Aşk Tutamaçları -Love Handle- Nedir, Nasıl Eritilir?

  Aşk Tutamaçları Nedir, Nasıl Eritilir?

  Aşk tutamaçlarının bilinen birçok farklı ismi var. Aşk yastığı, love handle, aşk tutacağı gibi sevimli isimlerine rağmen, aslında çok sevilecek ve istenecek bir durum değil.

  Aşk tutamacı bel kısmında pantolondan çıkan aşırı yağın başka bir adıdır. Bu bölgesel yağlanmadan kurtulmak için karın egzersizleri yapılabilir. Ancak sadece egzersiz yapmak, aşk tutamaçlarını eritmek için yeterli olmayacaktır.

  Bu çıkıntılardan kurtulmak için diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekir. Yazıda “aşk tutamaçları nedir”, “aşk tutamaçları nasıl erir” konu başlıklarına değinilecektir.

  Aşk Tutamaçları Nedir?

  Aşk tutamaçları kalçadan dışarıya doğru uzanan cilt bölgeleridir. Dar kıyafet giyildiğinde, aşk tutamaçları daha belirgin hale gelir. Kalça çevresinde ve karın bölgesinde aşırı yağ birikimini gösterir.

  Aşk Tutamaçları Neden Olur?

  Aşk tutamaçlarının nedeni yağ birikimidir.

  Vücuda çok fazla kalori girdiğinde veya tükettiğiniz kadar kalori yakılmadığında, yağ hücreleri birikir. Zamanla bu yağ hücreleri, bel çevresi ve kalça gibi belirli bölgelerde biriktikçe farkedilebilir hale gelir.

  Yağ vücudun herhangi bir yerinde birikebilir ancak kalça, bel ve karın bölgelerinde birikme olasılığını artıran bazı faktörler vardır. Aşk tutamaçlarının oluşumuna katkıda bulunan faktörler şunlardır:

  – Hormonlar, özellikle çok fazla kortizol

  – Yaş ( karın yağ birikimi özellikle yaşlandıkça yaygındır)

  – Fiziksel aktivite eksikliği

  – Yağlar, şekerler ve yüksek kalorili yiyeceklerle beslenme

  – Uykusuzluk

  – Metabolizmayı yavaşlatan teşhis edilmemiş veya tedavi edilmemiş durumlar (hipotiroidizm – veya yetersiz tiroid – örneğin ekstra kalori yakmayı zorlaştırır)

  Aşk Tutamaçları Risk Oluşturur mu?

  Aşk tutamaçları tehlikeli değildir ancak kronik hastalıkların altında yatan risk faktörlerini gösterebilir. Bunlar şöyledir:

  – Yüksek tansiyon (hipertansiyon)

  – Yüksek kolestorol

  – Kalp hastalığı

  – Uyku apnesi ve diğer solunum sorunları

  – İnme

  – Tip 2 diyabet

  – Kanser, özellikle kolon ve meme kanseri

  – Karaciğer hastalığı

  – Kireçlenme

  Aşk tutamaçlarını önlemek genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Aşk Tutamaçları Nasıl Eritilir?

  love handle

  Şekeri beslenmenizden çıkarın

  Vücudun herhangi bir bölgesinden yağ kaybetmeye çalışırken, sağlıklı beslenmek şarttır. Hazır ürünler, gazlı içecekler, tatlılar gibi gıdalarda bulunan eklenen şeker, meyve gibi sağlıklı gıdalarda bulunan doğal şekerle aynı değildir.

  Kalp hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet gibi bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı olmanın yanı sıra çok fazla şeker tüketmek, özellikle göbek bölgesinde vücut yağının artmasına neden olur.

  Ayrıca, çoğu şekerli gıda, aşırı kalori yüklüdür bununla birlikte az miktarda besin öğesi içerir. Şekerli yiyecek ve içecekleri azaltmak aşk tutamakları da dahil olmak üzere vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.

  Sağlıklı yağlar kullanın

  Avokado, zeytinyağı, fındık, tohum ve yağlı balık gibi sağlıklı yağların tüketilmesi bel bölgesini inceltmeye yardımcı olur.

  Sağlıklı yağlar, tok hissetmeye ve gün içinde daha az kalori tüketmeye yardımcı olur. Bu yağlar yüksek kalorili olsa da, beslenmenizde ılımlı miktarlarda kullanmak, kilo vermeye ve aşk tutamaçlarını eritmeye yardımcı olur.

  Lifli gıdalar tüketin

  Çözünür lif bakımından zengin gıdalar tüketmek, inatçı aşk tutamaçlarını eritmeye yardımcı olacaktır.

  Çözünür lif; fasulye, fındık, yulaf, sebze ve meyveler gibi gıdalarda bulunur. Sindirimi yavaşlatarak ve açlık duygularını azaltarak kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

  Gün boyunca hareket edin

  Gün boyunca yakacağınız kalorinin sayısını artırmak, fazla vücut yağını kaybetmek için mükemmel bir yoldur.

  Birçok kişi, masa başında çalışır ve saatlerce hareketsiz kalır. Çalışmalar uzun süre oturmanın sağlık ya da bel bölgesi için iyi olmadığını göstermektedir.

  Gün içinde hareket etmek için bahaneler bulun. Asansör yerine merdiven kullanmak, telefonla yürüyerek konuşmak ve yürümek için her yarım saatte bir zamanlayıcı ayarlamak kadar basit alışkanlıklar kazanmak, kilo kaybı için büyük bir fark yaratacaktır.

  Bir pedometre alıp  adımlarınızı izleyin ve gün boyunca ne kadar hareket ettiğinizi belirleyin.

  Stresi azaltın

  Stresli olmak, hem zihinsel hem de fiziksel sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve hatta karın yağlarının fazlalaşmasına neden olur.

  Bunun nedeni, stresin kortizol hormonu üretimini tetiklemesidir. “Stres hormonu” olarak da bilinir, stresli durumlara yanıt olarak adrenal bezleri tarafından kortizol üretilir.

  Bu normal bir işlev olsa da, uzun süreli stres ve aşırı kortizol, anksiyete, baş ağrısı, sindirim sorunları ve kilo alma gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

  Stresi azaltmak ve göbek yağını önlemek için, kortizol düzeylerini düşürdüğü bilinen yoga ve meditasyon gibi faaliyetler yapabilirsiniz.

  Ağırlık kaldırın

  Her türlü fiziksel aktiviteyle uğraşmak, aşk tutamaçlarını eritmeye yardımcı olacaktır ancak ağırlık kaldırmak bu konuda özellikle faydalıdır.

  Yeterli uyuyun

  Stres gibi, yetersiz uyku da vücuttaki kortizol seviyelerini artırarak kilo almaya neden olur. Çalışmalar uyku eksikliği olan insanlarda, yeterince uyuyanlara kıyasla daha fazla yağ olduğunu belirledi.

  Uyku eksikliği diyabet ve obezite riskiyle de bağlantılıdır. Bunun için geceleri en az 7-8 saat kesintisiz uyumalısınız.

  Protein tüketimini artırın

  Yemeklerde yüksek kaliteli protein tüketilmesi, yağ kaybetmeye ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Protein, yeme isteğini azaltır.

  Ayrıca, çalışmalar protein açısından yüksek olan diyetlerin, düşük protein içeriğine sahip diyetlere kıyasla göbek yağını azaltmada daha etkili olduğunu göstermiştir.

  Yumurta, baklagiller, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve et gibi yüksek kaliteli protein kaynakları, aşk tutamaçları da dahil olmak üzere aşırı yağı azaltmaya yardımcı olur.

  Su tüketimini artırın

  Vücudu düzgün bir şekilde nemlendirmek, sağlık için bir zorunluluktur. Su, içilecek en iyi sıvı olmasına rağmen, susuzluk hissettiğinde birçok kişi sporcu içecekleri, gazlı içecekler, çay ve meyve suyu gibi şekerli içecekleri tüketme eğilimindedir.

  Tatlandırılmış içeceklerde bulunan kalori ve şeker, bel çevresinde yağlanmaya neden olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki şekerli içeceklerin daha yüksek miktarda tüketilmesi özellikle karın bölgesinde kilo alımıyla ilişkilidir. Şekerli içecekler yerine, su veya şekersiz çay içebilirsiniz.

  Kompleks karbonhidrat tüketin

  Tatlı patates, fasulye, yulaf ve esmer pirinç gibi besleyiciliği yoğun, kompleks karbonhidratları tüketerek karnınızı daha kolay doyurursunuz.

  Açlık duygusunu tetikleyen rafine karbonhidratların aksine kompleks karbonhidratlar sizi gün boyunca tok tutar ve daha az yemeyi sağlar.

  Bunun nedeni, kompleks karbonhidratların lif içeriğinin yüksek olmasından dolayı daha yavaş sindirilmesidir.

  Çalışmalar, lif bakımından zengin karbonhidratların, kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor ve bu da aşk tutamaçlarının erimesini sağlıyor.

  HIIT egzersizini deneyin

  Yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT), vücut yağını kaybetmek için en etkili egzersizlerinden biridir. HIIT egzersizleri, her biri bir dinlenme periyodunun ardından yoğun aerobik egzersizden oluşan kısa süreli periyotları içerir.

  Bu egzersiz türü hızlıdır, etkilidir ve çok sayıda çalışma, vücut yağlarını kaybetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Ayrıca, HIIT’in göbek yağına karşı etkili olduğu da belirtilmiştir. 39 kadından oluşan bir çalışma, egzersiz programında HIIT uygulamanın göbek yağını azaltmada diğer programlardan daha etkili olduğunu buldu.

  Dikkatli yiyin

  Dikkatli yeme, yeme davranışını kontrol etmeye ve daha az kalori tüketmeye neden olabilecek bir uygulamadır.

  Dikkatli yeme, açlık ve tokluk ipuçlarına dikkat etmeyi, rahatsız edilmeden yemeyi, yavaş yavaş yeme ve gıdanın ruh halinizi ve sağlığınızı nasıl etkilediğini anlamayı içerir.

  Bu hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olmanın mükemmel bir yoludur ve kilo kaybı için etkili bir yöntem olduğu belirtilmektedir.

  Alkolü bırakın

  Kalori azaltmanın ve kilo vermenin kolay bir yolu, alkollü içeceklerden uzak durmaktır. Çok fazla alkol içmek, obezite ile bağlantılı ve özellikle karın bölgesindeki vücut yağında bir artışa neden olmaktadır.

  Alkol, iştahı düzenleyen beyin hücrelerini de uyararak açlık duygularını artırır ve bu da daha fazla kalori tüketmeye neden olur. Ayrıca, birçok alkollü içecek, kalori yüklüdür ve kilo almaya neden olabilecek fazladan şeker içerir.

  Doğal yiyecekler tüketin

  Aşk tutamaçlarını eritmenin en basit yollarından biri doğal gıdalarla beslenmektir. Fast food, kızarmış yiyecekler, tatlılar gibi işlenmiş gıdalar sağlık için iyi olmayan içeriklere sahiptir.

  Araştırmalar, çok fazla işlenmiş gıda yiyen kişilerin diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklarla birlikte obezite riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

  Doğal gıdalar tüketmek, bel bölgesini küçültmenin mükemmel bir yoludur. Sağlıklı gıdalar sebze, meyve, fındık, tohum, yağsız proteinler ve tam tahılları içerir.

  Sonuç olarak;

  Aşk tutamaçlarını eritmek için egzersiz yapmak, az işlenmiş gıdalar yiyip, gün boyunca daha fazla lif almak gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ