Evde Doğal Yollarla Ayak Peelingi Nasıl Yapılır?

Ayaklarınız kişiliğiniz hakkında çok şey anlatır. Tıpkı yüzün ve vücudun diğer kısımlarının bakımını yaptığınız gibi, ayak bakımı yapmak da çok önemlidir.

Çok kuru olduğunda ayaklardaki deri soyulmaya başlar. Buna bağlı olarak, ağrı ve kaşıntı yaşayabilirsiniz. Ayakların hijyenini ihmal etmek de, ayaklardaki derinin soyulma olasılığını artırır.

Nemsiz ortama maruz kalması ve yetersiz hidrasyon, ayakların kurumasına neden olan faktörlerdir. Ayrıca, ayaklarda biriken ölü deri hücreleri, cildin donuk ve kuru görünmesini sağlayabilir ve bu nedenle ayaklardaki deri soyulur.

Ayaklardaki deri soyulmasının zamanında tedavi edilmesi, atlet ayağı gibi ciddi sorunların önlenmesine de yardımcı olur. Bu ayak derisinin üzerine, hatta ayak tırnaklarına ve ellere yayılan bir mantar enfeksiyonudur.

Bu yüzden ayakları nemlendirmeye yeterince dikkat etmek önemlidir. İşte “Ayak bakımı için peeling nasıl yapılır?” sorusunun cevabı…

Ayaklarda ölü deriye ne sebep olur?

Ayaklar sürekli kapalı ayakkabı veya çorap içindeyse; yürüme veya koşmanın sürtünmesi nedeniyle oluşan nem eksikliği ile ölü cilt birikebilir.

Ayağın altındaki ölü deri kuru ve çatlak görünebilir. Atlet ayağı, egzama veya başka bir enfeksiyon türünün bir sonucu olmadığı sürece genellikle ağrılı değildir.

Doğal Ayak Peelingi Nasıl Yapılır?

Ilık Suda Bekletme

Ayaklarınızı her gün birkaç dakika ılık suda bekletmek, birikmiş ölü deriyi gevşetmeye yardımcı olur ve ardından bir süngertaşı veya fırça kullanarak kolayca ovalayabilirsiniz.

Ayrıca, gergin kasların rahatlamasına yardımcı olur ve vücudunuzu rahatlatır.

Ayak küvetini ılık suyla doldurun. Ayaklarınızı yaklaşık 10 dakika içinde bekletin. Ölü deri hücrelerini nazikçe temizlemek için bir süngertaşı kullanın.

Ayaklarınızı temiz suyla yıkayın ve iyice kurulayın. Ayaklarınıza nemlendirici losyon veya ayak kremi sürün.

Nemi hapsetmek için bir çift çorap giyin. Düzenli olarak tekrarlayın.

Bu tedaviyi daha etkili hale getirmek için suya bir avuç Epsom tuzu ekleyebilirsiniz. İçerisindeki yüksek magnezyum miktarı, toksinlerin ayaklardan atılmasına yardımcı olur.

Ayak Peelingi için Yağ Masajı

Kuruluk, ayaklardaki cildin soyulmasının başlıca nedenidir, bu nedenle cildinizi nemli tutmanız çok önemlidir. Ayaklarınıza düzenli olarak yağ masajı yapmak cildinizi nemli tutar.

Badem yağı, E vitamini yağı veya zeytinyağı gibi doğal bir yağ seçin. Bunlardan herhangi biri kuru ve hatta aşırı derecede kuru cildi nemlendirmeye ve soyulma problemlerini tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

Mikrodalgada biraz zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağını ısıtın. Ilık yağı etkilenen bölgeye bolca sürün.

Ayaklarınıza nazikçe masaj yapın, böylece yağ cildin derinliklerine nüfuz eder. Durumunuz düzelene kadar bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

Nemi hapsetmek için ayaklarınızı yıkadıktan hemen sonra ve cilt kurumadan önce daima masaj yapın.

aloe vera kullanımı

Ayak Peelingi için Aloe Vera

Aloe vera, iyileştirici özellikleriyle bilinir. Aloe veradaki antioksidanlar ve anti-inflamatuar özellikler, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek ve cildi nemlendirmek için mükemmeldir.

Ayaklar için yapmanız gereken 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve birkaç damla E vitamini yağını karıştırmak. Bu karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve kuruyana kadar açık bırakın.

Daha sonra ılık suyla durulayın. Sonuçları görmek için 3 hafta boyunca bu ilacı haftada 2 ila 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bunun dışında her gün yatmadan önce aloe vera jeli uygulayabilir ve bir gece bırakabilirsiniz. Ertesi gün sabah yıkayın.

Ayak Peelingi için Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi cildin nemlendirilmesinin yanı sıra, ayakta biriken ölü deri hücrelerinin ciltten çıkarılmasına ve böylece sağlıklı ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.

İlk önce 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini ince bir toz haline getirin. Bir kaç damla gül suyu ekleyerek karıştırın.

Bu karışımı ayaklarınıza hafifçe uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika bekleyin ve sonra normal suyla yıkayın.

Ayak Peelingi için Limon

Hepimiz limonun C vitamini içerdiğini biliyoruz. Limon aynı zamanda ölü deri hücrelerini çıkarmaya ve cildi her türlü enfeksiyondan veya iltihaptan korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda cilt tonunu da iyileştiriyor.

Ayaklar için limonu iki farklı şekilde kullanabilirsiniz.

Birinci yol, ılık suyla dolu bir kaba bir limonun suyunu sıkmak ve ayaklarınızı içine sokmaktır. Yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve yumuşak bir lif ile hafifçe ovalayın ve normal suyla yıkayın. Kurulayın ve biraz nemlendirici uygulayın.

Diğer bir alternatif ise 2 ila 3 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı vazelin karışımıdır. Bu karışımı ayaklarınıza uygulayın ve etkilenen bölgeye hafifçe masaj yapın.

Her gün yatmadan önce bunu yapın ve bir çorap giyin ve gece boyunca bırakın.

Ayak Peelingi için Gliserin

Gliserin, ayak tedavisine yardımcı olan başka bir maddedir. Nemlendirici özellikleri cildin nemini dengelemeye yardımcı olur.

Bunun için ihtiyacınız olan şey 1 yemek kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı gül suyu ve 3 yemek kaşığı deniz tuzu.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve bu karışımla ayaklarınızı hafifçe ovun. Birkaç dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Daha hızlı ve daha iyi sonuçlar için bunu her gün bir kez kullanın.

Ayrıca 1 yemek kaşığı gliserin ve 1 tatlı kaşığı gül suyunu karıştırıp ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Karışımı yaklaşık 20 dakika bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Bu ilaç her gün iki kez kullanılabilir.

Ayak Peelingi için Muz

Muz, cildi nemlendirmeye yardımcı olan A, B ve C vitaminleri içerir.

Pürüzsüz bir macun yapmak ve etkilenen bölgeye uygulamak için olgun bir muzu püre haline getirin. 10 dakika bekletin ve sonra normal suyla yıkayın. Bu ilacı haftada iki kez tekrarlayın.

Ayak Peelingi için Bal

Bal, nemi cilt hücrelerine hapsederek ayaktaki cildi soymak için etkili bir tedavi haline getirir. 

Fruktoz, su, yağ ve enzimler, onu harika bir doğal cilt nemlendiricisi ve antibakteriyel madde yapar.

Bal aynı zamanda cildin soyulmasına bağlı kaşıntı ve tahrişi azaltmada da etkilidir.

Etkilenen cilde az miktarda bal sürün. Ilık suyla durulamadan önce 10 ila 20 dakika bekletin. Günde 2 veya 3 kez yapın.

Alternatif olarak, küçük bir küveti ılık suyla doldurun. Üzerine 2 ila 3 yemek kaşığı bal ekleyin. Ayaklarınızı 10 dakika suda bekletin, ardından temiz suyla yıkayın ve hafifçe kurulayın. Günde bir kez tekrarlayın.

Ayak Peeling Maskesi – Aspirin

Ezilmiş aspirin ve taze limon suyunun birleştirilmesiyle hazırlanan aspirin maskesi, kuru, sert ve soyulmuş ayaklar için harikadır. Aspirinin içindeki salisilik asit ve limonun asidik özelliği ayaklardaki ölü deriyi gidermeye yardımcı olur.

Ayaklarınızı 15 dakika ılık suda bekletin. Ayrıca suya 2 yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyebilir ve sonra ıslatabilirsiniz. Ayaklarınızı iyice kurulayın.

Bir havan ve havaneli kullanarak, 10 kaplanmamış, yüzde 100 saf aspirin hapını bir toz haline getirin. Akıcı bir macun elde etmek için toza 1 veya 2 yemek kaşığı taze limon suyu ekleyin. Bu macunu ayaklarınıza uygulayın.

Plastik bir örtü ile örtün ve en az 2 saat bekletin. Plastik sargıyı çıkarın, ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayın.

Zengin bir nemlendirici uygulayın. Birkaç gün boyunca veya cildiniz iyileşene kadar günde bir kez tekrarlayın.

Ayak Peelingi için Sirke

Sirke, ayakları yumuşatmaya yardımcı olabilir ve ölü, kuru veya çatlamış cildi giderir.

Hemen hemen her tür sirkeyi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi veya beyaz sirke popüler seçeneklerdir.

Sıcak su cildi daha fazla kurutacağından, ıslatmak için soğuk su kullanın. 1 ölçü sirke ile 2 ölçü su kullanın. Başlamak için ayakları 5 ila 10 dakika suda bekletin.

Kuru çıkarmak için sünger taşı kullanarak ıslatın. Sirkeyle ıslattıktan sonra nemi kapatmak için çorap giymeden önce nemlendirici, vazelin veya hindistan cevizi yağı uygulayın.

Bunu sadece haftada birkaç kez yapın çünkü cilt daha fazla kuruyabilir.

Ayak Peelingi için Karbonat

Karbonat, ayaklardaki ölü deriyi temizlemek için evde uygulanan popüler bir tedavidir.

Ancak bazı dermatologlar karbonatın tahriş edici olabileceği, kızarıklığa neden olabileceği ve cildi daha fazla kurutabileceği konusunda uyarıyor. Çünkü cildin doğal pH dengesini bozabilir.

Herhangi bir cilt hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa, ayağınızda karbonat kullanmayın. 

Karbonat kullanmak için az miktarda (2-3 yemek kaşığı) tam ayak banyosunda ılık suda 10-20 dakika kullanın.

Islattıktan sonra, ölü deriyi temizlemek için nazikçe bir sünger taşı veya ayak fırçası kullanın. Sonrasında bol miktarda nemlendirici uygulayın.

Ayaklarınızı ıslatırken herhangi bir kızarıklık veya tahriş hissederseniz, derhal solüsyondan çıkarın.

Ayak Peelingi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Ölü deriyi parlatmak ve çatlamış tabanları ve soyulan cildi yumuşatmak için elektronik bir ayak törpüsü kullanabilirsiniz.

– Nemin cilde hapsolması için ayaklarınızı daima kaliteli bir nemlendirici kullanarak nemlendirin.

– Ayağınıza kalın bir tabaka vazelin sürün, bir çift temiz çorap koyun ve yatın. Sabah yıkayın.

– Banyonuzu veya duşunuzu en fazla 10 dakika ile sınırlayın ve sıcak değil, ılık su kullanın.

– Suyu yüzey hücrelerinde tutmaya yardımcı olmak için banyodan hemen sonra ayaklarınıza bir nemlendirici uygulayın.

– Ayaklarınızı temizlemek için sabun kullanmayın, temizleme kremleri, nazik cilt temizleyicileri ve ilave nemlendiriciler içeren duş jelleri kullanın.

– Kışın cildiniz kuruyabilir, bu nedenle çorap giyerek ayaklarınızı koruyun.

– Ayak parmakları arasında mantar enfeksiyonu olup olmadığını tespit etmek için düzenli ayak kontrolü yapmak gerekir.

– Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı düzenli olarak değiştirin ve temiz olmayan ayakkabı veya çorap giymeyin.

– Sağlıklı bir cilde sahip olmak için sağlıklı beslenmek önemlidir.

Sizin ayak peelingi olarak kullandığınız bir yöntem var mı? Yorum bırakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ