Ashwagandha Sağlık Faydaları | diyetz

Ashwagandha Sağlık Faydaları

  • 1.068 kez görüntülendi.

 

Ashwagandha inanılmaz sağlıklı şifalı bir bitkidir. Vücudunuzun stresi yönetmesine yardımcı olabileceği anlamına gelen “adaptogen” olarak sınıflandırılmıştır.

 

Ashwagandha ayrıca vücudunuza ve beyninize her türlü fayda sağlar. Örneğin, kan şekeri seviyelerini düşürür, kortizolü azaltır, beyin fonksiyonunu arttırır, anksiyete ve depresyon belirtilerine karşı savaşabilir.

 

İşte bilimsel araştırmalara göre ashwagandhanın faydaları…

 

 

Eskiden beri kullanılan tıbbi bir bitkidir

Ashwagandha, Hindistan’ın doğal şifa prensiplerine dayanan bir alternatif tıp formu olan Ayurveda’daki en önemli bitkilerden biridir.

 

Stresi azaltmak, enerji seviyelerini arttırmak ve konsantrasyonu artırmak için 3,000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

 

“Ashwagandha”, Sanskrit dilinde “at kokusu” anlamına geliyor ve bu da hem kendine özgü kokusunu hem de gücü artırma yeteneğini ifade ediyor.

 

Botanik adı Withania somnifera ve aynı zamanda Hint ginseng veya kış kirazı da dahil olmak üzere diğer birkaç isimle de anılmaktadır.

 

Ashwagandha bitkisi, Hindistan ve Kuzey Afrika’ya özgü sarı çiçekleri olan küçük bir çalıdır. Bitkinin kökünden veya yapraklarından elde edilen ekstraktlar veya toz, çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılır.

 

Sağlık yararlarının birçoğu, inflamasyon ve tümör büyümesi ile savaştığı gösterilen yüksek konsantrasyondaki withanolides’e bağlanır.

 

 

Kan Şekeri Düzeylerini Azaltır

Çeşitli çalışmalarda, ashwagandha’nın kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 

Bir test tüpü çalışması, kas hücrelerinde insülin sekresyonunu ve insülin duyarlılığını artırdığını bulmuştur.

 

Birçok insan çalışması hem sağlıklı kişilerde hem de diyabetlilerde kan şekeri düzeylerini düşürme kabiliyetini doğrulamıştır.

 

Ayrıca, şizofreni hastalarında dört haftalık bir çalışmada, ashwagandha ile tedavi edilenlerin plasebo alanlarda 4.5 mg / dL’ye kıyasla açlık kan şekeri seviyelerinde 13.5 mg / dL’lik bir ortalama azalma olmuştur.

 

Dahası, tip 2 diyabetli altı kişide yapılan küçük bir çalışmada, 30 gün boyunca ashwagandha takviyesi alanların kan şekeri seviyelerini oral diyabet ilaçları kadar etkili bir şekilde düşürdüğü görüldü.

 

 

Anti-Kanser Özellikleri Vardır

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, ashwagandha’nın, kanser hücrelerinin programlanmış ölümü olan apoptozu indüklemeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Dikenli Kabak Faydaları ve Besin Değeri

Ayrıca yeni kanser hücrelerinin çoğalmasını çeşitli şekillerde engeller.

 

İlk olarak, ashwagandha’nın kanser hücrelerine toksik olan fakat normal hücreler olmayan reaktif oksijen türleri (ROS) oluşturduğu düşünülmektedir. İkincisi, kanser hücrelerinin apoptosise daha az dirençli olmasına neden olur.

 

Hayvan çalışmaları, meme, akciğer, kolon, beyin ve yumurtalık kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bir çalışmada, tek başına ya da bir anti-kanser ilacıyla kombinasyon halinde, ashwagandha ile tedavi edilen yumurtalık tümörleri olan fareler, tümör büyümesinde % 70-80’lik bir azalmaya sahipti. Tedavi ayrıca kanserin diğer organlara yayılmasını da önledi.

 

Bu sonuçları henüz insanlarda doğrulamak için herhangi bir çalışma olmamasına rağmen, bugüne kadar yapılan araştırmalar cesaret vericidir.

 

 

Kortizol Düzeylerini Azaltır

Kortizol bir “stres hormonu” olarak bilinir çünkü adrenal bezleriniz strese cevap olarak salgılar ve kan şekeri seviyeleriniz çok azalır.

 

Ne yazık ki, bazı durumlarda kortizol seviyeleri kronik olarak yükselebilir, bu da yüksek kan şekeri seviyelerine ve karın bölgesinde artan yağ depolanmasına neden olur.

 

Çalışmalar, ashwagandha’nın kortizol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kronik stres altındaki erişkinlerde yapılan bir çalışmada, ashwagandha ile takviye edilenlerin, kontrol grubuna kıyasla kortizolde önemli ölçüde daha fazla azalma olduğu bulunmuştur. En yüksek dozu alanlarda ortalama % 30’luk bir azalma oldu.

 

 

Stres ve Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Ashwagandha’nın en önemli etkisi stresi azaltma yeteneğidir. Araştırmacılar, sinir sisteminde kimyasal sinyalleri düzenleyerek sıçan beyinlerindeki stres yolunu tıkandığını bildirmişlerdir.

 

Birçok kontrollü insan çalışması, stres ve anksiyete bozukluğu olan kişilerde semptomları etkili bir şekilde azaltabildiğini göstermiştir.

 

Kronik stresli 64 kişide yapılan 60 günlük bir çalışmada, tamamlayıcı gruptakiler anksiyete ve uykusuzlukta ortalama% 69’luk bir azalma bildirdiler.

 

Başka bir altı haftalık çalışmada, ashwagandha kullananların % 88’i anksiyetede bir azalma bildirmiştir, bu da plasebo alanların % 50’sine karşılık gelmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  K Vitamini Olmadan D Vitamini Zararlı mıdır?

 

Depresyon belirtilerini azaltır

Çalışılmamış olmasına rağmen, birkaç çalışma ashwagandha’nın depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

64 stresli erişkinde yapılan 60 günlük bir çalışmada, günde 600 mg ashwagandha kullananlarda şiddetli depresyonda% 79 azalma, plasebo grubunda ise% 10 artış bildirilmiştir.

 

Ancak, bu çalışmadaki katılımcılardan sadece bir tanesinin daha önce bir depresyon öyküsü vardı. Bu nedenle, sonuçların ilgi düzeyi belirsizdir.

 

 

Testosteronu Artırıp Erkeklerde Doğurganlığı Arttırır

Ashwagandha takviyeleri, testosteron seviyeleri ve üreme sağlığı üzerinde güçlü etkilere sahiptir. 75 infertil erkeğin bir çalışmasında, ashwagandha ile tedavi edilen grubun sperm sayısı arttı. Dahası, tedavi testosteron seviyelerinde belirgin bir artışa yol açtı.

 

Araştırmacılar ayrıca, otu alan grubun kanlarında antioksidan seviyelerinin artırdığını da bildirdi.

 

Bir çalışmada, stres için ashwagandha alan erkeklerde daha yüksek antioksidan düzeyleri ve daha iyi sperm kalitesi görülmüştür. Üç aylık tedaviden sonra erkeklerin eşlerinden % 14’ü gebe kalmıştır.

 

 

Kas Kütlesi ve Gücünü Arttırır

Araştırmalar, ashwagandha’nın vücut kompozisyonunu geliştirdiğini ve gücü arttırdığını göstermiştir. Ashwagandha için güvenli ve etkili bir doz belirlemek için yapılan bir çalışmada, günde 750-1,250 mg alan sağlıklı erkekler 30 gün sonra kas gücü kazanmıştır.

 

Başka bir çalışmada, ashwagandha kullananların kas gücü ve boyutunda da önemli ölçüde daha büyük kazançlar elde etmişlerdir.

 

 

İnflamasyonu Azaltır

Çeşitli hayvan çalışmaları ashwagandha’nın inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. İnsanlarda yapılan çalışmalar, enfeksiyonla mücadele eden ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olan bağışıklık hücreleri olan doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini artırdığını bulmuştur.

 

Ayrıca C-reaktif protein (CRP) gibi inflamasyon belirteçleri azalttığı da belirtilmiştir. Bu belirteç artmış kalp hastalığı riskine bağlıdır.

 

Kontrollü bir çalışmada, günlük 250 mg ashwagandha alan grup, CRP’de ortalama % 36 oranında azalırken, plasebo grubundaki % 6’lık bir düşüşe sahiptir.

 

 

Kolesterol ve Trigliseridi Düşürür

Anti-inflamatuar etkilerine ek olarak, ashwagandha kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltarak kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Kusursuz Cilt için 15 Ev Yapımı Çikolata Yüz Maskesi

Hayvan çalışmaları, bu kan yağlarını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, toplam kolesterolü% 53 ve trigliseritleri yaklaşık % 45 oranında azalttığı bulunmuştur.

 

Kronik stresli yetişkinlerin 60 günlük bir çalışmasında, en yüksek ashwagandha dozunu alan grup, “kötü” LDL kolesterolünde % 17’lik bir düşüş ve trigliseritlerde ortalama % 11’lik bir düşüş yaşadı.

 

 

Bellek Dahil, Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, ashwagandha’nın, yaralanma veya hastalığın neden olduğu bellek ve beyin fonksiyon problemlerini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Araştırmalar sinir hücrelerini zararlı serbest radikallerden koruyan antioksidan aktiviteyi desteklediğini göstermiştir.

 

Bir çalışmada, ashwagandha ile tedavi edilen epileptik sıçanların uzamsal bellek bozukluğunun neredeyse tamamen tersine döndüğü görülmüştür. Bu muhtemelen oksidatif stresin azalmasından kaynaklandı.

 

Ashwagandha geleneksel olarak Ayurveda’da hafızayı artırmak için kullanılmasına rağmen , bu alanda sadece az miktarda insan araştırması var.

 

Kontrollü bir çalışmada, günde 500 mg ot alan sağlıklı erkekler, reaksiyon süreleri ve görev performanslarında, plasebo alan erkeklere kıyasla önemli gelişmeler bildirdiler.

 

50 erişkinde yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, 300 mg ashwagandha kök ekstresinin iki kez alınmasının genel bellek, görev performansı ve dikkati önemli ölçüde artırdığını göstermiştir.

 

 

Ashwagandha çoğu insan için güvenlidir

Ashwagandha çoğu insan için güvenli bir takviyedir. Bununla birlikte, hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere bazı bireyler almamalıdır.

 

Otoimmün hastalıkları olan kişiler, bir doktor tarafından önerilmedikçe, ashwagandha’dan kaçınmalıdır. Bu, romatoid artrit, lupus, Hashimoto tiroiditi ve tip 1 diyabet gibi hastaları içerir.

 

Buna ek olarak, tiroid hastalığı için ilaçlar, bazı insanlardaki tiroid hormon düzeylerini potansiyel olarak artırabileceğinden, ashwagandha alırken dikkatli olmalıdır.

 

Ayrıca kan şekerini ve tansiyon seviyelerini düşürür, bu nedenle ilaç dozlarının buna göre ayarlanması gerekebilir.

 

Çalışmalarda Ashwagandha dozları tipik olarak günlük 125-1.250 mg arasında değişmektedir.  Ashwagandha takviyesi kullanmak istiyorsanız, 450-500 mg kapsül içinde kök ekstresi veya tozunu günde bir kez alın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ