Atopik Dermatit(Egzama):Belirtiler,Tetikleyiciler ve Tedavi | diyetz

Atopik Dermatit (Egzama): Belirtiler, Tetikleyiciler ve Tedavisi

 

 

Atopik dermatit kuru, pullu cilt, kızarıklık, kaşıntı, döküntüler, vb. gibi belirtilerle birlikte görülen şiddetli egzamadır.

 

Kuru cilt, aşırı hava koşulları, stres, enfeksiyonlar, vb. tetikleyicilerinden bazılarıdır. Tıbbi olarak, genellikle kremler, kortikosteroidler, antihistaminikler ve fototerapi ile tedavi edilir.

 

Cilt bakımı, stres yönetimi, gevşek pamuklu giysiler giymek, deniz tuzu banyolarını denemek ve lavanta kullanmak yardımcı olabilecek bazı ev ilaçlarıdır.

 

Dermatit olarak da bilinen egzama, şişmeyi içeren çeşitli cilt rahatsızlıkları için de kullanılan bir terimdir. En sık görülen egzama türü atopik dermatittir.

 

Atopik dermatit bulaşıcı değildir ve en yaygın olarak bebeklerde ve çocuklarda görülür. Çocuklar büyüdükçe, durum daha da kötüleşebilir ya da tamamen gidebilir. Varsa ve kötüleşirse, yetişkinlik döneminde bile devam eder.

 

Bu cilt durumunun kesin nedeni bilinmemektedir; bununla birlikte, çevresel ve genetik faktörler cilt durumundan sorumlu olarak kabul edilir.

 

Atopik dermatitin en sık görülen semptomu şiddetli kaşıntıdır. Ancak, bu cilt durumunun gösterdiği başka belirtiler de vardır. Diğer yaygın belirtilere bakalım…

 

 

 

 

Atopik Dermatitin Sık Görülen Belirtileri

 

Atopik dermatit genellikle yanaklarda, kollarda ve bacaklarda görülür, ancak vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir. Ciddi kaşıntıya bağlı olarak, cilt tekrar tekrar kaşıma veya sürtünme nedeniyle hasar görebilir.

 

Cilt durumunun diğer yaygın semptomları şunlardır:

 

  • Kuru, pullu cilt

 

  • Kırmızılık

 

  • Kaşıntı

 

  • Kulakların arkasındaki çatlaklar

 

  • Yanaklar, kollar veya bacaklarda döküntü

 

  • Açık, kabuklu veya “ağrılı” yaralar

 

İlginizi Çekebilir  Metabolizma Neden Yavaşlar?

Bu belirtiler, çevrede mevcut olan veya uygun bakım eksikliğinden kaynaklanan tetikleyicilerle daha da kötüleşebilir. Cilt durumunu kötüleştirebilecek bu faktörleri inceleyelim.

 

 

 

Ortak Atopik Dermatit Tetikleyicileri

 

Bu cilt durumunun ciddiyetini bilerek, durumun kötüleşmesini önlemek için atopik dermatitin nasıl kontrol edileceğini bilmek önemlidir.

 

Aşağıda, atopik dermatit semptomlarını azaltmak için kaçınılması veya kontrol edilmesi gereken çevredeki yaygın tetikleyiciler bulunmaktadır:

 

Kuru cilt:

Kuru cilt kolayca pullu, pürüzlü ve sıkı olabilir. Bu atopik dermatit belirtilerini kötüleştirebilir.

 

Sıcak ve soğuk hava:

Yaz mevsiminde, cildiniz terleme ve aşırı ısınma nedeniyle tahriş olabilir ve hatta aşırı ısı semptomlarına neden olabilir. Kış aylarında, cilt kurumasına ve kaşıntıya neden olabilir.

 

Stres:

Stres mevcut cilt durumunun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

 

Enfeksiyonlar:

Staph veya herpes gibi ortamda bulunan bakterilere, virüslere ve mantarlara maruz kalmak, atopik dermatit semptomlarını tetikleyebilecek enfeksiyonlara neden olabilir.

 

Alerjenler:

Toz, polen, küf vb. gibi havadaki yaygın alerjenler, cilt rahatsızlığının alevlenmesine neden olabilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Hormonal değişiklikler:

Özellikle kadınlarda hormonal değişiklikler atopik dermatiti kötüleştirebilir.

 

Günlük ürünler:

Sabun, el yıkama, dezenfektan, deterjan gibi bazı günlük ürünler cildi tahriş edebilir ve yanma veya kaşıntıya neden olabilir.

 

Bu nedenle, semptomların kötüleşmesini önlemek için, söz konusu tetikleyicilerin mümkün olduğunca önlenmesini sağlamak önemlidir.

 

Atopik dermatit tedavisi sadece doktorunuza danışıldıktan sonra mümkündür.

 

Atopik dermatitinizi neyin kötüleştirdiğini bilmek, onu doğru şekilde tedavi etmenin ilk adımıdır. Bazıları ilaç gerektirebilirken, bazıları topikal olarak uygulanması gereken kremler gerektirebilir.

 

Cildi iyileştirebilecek ve atopik dermatit semptomlarının kötüleşmesini önleyebilecek mevcut tedavileri inceleyelim…

 

 

 

İlginizi Çekebilir  Ödem Atmanın Basit Yolları

Atopik Dermatit İçin Mevcut Tedaviler

 

Cildin ciddiyetine bağlı olarak, doktor atopik dermatit belirtilerini azaltmak için bir veya daha fazla ilaç reçete edecektir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

Cilt kremleri veya merhemler:

Bunlar şişlik, döküntüleri azaltmak ve hatta vücudun bir alerjene karşı alerjik reaksiyonunu kontrol etmek için kullanılır.

 

Kortikosteroidler:

Bu ilaçlar vücuttaki iltihaplı bölgelerde rahatlama sağlayabilir. Cilt rahatsızlığı ile gelen kızarıklık, şişlik ve kaşıntı da azaltılabilir.

 

Antibiyotikler:

Bakteriyel enfeksiyonu olan atopik dermatitiniz varsa, enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir.

 

Antihistaminikler:

Bu ilaçlar, özellikle geceleri çok fazla yara oluşumunu engelleyebilir.

 

Fototerapi:

Bu, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken hafif bir terapidir. Şişlik ve kaşıntıyı azaltmak, D vitamini üretimini arttırmak ve cilt üzerinde bakterilerle savaşmak için dar bant ultraviyole B (UVB) ışığının cildin üzerine düşmesini sağlayan bir makine kullanılır.

 

Bu tıbbi tedaviler dışında, atopik dermatit belirtilerini kontrol etmek için evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bu ev ilaçlarını detaylı olarak inceleyelim…

 

 

 

Atopik Dermatit Kontrolünde Ev İlaçları

 

İşte atopik dermatit belirtilerini kontrol edebileceğiniz ve sizin için daha iyi bir cilt durumu ile yaşayabileceğiniz birkaç temel yol.

 

 

Her Gün Cilt Bakımı

 

Günlük cilt bakım rutini herkes için önemlidir; bu nedenle atopik dermatitli bir birey için iki kat daha önemlidir. Ilık suyla duş almak önemlidir.

 

Duştan sonra, cildinizi bir doktor tarafından tavsiye edilen ya da cildi tahriş etmeyen bir krem ​​ya da vücut losyonuyla nemlendirmek önemlidir. Doğal bir nemlendirici arıyorsanız hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı her zaman iyi bir seçenektir.

 

 

Stresli Olayları Yönetin

 

Daha önce de belirtildiği gibi, yaşadığınız stresin seviyesi, cilt durumunuz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, atopik dermatit semptomlarının kontrol edilmesi söz konusu olduğunda stres yönetimi çok önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  Arı Poleninin Mucizevi Faydaları

Zihninizi stresli bir durumdan kurtarmak için evde meditasyon veya yoga yapabilirsiniz.

 

 

Bol Giyinme

 

Sıkı giysiler ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, rahatsızlığı önlemek için bol, pamuklu giysiler giyilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, yün ve polyester gibi kumaşlar kaşınmaya neden olabilir, bu nedenle bunlardan uzak durulmalıdır.

 

 

Ölü Deniz Tuzu Banyolarını Deneyin

 

Çalışmalar, Ölü Deniz tuzları gibi magnezyum açısından zengin tuz çözeltilerinde yıkanmanın cilt iltihaplanmasını azaltabildiğini ve hidrasyonu arttığını göstermiştir.

 

Aşırı sıcaklarda belirtilerin kötüleşebileceğinden suyun çok soğuk veya çok sıcak olmamasına dikkat edin. Ilık su kullanın ve kuru bir havlu ile kurulayın.

 

 

Lavanta Esansiyel Yağı Kullanın

 

Rahatsız uyku, sürekli kaşıntı nedeniyle atopik dermatitin yaygın bir etkisidir. Diğer etkiler anksiyete, depresyon ve hayal kırıklığını içerir.

 

Lavanta yağı, iyi bir uykuya yardımcı olabilir ve aroması ile anksiyete seviyelerini azaltabilir.

 

Lavanta yağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile kullanıldığında kuru, kaşıntılı deriyi iyileştirebilir.

 

Seçtiğiniz taşıyıcıya birkaç damla uçucu yağ ekleyin ve hafifçe cilde uygulayın.

 

Bu ilaçların yanı sıra, eğer cildiniz kabarmamışsa, kaşıntıyı gidermek için soğuk kompres uygulanabilir.

 

Bu nedenle, atopik dermatitiniz varsa, doktora danışmak ve bunu kontrol etmek için tıbbi prosedürleri ve tedavileri izlemek önemlidir.

 

Dengeli bir beslenmeyle birlikte günlük cilt bakım rutini, cilt durumunun semptomlarının kontrolüne yardımcı olabilir.

 

Ev ilaçları zaman alabilir ve durumu kendi başınıza tedavi etmeden önce bunları doktorunuzla paylaşmanız önemlidir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ