Asetilkolin Takviyesi Faydalı mı? Yararları ve Zararları | diyetz

  Asetilkolin Takviyesi Faydalı mı? Yararları ve Zararları

   

  Son yıllarda, akıllı ilaçlar olarak da adlandırılan nootropikler, zihinsel performansını iyileştirmek isteyen insanlar arasında popülerlik kazanmıştır.

  Asetilkolin, beyin fonksiyonunun hafıza, düşünme ve öğrenme gibi birçok kilit noktasında rol oynayan bir nörotransmitter veya beyin kimyasalıdır.

  Asetilkolin takviyesi mevcut olmasa da, dolaylı olarak asetilkolin seviyelerini yükseltebilecek takviyeler, zihinsel performansı artırmanın bir yolu olarak nootropiklerle ilgilenen insanlar arasında kullanılır hale gelmiştir.

  Asetilkolin nedir?

  Asetilkolin, vücudumuzda bir nörotransmitter (kimyasal haberci) olarak işlev gören bir moleküldür. Bu, sinir hücreleri yoluyla beynimizden vücudumuza mesaj gönderdiği anlamına gelir.

  Kolin asetiltransferaz adı verilen bir enzim yardımıyla şeker molekülü glikozu ve kolinden gelen asetil koenzim A’dan üretilmektedir.

   

   

   

   

  Vücutta birçok önemli işlevi vardır ve kas hareketi, düşünme, çalışma belleği ve diğer birçok beyin fonksiyonunda rol oynar.

  Tersine, asetilkolin seviyelerinin düşük olması, öğrenme ve hafıza bozukluklarının yanı sıra demans ve Alzheimer hastalığı gibi beyin bozuklukları ile ilişkilendirilmiştir.

  Asetilkolin beyin fonksiyonlarında rol oynadığı için, asetilkolin seviyelerini artıran takviyeler, zihinsel performansı artırabilecek nootropikler, doğal veya sentetik maddeler olarak ilgi kazanmıştır.

  Asetilkolin besin takviyesi olarak alınamaz. Bununla birlikte, kolin takviyeleri gibi asetilkolin salınımını artıran takviyeler ve asetilkolin parçalanmasını önleyen takviyeler asetilkolin seviyelerini artırabilir.

   

   

  Asetilkolin seviyeleri nasıl artar?

  Asetilkolin sağlığın birçok alanında önemli bir rol oynasa da, seviyelerini doğrudan artırabilecek hiçbir besin takviyesi yoktur.

  Ancak asetilkolin salınımını dolaylı olarak artıran veya parçalanmasını engelleyen gıdalar yiyebilir veya besin takviyeleri alabilirsiniz.

  Asetilkolin seviyelerini yükseltmenin en kolay yollarından biri, asetilkoline dönüştürülebilen temel bir besin olan gıdaları tüketmek veya kolin bakımından yüksek besin takviyeleri almaktır.

  Kolin, aşağıdakiler dahil birçok gıdada bulunur :

   

  Sığır karaciğeri: 85 gramı Günlük Değerin (DV) % 65’ini içerir.

  Yumurta: 1 büyük haşlanmış yumurta DV’nin % 27’sini içerir.

  Biftek: 85 gramı DV’nin % 21’ini içerir.

  Kavrulmuş soya fasulyesi: 1/2 bardak (86 gram) DV’nin % 19’unu içerir.

  Kavrulmuş tavuk göğsü: 85 gramı DV’nin % 13’ünü içerir.

  Balık, morina: 85 gramı DV’nin % 13’ünü içerir.

  Pişmiş şitaki mantarı: 1/2 bardak (73 gram) DV’nin % 11’ini içerir.

  Konserve barbunya fasulyesi: 1/2 bardak (128 gram) DV’nin % 8’ini içerir.

  Pişmiş kinoa: 1 bardak (185 gram) DV’nin % 8’ini içerir.

  Süt,% 1: 1 bardak (240 mL) % 8 DV içerir.

  Haşlanmış brokoli: 1/2 bardak (78 gram) % 6 DV içerir.

  Haşlanmış Brüksel lahanası: 1/2 bardak (78 gram) DV’nin % 6’sını içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Sağlıklı Şekilde Saçın Uzaması İçin Gerekli Vitamin ve Mineraller

  Kolin seviyelerini artırabilecek besin takviyeleri alfa-GPC (L-alfa-gliserilfosforilkolin), sitikolin (CDP-kolin) ve kolin bitartrattır.

  Bununla birlikte, alfa-GPC ve sitikolin, birim ağırlık başına kolin içeriğinde tipik olarak daha yüksektir ve diğer formlardan daha kolay emilir.

  Asetilkolin seviyelerini dolaylı olarak artırabilmenin başka bir yolu, asetilkolini parçalayan enzimleri engelleyen takviyeleri almaktır.

   

  Asetilkolin yıkımını engelleyen bazı takviyeler şunlardır:

  Ginkgo biloba ( ginkgo )

  Bacopa monnieri

  – Huperzine A

   

  Bununla birlikte, asetilkolin yıkımını engelleyen takviyelerin, kolin takviyelerine kıyasla asetilkolin seviyelerini yükseltmede ne kadar etkili olduğu belli değildir.

   

   

  Asetilkolin Faydaları

  Asetilkolin seviyelerinin artması, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

   

   

  Bellek ve beyin fonksiyonlarına yardımcı olabilir

  Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalar, asetilkolinin öncüsü olan daha yüksek kolin alımının hafıza sorunları olan kişilerde hafızayı güçlendirebileceğini düşündürmektedir.

  Fare çalışmalarında, yaşam süreleri boyunca kolin ile takviye edilmek, hafızayı önemli ölçüde iyileştirdi ve amiloid-beta plaklarının oluşumunu azalttı – Alzheimer hastalığının gelişimine bağlı bir bileşik.

  70-74 yaşları arasındaki 2,195 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırma, daha yüksek kan kolin seviyesine sahip olanların hafıza ve öğrenme görevlerinde düşük seviyeli olanlardan daha iyi performans gösterdiğini bulmuştur.

  Ek olarak, Bacopa monnieri , Ginkgo biloba ve huperzin A gibi asetilkolin yıkımını engelleyen takviyeler, hafıza ve beyin fonksiyonunu geliştirmiştir.

   

   

  Zihinsel sağlığı destekleyebilir

  Birçok çalışma, asetilkolin öncü takviyelerinin çeşitli zihinsel sağlık durumlarının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  5.900’den fazla katılımcıyla yapılan gözlemsel bir çalışma, düşük kan kolin seviyelerinin daha yüksek anksiyete riski ile ilişkili olduğunu buldu. Bununla birlikte, kan kolin seviyeleri ve depresyon arasında bir bağlantı bulamadı.

  Depresyonu olan 50 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, sitalopram (depresyon için bir ilaç) ile birlikte 6 hafta boyunca günde 200 miligram (mg) sitikolin alan kişilerin, sadece depresyon ilaçlarını alanlara göre daha az şiddetli depresif belirtileri olduğu gözlemlenmiştir.

  Ek olarak, kolin takviyeleri bazen bipolar bozukluğu olan kişilerde semptomları tedavi etmek için kullanılır. 

   

   

  Sağlıklı bir hamileliği destekleyebilir

  Gebe kadınların yaklaşık % 90-95’i önerilen günlük miktarlardan daha az kolin tüketmektedir.

  Hamilelik sırasında kolin almanın sağlıklı fetal büyümeyi destekleyebileceğini ve fetal beyin gelişimini iyileştirebileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

  Bir çalışma, gebeliğin üçüncü trimesterinde günde 480 mg veya 930 mg kolin ile takviye edilmesinin, bebeğin zihinsel işlevini ve hafızasını 4, 7, 10 ve 13 ayda önemli ölçüde iyileştirdiğini gösterdi.

  Bazı çalışmalar, hamilelik sırasında daha yüksek kolin alımının bebeklerde daha az nöral tüp sorunu riski ile ilişkili olduğunu belirtmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm

   

  Diğer potansiyel yararlar

   

  Karaciğer hastalığı

  Kolin eksikliği karaciğer hastalığına neden olabilir ve daha yüksek kolin alımı daha düşük karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri riskiyle bağlantılı olabilir.

   

  Kalp hastalığı

  Kolinin kalp hastalığı ve inme riskini azaltabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

   

   

  Asetilkolin takviyesi zararları

  Herhangi bir takviyede olduğu gibi, kolin takviyeleri veya asetilkolin seviyelerini yükselten diğer takviyeleri almadan önce doktora danışmak gerekir.

  Genel olarak, alfa-GPC ve sitikolin gibi kolin takviyeleri çoğu insan için güvenlidir ve nadiren olumsuz yan etkilerle ilişkilidir.

  Bununla birlikte, çok fazla kolin tüketmek, düşük tansiyon, terleme, balık kokusu sendromu, ishal, bulantı, kusma ve karaciğer hasarı gibi hoş olmayan ve zararlı yan etkilere neden olabilir.

  Bacopa monnieri, Ginkgo biloba ve Huperzine A, bulantı, mide ağrısı, ishal ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.

  Bu takviyeler çeşitli ilaçlarla da etkileşime girebilir, bu nedenle aldığınız herhangi bir bitkisel takviyeyi doktora bildirmeniz gerekir.

   

   

  Dozaj ve öneriler

  Asetilkolin seviyelerini yükselten veya asetilkolin yıkımını engelleyen takviyeler sanal olarak ve belirli sağlık gıdaları ve takviye mağazalarından satın alınabilir.

  Kolin takviyeleri asetilkolin seviyelerini yükseltmek için en iyisidir, çünkü kolin bir asetilkolin öncüsü görevi görür ve tipik olarak daha az yan etkisi vardır. Esas olarak kapsül ve toz formunda bulunur.

  Asetilkolin seviyelerini yükseltmek için en iyi kolin takviyeleri alfa-GPC ve sitikolindir, çünkü daha iyi emilirler ve birim ağırlık başına daha fazla kolin içerirler.

  Hem alfa-GPC hem de sitikolin için çoğu kolin takviyesi markası günde 600–1,200 mg almayı önerir, bu da markaya bağlı olarak günde iki kapsüle eşdeğerdir.

  Alfa-GPC ve sitikolin ve zihinsel düşüş ile ilgili çalışmaların çoğunda, günde 1.200 mg’a kadar bir doz kullanılır, bu da güvenlidir ve iyi tolere edilir.

  Bacopa monnieri, Ginkgo biloba ve Huperzine A gibi takviyeler asetilkolin seviyelerini artırabilir, ancak bu etkiyi elde etmek için hangi dozajın gerekli olduğu belirsizdir.

  Sadece asetilkolin seviyelerini yükseltmek istiyorsanız, kolin takviyeleri daha iyi bir seçenektir.

   

  Sonuç olarak;

  Asetilkolin, kas hareketi, düşünme ve diğer birçok beyin fonksiyonu gibi sağlığın birçok önemli alanında rol oynayan bir nörotransmitterdir (kimyasal haberci).

  Asetilkolin takviyeleri mevcut olmasa da, kolin takviyeleri gibi asetilkolin seviyelerini dolaylı olarak artırabilecek takviyeler ve Bacopa monnieri, Ginkgo biloba ve Huperzin A gibi asetilkolin yıkımını engelleyen takviyeler alabilirsiniz.

  Bununla birlikte, kolin takviyeleri, asetilkolin seviyelerini arttırmak için en iyisidir.

  Zihinsel faydaların yanı sıra, kolin takviyeleri, sağlıklı bir hamileliği destekleme ve zihinsel sağlığa yardımcı olma gibi potansiyel kalp ve karaciğer yararları gibi diğer olumlu etkilere bağlanmıştır.

  Bununla birlikte, hoş olmayan yan etkileri olabileceğinden çok fazla kolin veya yukarıda belirtilen bitkisel takviyeleri almaktan kaçının.

   

  İlginizi Çekebilir  Portakal Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ