Ayak Mantarı Doğal ve Bitkisel Tedavi Seçenekleri | diyetz

  Ayak Mantarı Doğal ve Bitkisel Tedavi Seçenekleri

   

  Ayak mantarı, basit bir problem gibi görünse de, birkaç farklı ayak problemi için kullanılan bir terimdir. Ayaklarda veya ayak parmakları arasında yanma, kaşıntı, çatlama veya soyulma gibi semptomlar görülebilir veya ayak tırnaklarında kalın, renksiz tırnaklar ile ağrı kendini gösterir. Reçeteli ilaçlar kullanılabileceği gibi ayak mantarı evde tedavi edilebilir.

  Bu yazıda “ayak mantarı nedir nasıl tedavi edilir”, “ayak mantarı nasıl geçer bitkisel tedavi”, “ayak mantarı evde nasıl tedavi edilir” “ayak mantarı bitkisel çözüm” konu başlıklarına değinilecektir.

  Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

  Ayak ve ayak parmaklarını sağlıklı tutmak, ayak mantarı enfeksiyonlarını etkin bir şekilde gidermek için evde uygulayabileceğiniz çeşitli doğal çareler vardır.

   

   

  Ayak Mantarı Doğal Tedavi

   

  ayak mantarı doğal tedavi

   

  Probiyotikler

  Vücuttaki sağlıklı mikrofloranın dengesizliği, mantar üremesini artırabilir. Ayak mantarı tedavisini hızlandırmak için yararlı bağırsak bakterileri paraziter mantarların ve diğer mikropların büyümesini ve çoğalmasını engellediğinden, probiyotik yiyecek ve içecekler tüketebilir veya takviyelerini alabilirsiniz.

  Ayrıca, çoğu probiyotik üründe bulunan laktobasil bakterileri, Candida’ya zehirli bir madde salgılar.

   

   

  Çay

  Çay bitkisi (herhangi bir ev yapımı çay), terli ayakları kurutmak ve ayak kokusunu azaltmak için harika bir şekilde çalışan, zengin bir tanik asit konsantrasyonu içerir.

  Bir leğene bir litre sıcak su dökün ve 5 çay poşetini bu suyun içinde 5 dakika bekletin. Suyu ayaklarınızı suya sokacak şekilde olana kadar soğutun. Ayaklarınızı yarım saat boyunca bu çay banyosunda bekletin.

   

   

  Ayak mantarı bitkisel tedavi elma sirkesi

  Hafif asidik olan elma sirkesi hem topikal hem de oral olarak kullanılabilir. Her sabah, bir bardak suya iki çorba kaşığı organik elma sirkesini sulandırabilir, kahvaltıdan önce bir çay kaşığı bal ilave ederek içebilirsiniz.

  Yarım litre sirke ile bir litre sıcak suyu karıştırın ve orta dereceye kadar soğumaya bırakın. Ayaklarınızı bu sirkeli suya batırın ve en az yarım saat bekletin. Günde iki kez tekrarlayın.

   

  ayak mantarı bitkisel çözüm

   

  Limon suyu

  Antiseptik ve antifungal özelliklerinden dolayı, limon suyunda bulunan sitrik asit, ayak mantarının yayılmasını durdurmaya yardımcı olacaktır.

  Enfekte olmuş ayak bölgesine, taze limon suyu uygulayın. Sıcak suyla durulamadan önce yarım saat kadar bekletin. Günde birkaç kez tekrarlayın.

  Diğer bir seçenek ise eşit miktarda limon suyu ve zeytinyağını karıştırmak ve karışımı enfekte bölgeye masaj yapmak için kullanmaktır. Zeytinyağı cildinizi yumuşatır, limon suyu ise mantar enfeksiyonunu kontrol altına alır.

   

   

  Lavanta yağı

  Lavanta yağının mantar önleyici özellikleri, hafif ayak mantarı vakaları için etkili bir çözümdür. Enfekte tırnaklara ve ayak parmaklarına yatmadan önce her gece birkaç damla lavanta yağı sürün ve gece boyunca bekletin. En iyi sonucu almak için ayaklarınıza çorap giyin.

  Mantarın tekrarlanmasını önlemek için, en az birkaç hafta sonraya kadar etkilenen bölgeye lavanta yağı sürmeye devam edin.

   

   

  Portakal yağı

  Portakal yağı, ayak mantarı enfeksiyonunu gidermek için günlük olarak uygulanabilen bir başka doğal mantar önleyici maddedir. Yağı bire bir oranında zeytinyağı gibi doğal bir taşıyıcıyla seyreltin.Tırnaklara ve ayak parmaklarına uygulayın ve en az bir saat bekletin.

  Diğer narenciye yağları gibi portakal yağı da cildi duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, enfekte olmuş bölgeye uygulamadan önce portakal yağını, yüzünüzdeki sağlıklı bir cilt noktasında veya başka bir hassas bölgede test edin.

   

   

  Kekik yağı

  Güçlü mantar önleyici özelliklere sahip bir başka bitki kekiktir. Birkaç damla kekik yağı, bir çay kaşığı zeytinyağı veya başka bir doğal taşıyıcı yağ içine karıştırılır. Enfekte olmuş bölgeye uygulanır.

   

   

  Çay ağacı yağı

  Çay ağacı yağının antiseptik ve antifungal özellikleri ayak mantarı için doğal tedavi özellikleri gösterir. Etkilenen bölgelere çay ağacı yağı sürerken, yağı bire bir zeytinyağı gibi tamamen doğal bir taşıyıcıyla karıştırın.

   

   

  Hindistan cevizi yağı

  Hindistan cevizi yağı içerisindeki orta zincirli yağ asitlerinden biri olan kaprilik asit, Candida ve diğer mantarların hücre duvarına nüfuz etme kabiliyetine sahiptir.

  Koruyucu kaplaması olmadan mantar hücreleri çözülür, enfeksiyonu etkin bir şekilde giderir.Enfekte bölgelere ince bir tabaka hindistan cevizi yağı sürün ve en az 15 dakika bekletin.

  Hindistan cevizi yağı cilt sağlığı için son derece faydalıdır, bu nedenle bu tedavinin bir sınırı yoktur. İstediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Cildin duyarlı bir alanına az miktarda hindistan cevizi yağı uygulayarak hindistan cevizine alerjiniz olup olmadığını tespit edin.

   

   

  Neem yağı

  Ayak mantarı için bitkisel tedavi seçeneklerinden biri de neem yağıdır. Neem ağacı, mantar enfeksiyonlarını önlemede son derece etkili olan birçok iyileştirici özelliğe sahiptir.

  Pamuk bir topun üzerine birkaç damla neem yağı koyun, temiz ve kuru olan ayak ve ayak parmaklarınıza uygulayın.

   

   

  Ayak mantarı tedavi edilmezse ne olur?

  Ayak mantarı tedavi edilmediğinde mikrobik enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kaşıntılı bir rahatsızlık olduğu için kaşınan bölgelerde kanama ve yaralar oluşur ve mantar diğer bölgelere de yayılabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Yukarıda ayak mantarı için bitkisel çözümler verilmiştir. Mantar enfeksiyonları çok kalıcı olsa da tedavi edilebilir, bu basit ve kolay ev ilaçları işe yarayacaktır.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ