Asafoetida (Şeytantersi) Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı | diyetz

  Asafoetida(Şeytantersi) Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

   

  Asafoetida (Ferula asafoetida), diğer adıyla şeytantersi Ferula bitkilerinin köklerinden elde edilen kurutulmuş özsudur.

  Afganistan ve Irak’a özgü olsa da, kurutularak bir baharat haline getirilen Hint mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Lezzetli mutfak kullanımının yanı sıra, asafoetida bilinen sağlık yararları için dünya çapında yüzyıllardır kullanılmaktadır.

  Asafoetida nedir?

  Teknik olarak bir sakız reçinesi olan asafoetida, Ferula bitkilerinin büyük, havuç şekilli köklerinden ekstrakte edilen sert bir maddedir.

  Ekstrakte edildiğinde, yaygın olarak kurutulur, kaba, sarı bir toz haline getirilir, mutfak veya tıbbi amaçlar için kullanılır.

  Bir baharat olarak, asafoetida, yüksek konsantrasyonda sülfür bileşiği nedeniyle güçlü, keskin bir kokuya sahiptir. Bununla birlikte, pişirildiğinde, tadı ve kokusu çok daha lezzetli olur ve genellikle pırasa, sarımsak ve hatta ete benzer olarak tanımlanır.

   

   

   

   

  Yemeklere farklı bir lezzet katmanın yanı sıra, asafoetida yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır.

  Örneğin, Ayurveda tıbbında sindirime ve gaza yardımcı olmanın yanı sıra bronşit ve böbrek taşlarını tedavi etmek için kullanılır. Orta Çağ boyunca, enfeksiyonu ve hastalığı önlemeye yardımcı olmak için boynuna takılmıştır.

  Binlerce yıldır kullanılmasına rağmen, asafoetidanın geleneksel kullanımlarının çoğu modern bilim tarafından kanıtlanmamıştır.

   

   

  Asafoetida Yararları

   

  İyi bir antioksidan kaynağıdır

  Asafoetidanın iyi bir antioksidan kaynağı olduğu bulunmuştur.

  Bu bitki bileşikleri, hücrelerimizi serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu potansiyel hasarlara karşı korumaya yardımcı olur. Antioksidanlar ayrıca kronik inflamasyon, kalp hastalığı, kanser ve tip 2 diyabetten de korur.

  Özellikle, asafoetidanın güçlü antioksidan etkileri ile bilinen tanenler ve flavonoidler gibi yüksek miktarlarda fenolik bileşikler içerdiği belirtilmektedir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, asafoetidanın antienflamatuar ve antioksidan aktivite sergilediğini bulurken, insanlarda potansiyel antioksidan etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

   

   

  Sindirime iyi gelir

  Asafoetidanın en yaygın kullanımlarından biri hazımsızlığa yardımcı olmasıdır.

  Orta ila şiddetli hazımsızlığı olan 43 yetişkinle yapılan 30 günlük bir çalışmada, günde iki kez asafoetida içeren 250 mg kapsül alanlarda, plasebo grubuna kıyasla şişkinlik, sindirim ve genel yaşam kalitesinde önemli iyileşmeler bildirilmiştir.

  Asafoetidanın ayrıca sindirim enzimlerinin aktivitesini artırarak sindirimi hızlandırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Özellikle, yağın sindirimi için gerekli olan safranın karaciğerden salınımını artırabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Hamilelikte Vitamin Kullanımı

   

  IBS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir

  İrritabl bağırsak sendromu (IBS), karın ağrısı, şişkinlik, gaz ve kabızlık, ishal veya her ikisi ile karakterize kronik bir gastrointestinal (GI) durumdur.

  Sindirim üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle, asafoetidanın IBS ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  IBS’li yetişkinlerde yapılan iki küçük çalışma, asafoetida takviyeleri aldıktan 2 hafta sonra bildirilen IBS semptomlarında önemli bir iyileşme bulmuştur. 

   

   

  Asafoetida Diğer Faydaları

  Asafoetida üzerindeki çalışmalar oldukça sınırlı olmakla birlikte, erken araştırmalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yararları olabileceğini göstermektedir:

   

  Antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal etkiler

  Test tüpü çalışmaları asafoetidanın çeşitli Streptococcus bakteri suşları gibi potansiyel patojenlere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

   

  Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

  Asafoetida, kan damarlarını gevşeterek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, araştırma çok sınırlıdır ve sadece hayvanlarda çalışılmıştır.

   

  Antikanser etkileri

  Hayvan ve test tüpü çalışmaları, asafoetidanın meme ve karaciğer kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını durdurma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

   

  Beyin sağlığını korur

  Çeşitli hayvan çalışmaları, asafoetidanın beyindeki hafıza kaybına ve sinir hasarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

   

  Astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur

  Fare çalışmaları asafoetidanın astım tedavisinde önemli olan havayolu düz kasları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Umut verici olsa da, bu etki insanlarda kanıtlanmamıştır.

   

  Kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur

  Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, 50 mg / kg asafoetida özütünün açlık kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bulundu. Bununla birlikte, bu etki insanlarda incelenmemiştir.

   

  Bu çalışmalarda, yemek pişirirken tipik olarak kullanılan miktarlardan ziyade konsantre bir asafoetida formu kullandığını da belirtmek gerekir. Sonuç olarak, baharatın mutfak kullanımı minimal etkilere sahip olabilir.

   

   

  Asafoetida Yan Etkileri

  İnsanlarda asafoetidanın güvenliği ile ilgili araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, genellikle yemek pişirmede kullanılan baharat miktarının, çoğu birey için genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir.

  Ancak hayvan çalışmaları büyük dozlarda asafoetidanın ağız şişmesi, gaz, ishal, anksiyete ve baş ağrısına neden olabileceğini düşündürmektedir. 

  Ek olarak, araştırma eksikliği nedeniyle, asafoetida hamile veya emziren kadınlar veya küçük çocuklar için önerilmez.

  Kan basıncını düşürebileceği veya kanı inceltebileceği için, tansiyon ilaçları veya kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler asafoetida takviyelerinden kaçınmalıdır.

  Baharat olarak kullanıldığında, asafoetida genellikle buğday veya pirinç unu ile karıştırılır. Sonuç olarak, glutensiz olmayabilir. 

  Asafoetidayı denemeden önce doktora danışmak gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   

  Asafoetida nasıl kullanılır?

  Asafoetida binlerce yıldır yemeklere lezzet vermek için kullanılıyor. Aslında, eski Romalılar baharat olarak kullanılmak üzere çam fıstığı ile birlikte kavanozlarda saklarlardı.

  Ek olarak, asafoetida kapsül formunda mevcuttur. Bir çalışma günde iki kez 250 mg almanın hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olduğunu bulurken, güvenli ve etkili bir dozun ne olduğu konusunda genel araştırma eksikliği bulunmaktadır.

   

  Sonuç olarak;

  Asafoetida, potansiyel sağlık yararları ve eşsiz lezzeti için yüzyıllardır kullanılan kurutulmuş bir bitki özüdür. İyi bir antioksidan kaynağı olduğu belirtilmektedir. 

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ