İlginç Avokado Çeşitleri | diyetz

İlginç Avokado Çeşitleri

 

Avokado, tropikal yaprak dökmeyen ağaçlarda yetişen armut biçimli meyvedir. Genellikle pürüzlü, yeşil bir dış kabuğu, yağlı eti ve ortada büyük çekirdeği vardır.

Pek çok şekil, boyut, renk ve dokuda bulunur, lezzeti çoğunlukla kremsi olarak tanımlanır.

Çok bilinen birkaç çeşit bulunsa da, dünya genelinde yüzlerce çeşit yetiştirilmektedir. Birçoğu melezdir, yani yeni bir çeşit oluşturmak için bir araya getirilmiş iki çeşitten oluşur.

 

avokado çeşitleri

 

Farklı avokado türleri

Dünyada yüzlerce çeşit avokado yetiştirilmektedir ve çoğu Guatemala, Meksika veya Batı Hindistan menşelidir.

Avokado A veya B tipi çeşitler olarak sınıflandırılır. Aradaki fark, avokado ağacı çiçeklerinin açılış zamanlarında ve tozlaşma davranışlarında yatmaktadır. 

Avokado, dikloma denilen bir süreçte kendi kendine tozlaşır. A-tipi çiçekler sabahları dişiler gibi açar ve öğleden sonraları erkekler gibi polen döker. B-tipi çiçekler öğleden sonra polen alır ve sabaha dökerler.

Birçok çeşidi, boyut, renk, lezzet, şekil ve büyüme mevsimlerinde hafif farklılıklar olan benzer özellikleri paylaşır.

İşte en yaygın bulunan avokado çeşitlerinden 15 tanesi.

 

 

A tipi çeşitler

 

Choquette

Choquette, meyve kesildiğinde sızan sulu etli, eti pürüzsüz, parlak bir kabuğa sahiptir.

 

Lula

Lulanın daha az doğal yağı bulunur ve diğer birçok çeşitten daha fazla su içerir. Soğuğa dayanıklıdır, ancak mantarlara karşı oldukça hassastır. Lula 450 gram ağırlığına kadar büyür.

 

Hass

Hass en popüler çeşittir. Tüm yıl boyunca kullanılabilir ve küresel bir şekle sahiptir. Kabuğu koyu yeşilden koyu morumsu siyaha dönüşür ve olgunlaşır.

 

Reed

Reed sadece yaz aylarında yetişir. Daha hafif bir tadı vardır. Reed olgunlaştıkça, kabuğu diğer türlerin aksine aynı yeşil renkte kalır.

 

Pinkerton

Pinkerton dikdörtgen şeklinde, soyması kolay, pürüzlü bir kabuğun ve kremsi bir etin içinde küçük çekirdeği vardır. Bu tür 225–680 grama kadar büyür.

 

İlginizi Çekebilir  Chlorella ve Spirulina Arasındaki Fark Nedir?

Gwen

Gwen, lezzet ve görünüm açısından Hass türü avokadoya benzer. Bu, soyması kolay, koyu yeşil bir kabuğa sahip daha geniş bir Guatemala çeşididir.

 

Maluma

Maluma, 1990’larda Güney Afrika’da keşfedilen koyu mor bir avokadodur. Bu tür yavaş büyür, ancak ağaçlar çok meyve verir.

 

 

B tipi çeşitler

 

Ettinger

Ettinger en çok İsrail’de yetişir ve parlak yeşil bir kabuğa, büyük çekirdeğe ve hafif bir tada sahiptir.

 

Sharwil

Sharwil, sert yeşil kabuğu ve sarı eti olan Avustralya’ya özgü bir avokado çeşididir. Çok yağlıdır ve dona karşı hassastır.

 

Zutano

Zutano daha açık, sarı, yeşil bir kabukla kaplıdır ve diğer birçok yağlı çeşidin aksine hafif bir tada sahiptir. Yaklaşık 225–450 gram arasında olur.

 

Brogden

Brogden avokado, Batı Hint ve Meksika çeşitlerinin koyu-mor bir melezidir. Soğuğa karşı çok dayanıklı olmasına rağmen, soyulması zordur ve bu nedenle çok tercih edilen bir tür değildir.

 

Fuerte

Fuerte armut biçimlidir ve yılın sekiz ayı boyunca kullanılabilir. İsmi İspanyolcada “güçlü” anlamına gelir ve yağlı bir dokuya sahiptir.

 

Kleopatra

Kleopatra, tüketici pazarı için nispeten yeni olan küçük bir cüce avokadodur.

 

Bacon

Bacon’un diğer çeşitlerden daha hafif bir tadı vardır. Açık kahverengi kabuğunun soyulması kolaydır.

 

Monroe

Monroe, 910 gramdan fazla ağırlığa sahip büyük bir avokado çeşididir. Daha sert bir çeşittir ve eti çok sulu değildir.

 

Sonuç olarak;

Avokado, pek çok fayda sağlayan, son derece besleyici bir meyvedir. Vitamin ve minerallerin yanı sıra, çeşitli kronik hastalık riskini azaltmaya ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek antioksidanlar, doymamış yağlar ve lifler bakımından zengindir.

Sadece bir veya iki çeşiti iyi bilinmesine rağmen, dünyada, büyüklüğü, rengi, şekli, dokusu ve tadı farklı olan yüzlerce tür vardır. En popüler ve yaygın olarak bulunabilen avokado türü Hass’dır. 

 

İlginizi Çekebilir  Kolostrum Nedir? Faydaları ve Özellikleri

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ