Atkuyruğu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Atkuyruğu bitkisi, Yunan ve Roma İmparatorlukları döneminden beri bitkisel bir ilaç olarak kullanılan popüler bir eğreltiotudur. Birden fazla tıbbi özelliğe sahip olduğuna inanılmaktadır ve çoğunlukla cilt, saç ve kemik sağlığını iyileştirmek için kullanılır.

  Yazıda “atkuyruğu bitkisinin faydaları nelerdir”, “atkuyruğu bitkisi ne işe yarar”, “atkuyruğu zayıflatır mı”, “atkuyruğu bitkisinin özellikleri nelerdir”, “ sorularına cevap aranacaktır.

  Atkuyruğu Nedir?

  Atkuyruğu ( Equisetum arvense ), Equisetaceae cinsine ait çok yıllık bir eğreltiotudur.

  Kuzey Avrupa ve Amerika’da ve ılıman iklime sahip diğer nemli yerlerde doğal olarak yetişir. İlkbahardan sonbahara kadar büyüyen uzun, yeşil ve yoğun dallı bir sapa sahiptir.

  Bitki, birçok sağlığı teşvik edici etki sağlayan çok sayıda faydalı bileşik içerir. Bu bileşiklerden, antioksidanlar ve silika öne çıkıyor.

  Antioksidanlar, hücre hasarını önlemek için vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan moleküllerdir. Silika ise, silikon ve oksijenden oluşan bir bileşiktir.

  Atkuyruğunun cilt, tırnaklar, saç ve kemikler için potansiyel faydalarından sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

  Atkuyruğu çoğunlukla kurutulmuş otun sıcak suda demlenmesiyle yapılan çay şeklinde tüketilir ancak kapsül ve tentür formunda da bulunur.

  Atkuyruğu Bitkisi Faydaları Nelerdir?

  Atkuyruğu binlerce yıldır bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır ve mevcut bilimsel kanıtlar potansiyel faydalarının çoğunu desteklemektedir.

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Araştırmalar, atkuyruğunun kemik iyileşmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Kemik metabolizması yoluyla, osteoklastlar ve osteoblastlar olarak adlandırılan kemik hücreleri, kırılgan kemiklere neden olabilecek dengesizlikleri önlemek için kemikleri sürekli olarak yeniden şekillendirir. Osteoblastlar kemik sentezini idare ederken, osteoklastlar kemiği emilim yoluyla parçalar.

  Test tüpü çalışmaları atkuyruğunun osteoklastları engelleyebileceğini ve osteoblastları uyarabileceğini göstermektedir. Bunun, kırılgan kemiklerle sonuçlanan aşırı aktif osteoklastlarla karakterize osteoporoz gibi kemik hastalıkları için yararlı olduğu düşünülmektedir.

  Vücut ağırlığı için günlük 120 mg at kuyruğu ekstresi dozunun, kontrol grubuna kıyasla kemik yoğunluğunu önemli ölçüde artırdığını belirleyen bir sıçan çalışmasında da benzer sonuçlar görüldü.

  Araştırmacılar, atkuyruğunun kemiği yeniden şekillendirme etkisinin çoğunlukla yüksek silika içeriğinden kaynaklandığına inanıyor.

  Atkuyruğu bitkisi, kuru ağırlığının % 25’ine kadar silikadır. Başka hiçbir bitki bu mineralin yüksek konsantrasyonuna sahip değildir.

  Kemiklerde de bulunan silika, kolajen sentezini artırarak ve kalsiyum emilimini ve kullanımını artırarak kemik ve kıkırdak dokusunun oluşumunu, yoğunluğunu ve tutarlılığını sağlar.

  Doğal idrar söktürücü görevi görür

  Diüretikler, idrarın vücuttan atılmasını artıran maddelerdir. Atkuyruğunun diüretik etkisi, bu eğreltinin halk tıbbında en çok aranan özelliklerinden biridir.

  36 sağlıklı erkekte yapılan bir çalışma, kapsül formunda günlük 900 mg kurutulmuş atkuyruğu özü almanın klasik bir diüretik ilacınkinden daha güçlü bir diüretik etkiye sahip olduğunu belirledi. Bu, bitkinin yüksek antioksidan ve mineral tuz konsantrasyonlarına bağlandı.

  Yara iyileşmesini ve tırnak sağlığını geliştirir

  Atkuyruğu merheminin topikal uygulaması, yara iyileşmesi sağlar.

  Doğum sırasında epizyotomi geçiren 108 doğum sonrası kadında yapılan 10 günlük bir çalışma – doğumları kolaylaştırmak için cerrahi kesim uygulaması -% 3 atkuyruğu özü içeren bir merhem uygulanmasının yara iyileşmesini desteklediğini ve ağrıyı hafiflettiğini gösterdi.

  Çalışma ayrıca yara kızarıklığının, şişmesinin ve akıntısının bir kontrol grubuna göre önemli ölçüde iyileştiğini de tespit etti. Bilim insanları bu olumlu etkileri bitkinin silika içeriğine bağladılar.

  Sıçan çalışmalarında, % 5 ve % 10 atkuyruğu özü içeren merhemlerle tedavi edilenler, kontrol gruplarına kıyasla % 95-99’luk bir yara kapatma oranı ve daha fazla cilt yenilenmesi gösterdi.

  Ek olarak, at kuyruğu özü, tırnak sedef hastalığının yönetimi için tırnak cilasında kullanılabilir – tırnak deformitelerine neden olan bir cilt durumu.

  Bir çalışma, at kuyruğu özü ve diğer tırnak sertleştirici ajanların karışımından oluşan bir tırnak verniğinin kullanılmasının tırnak sedef hastalığı belirtilerini azalttığını belirledi.

  Yine de, bu faydaları doğrulamak için atkuyruğunun yara iyileşmesi ve tırnak sağlığı üzerindeki doğrudan etkisi üzerine araştırmalara ihtiyaç vardır.

  Saç büyümesini teşvik eder

  Araştırmalar, atkuyruğunun muhtemelen silikon ve antioksidan içeriği sayesinde saçınıza fayda sağlayabileceğini gösteriyor.

  Birincisi, antioksidanlar mikro-inflamasyonu ve serbest radikallerin neden olduğu saç liflerinin yaşlanmasını azaltmaya yardımcı olur. İkincisi, saç liflerinde daha yüksek bir silikon içeriği, daha düşük saç dökülmesi oranı ve daha fazla parlaklık ile sonuçlanır.

  Örneğin, kendi kendine algılanan saç incelmesi olan kadınlarda yapılan 3 aylık bir çalışma, kurutulmuş atkuyruğu ve diğer bileşenleri içeren iki günlük kapsülün alınmasının, bir kontrol grubuna kıyasla saç büyümesini ve gücünü arttırdığını belirlemiştir.

  At kuyruğundan türetilen silika içeren farklı karışımların etkisini de test eden diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar elde edilmiştir.

  Böbrek taşlarını ve ishali tedavi eder

  Böbrek taşları (kalkül), idrarda çok yüksek kalsiyum ve oksalat seviyeleri olduğunda oluşur. Birçok bitki idrar çıkışını (diürez) artırabilir. At kuyruğu, güçlü diüretik preparatlar yapmak için kullanılabilir.

  Bu otun sapını ishal ve ödem için de kullanabilirsiniz. Ancak dozaj çok önemlidir. At kuyruğu gibi otlar kronik böbrek hastalığını kötüleştirebilir ve böbrek hasarına neden olabilir.

  Kan pıhtılaşmasını önler

  At kuyruğunun trombosit agregasyonunu azalttığına inanılıyor. Bu, vücutta kan pıhtılarının oluşumunu engeller.

  Dış kanamaları, burun kanamalarını ve kanayan yaraları tedavi etmek / önlemek için kullanabilirsiniz. Kan öksürmesini ve adet pıhtılarının oluşumunu azaltabilir.

  Atkuyruğu bitkisinin diğer potansiyel yararları

  Atkuyruğunun, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok potansiyel fayda sağladığı bilinmektedir.

  Anti-inflamatuar aktivite

  Test tüpü çalışmaları, at kuyruğu ekstresinin, inflamatuar bağışıklık hastalıklarında yer alan ana savunma hücresi türü olan lenfositleri engelleyebileceğini göstermektedir.

  Antimikrobiyal etkinlik

  At kuyruğu esansiyel yağı da dahil olmak üzere, bakteri ve mantarlara karşı güçlü aktiviteye sahip olduğu görülmektedir, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Aspergillus niger, ve Candida albicans.

  Antioksidan aktivite

  Araştırmalar, at kuyruğunun hücresel zarlarda oksidatif hasarı önleyen bir grup güçlü antioksidan olan fenolik bileşikler açısından zengin olduğunu gösteriyor.

  Antidiyabetik etki

  Hayvan ve test tüpü çalışmaları, at kuyruğu ekstresinin kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve hasar görmüş pankreas dokusunu yeniden oluşturmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Atkuyruğunun Aktif Bileşenleri Nelerdir?

  At kuyruğu türlerinin çoğunun sapları, kuersetin, isokuersetin, apigenin ve kaempferol dahil olmak üzere flavonoidlere sahiptir. Ss-sitosterol, kampesterol ve izofucosterol gibi steroidler de mevcuttur.

   Sinnamik asitler, kafeik asit, kafeoil shikimik asitler, ferulik asit ve equisetolik asit, bitkide bulunan birkaç fenolik asittir.

  Her şeyden önce, at kuyruğu silisik asit ve potasyum tuzlarını bol miktarda içerir. Saplarındaki bu elementler nedeniyle, at kuyruğunun önemli tıbbi değeri vardır (diğer yabani otların aksine).

  Atkuyruğu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

  At kuyruğu ürünlerinin çoğu cilt, saç ve tırnak ilaçları olarak pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, idrar ve böbrek koşullarını yönettiği iddia edilen ürünler de vardır.

  Dozu ile ilgili olarak, bir insan çalışması, 4 gün boyunca 900 mg atkuyruğu özü kapsülü alınmasının diüretik bir etki oluşturabileceğini düşündürmektedir.

  Bununla birlikte, uygun bir doz henüz mevcut bilimsel kanıtlarla belirlenmemiştir.

  Atkuyruğu Çayı Nasıl Yapılır?

  Malzemeler

  • Kuru at kuyruğu sapları
  • Su: 3-4 bardak (1 su bardağı = 250 ml)
  • Çaydanlık 
  • Seçtiğiniz tatlandırıcı

  Nasıl yapılır?

  – Suyu çaydanlığa alın. Her bardak su için 1 çay kaşığı; (1 su bardağı = yaklaşık 250 ml) atkuyruğu kullanın.

  – Su kaynadığında bitkinin üzerine dökün.

  – Yaklaşık 5 ila 10 dakika demlenmesini bekleyin.

  – Çayı servis fincanlarına süzün. Gerekli miktarda tatlandırıcı ekleyin.

  Not!!! At kuyruğu özünü yalnızca tıbbi gözetim altında alın. Aşırı doz ölümcül olabilir.

  Atkuyruğu Bitkisinin Zararları

  Çoğu bitkisel takviyede olduğu gibi, hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Sıçanlarda yapılan araştırmalar bunun toksik olmadığını öne sürerken, insan çalışmalarına da ihtiyaç vardır.

  Atkuyruğunun yan etkilerinden biri, kullanımı HIV tedavisi için reçete edilen antiretroviral ilaçlarla birlikte kullanıldığında ilaç-bitki etkileşimlerine neden olabilir.

  Ek olarak, bitki nikotin içerir. Bu nedenle nikotin alerjiniz varsa veya sigarayı bırakmak istiyorsanız bitkiden uzak durmanız gerekir.

  Atkuyruğunun bildirilmiş bir tiaminaz aktivitesi vardır. Tiaminaz, tiamin veya B1 vitaminini parçalayan bir enzimdir.

  Bu nedenle, uzun süreli at kuyruğu alımı veya düşük tiamin seviyelerine sahip kişiler tarafından alımı – alkol kötüye kullanımı bozukluğu olan insanlar gibi – B1 vitamini eksikliklerine yol açabilir.

  Sonuç olarak;

  Atkuyruğu yüzyıllardır bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla cilt, saç, tırnak ve idrar koşulları için kullanılır ve çay, kapsül ve tentür şeklinde tüketilebilir.

  Bununla birlikte, hamile ve emziren kadınlar, B1 vitamini seviyesi düşük kişiler ve antiretroviral ilaçlar alan kişiler, bu bitki ve takviyesinden uzak durmalıdır.

  İlginizi Çekebilir  Kanola Yağı Sağlıklı mı?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ