Ashwagandha Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

  Ashwagandha Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

  Ashwagandha inanılmaz sağlıklı şifalı bir bitkidir. Vücudun stresi yönetmesine yardımcı olabileceği anlamına gelen “adaptogen” olarak sınıflandırılmıştır.

  Vücuda ve beyne her türlü fayda sağlar. Örneğin, kan şekeri seviyelerini düşürür, kortizolü azaltır, beyin fonksiyonunu artırır, anksiyete ve depresyon belirtileriyle savaşır.

  İşte ashwagandha ve kökünün faydaları

  Ashwagandha Yararları Nelerdir?

  ashwagandha ne işe yarar

  Tıbbi bir bitkidir

  Ashwagandha, Ayurveda’daki en önemli bitkilerden biridir. Stresi azaltmak, enerji seviyeleri ve konsantrasyonu artırmak için 3000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

  Ashwagandha“, Sanskrit dilinde “at kokusu” anlamına geliyor ve bu da hem kendine özgü kokusunu hem de gücü artırma yeteneğini ifade eder.

  Botanik adı Withania somnifera ve aynı zamanda Hint ginsengi veya kış kirazı da dahil olmak üzere diğer birkaç isimle de anılmaktadır.

  Ashwagandha bitkisi, Hindistan ve Kuzey Afrika’ya özgü sarı çiçekleri olan küçük bir çalıdır. Bitkinin kökünden veya yapraklarından elde edilen ekstraktlar veya “ashwagandha tozu, çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır.

  Sağlık yararlarının birçoğu, inflamasyon ve tümör büyümesi ile savaştığı bilinen yüksek konsantrasyondaki “withanolides” bileşiğine bağlanır.

  Kan şekerini düşürür

  Çeşitli çalışmalarda, ashwagandha kökünün kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bir test tüpü çalışması, kas hücrelerinde insülin sekresyonunu ve insülin duyarlılığını artırdığını bulmuştur.

  Birçok insan çalışması, hem sağlıklı kişilerde hem de diyabetlilerde kan şekeri düzeylerini düşürme kabiliyetini doğrulamıştır.

  Tip 2 diyabetli altı kişiyle yapılan küçük bir çalışmada, 30 gün boyunca ashwagandha takviyesi alanların kan şekeri seviyelerini oral diyabet ilaçları kadar etkili bir şekilde düşürdüğü görüldü.

  Antikanser özellikleri vardır

  Hayvan ve test tüpü çalışmaları, ashwagandhanın, kanser hücrelerinin programlanmış ölümü olan apoptozu uyarmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Ayrıca yeni kanser hücrelerinin çoğalmasını çeşitli şekillerde engeller.

  İlk olarak, ashwagandhanın kanser hücrelerine toksik olan fakat normal hücreler olmayan reaktif oksijen türleri (ROS) oluşturduğu düşünülmektedir. İkincisi, kanser hücrelerinin apoptoza daha az dirençli olmasını sağlar.

  Hayvan çalışmaları, meme, akciğer, kolon, beyin ve yumurtalık kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Bir çalışmada, tek başına ya da bir anti-kanser ilacıyla kombinasyon halinde, ashwagandha ile tedavi edilen yumurtalık tümörleri olan fareler, tümör büyümesinde % 70-80’lik bir azalma yaşadı. Tedavi ayrıca kanserin diğer organlara yayılmasını da önledi.

  Kortizol düzeylerini azaltır

  Kortizol “stres hormonu” olarak bilinir çünkü adrenal bezleri strese cevap olarak salgılar ve kan şekeri seviyeleri çok azalır.

  Ne yazık ki, bazı durumlarda kortizol seviyeleri kronik olarak yükselebilir, bu da yüksek kan şekeri seviyelerine ve karın bölgesinde artan yağlanmaya neden olur.

  Çalışmalar, ashwagandhanın kortizol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kronik stres altındaki erişkinlerde yapılan bir çalışmada, ashwagandha ile takviye edilenlerin, kontrol grubuna kıyasla kortizolde önemli ölçüde daha fazla azalma olduğu bulunmuştur. En yüksek dozu alanlarda ortalama % 30’luk bir azalma yaşanmıştır.

  Stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur

  Ashwagandhanın en önemli etkisi stresi azaltma yeteneğidir. Araştırmacılar, sinir sisteminde kimyasal sinyalleri düzenleyerek sıçan beyinlerindeki stres yolunu tıkandığını bildirmişlerdir.

  Birçok kontrollü insan çalışması, stres ve anksiyete bozukluğu olan kişilerde semptomları etkili bir şekilde azaltabildiğini göstermiştir.

  Kronik stresli 64 kişide yapılan 60 günlük bir çalışmada, tamamlayıcı gruptakiler anksiyete ve uykusuzlukta ortalama % 69’luk bir azalma bildirdiler.

  Başka bir altı haftalık çalışmada, ashwagandha kullananların % 88’i anksiyetede bir azalma bildirmiştir, bu da plasebo alanların % 50’sine karşılık gelmektedir.

  Depresyon belirtilerini azaltır

  Çalışılmamış olmasına rağmen, birkaç çalışma ashwagandhanın depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  64 stresli erişkinde yapılan 60 günlük bir çalışmada, günde 600 mg ashwagandha kullananlarda şiddetli depresyonda % 79 azalma, plasebo grubunda ise % 10 artış bildirilmiştir.

  Ancak, bu çalışmadaki katılımcılardan sadece bir tanesinin daha önce bir depresyon öyküsü vardı. Bu nedenle, sonuçların ilgi düzeyi belirsizdir.

  Erkeklerde doğurganlığı artırır

  Ashwagandha takviyeleri, testosteron seviyeleri ve üreme sağlığı üzerinde güçlü etkilere sahiptir. 75 infertil erkeğin bir çalışmasında, ashwagandha ile tedavi edilen grubun sperm sayısı arttı.

  Dahası, tedavi testosteron seviyelerinde belirgin bir artışa yol açtı. Araştırmacılar ayrıca, otu alan grubun kanlarında antioksidan seviyelerinin artırdığını da bildirdi.

  Bir çalışmada, stres için ashwagandha alan erkeklerde daha yüksek antioksidan düzeyleri ve daha iyi sperm kalitesi görülmüştür. Üç aylık tedaviden sonra erkeklerin eşlerinden % 14’ü gebe kalmıştır.

  Kas kütlesi ve gücünü artırır

  Araştırmalar, ashwagandhanın vücut kompozisyonunu geliştirdiğini ve gücü artırdığını göstermiştir. Ashwagandha için güvenli ve etkili bir doz belirlemek için yapılan bir çalışmada, günde 750-1250 mg alan sağlıklı erkekler 30 gün sonra kas gücü kazanmıştır.

  Başka bir çalışmada, ashwagandha kullananların kas gücü ve boyutunda da önemli ölçüde daha büyük kazançlar elde edilmiştir.

  İnflamasyonu azaltır

  Çeşitli hayvan çalışmaları ashwagandhanın inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. İnsanlarda yapılan çalışmalar, enfeksiyonla mücadele eden ve sağlıklı kalmaya yardımcı olan bağışıklık hücreleri olan doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini artırdığını bulmuştur.

  Ayrıca C-reaktif protein (CRP) gibi inflamasyon belirteçlerini azalttığı da belirtilmiştir. Bu belirteç kalp hastalığı riskini yükseltir.

  Kontrollü bir çalışmada, günlük 250 mg ashwagandha alan grup, CRP’de ortalama % 36 oranında azalırken, plasebo grubu % 6’lık bir düşüşe sahiptir.

  Kolesterol ve trigliseridi düşürür

  Anti-inflamatuar etkilerine ek olarak, ashwagandha kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltarak, kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

  Hayvan çalışmaları, bu kan yağlarını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, toplam kolesterolü % 53 ve trigliseridi yaklaşık % 45 oranında azalttığı bulunmuştur.

  Kronik stresli yetişkinlerin 60 günlük bir çalışmasında, en yüksek ashwagandha dozunu alan grup, “kötü” LDL kolesterolünde % 17’lik bir düşüş ve trigliseritlerde ortalama % 11’lik bir düşüş yaşadı.

  Bellek dahil, beyin fonksiyonunu geliştirir

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, ashwagandhanın, yaralanma veya hastalığın neden olduğu bellek ve beyin fonksiyon problemlerini azaltabileceğini göstermektedir.

  Araştırmalar sinir hücrelerini zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidan aktiviteyi desteklediğini göstermiştir.

  Bir çalışmada, ashwagandha ile tedavi edilen epileptik sıçanların uzamsal bellek bozukluğunun neredeyse tamamen tersine döndüğü görülmüştür. Bu muhtemelen oksidatif stresin azalmasından kaynaklandı.

  Ashwagandha geleneksel olarak Ayurveda’da hafızayı artırmak için kullanılmasına rağmen, bu alanda sadece az miktarda insan araştırması var.

  Kontrollü bir çalışmada, günde 500 mg ot alan sağlıklı erkekler, reaksiyon süreleri ve görev performanslarında, plasebo alan erkeklere kıyasla önemli gelişmeler bildirdiler.

  50 erişkinde yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, 300 mg ashwagandha kökü ekstresinin iki kez alınmasının genel bellek, görev performansı ve dikkati önemli ölçüde artırdığını göstermiştir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Ashwagandha, bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler dahil olmak üzere birçok farklı patojenden kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Genel olarak, Ashwagandha bitkisinin kök ekstraktını almak bağışıklık sisteminin hücre aktivasyonunu artırabilir.

  Antibakteriyel etkisi nedeniyle, bu bitki tüberkülozu tedavi etmek için geleneksel ilaçlarla birleştirildiğinde iyileşme süresini hızlandırdı ve hastalar için semptomları azalttı.

  Ayrıca salmonella ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus veya MRSA’nın tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

  Ashwagandha, virüslerle savaşmaya yardımcı olmanın yanı sıra virüsleri öldürmeye de yardımcı olabilir.

  Çeşitli çalışmalarda viral hepatit, chikungunya, herpes simpleks tip 1, HIV-1 ve Bulaşıcı Bursal Hastalığa neden olan virüsü öldürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Bitki ve kökü ayrıca, bazı mantar enfeksiyonlarıyla savaşmada da etkilidir ve bağışıklık sisteminin sıtma ve leishmania ile savaşmasına yardımcı olur.

  Ağrıyı azaltır

  Birçok insan için ashwagandha, ağrıyı etkili bir şekilde gidermek için kullanılabilir. Eklem ağrısı ve şişkinliği ile osteoartrit ağrısı üzerinde etkili bir şekilde çalıştığı belirtilmektedir.

  Bu bitki yüzyıllardır her türlü hafif ağrıyı tedavi etmek için kullanılmıştır. Neredeyse herkesin günlük ağrıları tedavi etmek için kullanması güvenlidir.

  Kemik sağlığını geliştirir

  Ashwagandha, kemik dejenerasyonunu önleyebilir. Hayvan deneylerinde, kemik kalsifikasyonunun iyileştirilmesine, yeni kemik oluşumunun uyarılmasına, artrit dejenerasyonuna karşı korumaya, gutun baskılanmasına ve kemik dokusunda fosfor ve kalsiyum seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Böbrek sağlığını iyileştirir

  Böbrekler her türlü kimyasal ve ağır metal toksisitesine karşı hassastır. Ashwagandhanın bu organlar üzerinde kurşun, bromobenzen, gentamisin ve streptozotosin den gelen maddelere karşı koruyucu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

  Böbrekleri dehidrasyondan bile korumaya yardımcı olabilir.

  Karaciğeri korur

  Ashwagandha başka bir hayati organ olan karaciğeri de korur. Safra asidi üretimini artırarak, bu bitki kolesterolü azaltmaya yardımcı olur.

  Karaciğer toksisitesini önleyerek iyonlaştırıcı radyasyonun etkilerini azaltır ve aynı zamanda bu filtreleme organında birikebilecek birçok farklı ağır metale karşı koruma sağlar.

  Cildi korur

  Ashwagandha yüzyıllardır vitiligo, akne, cüzzam ve yaralar gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır.

  Ashwagandha Zararları Nelerdir?

  Ashwagandha çoğu insan için güvenli bir takviyedir. Bununla birlikte, hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere bazı bireyler kullanmamalıdır.

  Otoimmün hastalıkları olan kişiler, bir doktor tarafından önerilmedikçe, ashwagandhadan kaçınmalıdır. Bu, romatoid artrit, lupus, Hashimoto tiroiditi ve tip 1 diyabet gibi hastaları içerir.

  Buna ek olarak, tiroid hastalığı için ilaçlar, bazı insanlardaki tiroid hormon düzeylerini potansiyel olarak artırabileceğinden, ashwagandha alırken dikkatli olunmalıdır.

  Ayrıca kan şekerini ve tansiyon seviyelerini düşürür, bu nedenle ilaç dozlarının buna göre ayarlanması gerekebilir.

  Çalışmalarda ashwagandha dozları tipik olarak günlük 125-1.250 mg arasında değişmektedir.  Ashwagandha takviyesi kullanmak istiyorsanız, 450-500 mg kapsül içinde kök ekstresi veya tozunu günde bir kez alabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ