vitaminleri ve D vitamini gibi önemli vitaminler içerir. Ayranda bulunan D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara daha az duyarlı hale getirir. 

  Detoks etkisi vardır

  Ayran, tüketilen yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için gerekli olan, hormonların salgılanmasında önemli olan ve sindirime yardımcı olan riboflavin içerir. Vücut, hücrelerdeki enzimleri aktive etmek için riboflavin kullanır, bu nedenle enerji üretimini artırır. 

  Ayrıca karaciğer fonksiyonuna yardımcı olur ve vücudun detoksifikasyonunu sağlar. Anti-oksidasyon özelliklere sahiptir.

  Kan basıncını azaltır

  Ayranda bulunan ve biyoaktif proteinlerin bol olduğunu gösteren maddeler vardır. Bunlar kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, antibakteriyel ve antiviral özellikler gösterir. Düzenli olarak ayran içmek kan basıncını önemli ölçüde düşürür.

  Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

  Kan kolesterolünü düşürmek ve kontrol etmek için doğal bir ilaçtır. Kolesterol bileşenlerini kontrol altında tutmada çok etkilidir. 

  Mide asiditesini kontrol eder

  Mide reflüsü ve asitliği ile mücadele eden güçlü bir içecektir, reflü veya asit nedeniyle midede oluşan yanma hissini azaltmaya yardımcı olur.

  Kabızlığı azaltır

  Ayran, genellikle sindirimi rahatlatmak, kabızlığı ve diğer mide bozukluklarını önlemek için kullanılan doğal bir terapidir.

  Yanlış zamanda yanlış yiyecekleri yemek, sindirim sistemine baskı yapabilir ve bazen ishale veya kabızlığa neden olabilir. Bu durumu hafifletmek için düzenli olarak ayran içmek gerekir. 

  Kabızlık çekiyorsanız, ayran içmek bağırsak hareketlerini kolaylaştıracaktır. Bu, yeterli miktarda lif tüketmeyen insanlar için de geçerlidir.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Ayran, süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan kalori ve yağ olmadan, vücudun ihtiyaç duyduğu besin ve enzimleri sunar. Düzenli olarak içmek, enerjik kalmanızı sağlar. 

  Enerji seviyelerini korumak için gerekli proteinleri, vitaminleri, mineralleri, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve diğer enzimleri sağlar. 

  Tokluk sağlayan çok faydalı bir içecektir. Sağlıksız abur cuburlara yönelimi engeller, bu nedenle de zayıflamaya yardımcı olur.

  Probiyotikler gastrointestinal sisteme faydalıdır

  Ayran, gastrointestinal sistem için faydalı olan bakteriler açısından zengindir. Bu tür bakterilere probiyotik denir. 

  Sağlıklı bakteriler herkesin kolonunda bulunur ve vücut için simbiyotik bir doğaya sahiptir. Ayran bakterileri, laktozu laktik aside dönüştürdükleri için laktik asit bakterileridir. 

  Besin maddelerinin kolayca emilmesi için yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca genel gastrointestinal sağlık ve irritabl bağırsak sendromu insidanslarını azaltmaya yardımcı oldukları düşünülmektedir. 

  Cilt bakımı ve kozmetikte kullanılır

  Ayran içmenin bir başka yararı da sindirim sistemini sağlıklı tutmasıdır ve bu da cilde yansır. Vücutta hiçbir toksin olmadığında, cilt daha pürüzsüz olacaktır. Ayrıca cildi nemlendirir, doğal bir ışıltı verir ve esnekliği artırır.

  Ayranın düzenli kullanımı cildi sıkılaştırır, kırışıksız ve genç tutar.

  Bağışıklığı güçlendirerek hastalıkları önler

  Bu içecek laktik asit bakterileri açısından zengindir. Bu bakteriler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun günlük gıdalarda bulunan zararlı patojenlerle savaşmasına yardımcı olur.

  Ayrıca kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrandaki özel proteinler kan basıncını düzenler ve kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi yüksek element seviyeleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. 

  Ülsere karşı doğal bir tedavidir

  Ayran içmenin ülsere karşı doğal bir tedavi olduğunu kanıtlamak için çeşitli vaka çalışmaları belgelenmiştir. Ayran, mide astarını kaplayarak midedeki asitleri nötralize etmeye yardımcı olduğundan, mide ekşimesini önler ve asitlerin yemek borusuna girmesini engeller.

  Pamukçuk oluşumunu önler

  Günde iki veya üç bardak ayran içmek, pamukçuk için iyi bir terapidir. Ayrandaki sağlıklı bakteriler mayanın büyümesini engeller.

  Ayranı yutmadan önce birkaç saniye ağız boşluğunda tutun veya alternatif olarak bir gargara olarak kullanın ve tükürün. Ağız ülseri ve yaralarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

  Güneş yanıklarına faydalıdır

  Güneşte çok uzun süre kalırsanız, cildiniz kızarırsa ve yanarsa, anında rahatlama için bu tarifi deneyin. Etkilenen bölgelere eşit miktarda domates suyu ile ayran karıştırarak uygulayın.

  Yaklaşık bir saat kalsın. Her zamanki gibi yıkayın. Cildin serinlemesini sağlayacak ve güneş yanığından kaynaklanan ağrıyı ve kızarıklığı azaltacaktır.

  Hemoroid tedavisinde kullanılabilir

  İşte ayranın en etkili sağlık yararlarından biri budur. Hemoroidiniz varsa, pirinç ve muz karışımına bir bardak ayran ekleyin. Hemoroidin etkisini biraz olsun azaltmak için günde iki kez tüketin.

  Soğuk algınlığı ile mücadele eder

  Ayran, soğuk algınlığı ve burun akıntısı ile savaşmak için bir panzehirdir. Ezilmiş sarımsak ve zencefili ayran ile karıştırın ve günde birkaç kez tüketin.

  ayran protein değeri

  Ayranın Zararları Nelerdir?

  Ayran tuz içeriği ve bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyeli ile ilgili bazı olumsuz taraflara sahiptir.

  Sodyum bakımından yüksek olabilir

  Süt ürünleri iyi miktarda sodyum içerir.

  Çok fazla sodyum tüketmek, özellikle tuza duyarlı kişiler arasında yüksek tansiyon riski ile ilişkilidir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı için bir risk faktörüdür.

  Diyet tuzuna duyarlı insanlar için yüksek sodyum tüketimi, kalbe, böbreklere, beyne ve kan damarlarına zarar verebilir.

  Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara veya sindirim sorunlarına neden olabilir

  Ayran, birçok insanın tolere edemediği, doğal bir şeker olan laktoz içerir.

  Ayran, laktoz intoleransı olan bazı insanlar tarafından daha kolay sindiriliyor gibi görünse de, birçoğu hala laktoz içeriğine duyarlı olabilir.

  Laktoz intoleransı belirtileri arasında karın ağrısı, ishal ve gaz bulunur.

  Süt alerjisi olan kişiler hiç ayran tüketmemelidir. Süt alerjisi bazı insanlarda kusma, hırıltılı solunum, cilt döküntüsü, mide bulantısı ve hatta anafilaksiye neden olabilir.

  Sonuç olarak;

  Ayran, özellikle sıcak havalarda sağlıklı, ferahlatıcı bir içecektir. Bu içeceğin ana bileşeni olan laktik asit, insan vücudunun bağışıklık sistemini geliştirir, hastalıklara ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur. 

  Ayran ayrıca zayıflama diyetlerinde kullanılan önemli bir besindir, çünkü tüm gerekli besinlere, vitaminlere ve kaloriye sahiptir. Sindirime yardımcı olur ve vücudun su dengesini korur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ