Assam Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Dünyada yaygın tüketilen içeceklerden biri olan Assam çayı, zengin, malt aroması ve birçok potansiyel sağlık yararları ile ünlü özel bir siyah çay türüdür.

   

  Assam çayı nedir?

  Assam çayı “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilen siyah çay çeşididir. Geleneksel olarak dünyanın en büyük çay üreten bölgelerinden biri olan kuzeydoğu Hindistan eyaleti Assam’da yetişir.

  Doğal olarak yüksek kafein içeriği nedeniyle, Assam çayı kahvaltı çayı olarak pazarlanmaktadır. Özellikle İrlandalı ve İngilizler bu çayı kahvaltıda bir karışım olarak kullanılır.

  Assam çayı genellikle malt bir lezzete ve tuzlu bir aromaya sahip olarak tanımlanır. Bu belirgin özellikleri çayın üretim işleminden kaynaklanmaktadır.

  Taze Assam çay yaprakları toplandıktan ve kurutulduktan sonra, belirli bir süre için kontrollü bir sıcaklık ortamında oksijene maruz bırakılır, buna oksidasyon denir.

  Bu işlem, yapraklardaki kimyasal değişiklikleri tetikleyerek, Assam çayının karakteristik özelliğini veren bitki bileşiklerinin eşsiz tat ve renge dönüşmesini sağlar.

   

   

  Assam Çayı Faydaları

  Araştırma, Assam çayının zengin bitki bileşiği içeriğinin bir çok yönden sağlığı destekleyebileceğini gösteriyor.

   

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Assam gibi siyah çaylar, vücutta antioksidanlar olarak işlev gören ve hastalıkların önlenmesinde rol oynayan, theaflavinler, thearubiginler ve kateşinler dahil olmak üzere çeşitli bitki bitkileri içerir.

  Vücudumuz doğal olarak serbest radikal denilen yüksek oranda reaktif kimyasallar üretir. Serbest radikaller fazla biriktiğinde, dokularımıza zarar verebilir ve hastalığa, hızlı yaşlanmaya neden olabilir. Siyah çaydaki antioksidanlar, serbest radikallerin olumsuz etkilerini önleyerek, hücreleri hasardan korur ve iltihaplanmayı azaltır.

   

  assam çayı tarifi

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Bazı hayvan çalışmaları, siyah çaydaki polifenolik bileşiklerin kolesterolü düşürmeye ve kan damarlarında plak birikimini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Araştırmalar siyah çaydaki polifenolik bileşiklerin sindirim sistemindeki prebiyotikler gibi çalışabileceğini göstermektedir. Prebiyotikler, bağırsaklarımızdaki sağlıklı bakterilerin büyümesini ve korunmasını destekleyen çeşitli gıdalarda bulunan bileşiklerdir. Bağırsak bakterilerinin sağlığı güçlü bağışıklık sistemini destekler.

   

   

  Antikanser etkileri vardır

  Birkaç tüp ve hayvan çalışması, çeşitli siyah çay bileşiklerinin kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini belirtmiştir. Ek olarak, insanlarda yapılan küçük bir araştırma, siyah çay alımı ile cilt ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser risklerinin azalması arasında ilişki olduğunu belirtmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kenevir Tohumu Yağı Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

   

  Beyin sağlığına faydalıdır

  Araştırmalar, siyah çay içerisindeki teaflavinler gibi bazı bileşiklerin dejeneratif beyin hastalıkları için bir tedavi veya önleyici terapi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yakın zamanda yapılan bir test tüpü çalışmasında, siyah çay bileşiklerinin Alzheimer hastalığının ilerlemesinden sorumlu bazı enzimlerin işlevini engellediğini ortaya çıkmıştır.

   

   

  Assam Çayı Zararları

  Assam çayı çoğu insan için sağlıklı bir içecek olmakla birlikte, bazı kişilerde istenmeyen etkilere neden olabilir.

   

   

  Kafein içeriği

  Assam çayı, bazı insanların aşırı derecede duyarlı olduğu kafein içerir. 1 fincandaki (240 ml) kafein miktarı, ne kadar süreyle demlendiğine bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak yaklaşık 60-112 mg’dır. Karşılaştırma için, 1 fincan (240 ml) demlenmiş kahve, yaklaşık 100-150 mg kafein sağlar.

  Günde 400 mg’a kadar kafein tüketilmesi, olumsuz sağlık etkilerine neden olmaz. Ancak bunun üzerindeki bir tüketim, hızlı kalp atışı, kaygı ve uykusuzluk gibi olumsuz belirtilere yol açabilir. Hamileler ise, kafein tüketimini günde 200 mg’dan fazla olmayacak şekilde sınırlamalıdır.

   

   

  Demir emiliminin azalması

  Assam çayı, özellikle yüksek tanen seviyeleri nedeniyle demir emilimini azaltabilir. Bu bileşikler siyah çaya doğal olarak acı tadı verir. Bazı araştırmalar, tanenlerin yiyeceklerdeki demire bağlanarak, hazımsızlığa neden olduğunu gösteriyor.

  Bu, çoğu sağlıklı birey için önemli bir sorun olmasa da, düşük demir seviyesine sahip kişiler özellikle demir takviyesi kullanıyorsa, yemek zamanlarında bu çayı içmemelidir.

   

   

  Assam Çayı Tarifi

  250 ml su için yaklaşık 1 çay kaşığı Assam kuru çay kullanmalısınız. İlk önce, suyu kaynatın ve çayı üzerine dökmeden önce 10-20 saniye soğumaya bırakın. 2 dakika kadar demlenmesine izin verin. Çok acı bir lezzet vereceği için aşırı demlememeye dikkat edin.

   

  Sonuç olarak;

  Assam çayı, Assam eyaletinde yetişen popüler bir siyah çay türüdür. Bu lezzetli çay, kalp ve beyin sağlığının yanı sıra bağışıklığı güçlendiren zengin bir bitki bileşiği kaynağına sahiptir. Ancak yüksek kafein içeriği nedeniyle herkes içemeyebilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ