Avokado Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanımı | diyetz

  Avokado Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanımı

   

  Avokado pek alışık olmadığımız bir meyvedir. Çoğu meyvenin aksine, sağlıklı yağlar bakımından zengindir ve genellikle yağ üretmek için kullanılır.

  Avokado yağı, zeytinyağı kadar fazla tanınmamakla birlikte, en az onun kadar lezzetlidir. Büyük oranda antioksidanlar ve sağlıklı yağ içeriği ile ilgili de birçok sağlık faydasına sahiptir.

   İşte avokado yağının faydaları

   Avokado Yağı Besin Değeri

  Karbonhidrat bakımından zengin meyvelerin aksine, avokado sağlıklı yağlarda yüksektir. Herhangi bir kolesterol veya trans yağ içermez ve E vitamini açısından zengindir. Besin açısından yoğun olan meyve ayrıca tiamin, riboflavin ve A vitamini gibi hayati besinler içerir.

  Bazı avokado çeşitlerinde, eti yüzde 25 kadar doymamış yağ içerir. Yağı, meyvesinin bütün besinsel özelliğini taşımaz.

  Rafine edilmemiş avokado yağı tipik olarak yeşil, zengin, yağlı bir kokuya sahiptir. Yağ rafine edilirse, sarımsı bir renge dönüşür ve daha az güçlü kokar.

  Yüzde 100 saf avokado yağının bir yemek kaşıklık miktarı aşağıdakileri içerir :

   

  130 kalori

  0 gram protein

  14 gram yağ

  0 gram karbonhidrat

  0 gram şeker

  0 gram sodyum

   

   

  Avokado Yağı Yararları

   

   

  avokado yağı ne işe yarıyor

   

   

  Oleik Asit içeriğinden dolayı, çok sağlıklı bir yağdır

  Avokado yağı, avokado hamurundan preslenmiş doğal yağdır.

  Yağın neredeyse % 70’i, tekli doymamış bir omega 9 yağ asidi olan kalp için sağlıklı oleik asit içerir. Bu yağ asidi zeytinyağının ana bileşenidir.

  Ayrıca, yaklaşık % 12 doymuş yağ ve yaklaşık % 13 çoklu doymamış yağ içeriğine sahiptir.

   

   

  Kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını iyileştirir

  Hayvanlarda yapılan birçok çalışma yağın kalp sağlığı için faydalı olduğunu bildirmiştir.

  Bir tavşan çalışması avokado yağı ile hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve mısır yağını karşılaştırdı. Avokado yağının kan kolesterol düzeyleri üzerinde faydalı etkileri olduğunu buldu.

  Dahası, avokado yağı ve zeytinyağının, “iyi” kolesterolü artırmada en etkilisi olduğu tespit edildi.

  Sıçanlarda ise kan trigliseridlerini ve LDL kolesterol seviyelerini, ayrıca kan basıncını düşürdü.

   

   

  Gözlere yararlı bir antioksidan olan lutein oranı yüksektir

  Avokado yağı iyi bir lutein kaynağıdır, bu doğal olarak gözlerde bulunan bir karotenoiddir. Göz sağlığı için fayda sağlayan bir antioksidan olarak işlev görür.

  Bol miktarda lutein, yaşla ilişkili göz hastalıkları olan katarakt ve maküler dejenerasyon riskini azaltır. Vücudumuz lutein üretmez, bu nedenle besinlerden almamız gerekir.

   

   

  Önemli gıdaların emilimini artırır

  Bazı besin maddeleri vücudumuz tarafından emilmek için yağa ihtiyaç duyar.

  Bunların arasında birçok bitki gıdasında olan karotenoid antioksidanlar bulunmaktadır. Karotenoid bakımından zengin olan meyve ve sebzeler genellikle yağ bakımından düşüktür.

  Küçük bir çalışmada bir salataya avokado yağı eklemenin,  havuç, marul ve ıspanaktaki, karotenoid emilimini artırdığı tespit edildi.

  Yağsız bir salata ile karşılaştırıldığında, artış önemliydi, 4.3 ila 17.4 kat artış yaşandı.

   

   

  Artrit belirtilerini azaltır

  Artrit, eklemlerin ağrılı iltihabını içeren bir hastalıktır. Çok yaygındır ve dünya çapında milyonlarca insanı etkiler. Osteoartrit, artritin en yaygın şeklidir. Eklemlerdeki kıkırdak parçalanması ile ilişkilidir.

  Birçok çalışma, avokado ve soya yağından elde edilen ekstraktların, osteoartirit ile ilişkili ağrı ve sertliği azaltabileceğini buldu.

  Özü, kalça ve diz osteoartriti olan insanlar için özellikle yararlıdır.

   

   

  Diş eti hastalığının önlenmesine yardımcı olur

  Avokado ve soya yağı özleri artrite yararlı olmakla birlikte bazı kanıtlar, bu kombinasyonun diş eti hastalığı olarak da bilinen periodontal hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Bu iltihaplı hastalık kırmızı ve kanamalı diş etleri, kötü nefes ve dişlerin etrafındaki kemik ve doku parçalanması gibi belirtileri içerir.

  En kötü durumda, diş kaybına neden olabilir.

  Kemik hücrelerinde ve periodontal dokuda yapılan bir araştırmaya göre, avokado / soya fasulyesi unsaponifiye edilebilirleri, IL1B adı verilen bir proteini bloke eder.

  Bu, iltihaba neden olan bir proteindir ve diş eti hastalığında doku tahrip ve kemik kaybının ana itici gücüdür.

   

   

  Cildi iyileştirir ve yara iyileşmesini hızlandırır

  Avokado yağındaki yağ asitleri, cilt için faydalıdır.

  13 hastada yapılan bir çalışmada, 12 haftalık tedaviden sonra avokado yağı ve B12 vitamini içeren bir kremin sedef hastalığı semptomlarında düzelme sağladığı bulundu.

  Avokado yağı, cilt yaralanmalarını tedavi etme yeteneği için de araştırılmış ve sıçanlarda yapılan çalışmalar yara iyileşmesini hızlandırabileceğini bulmuştur.

   

   

  Serbest radikalleri nötrleştirir

  Antioksidanlar metabolizmanın atık ürünlerinden biri olan serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarıyla mücadele eder.

  Serbest radikaller vücutta yüksek seviyelerde olursa, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunabilecek oksidatif strese neden olur.

  Antioksidanlar, elektronları serbest radikallere vererek, onları etkisiz hale getirerek, vücudumuza zarar vermelerini önler.

  Birçok serbest radikal türü bulunur ancak reaktif oksijen türleri (ROS) olarak bilinen oksijen türevi radikaller en çok ilgilidir. Enerji üreten hücre organları olan mitokondri, ROS’un başlıca kaynaklarıdır.

  Diyabetik sıçanlarda yapılan bir araştırmaya göre avokado yağı, mitokondriye girerek serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

  Oraya vardığında, serbest radikalleri nötralize eder ve bu önemli hücre organına zarar vermelerini önler.

   

   

  Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

  İster mutfak ister güzellik amaçlı olsun, yüzde 100 saf bir avokado yağı satın alın.

  Yemek pişirmede, yağın rafine edilmemiş versiyonu orta bir duman noktasına sahiptir, bu nedenle düşük ısıda pişirme veya sos yağı gibi ısıtılmamış tarifler için daha uygundur. Rafine avokado yağı, en az 200ºC’lik çok yüksek duman noktası nedeniyle genellikle yüksek ısıda pişirme için kullanılır.

  Yağın raf ömrü yaklaşık 24 aydır, ancak açılmış yağ en geç altı ay içinde kullanılmalıdır. Yağı daima ısı ve ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklayın.

   

   

  Avokado Yağı Zararları

  Avokadoya alerjiniz varsa, bu yağın her türlü kullanımından kaçınmalısınız.

  Ek olarak, lateks alerjisi olan insanlar avokado ve avokado yağına alerjik olabilir. Lateks alerjisi avokado, muz, kestane, kivi ve tutku meyvesi gibi bazı gıdalarla ilgilidir çünkü bu gıdalar latekste bulunan aynı alerjenlerden bazılarını içerir. Latekse alerjiniz varsa, maalesef avokado yağına alerjik olma şansınız daha yüksektir!

  Diğer ilaçlarla etkileşimler açısından, kan pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılan bir kan inceltici olan warfarin ile reaksiyona girebilir. Herhangi bir kan inceltici kullanıyorsanız, kullanımı konusunda doktora danışın.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ