Avokado Meyve mi Sebze mi? | diyetz

  Avokado Meyve mi Sebze mi?

   

  Avokado, önemli besin profili ve çeşitli mutfak uygulamaları nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Zengin lif içeriği, potasyum, kalp sağlığına faydalı yağlar ve güçlü antioksidanlar, bu yiyeceğe faydalarını veren bileşiklerdir.

   

  avokado sebzemi

   

  Avokado sebze mi meyve mi?

  Avokado bir meyvedir. Botanikçiler onu, meyve olarak tanımlarlar.

  Diğer birçok meyve kadar tatlı olmasa da, “bir ağacın ya da tohum içeren ve yiyecek olarak yenebilen bir bitkinin tatlı ve etli ürünü” olarak tanımlanan meyvenin tanımına uyar.

  Avokado ılıman iklimlerde ağaçlarda yetişir ve Meksika’ya özgüdür. Kremsi, pürüzsüz bir yapıya sahiptir ve kalın, koyu yeşil veya siyahımsı bir kabukla kaplıdır.

   

   

  Meyve ve sebzeler nasıl ayırt edilir?

  Hem meyve hem de sebzeler bitkilerden elde edilir ve bunları ayırt etmek zor olabilir. Aslında, bunun resmi bir yolu da yoktur. Meyve ve sebzeleri botanik olarak ayırt edilebilmek için bitkinin hangi kısmından geldiği belirlenir.

  Meyveler bir bitkinin çiçeğinden gelişir ve sıklıkla tohum içerir, sebzeler ise bitkinin saplarından, çiçek tomurcuklarından, köklerinden veya yapraklarından oluşur.

  Mutfak açısından sınıflandırma biraz farklıdır, botanik olarak meyve olarak sınıflandırılanlar genellikle mutfakta sebze olarak tüketilirler. Bunlar arasında salatalık, kabak, patlıcan, domates ve biber bulunur.

   

   

  Sebze olarak düşünülen diğer meyveler

  Avokado, sebze olarak düşünebileceğimiz tek meyve değil. Bazı meyveler her iki grupta da yer alır. Botanik bir perspektiften meyvedirler ancak genellikle yemek pişirme veya yemek bilimlerinde sebze olarak sınıflandırılırlar. Botanik olarak meyve olup, mutfakta sebze olarak kullanılan yiyecekler şöyledir:

  – Domates

  – Salatalık

  – Kabak

  – Balkabağı

  – Biber

  – Zeytin

  – Patlıcan

   

   

  Avokado nasıl kullanılır?

  Avokado çiğ olarak yenebilir, biraz tuz ve karabiberle birlikte lezzetlendirilerek tüketilebilir. Ayrıca salatalara da harika ve farklı bir lezzet verir. Yüksek yağ içeriği, diğer sebzelerden vitaminleri emmeye yardımcı olur.

  Pürüzsüz ve kremsi dokusu ile, puding veya smoothies için mükemmel bir katkıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Çoğu zaman bir sebze gibi kullanılmasına ve salatalarda yenilmesine rağmen, avokado, botanikte meyve olarak sınıflandırılır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ