Aşk Tutamaçları Nedir, Nasıl Eritilir? | diyetz

Aşk Tutamaçları Nedir, Nasıl Eritilir?

 

Aşk tutamaçlarının birçok farklı ismi var. Aşk yastığı, love handle, aşk tutacağı gibi sevimli isimlerine rağmen, aslında çok sevilecek ve istenecek bir durum değil. Aşk tutamacı bel kısmında pantolondan çıkan aşırı yağın başka bir adıdır. Bu bölgesel yağlanmadan kurtulmak için karın egzersizleri yapılabilir. Ancak sadece egzersiz yapmak, aşk tutamaçlarını eritmek için yeterli değil.

 

Bunlardan kurtulmak için diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekir. Bu yazıda “aşk tutamaçları nedir”, “aşk tutamaçları nasıl erir” başlıklarına değinilecektir.

 

love handle

 

Şekeri beslenmenizden çıkarın

Vücudun herhangi bir bölgesinden yağ kaybetmeye çalışırken, sağlıklı beslenmek şarttır. Hazır ürünler, gazlı içecekler, tatlılar gibi gıdalarda bulunan şeker, meyve gibi sağlıklı gıdalarda bulunan doğal şekerle aynı değildir.

 

Kalp hastalığı, metabolik sendrom ve diyabet gibi bir dizi sağlık sorunuyla bağlantılı olmanın yanı sıra çok fazla şeker tüketmek, özellikle göbek bölgesinde vücut yağının artmasına neden olur.

 

Ayrıca, çoğu şekerli gıda kalori yüklüdür bununla birlikte az miktarda besin içerir. Şekerli yiyecek ve içecekleri azaltmak aşk tutamakları da dahil olmak üzere vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.

 

 

Sağlıklı yağlar kullanın

Avokado, zeytinyağı, fındık, tohum ve yağlı balık gibi sağlıklı yağların tüketilmesi bel bölgesini inceltmeye yardımcı olur. Sağlıklı yağlar, tok hissetmenizi ve gün içinde daha az kalori tüketmenizi sağlar. Bu yağlar yüksek kalorili olsa da, beslenmenizde ılımlı miktarlarda kullanmak, kilo vermeye ve aşk tutamaçlarını eritmeye yardımcı olur.

 

 

Lifli gıdalar tüketin

Çözünür lif bakımından zengin gıdaları tüketmek, inatçı aşk tutamaçlarını eritmeye yardımcı olacaktır. Çözünür lif; fasulye, fındık, yulaf, sebze ve meyveler gibi gıdalarda bulunur. Sindirimi yavaşlatarak ve açlık duygularını azaltarak kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Tatlı ve Sütlü Tatlı Tarifleri

 

Gün boyunca hareket edin

Gün boyunca yakacağınız kalorinin sayısını artırmak, fazla vücut yağını kaybetmek için mükemmel bir yoldur. Birçok kişi, masa başında çalışır ve saatlerce hareketsiz kalır. Çalışmalar uzun süre oturmanın sağlığınız ya da beliniz için iyi olmadığını göstermektedir.

 

Gün içinde hareket etmek için bahaneler bulun. Asansör yerine merdiven kullanmak, telefonla yürüyerek konuşmak ve yürümek için her yarım saatte bir zamanlayıcı ayarlamak kadar basit alışkanlıklar kazanmak, kilo kaybı için büyük bir fark yaratacaktır. Bir pedometre alıp  adımlarınızı izleyin ve gün boyunca ne kadar hareket ettiğinizi belirleyin.

 

 

Stresi azaltın

Stresli olmak hem zihinsel hem de fiziksel sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve hatta karın yağlarının fazlalaşmasına neden olur. Bunun nedeni, stresin kortizol hormonu üretimini tetiklemesi. “Stres hormonu” olarak da bilinir, stresli durumlara yanıt olarak adrenal bezleriniz tarafından kortizol üretilir.

 

Bu normal bir işlev olsa da, uzun süreli stres ve aşırı kortizol, anksiyete, baş ağrısı, sindirim sorunları ve kilo alma gibi istenmeyen durumlara neden olabilir.

 

Stresi azaltmak ve göbek yağını önlemek için, kortizol düzeylerini düşürdüğü bilinen yoga ve meditasyon gibi faaliyetler yapabilirsiniz.

 

 

Ağırlık kaldırın

Her türlü fiziksel aktiviteyle uğraşmak, aşk tutamaçlarını eritmeye yardımcı olacaktır ancak ağırlık kaldırmak özellikle faydalıdır.

 

 

Yeterli uyuyun

Stres gibi, yetersiz uyku da vücuttaki kortizol seviyelerini arttırarak kilo almaya neden olur. Çalışmalar uyku eksikliği olan insanlarda, yeterince uyuyanlara kıyasla daha fazla yağ olduğunu belirledi. Uyku eksikliği diyabet ve obezite riskiyle de bağlantılıdır. Bunun için geceleri 7-8 saat kesintisiz uyumalısınız.

 

 

Protein tüketimini artırın

Yemeklerde yüksek kaliteli protein tüketilmesi, yağ kaybetmeye ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Protein, yeme isteğini azaltır. Ayrıca, çalışmalar protein açısından yüksek olan diyetlerin, düşük protein içeriğine sahip diyetlere kıyasla göbek yağını azaltmada daha etkili olduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Geçirgen Bağırsak Sendromu ve Beslenme

Yumurta, baklagiller, deniz ürünleri, kümes hayvanları ve et gibi yüksek kaliteli protein kaynakları, aşk tutamaçları da dahil olmak üzere aşırı yağı azaltmaya yardımcı olur.

 

 

Su tüketimini artırın

Vücudu düzgün bir şekilde nemlendirmek, sağlık için bir zorunluluktur. Su, içilecek en iyi sıvı olmasına rağmen , susuzluk hissettiğinde birçok kişi sporcu içecekleri, çay ve meyve suyu gibi şekerli içecekleri tüketme eğilimindedir.

 

Tatlandırılmış içeceklerde bulunan kalori ve şeker, bel çevresinde yağlanmaya neden olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki şekerli içeceklerin daha yüksek miktarda tüketilmesi özellikle karın bölgesinde kilo alımıyla ilişkilidir. Şekerli içecekler yerine, su veya şekersiz çay içebilirsiniz.

 

 

Kompleks karbonhidrat tüketin

Tatlı patates, fasulye, yulaf ve kahverengi pirinç gibi besleyiciliği yoğun kompleks karbonhidratları tüketerek karnınızı daha kolay doyurursunuz. Açlık duygusunu tetikleyen rafine karbonhidratların aksine kompleks karbonhidratlar sizi gün boyunca tok tutar ve daha az yemeyi sağlar.

 

Bunun nedeni, kompleks karbonhidratların lif içeriğinin yüksek olmasından dolayı daha yavaş sindirilmesidir. Çalışmalar, lif bakımından zengin karbonhidratların, kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor ve bu da aşk tutamaçlarının erimesini sağlıyor.

 

 

HIIT Egzersizini Deneyin

Yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT), vücut yağını kaybetmek için en etkili egzersizlerinden biridir. HIIT egzersizleri, her biri bir dinlenme periyodunun ardından yoğun aerobik egzersizden oluşan kısa süreli periyotları içerir. Bu egzersiz türü hızlıdır, etkilidir ve çok sayıda çalışma, vücut yağlarını kaybetmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Ayrıca, HIIT’in göbek yağına karşı etkili olduğu da belirtilmiştir. 39 kadından oluşan bir çalışma, egzersiz programında HIIT uygulamanın göbek yağını azaltmada diğer programlardan daha etkili olduğunu buldu.

 

 

Dikkatli yiyin

Dikkatli yeme, yeme davranışını kontrol etmeye ve daha az kalori tüketmeye neden olabilecek bir uygulamadır. Dikkatli yeme, açlık ve tokluk ipuçlarına dikkat etmeyi, rahatsız edilmeden yemeyi, yavaş yavaş yeme ve gıdanın ruh halinizi ve sağlığınızı nasıl etkilediğini anlamayı içerir.

 

İlginizi Çekebilir  K Vitamini Olmadan D Vitamini Zararlı mıdır?

Bu hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olmanın mükemmel bir yoludur ve kilo kaybı için etkili bir yöntem olduğu belirtilmektedir.

 

 

Alkolü bırakın

Kalori azaltmanın ve kilo vermenin kolay bir yolu, alkollü içecekleri bırakmaktır. Çok fazla alkol içmek, obezite ile bağlantılı ve özellikle karın bölgesindeki vücut yağında bir artışa neden olmaktadır.

 

Alkol, iştahı düzenleyen beyin hücrelerini de uyararak açlık duygularını artırır ve bu da daha fazla kalori tüketmeye neden olur. Ayrıca, birçok alkollü içecek, kalori yüklüdür ve kilo almaya neden olabilecek şeker içerir.

 

 

Doğal yiyecekler tüketin

Aşk tutamaçlarını eritmenin en basit yollarından biri doğal gıdalarla beslenmektir. Fast food, kızarmış yiyecekler, tatlılar gibi işlenmiş gıdalar sağlık için iyi olmayan içeriklere sahiptir.

 

Araştırmalar, çok fazla işlenmiş gıda yiyen kişilerin diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklarla birlikte obezite riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Doğal gıdalar tüketmek, bel bölgesini küçültmenin mükemmel bir yoludur. Sağlıklı gıdalar sebze, meyve, fındık, tohum, yağsız proteinler ve tam tahılları içerir.

 

Sonuç olarak;

Aşk tutamaçlarını eritmek için egzersiz yapmak, az işlenmiş gıdalar yiyip gün boyunca daha fazla lif almak gerekir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ