Ayak Tırnağı Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

   

  Onikomikoz olarak da adlandırılan ayak tırnağı mantarı, ayak tırnağında görülen yaygın bir mantar enfeksiyonudur.

  En göze çarpan belirtisi, ayak tırnaklarından bir veya daha fazlasının beyaz, kahverengi veya sarı renkte olmasıdır. Tırnakların koyulaşmasına veya çatlamasına neden olur.

  Ayak tırnağı mantarı, ayaklarımıza baktığımızda görmek istenilen bir durum değildir. Bu konuda deneyebileceğiniz tedaviler vardır.

  Terbinafin (Lamisil) veya flukonazol (Diflucan) gibi reçeteli oral antifungaller, geleneksel olarak ayak tırnağı mantarlarını tedavi etmek için kullanılır.

  Bu tedaviler genellikle etkilidir, ancak bazı yan etkileri de vardır. Bu yüzden insanlar ayak tırnak mantarı bitkisel çözümlere başvurmaktadır.

   

  ayak tırnağı mantarı nasıl geçer

   

  Bu yazıda “ayak tırnağı mantarı nedir, nasıl olur”, “ayak tırnak mantarı nasıl anlaşılır”, “ayak tırnağı mantarı nasıl tedavi edilir”, “ayak tırnak mantarı doğal çözüm” ile ilgili bilgiler verilecektir.

   

  Ayak tırnağı mantarı belirtileri

  Yaşlı insanların, genç insanlara göre ayak tırnağında mantar geliştirme olasılığı daha yüksektir ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu konuda daha hassastır. Ayak tırnağında mantar gelişiminin belirtileri şunlardır:

   

  – Tırnakların kırılganlaşması ve ayak baş parmağının renginin değişmesi

  – Tırnakların ön veya yanlarında gelişen beyazımsı-sarımsı veya kahverengimsi bir renk değişimi

  – Tırnakların kalınlaşması ve şekil değiştirmesi

  – Tırnak çevresinde ağrı

  – Deriden veya tırnak yatağından çıkan tırnaklar

  – Tırnak yüzeyinde, büyük lekeler veya yayılan küçük noktalar şeklinde beyaz lekeler

   

  Kalıcı mantar belirtileri yavaş ortaya çıkar ancak yıllarca devam eder. Ayak tırnağı mantarı tedavisi ve iyileşmesi sabır ister ve zaman alır.

   

   

  Ayak tırnağı mantarı neden olur?

  Vücuttaki iyi ve kötü bakterilerin dengesizliğinde oluşur. Tıpkı bağırsakla ilgili sorunlardan kaynaklanan diğer sağlık koşullarında olduğu gibi, bağırsaklarda yeterince iyi bakteri bulunmadığında, ciltte yüksek düzeyde maya ve mantar (kötü bakteri) gelişebilir.

  Bağırsak sağlığının yanı sıra, bir enfeksiyon oluşumu açısından diğer risk faktörleri şunlardır:

   

  – Atlet ayağı oluşumu

  – Mantarlarla temas etme, örneğin kuaför salonlarında, kirli yüzme havuzlarında, spor salonlarında ve saunalarda

  – Hasarlı tırnak yatakları

  – Kirli veya dar ayakkabılar giymek

  Sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları

  – Bacaklarda dolaşım problemleri, diyabet veya arter hastalığı gibi mevcut durumlar

  – Bağışıklık sisteminin zayıflaması

  – Genetik eğilim

   

  İlginizi Çekebilir  Makula Dejenerasyonu Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Ayak tırnak mantarı bulaşıcı mıdır?

  Bu mantar bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanabileceği gibi, toplu yaşanan alanlarda mantarla temas etme sonucunda da geçebilir.

   

   

  Ayak tırnak mantarı tedavi edilmezse ne olur?

  Ayak tırnak mantarı tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Enfeksiyon tırnaklarda büyük hasara yol açabilir.

   

   

  Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi

  Ayak tırnağı mantarı tedavisi için dermatoloğa başvurmak gerekir. Ayak tırnağı mantarı ilacı olarak topikal tedaviler veya ilaçlar kullanır, ancak çoğu zaman bunlar uzun sürede altta yatan sorunu çözmez.

  Tablet formundaki ilaçlar, tırnak mantarıyla mücadelede topikal tedavilerden çok daha etkilidir, ancak daha fazla yan etkisi ve olası etkileşimleri vardır.

   

   

  Ayak tırnağı mantarı evde tedavi

  Ayak tırnağı mantarı için en etkili ilaç beslenmenizde yapacağınız değişikliklerdir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

   

  – Mayayı ve kötü bakterileri besleyen şekerli yiyeceklerden uzak durmak.

  – Bağırsaktaki iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olan faydalı yiyecekler yemek.

  – Lifli yiyecekler, sağlıklı protein kaynakları ve besleyici yağlar tüketmek.

  Probiyotik takviyesi almak.

   

  Ayak tırnağı mantarı bitkisel tedavi

   

   

  Ayak tırnağında mantar Vicks

  Vicks VapoRub topikal bir merhemdir. Öksürük baskısı için tasarlanmış olmasına rağmen, aktif içerikleri, kafur ve okaliptüs yağı, ayak tırnağı mantarlarının tedavisine yardımcı olur. Kullanmak için, etkilenen bölgeye en az günde bir kez az miktarda Vicks VapoRub uygulayın.

   

   

  Çay ağacı yağı

  Çay ağacı yağı, antifungal ve antiseptik yetenekleri olan esansiyel bir yağdır. Bazı klinik araştırmalar, çay ağacı yağının ayak tırnağı mantarlarına karşı etkili olabileceğini göstermiştir. Kullanmak için, çay ağacı yağını günde iki kez bir pamuklu çubukla doğrudan etkilenen tırnağa sürün.

   

   

  Kekik yağı

  Kekik yağı timol içerir. Timol, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için, etkilenen tırnağa bir pamuklu çubukla günde iki kez kekik yağı uygulayın.

  Bazı insanlar kekik yağı ve çay ağacı yağını birlikte kullanırlar. Her iki ürün de güçlüdür ve tahrişe veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunları birleştirmek bu riski artırabilir.

   

   

  Zeytin yaprağı ekstresi

  Zeytin yaprağı ekstresindeki aktif madde, oleuropein, antifungal, antimikrobiyal ve immün artırıcı yeteneklere sahiptir. Zeytin yaprağı merhemini doğrudan tırnak mantarına uygulayabilir veya kapsül şeklinde yutabilirsiniz.

   

  ayak tırnağı mantarı ilacı

   

  Sirke

  Ayak tırnağı mantarına sirke kullanmak için etkilenen ayağı günde 20 dakika bire iki oranında sirkeli suya batırın.

   

  İlginizi Çekebilir  Potasyum Nedir, Nelerde Var? Potasyum İhtiyacı ve Faydaları

   

  Listerin

  Listerin, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip mentol, timol ve okaliptüs gibi bileşenler içerir. Bu nedenle, ayak tırnağı mantarı için popüler bir ilaçtır.

   

   

  Sarımsak

  Sarımsak, antifungal ve antimikrobiyal yeteneklere sahiptir. Etkilenen bölgeye günde 30 dakika boyunca doğranmış veya ezilmiş sarımsak dişleri yerleştirerek ayak tırnağınızdaki mantarları sarımsakla tedavi edebilirsiniz.

   

   

  Ayak tırnağı mantarı nasıl geçer?

  Çoğu durumda, ayak tırnağı mantarı kozmetik bir problem olarak kabul edilir. Yine de, bazı insanlar için ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

  Diyabetiniz varsa, ayak tırnağı mantarı ayak ülserlerine veya diğer ayak sorunlarına neden olabilir. Diyabetiniz veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, ayak tırnağı mantarı için ev ilaçları kullanmamalısınız. Uygun tedavi için doktorunuza danışın.

   

  Sonuç olarak;

  Ayak tırnak mantarı tedavisi için bitkisel çözümler reçeteli ilaçlardan daha etkili olabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ