Şişmanlık Nasıl Önlenir? Sağlıklı Zayıflama ve Tedavisi | diyetz

  Şişmanlık Nasıl Önlenir? Sağlıklı Zayıflama ve Tedavisi

   

  Aşırı şişmanlık ve obezite; beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, genetik faktörler, sağlık durumu veya belirli ilaçların kullanımı gibi çeşitli nedenlerle olabilir. 

  Fazla kilo, bazı sağlık sorunları riskini artırır. Kilo vermek, zor bir süreçtir ancak vücut ağırlığının sadece yüzde 5-10’unu kaybetmek bile önemli sağlık yararları sağlar.

  Her hafta 1 kilo gibi yavaş ve sürekli kilo vermek çoğu zaman çok hızlı bir şekilde kaybetmekten daha iyidir.

  Egzersiz ve diyet, yararlı kilo verme araçlarıdır. Ancak bazı insanlar için bunlar etkili değildir. Bu durumda, ilaç tedavisi veya cerrahi bir seçenek olabilir.

  Bazen, hormonal problem gibi bir sağlık durumu kilo alımına neden olabilir. Bu durumda, dengesizliği tedavi etmek sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

   

  Şişmanlık Tedavisi

  şişmanlık ve sağlıklı zayıflama

   

   

  Şişmanlıkta beslenme

  Aşırı kilo ve yağın birikmesinin bir nedeni, bir kişinin kullandığından daha fazla kalori almasıdır. Zamanla, bu kilo alımına neden olur.

  Bazı yiyecek türlerinin kilo alımına neden olma olasılığı daha yüksektir. Bazı işlenmiş gıdalar, yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi katkı maddeleri içerir. Bu vücutta ek kilo alımı ile sonuçlanan değişikliklere neden olur.

  Şeker ve yağ bakımından yüksek oranda işlenmiş, rafine edilmiş, hazır gıda alımının azaltılması, tahılların ve diğer taze lifli yiyeceklerin – taze meyve ve sebzeler gibi – tüketiminin artması,zayıflamaya yardımcı olur.

  Yüksek lifli diyetin bir avantajı da, vücudun daha hızlı tok hissederek daha daha az yemeyi sağlamasıdır. 

   

   

   

  Şok diyetlerden uzak durun

  3 günde 5 kilo gibi az zamanda çok kilo verdirdiğini iddia eden, şok diyetlerden kaçının. Bu diyetleri yaparak hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışmak aşağıdaki riskleri taşır:

  – Yeni sağlık problemleri gelişebilir.

  – Vitamin eksiklikleri ortaya çıkabilir.

  – Sağlıklı kilo vermek zorlaşır.

   

   

  Fiziksel aktivite

  Vücudumuz otururken veya uyurken bile kalori yakarken, ne kadar aktif olursak, vücudumuz o kadar fazla kalori yakacaktır. Ancak, bu zamanla olur.

  Aktif olmanın yolları şunlardır:

  – Hızlı yürüyüş

  – Yüzme

  – Asansör yerine merdivenleri kullanmak

  – Otobüsten bir durak önce inip kalan yolu yürümek

   

  Bahçe işleri, ev işleri veya köpek gezdirmek gibi işleri yapmak hareket alanı yaratır. Egzersiz yapma alışkanlığı bulunmayan bir kişi, sağlık açısından risk teşkil edebileceğinden çok yorucu bir aktivite ile başlamamalıdır.

   

   

  Şişmanlık Ameliyatı

  Kilo kaybı ya da bariatrik cerrahi, bir kişinin midesinin ya da ince bağırsağının bir parçasını çıkarmayı ya da değiştirmeyi içerir, böylece daha önce olduğu kadar yiyecek ve kalori alımı olmaz.

  Bu, zayıflamaya yardımcı olur ve ayrıca yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve obezite ile oluşabilecek diğer metabolik sendromun risklerini azaltır.

   

   

  Hormon tedavisi

  Hormonal tedavi. şişman olan kişilerin zayıflamasına yardımcı olabilir. 2014 yılında bir araştırma yayınlayan bilim insanları, bariatrik cerrahi başarısının bir kısmının bağırsak hormonları üzerindeki etkisinin olabileceğini belirtti.

  Bu hormonların kullanılması yeni, cerrahi olmayan seçeneklere yol açabilir. Araştırmacılar, belirli hormonları birleştirmenin etkili bir terapi sağlayabileceğini öne sürüyorlar.

   

  şişmanlık ameliyatı

   

  Şişmanlık hastalığı ve sağlık riskleri

  Şişmanlık, bazı sağlık problemleri riskini artırmaktadır.

  Bunlardan bazıları – tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve yüksek tansiyon gibi – sık sık aşırı kilo ve obezite ile birlikte ortaya çıkan metobolik sendromdur. Obezite ile artan sağlık riskleri şunlardır:

   

  Osteoartrit

  Eklemlerdeki ek baskı kemik ve kıkırdak dejenerasyonuna neden olabilir.

   

  Koroner kalp hastalığı

  Fazla kilo, kalp hastalığını daha olası hale getirir. Bu genellikle yüksek kolesterol seviyeleri, kalp ve kan damarları üzerinde ek bir yük oluşturan ekstra ağırlıktan kaynaklanır.

   

  Safra kesesi hastalığı

  Şeker ve yağ oranı yüksek yiyeceklerin tüketilmesi, karaciğerin kolesterolü aşırı üretmesini sağlayarak, safra taşlarına neden olabilir.

   

  Yüksek tansiyon

  Vücuttaki aşırı yağ dokusu, böbrekleri etkileyen maddeler salgılayabilir. Bu yüksek tansiyon veya hipertansiyon ile sonuçlanabilir. Vücut ayrıca ekstra insülin üreterek, kan basıncını yükseltir.

   

  Solunum problemleri

  Fazla kilo, akciğerlere baskı uygulayıp, solunum için uygun alanı azalttığında solunum problemleri ortaya çıkabilir.

   

  Uyku apnesi

  Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) kilo kaybının genellikle uyku apnesinin semptomlarını iyileştirdiğini belirtmektedir.

   

  İnme

  Şişmanlık çoğunlukla kolesterol birikimi ile birlikte gelişir. Zamanla, bu kan damarlarında tıkanma riskini artırır. Bunlar da kalp hastalığına ve felce yol açabilir.

   

  Tip 2 diyabet

  Bu metabolik sendromun önemli bir özelliğidir.

  Sonuç olarak;

  Şişmanlık diyet ve egzersiz gibi faaliyetlerle önlenebilir. Bunlar işe yaramazsa, doktor veya diyetisyen başka bir çözüm önerebilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ