Aşırı Adet Kanamaları için Evde Bitkisel Tedavi

 

Menoraji olarak da bilinen aşırı menstrüel kanama kadınlarda nadir görülen bir durum değildir ve bu durum diğer pek çok ciddi olguyu da beraberinde getirebilir. Anormal derecede uzamış kanama veya kanamanın aşırılığı ile karakterizedir ve belirtilerin beden özelliklerine bağlı olarak birinden diğerine göre değişir.

 

Ağır adet kanaması için etkili ev ilaçlarını bilmek istiyorsanız, o zaman bu yazıyı okumalısınız. Bu yazıda, ağır menstrüel kanama pıhtıları için evde yapabileceğiniz bazı tedaviler hakkında bilgi verilecektir. Ancak yazı tıbbî tavsiye vermek için değildir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır.

 

 

Ağır Adet Kanamasının Belirtileri

Ağrılı menstruasyon kanamanın belirtilerini bulmak zor değildir. Durumun belirtileri aşağıda listelenmiştir:

 • 1 haftadan daha fazla kanama
 • Adet akışı boyunca kan pıhtılaşmalarını 1 günden fazla sürmesi
 • Ardışık saatler içinde her saat bir veya daha fazla tampon veya pedin ıslanması
 • Adet akışını kontrol etmek için çift hijyenik koruma kullanmak
 • Pet değiştirmek için gece uyanmak
 • Adet düzensizliği nedeniyle günlük faaliyetleri sınırlamak
 • Aneminin bazı belirtilerden yorgunluk, nefes darlığı gibi belirtileri yaşamak

 

 

Ağır Adet Kanamasının Nedenleri

Ağır adet kanamaları için doğru tedavileri değerlendirmek, durumun nedenlerini bulmak için gereklidir. Adet kanamasının nedeni bazen bilinmemekle birlikte, durumun yaygın nedenleri aşağıdaki gibidir:

 

Hormon dengesizliği: Menstruasyon sırasında dökülen endometriyumun oluşumunu düzene sokmak için normal adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonları arasında bir denge gerekir. Ayrıca, bir hormon dengesizliği meydana gelirse, endometrium aşırı derecede gelişebilir ve sonunda adet kanamasına yol açabilir.

 

Yumurtalıkların işlev bozukluğu: Yumurtalıklar menstrual döngü sırasında bir yumurta bırakmadığında, vücudunuz her zamanki gibi progesteron hormonu üretemez; bu da hormon dengesizliğine ve menstruasyon kanamaya yol açar.

 

Uterin Fibroidler: Uterin Fibroidler, doğum sonrası yıllarda ortaya çıkan rahim dışı tümörlerdir. Üstelik daha ağır veya uzun menstruasyon kanamalarına neden olabilir.

 

Polipler: Uterus polipleri, uterusun astarında asemptomatik ve iyi huylu büyümeler olarak bilinir; aynı zamanda ağır veya uzun menstrüel kanamalara neden olur. Bunlar genellikle yüksek hormon seviyeleri nedeniyle üreme çağındaki kadınlarda görülür.

 

Adenomiyoz: “Adenomiyozis endometriyum” bezleri uterus kaslarına gömülür ve bu arada ağrıyla birlikte ağır kanamalara neden olur. Durum, çocuk sahibi olan orta yaşlı kadınlarda görülür.

 

İntrauterin cihaz (RİA) (Bir çeşit spiral): Ağır menstrüel kanama, hormonal olmayan intrauterin cihazın doğum kontrolü için kullanılmasının bir yan etkisi olarak düşünülür. Aygıt aşırı menstrüel kanama yaptığından hemen çıkarmanız gerekir.

 

Gebelik komplikasyonları: Düşükten dolayı ağır ve geç adet dönmeleri yaşanabilir. Bununla birlikte, adet kanamasının doğru zamanda gerçekleşmesi kan kaybının, menorajinin sebebi olmayabilir. Bu durumda, ektopik bir gebelik olup olmadığını, rahim ağzından fotilize edilmiş yumurtanın fallop tüpünün implantasyonunu da menorajiye neden olabileceğini düşünebilirsiniz.

 

Kalıtsal Kanama Bozuklukları: “Von Willebrand” hastalığı gibi önemli bir kan pıhtılaşma faktöründe bozukluk veya anormal menstrüel kanamaya neden olan bir bozukluk ile birlikte gelen bazı kan pıhtılaşma bozuklukları vardır.

 

Kanser: Nadir olmasına rağmen, rahim kanseri, yumurtalık kanseri veya rahim ağzı kanseri olup olmadığınızı kontrol etmek için dikkatli olmalısınız çünkü hastalıklar ayrıca adet kanamasına da neden olabilir.

 

İlaçlar: Antikoagülanlar ve anti-inflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar da adet kanamasına katkıda bulunabilir.

 

Diğer tıbbi durumlar: Pelvik inflamatuar hastalık, endometrioz, tiroid sorunları, karaciğer veya böbrek hastalıkları gibi diğer tıbbi durumlar menorajinin nedenleri arasında listelenir.

 

 

 

 

Ağır Adet Kanamaları için Evde Doğal Çözümler

 

Hayıt Otu

Hayıt otu, ağır menstruasyon kanama için bilmeniz gereken doğal ev ilaçlarından biridir. Adolesal kanamayı yavaşlatan progesteron üretimini uyarabilme yeteneğine sahiptir. Buna ek olarak, kadınlarda hormon döngüsünün dengesini normalleştirmede yararlıdır. Ayrıca, östrojen salımını inhibe etmenin yanı sıra yüksek miktarlarda progesteron salımına da yardımcı olur.  Hayıt otu, uterus kanamasını da azaltabilir. Ağır kanamalara maruz kalırsanız, günde 4 defa 30 ila 35 damla hayıt otu ekstresi tüketmeniz yeterlidir.

 

 

Çemen Otu

Ağır adet kanaması için doğal ev ilaçları arasında çemen otu bulunur. Çemen otu, menstruasyon sırasında aşırı kanama ve krampları azaltabilir. Çemen tohumunu baharatçılardan, sağlıklı gıda mağazalarından kolayca bulabilirsiniz.

 

Kullanımı

 • 1/4 su bardağı ılık suda bir avuç çemen tohumunu ıslatın ve yaklaşık 15 dakika bekletin.
 • Bu suyu adet döneminiz başlamadan 3 gün önce için.

 

 

Çoban Çantası Otu

Çoban çantası, adet kanaması için doğal ev ilaçlarının bir diğeridir. Bunun nedeni, kan dolaşımının daralmasına neden olan ve muhtemelen birkaç dakika içinde kan akışını düşüren güçlü bir sıkıştırma özelliği göstermesidir.

 

Kullanımı

 • Bu ottan 1-2 çay kaşığı alın ve 1 mililitre ılık suyla karıştırın ve çoban çantası özütünü elde etmek için onları iyice ezin.
 • Bunu 3 gün boyunca her 3 saatte bir tüketin.

 

 

Kekik Çayı

Kekik çayını düzenli olarak tüketmek, menstrüel kanamayı dengede tutmaya yardımcı olabilir.

 

Kullanımı

 • Kekik yapraklarından yaklaşık bir çorba kaşığı kadarını, 10-12 dakika kaynatılmış 1 fincan suda demleyin.
 • Çayı her gün, ağrısız kanamalar için evde ilaç olarak tüketin.

 

 

Turp

Turp, ağır menstrüel kanamanın ana ilaçlarından biri olarak kabul edilir.

 

Kullanımı

 • Biraz su ile 2 veya 3 turpu kalın bir macun elde etmek için blenderde karıştırın.
 • Bu macunu bir fincan ayran ile iyi karıştırın.
 • En iyi sonucu almak için adet günlerinizde bunu tüketin.

 

 

Fesleğen Çayı

Fesleğen ağır menstrüel kanamayla başa çıkmakla kalmaz aynı zamanda ağrıyı azaltmaktan sorumlu olan kafeik asit sahibi olduğu için menstrüasyonla ilgili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 

Kullanımı

 • 2 çorba kaşığı fesleğen yaprağını kaynatılmış suya koyun ve bir süre demleyin ve üzerini sıkıca örtün.
 • Oda sıcaklığına soğuyuncaya kadar bekleyin ve bu çaydan 1 fincan kadar ağrı çektiğiniz dönemlerde yudum yudum için.
 • Alternatif olarak, fesleğeni yemeklerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Aloe Vera

Aloe Vera, ağır menstrüel kanamayı hafifletmek de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ünlüdür. Aloe Vera’yı ağır adet kanamalarında evde ilaç olarak kullanabilmek için aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Menstrüel döneminizden önce ve sırasında aloe vera jelinden elde edilen su için.
 • Alternatif olarak, bu aloe vera jelinden 1 çorba kaşığı alın, ağır adet döneminiz  başlamadan önce,bir hafta içinde günde 3 kez tüketin.

 

 

Elma Sirkesi

Ağrılı adet kanaması için en iyi ev ilaçlarından biridir elma sirkesi. Özellikle hormonal dengeyi koruyan ve toksinleri vücudunuzdan atan bir tonik gibi davranır. Baş ağrısı, sinirlilik, kramp ve yorgunluk gibi semptomların tedavisinde bile etkili olabilir.

 

Kullanımı

 • 1 – 2 çay kaşığı elma sirkesini (çiğ, filtrelenmemiş) bir bardak suyla karıştırın.
 • Menstrüel döngü boyunca, bunu günde yaklaşık 3 kez tüketin.

 

 

Domates Suyu

Her gün domates suyu tüketmek menstrüasyonunuzdaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunun sebebi, domates suyunun, adet döneminizdeki kan akışını azaltmak için gerekli olan vitaminlerden oluşmasıdır. Bu nedenle, ağır adet kanamalarında ev ilaçlarından biri olarak domates suyu içebilirsiniz. Ağrıların şiddetini azaltmak için günde 1 bardak domates suyu tüketin.

 

 

Epsom Tuzu

Epsom tuzu ağır adet kanamalarında kullanılan basit ev ilaçlarından biridir. Ancak, çareyi uygularken dikkatli olmalısınız çünkü çok fazla kullanmanız zararlı olabilir. Bu sorunu etkili bir şekilde tedavi etmek için Epsom tuzunu uygun dozajda kullanmalısınız.

 

Kullanımı

 • 1 çorba kaşığı su ile 1/2 çorba kaşığı Epsom tuzunu karıştırın.
 • Adet kanaması başlamadan 2 gün içinde tüketin.
 • Bu çözüm kanamanın azaltılmasına, krampların hafifletilmesine ve mide şişkinliğine yardımcı olacaktır.

 

 

Soğuk Kompres

 

 

 

 

Soğuk kompres kullanmak, ağır menstrual kanama pıhtıları için en iyi ev ilaçlarından biridir. Bu, alt karın ağrısının yanı sıra kan akışını azaltmaya da yardımcı olur. En iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

 • Buz küplerini temiz bir havluya koyun ve düzgün bir şekilde bağlayın.
 • En az 15 dakika boyunca karnınızın üzerine koyun.
 • Uzanıp biraz dinlenmeye çalışın.
 • Belirtiler devam ederse, bu tedaviyi her 4 saatte bir uygulayın.

 

 

Hardal Tohumu

Hardal tohumu, düzensiz adet kanamaları için kullanılır. Hardal tohumlarıyla yapılan tedavi, uzun ve ağır kanamayı azaltmaya yardımcı olur.

 

Kullanımı

 • Bir avuç kuru hardal tohumunu bir öğütücü ile ezin ve sonra hava geçirmez bir kapta saklayın.
 • Adet döneminin başlamasıyla birlikte 1 bardak süte 2 gr öğütülmüş hardal tohumunu ekleyerek günde 2 defa tüketin.

 

 

Kırmızı Ahududu

Kırmızı ahududu yaprakları ağır adet kanaması pıhtıları için çok yararlıdır. Yapraklar tanenler içerdikleri için uterus kaslarını güçlendirir. Buna ek olarak, aynı zamanda karın ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

 

Kullanımı

 • Bir fincan sıcak suyun üzerine 1 çay kaşığı kırmızı ahududu yaprağı ilave edin.
 • En az 10 dakika boyunca örtün ve demleyin.
 • Bu çayı, her gün üç defa taze olarak yapın ve tüketin.
 • Bu çayı, adet döneminizin başlamasından bir hafta önce ve hatta döneminiz boyunca için.

 

 

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumu, vücudunuzdaki kadın hormonlarının dengelenmesine yardımcı olabilir ve rahmin işlevselliğini de geliştirebilir.

 

Kullanımı

 • İki fincan suya bir çay kaşığı kişniş tohumu ekleyin.
 • Bir miktar kaynatın ve ılıdıktan sonra bal ekleyin.
 • Adet döneminiz boyunca günde yaklaşık 2 veya 3 kez için.

 

 

Demir Bakımından Zengin Gıdalar

Vücut sağlığı için demir çok önemli bir rol oynamakla birlikte, bildiğiniz gibi her ay kan kaybeden kadınlar için daha da önemlidir. Demir eksikliğini önlemek için adet kanamaları sırasında şunlara dikkat edin;

 • Koyu yeşil sebzeler, kabak çekirdeği, baklagil, yumurta sarısı, karaciğer, kuru üzüm, erik, kırmızı et ve demir takviyeli hububat gibi demir bakımından zengin yiyecekleri tüketin.
 • Alternatif olarak, doktora danıştıktan sonra bir demir takviyesi alın.

 

 

Tarçın

Tarçın, gıdalar ve güzellik amaçları da dahil olmak üzere birçok tarifte kullanılan gerçekten çok yönlü bir bileşendir. Aslında, tarçın, rahim miyomları, endometriozis ve adenomyoz ile ilişkili ağır menstrüel kanamayı azaltmada çok başarılıdır. Kan dolaşımını uterus dışına iterek kanamayı azaltır. Ayrıca antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı krampları hafifletmeye yardımcı olur.

 

Kullanımı

 • Bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı tarçın tozu ekleyin, birkaç dakika kaynatın, bal ekleyin ve günde iki kez için.
 • Alternatif olarak, ¼ su bardağı suyla inceltilmiş 15-30 damla tarçın uçucu yağı ekleyin ve günde 3 defa tüketin.
 • Bu tedavilerden herhangi birini yalnızca adet döneminiz boyunca tekrarlayın.

 

 

Magnezyum

Magnezyum, östrojen ve progesteron gibi kadın hormonlarını dengelemek için önemli bir mineraldir. Aslında, ağır menstruasyon vücuttaki magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle magnezyumdan zengin gıdalar yemek menstruasyon sırasında aşırı kanamanın kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.

 • Fıstık ve tohumlar, avokado, yulaf, bitter çikolata, kabak, kavun ve karpuz gibi magnezyum bakımından zengin yiyecekleri tüketin.
 • Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra bir magnezyum takviyesi alabilirsiniz.

 

 

Omega-3

Omega-3 bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin adet kanamasının şiddetli belirtilerini hafifletmeye yardımcı olması oldukça şaşırtıcıdır. Hayvansal ürünler, özellikle omega-3 açısından zengin deniz ürünleri, balık yağı ve keten tohumu yağı tüketilmesi önerilir.

 

 

Portakal Suyu

Sık sık portakal suyu içmeniz  menstrüel sorununuz için faydalıdır. Portakalda bulunan C vitamini aslında ağır kanamaların belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur.

 

Kullanımı

 • Bir bardak portakal suyu hazırlayın
 • Bardağa 2 çorba kaşığı limon suyu ekleyin
 • Günde 4-5 defa için.

 

 

Papatya Çayı

Papatya çayı, menstrüel sorunlar için tüketebileceğiniz başka bir bitki çayıdır.

 

Kullanımı

 • Bir fincan kaynar suya biraz papatya yaprağı ekleyin.
 • 5 dakika demlensin.
 • Çayı soğutun ve için.

 

 

Ada çayı

Adaçayı, menstrüel kanamalar yaşayan kadınlar için tüketilmesi gereken bitkisel bir çaydır. Bu bitkisel ilaç aşırı kanamayı ve kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur.

 

Kullanımı

 • Bir bardak su kaynatın, sonra üzerine 1 çorba kaşığı ada çayı ekleyin
 • 5-7 dakika demlensin.
 • Çayı 3 gün boyunca 3 saatte bir tüketin.

 

 

Papaya

Papaya, menstrüel kanamalar yaşayan kadınlar için bir başka meyvedir. Bu meyvede bulunan bir enzim kan akışın düzenlenmesini sağlayabilir. Alternatif olarak, papaya suyu yapabilir ve düzenli olarak tüketebilirsiniz.

 

 

Ek İpuçları

 • Menstrüel akışınızın bir kaydını tutun.
 • Her gün yukarıda bahsedilen bitki çaylarından birkaç bardak için.
 • Koşu, yüzme, tempolu yürüyüş ve bisiklet gibi düzenli ılımlı egzersiz yapın.
 • Ağrıyı ve gerginliği azaltmak ve kasları rahatlatmak için ılık bir banyo yapın.
 • Ağrınızı hafifletmek için belinize zeytinyağı ile masaj yapın.
 • Doktorunuzun talimatlarına göre beslenmenize kalsiyum, çinko ve B6, C ve K vitamini gibi takviyeleri ekleyin.

 

 


Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. sevda dedi ki:

  Cokk iyi

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi: