Aşk Tutamaçlarını Eritmenin Doğal Yolları

 

Aşk yastığı, love handle gibi sevimli isimlerine rağmen, aslında aşk tutamaçları çok sevilecek ve istenecek durumlar değil. Aşk tutamaçları bel kısmında pantolondan çıkan aşırı yağın başka bir adıdır.

 

Bu bölgesel yağlanmadan kurtulmak için karın egzersizlerini tercih edenler var. Ancak bu, aşk tutamaçlarını eritmek için etkili bir yol değil.

 

Aşk tutamaçlarından kurtulmak için diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekecek. Aşağıda, bu yaşam tarzı değişiklikleri anlatılmaktadır.

 

 

Şekeri beslenmenizden çıkarın

Vücudun herhangi bir bölgesinden yağ kaybetmeye çalışırken, sağlıklı beslenmek şarttır. Hazır ürünler, gazlı içecekler, tatlılar gibi gıdalarda bulunan şeker, meyve gibi sağlıklı gıdalarda bulunan doğal şekerle aynı değildir.

 

Kalp hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet gibi bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı olmanın yanı sıra çok fazla şeker, özellikle göbek bölgesinde vücut yağının artmasına neden olur.

 

Gıdalara eklenen şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), bal ve agave nektarı gibi tatlandırıcılar, fruktoz adı verilen basit bir şeker içerir. Birçok çalışma, özellikle şekerli içeceklerden fruktozun karın yağında artışa neden olduğunu göstermiştir.

 

Ayrıca, çoğu şekerli gıda kalori yüklüdür buna rağmen az miktarda besin içerir. Beslenmenizdeki şeker miktarını azaltmak aşk tutamaçları da dahil olmak üzere vücut yağını azaltmanıza yardımcı olur.

 

 

 

 

Sağlıklı yağlar kullanın

Avokado, zeytinyağı, fındık, tohum ve yağlı balık gibi sağlıklı yağların tüketilmesi belinizi inceltmeye yardımcı olur. Sağlıklı yağlar sadece lezzetli değil, tok hissetmenize yardımcı olurlar ve gün içinde daha az kalori tüketilmesini sağlarlar.

 

Katılımcıların, zeytinyağı ile zenginleştirilmiş yüksek yağlı bir Akdeniz diyeti yaptığında, düşük yağlı diyetlerden daha az kilo aldığını ve daha az karın yağ biriktiğini keşfettiler.

 

Sağlıklı yağlar yüksek kalorili olsa da, beslenmenizde ılımlı miktarlarda kullanmak, kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

 

Lifli gıdalar tüketin

Çözünür liften zengin gıdaları tüketmek, inatçı aşk tutamaçlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir . Çözünür lif, fasulye, fındık, yulaf, sebze ve meyveler gibi gıdalarda bulunur.

 

Sindirimi yavaşlatarak ve açlık duygularını azaltarak kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

 

Çözünür lif bakımından zengin doğal gıdalar genellikle besinlerle doludur. Buna ek olarak, bağırsağınızdaki sağlıklı, dost bakteriler için iyidirler.

 

 

Gün boyunca hareket edin

Gün boyunca yakacağınız kalorinin sayısını artırmak, fazla vücut yağını kaybetmek için mükemmel bir yoldur. Birçok kişi, saatlerce masa başında oturur.

 

Çalışmalar uzun süre oturmanın sağlığınız ya da beliniz için iyi olmadığını göstermektedir.

 

Gün içinde hareket etmek için bahaneler bulun. Asansör yerine merdiven kullanmak, telefonla yürüyerek konuşmak ve yürümek için her yarım saatte bir zamanlayıcı ayarlamak kadar basit alışkanlıklar kazandırmak, kilo kaybı için büyük bir fark yaratabilir.

 

Bir pedometre alıp  adımlarınızı izlemek ve gün boyunca ne kadar hareket ettiğinizi tam olarak görmek için mükemmel bir yoldur.

 

 

Stresi azaltın

Stresli olmak hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve hatta karın yağı kazanmanıza neden olabilir.

 

Bunun nedeni, stresin kortizol hormonu üretimini tetiklemesi. “Stres hormonu” olarak da bilinir, stresli durumlara yanıt olarak adrenal bezleriniz tarafından kortizol üretilir.

 

Bu normal bir işlev olsa da, uzun süreli stres ve aşırı kortizol, anksiyete, baş ağrısı, sindirim sorunları ve kilo alma gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

 

Stresi azaltmak ve göbek yağını önlemek için, kortizol düzeylerini düşürdüğü gösterilen yoga ve meditasyon gibi faaliyetler yapabilirsiniz.

 

 

Ağırlık kaldırın

Her türlü fiziksel aktiviteyle uğraşmak, aşk tutamaçlarını kaybetmenize yardımcı olabilir ancak rutininize ağırlık antrenmanı eklenmesi özellikle faydalıdır.

 

Aerobik egzersizler genellikle bir egzersiz sırasında daha fazla kalori yakarken, direnç eğitimi vücudun yağsız kas yapmasına ve istirahatte daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur.

 

Direnç eğitimini aerobik egzersiz ile birleştirmenin, göbek yağını yakmak için çok etkili olduğu belirtilmektedir.

 

97 aşırı kilolu ve obez insana yapılan bir çalışmada direnç ve aerobik egzersiz kombinasyonunun aerobik egzersiz veya tek başına kuvvet egzersizinden daha fazla vücut ağırlığı ve göbek yağını azaltmada etkili olduğu bulundu.

 

Artı direnç antrenmanı, metabolizmanıza hafif bir destek sağlar ve gün boyunca daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

 

 

Yeterli uyuyun

Stres gibi, yeterli  uyumamak da vücuttaki kortizol seviyelerini arttırarak kilo alımına yol açabilir. Çalışmalar uyku eksikliği olan insanlarda yeterince uyuyanlara kıyasla daha fazla yağ olduğunu belirledi. Uyku eksikliği diyabet ve obezite riskiyle de bağlantılıdır.

 

Yetersiz uykudan dolayı kilo almanızı önlemek için her gece 7-8 saat kesintisiz uyumayı hedefleyin.

 

 

Protein tüketimini artırın

Yemeklerde yüksek kaliteli protein tüketilmesi, yağ kaybetmenize ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Protein, yeme isteğini azaltabilir. Ayrıca, çalışmalar protein açısından yüksek olan diyetlerin, düşük protein içeriğine sahip diyetlere kıyasla göbek yağını azaltmada daha etkili olduğunu göstermiştir.

 

Yemeklerinizde yumurta, baklagiller, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve et gibi yüksek kaliteli protein kaynakları, aşk tutamaçları da dahil olmak üzere aşırı yağı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

Su tüketimini artırın

Vücudunu düzgün bir şekilde nemlendirmek, uygun sağlık için bir zorunluluktur. Su , içilecek en iyi sıvı olmasına rağmen , susuzluk hissettiğinde birçok kişi sporcu içecekleri, çay ve meyve suyu gibi şekerli içecekleri tüketme eğilimindedir.

 

Tatlandırılmış içeceklerde bulunan kalori ve şeker, bel çevresinden yağ kazanmanıza neden olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki şekerli içeceklerin daha yüksek miktarda tüketilmesi özellikle karın bölgesinde kilo alımıyla ilişkilidir.

 

Dahası, sıvı kalorilerin açlıkta katı gıda olarak aynı etkiye sahip olmaması, fazla miktarda kalori ve şeker içmeyi kolaylaştırır.

 

Şekerli içecekler yerine, su veya şekersiz çay içebilirsiniz.

 

 

Kompleks karbonhidrat tüketin

Tatlı patates, fasulye, yulaf ve kahverengi pirinç gibi besleyiciliği yoğun kompleks karbonhidratları beyaz ekmek, makarna ve beyaz pirinç gibi rafine edilmiş karbonhidratların yerine tüketerek karnınızı daha kolay doyurursunuz.

 

Açlık duygusunu tetikleyen rafine karbonhidratların aksine kompleks karbonhidratlar sizi gün boyunca tok tutar ve daha az yemenize yardımcı olabilir.

 

Bunun nedeni, kompleks karbonhidratların lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle daha yavaş sindirilmesidir.

 

Çalışmalar, lif bakımından zengin karbonhidratların, kilo vermeye yardım ettiğini gösteriyor ve bu da aşk tutamaçlarının eritilmesini sağlıyor.

 

 

HIIT Egzersizini Deneyin

Yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT) , vücut yağını kaybetmek için en etkili egzersizlerinden biri olabilir. HIIT egzersizleri, her biri bir iyileşme periyodunun ardından yoğun aerobik egzersizden oluşan kısa süreli periyotları içerir. Bu egzersiz hızlı ve etkilidir ve çok sayıda çalışma, vücut yağlarını kaybetmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Ayrıca, HIIT’in göbek yağına karşı güçlü bir araç olduğu gösterilmiştir. 39 kadından oluşan bir çalışma, egzersiz programında HIIT uygulamasının yalnızca göbek yağını azaltmada geleneksel eğitimden daha etkili olduğunu buldu.

 

 

Dikkatli yiyin

Dikkatli yeme, yeme alışkanlıklarınızı kontrol etmenize yardımcı olan ve daha az kalori tüketmeye neden olabilecek bir uygulamadır.

 

Dikkatli yeme, açlık ve tokluk ipuçlarına dikkat etmeyi, rahatsız edilmeden yemeyi yavaş yavaş yeme ve gıdanın ruh halinizi ve sağlığınızı nasıl etkilediğini anlamayı içerir.

 

Bu hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olmanın mükemmel bir yoludur ve kilo kaybı için etkili bir yöntem olduğu belirtilmektedir.

 

Dikkatli yeme , hedefinize ulaştığınızda sağlıklı bir kilo vermenize be aşk tutamaçlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Alkolü bırakın

Kaloriyi kesmenin ve kilo vermenin kolay bir yolu, alkollü içecekleri bırakmaktır. Çok fazla alkol içmek obezite ile bağlantılı ve özellikle orta bölgedeki vücut yağında bir artışa neden olmaktadır.

 

2000’den fazla kişiyle yapılan bir çalışmada ılımlı ve aşırı alkol tüketimi genel ve merkezi obezite riskiyle ilişkiliydi.

 

Alkol, iştahı düzenleyen beyin hücrelerini uyararak açlık duygularını da arttırır ve bu da daha fazla kalori tüketmenize neden olabilir. Artı, birçok alkollü içecek, kalori yüklüdür ve ağırlık kazanmanıza neden olabilecek şeker eklenir.

 

 

Doğal yiyecekler tüketin

Aşk tutamaçlarından kurtulmanın en basit yollarından biri doğal gıdalarla beslenmektir.

 

Fast food, kızarmış yiyecekler, tatlılar gibi çok işlenmiş gıdalar sağlık için iyi olmayan içeriklere sahiptir.

 

Araştırmalar, çok fazla işlenmiş gıda yiyen kişilerin diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklarla birlikte obezite riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir.

 

Doğal gıdalar tüketmek, belinizi küçültmenin mükemmel bir yoludur. Sağlıklı gıdalar sebze, meyve, fındık, tohum, yağsız proteinler ve tam tahılları içerir.

 

Sonuç olarak;

 

Gördüğünüz gibi, aşk tutamaçlarından kurtulmanın bazı basit ve doğal yolları vardır.

 

Yeni bir egzersiz rutini oluşturmak, az işlenmiş gıdalar yiyip gün boyunca daha fazla lif almak, daha ince bir bel edinmenize yardımcı olabilir.

 

Yağ kaybetmek ve onu uzak tutmak için, beslenmenizde kalıcı değişiklikler yapmanız, egzersizi bir yaşam tarzı olarak belirlemeniz gerekir.


 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: