Artrite İyi Gelen ve Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

  Artrite İyi Gelen ve Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

  Artriti olanlar, bu durumun ne kadar yıkıcı ve zor bir süreç olduğunu bilir. Artrit, eklem ağrısı, şişme ve sertliğe neden olan, hastalık sınıfı için kullanılan bir terimdir. Her yaştan insanı etkileyebilir.

  Birçok farklı artrit türü vardır. Osteoartrit, eklemlerde gelişen bir tiptir. Bir başka tip romatoid artrit, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı otoimmün bir hastalıktır.

  İltihaplanmayı hafifleten ve artrit ile ilişkili eklem ağrılarından kurtulmaya yardımcı olan bazı yiyecekler vardır.

  Bir araştırma, romatoid artritli hastaların % 24’ünde, yediklerinin semptomların ciddiyetini etkilediğini belirtmiştir.

  Artrite İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

  brokoli artrit

  Yağlı Balık

  Somon, uskumru, sardalya ve alabalık gibi yağlı balık çeşitleri, güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir.

  Küçük bir çalışmada, 33 katılımcı, haftada dört kez ya yağlı balık, yağsız balık ya da yağsız et yedi. Sekiz hafta sonra, yağlı balık grubunda inflamasyona bağlı bileşiklerin seviyeleri çok daha düşüktü.

  Balık ayrıca D vitamini için iyi bir kaynaktır. Çoklu çalışmalar, romatoid artritin semptomlara katkıda bulunabilecek düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

  Yararlı anti-inflamatuar özellikleri için her hafta, en az iki porsiyon yağlı balık yemek gerekir. 

  Sarımsak

  Sarımsak, sağlık faydaları ile doludur. Bazı test tüp çalışmalarında sarımsak ve bileşenlerinin kanserle mücadele özelliklerine sahip oldukları belirtilmiştir. Bunlar ayrıca kalp hastalığı ve bunama riskini azaltabilecek bileşiklerdir.

  Sarımsağın artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bir etkisi olduğu da belirtilmiştir. Bazı araştırmalar sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak için bazı bağışıklık hücrelerinin işlevini artırabileceğini göstermiştir. 

  Sarımsak yemek, hem artrit ağrılarına hem de genel sağlığa yararlıdır. 

  Zencefil

  Çaylara, çorbalara ve tatlılara lezzet katmanın yanı sıra, zencefil artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  2001 yılındaki bir çalışmada, diz osteoartriti olan 261 hastada zencefil özütünün etkileri değerlendirildi. Altı hafta sonra, katılımcıların % 63’ünde diz ağrısında iyileşmeler saptandı.

  Bir test tüpü çalışması da zencefilin ve bileşenlerinin vücuttaki iltihaplanmayı teşvik eden maddelerin üretimini engellediğini bulmuştur.

  Bir başka çalışmada, zencefil özü ile sıçanların tedavi edilmesinin artritte rol oynayan spesifik bir inflamasyon seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir.

  Zencefili taze, toz veya kuru formda tüketmek iltihabı kurutarak, artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

  Brokoli

  Brokoli, en sağlıklı gıdalardan biridir. İltihabı azaltır. 1.005 kadının beslenmelerine bakan bir araştırmada, brokoli gibi turpgil sebzelerin tüketiminin, inflamatuar belirteç seviyelerinin azalmasıyla ilişkili olduğu tespit edildi.

  Brokoli ayrıca artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bileşenler de içerir. 

  Örneğin sülforafan, brokoli içinde bulunan bir bileşiktir. Test tüpü çalışmaları, romatoid artrit gelişiminde rol alan bir hücre tipinin oluşumunu engellediğini göstermiştir.

  Ceviz

  Ceviz, eklem hastalıklarıyla ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek bileşiklerle doludur.

  13 araştırmanın bir analizi, ceviz yemenin, azalmış inflamasyon belirteçleri ile ilişkili olduğunu gösterdi. Ceviz özellikle artrit semptomlarını azalttığı bilinen, omega-3 yağ asitleri açısından yüksektir.

  artrite iyi gelen yiyecekler

  Dutsu Meyveler

  Çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini gibi meyvelerin ortak adı olan dutsu meyvelerin içerdiği antioksidan, vitamin ve minerallerin, iltihaplanmayı azaltma yeteneği vardır.

  38.176 kadınla yapılan bir çalışmada, haftada en az iki porsiyon dutsu meyve yedikten sonra, kanda yüksek düzeyde bir inflamatuar belirteç varlığı, % 14 daha düşüktü.

  Ek olarak, bu meyveler kuersetin ve rutin açısından zengindir, iki bitki bileşiği sağlığınız için çok sayıda fayda sağlar. Bir test tüp çalışmasında, kuersetin ve rutinin artrit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin bir kısmını bloke ettiği bulundu. 

  Ispanak

  Ispanak gibi yapraklı yeşillikler, besin maddeleriyle doludur ve bazı bileşenleri artrit nedeniyle oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olur. İltihaplanmayı hafifletip hastalığa karşı savaşabilecek bitki bileşiklerinin yanı sıra bir çok antioksidan içerir.

  Ispanak özellikle romatoid artritle ilişkili inflamatuar ajanların etkilerini azalttığı bilinen bir antioksidan olan kaempferol bakımından yüksektir.

  2017’de yapılmış bir test tüpü çalışması artritli kıkırdak hücrelerini kaempferol ile tedavi etti ve inflamasyonu azalttığını ve osteoartritin ilerlemesini engellediğini tespit etti. 

  Üzüm

  Üzüm, besleyiciliği yoğun, antioksidanlar bakımından yüksek ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir meyvedir.

  Bir çalışmada, 24 kişiye, 252 gram taze üzüme eşdeğer konsantre bir üzüm tozu veya üç hafta süreyle bir plasebo (etkisiz ilaç) verildi. Üzüm tozu kandaki iltihap belirteçlerinin seviyelerini etkili bir şekilde düşürdü.

  Ek olarak, üzüm artrit tedavisinde yararlı olduğu belirtilen birkaç bileşik içerir. Örneğin, resveratrol üzümün kabuğunda bulunan bir antioksidandır.

  Bir test tüp çalışmasında, resveratrol, romatoid artrit hücrelerinin oluşumunu bloke ederek artrit ile ilişkili eklemlerin kalınlaşmasını önleme potansiyeli gösterdi.

  Üzüm, aynı zamanda artrit üzerinde umut verici etkilere sahip olabilen proantosiyanidin adlı bir bitki bileşiği içerir. Örneğin, bir test tüpü çalışması, üzüm çekirdeği proantosiyanidin, hastalığa bağlı iltihaplanmayı azalttığını gösterdi. 

  Zeytinyağı

  Anti-inflamatuar özellikleri ile tanınan zeytinyağı artrit belirtileri üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bir çalışmada, farelere altı hafta boyunca sızma zeytinyağı verildi. Bu, artritin gelişiminin durmasına, eklem şişmesinin azalmasına, kıkırdak tahribatının ve inflamasyonun azalmasına yardımcı oldu.

  Bir başka çalışmada romatoid artritli 49 katılımcı, her gün 24 hafta boyunca ya balık ya da zeytinyağı kapsülü tüketti.

  Çalışmanın sonunda spesifik bir inflamatuar belirteç düzeyleri her iki grupta da azaldı – zeytinyağı grubunda % 38.5 ve balık yağı grubunda % 40-55 arasında.

  Bir başka çalışmada, romatoid artritli 333 katılımcının beslenmeleri incelenmiş ve zeytinyağı tüketimi, hastalığın düşük riskiyle ilişkilendirilmiştir. 

  kızılcık suyu tarifi

  Vişne Suyu

  Bu güçlü meyve suyu geniş bir yelpazede besin maddeleri ve sağlık yararları sunar ve artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

  Bir çalışmada, 58 katılımcı altı hafta boyunca her gün 237 ml iki şişe vişne suyu veya plasebo aldı. Plaseboya kıyasla, vişne suyu osteoartrit semptomlarını ve inflamasyonu azalttı.

  Başka bir çalışmada, üç hafta boyunca vişne suyu içilmesi, osteoartritli 20 kadında inflamatuar belirteç seviyelerini düşürdü.

  Sağlıklı bir tercih için aşırı şeker eklenmemiş vişne suyu almaya dikkat edin. Ya da kendi meyve suyunuzu kendiniz hazırlayın.

  Dulavratotu Kökü

  Dulavratotu kökü, anti-inflamatuar özelliklere sahip, geniş yapraklı, çok yıllık bir bitkidir. Dulavratotu kökü, kurutulmuş kök tozu, özüt ve tentür formunda mevcuttur. Artriti tedavi etmek için günde iki kez dulavratotu kökü alın.

  Isırgan

  Isırgan, her tür artrit ve gut tedavisinde son derece etkilidir. Isırgan otunun anti-inflamatuar özellikleri, içinde bulunan besinler ile birleştiğinde artrit ağrısını hafifletmeye ve daha güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olur.

  Isırgan otu, artrit ağrısının önüne geçerek batma etkisi olan cilde uygulanır. Isırgan otu yaprakları, yüksek silikon içeriğine sahip küçük tüylerle kaplıdır. Yaprak cilde temas ettiğinde tüylerin sivri ucu bileşiklerle birlikte cilde girer.

  Bu bileşikler, nöronları uyararak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Isırgan yaprağı çayı, böbrekleri ve böbreküstü bezlerini besleyerek su tutulmasını giderir ve önler.

  Söğüt Kabuğu

  Söğüt kabuğu, özellikle iltihap tedavisinde kullanılan en eski artrit bitkilerinden biridir. İnsanlar, Hipokrat döneminde ağrıyı hafifletmek için söğüt kabukları çiğniyorlardı.

  Hafif ve şiddetli diz, kalça ve eklem ağrılarının tedavisinde çok etkili olan aspirin benzeri bileşikler içerir. Söğüt kabuğunu ağızdan çay veya takviye şeklinde alabilirsiniz.

  Aşırı dozda söğüt kabuğu kızarıklıklara ve alerjilere neden olabilir, bu nedenle tükettiğiniz miktara dikkat edin.

  Meyan Kökü

  Meyan kökü içinde bulunan bir bileşik olan glisirizin iltihabı bloke eder ve rahatlatır. Vücuttaki serbest radikallerin ve iltihaplanma sürecine dahil olan enzimlerin üretimini engeller. Meyan kökü, bitkisel mağazalarda kurutulmuş, toz, tablet, kapsül, jel ve tentür formunda bulunur.

  Kedi Pençesi

  Kedi pençesi, artritle ilişkili şişliği azaltmak için kullanılabilen artrit için bir başka şaşırtıcı bitkisel ilaçtır. Artrit için kedi pençesinin kullanımı İnka medeniyetine kadar uzanıyor. Kandaki ürik asit seviyelerini düşürerek gutu iyileştirir. Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız kedi pençesini tüketmeyin.

  Artriti Olanların Uzak Durması Gereken Yiyecekler

  Araştırmalar, belirli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gibi bazı değişikliklerin, inflamatuar artrit ve osteoartritli kişilerde semptom şiddetini azaltabileceğini ve genel yaşam kalitelerini iyileştirebileceğini göstermektedir. İşte artriti olanların kaçınması gereken yiyecek ve içecekler

  Eklenen şeker

  Romatoid artritli 217 kişide yapılan bir araştırma, 20 gıda arasında, şekerle tatlandırılmış soda ve tatlıların RA semptomlarını kötüleştirdiği en sık bildirilenler olduğunu belirtti.

  Dahası, soda gibi şekerli içecekler artrit riskini önemli ölçüde artırabilir.

  Örneğin, 20-30 yaşları arasındaki 1.209 yetişkinde yapılan bir çalışmada, fruktozla tatlandırılmış içecekleri haftada 5 kez veya daha fazla içenlerin, fruktozla tatlandırılmış içecekleri çok az tüketen veya hiç tüketmeyenlere göre artrit olma olasılığı 3 kat daha yüksekti.

  İşlenmiş ve kırmızı etler 

  Bazı araştırmalara göre kırmızı ve işlenmiş etten gelen inflamasyon, artrit semptomlarını artırabilir. Tersine, kırmızı eti dışlayan bitki bazlı diyetlerin artrit semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

  Gluten içeren yiyecekler

  Gluten, buğday, arpa, çavdarda bulunan bir grup proteindir. Bazı araştırmalar gluteni artan iltihaplanma ile ilişkilendirir ve glutensiz beslenmenin, artrit semptomlarını hafifletebileceğini öne sürer.

  Çölyak hastalığı olan kişilerde RA geliştirme riski daha yüksektir. Benzer şekilde, RA gibi otoimmün hastalıkları olanlar, genel popülasyondan önemli ölçüde daha yüksek çölyak hastalığı prevalansına sahiptir.

  Özellikle, RA’lı 66 kişide yapılan 1 yıllık daha eski bir çalışma, glutensiz, vegan bir diyetin hastalık aktivitesini önemli ölçüde azalttığını ve iltihabı iyileştirdiğini buldu.

  Yüksek oranda işlenmiş gıdalar

  Fast food, kahvaltılık gevrek ve unlu mamuller gibi aşırı işlenmiş ürünler tipik olarak rafine tahıllar, ilave şeker, koruyucular ve diğer potansiyel olarak iltihaplı maddeler bakımından yüksektir ve bunların tümü artrit semptomlarını kötüleştirebilir.

  Araştırmalar, yoğun işlenmiş gıdaları fazla tüketenlerin, iltihaplanma ve obezite gibi risk faktörlerine katkıda bulunarak RA riskinizi artırabileceğini göstermektedir.

  Alkol 

  Alkol, artrit semptomlarını kötüleştirebileceğinden, inflamatuar artriti olan herkes alkolü kısıtlamalı veya önlemelidir.

  Çalışmalar ayrıca alkol alımının gut ataklarının sıklığını ve şiddetini artırabileceğini göstermiştir.

  bitki yağları

  Bazı bitkisel yağlar 

  Omega 6 yağlarında yüksek ve omega 3 yağlarında düşük diyetler, osteoartrit ve romatoid artrit semptomlarını kötüleştirebilir.

  Bu yağlar sağlık için gereklidir. Ancak omega 6’nın omega 3’e oranının dengesiz olması, iltihabı artırabilir.

  Yağlı balıklar gibi omega 3 açısından zengin yiyeceklerin alımını artırırken, bitkisel yağlar gibi omega 6 yağ oranı yüksek yiyeceklerin alımını azaltmak, artrit semptomlarını iyileştirebilir.

  Tuz içeriği yüksek yiyecekler 

  Tuzu azaltmak, artriti olan insanlar için iyi bir seçim olabilir. Tuz içeriği yüksek yiyecekler arasında karides, hazır çorba, pizza, belirli peynirler, işlenmiş etler ve diğer birçok işlenmiş ürün bulunur.

  Bir fare çalışması, yüksek tuzlu diyetle beslenen farelerde normal tuz seviyeleri içeren bir diyete göre artritin daha şiddetli olduğunu bulmuştur.

  Ek olarak, 62 günlük bir fare çalışması, düşük tuzlu bir diyetin, yüksek tuzlu bir diyetle karşılaştırıldığında RA’nın şiddetini azalttığını ortaya koydu. 

  AGE oranı yüksek yiyecekler 

  Gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler), şekerler ve proteinler veya yağlar arasındaki reaksiyonlar yoluyla oluşturulan moleküllerdir. Doğal olarak pişmemiş hayvansal gıdalarda bulunur ve belirli pişirme yöntemleriyle oluşturulur.

  Yüksek proteinli, yağ oranı yüksek, yağda kızartılmış, kavrulmuş, ızgarada pişirilmiş, kavrulmuş hayvansal gıdalar, AGE’lerin en zengin besin kaynakları arasındadır. Bunlar arasında tavada kızartılmış veya ızgara biftek, kavrulmuş veya kızarmış tavuk ve ızgara sosisler bulunur.

  Patates kızartması, margarin ve mayonez de AGE’ler açısından zengindir.

  AGE’ler vücutta yüksek miktarlarda biriktiğinde oksidatif stres ve iltihaplanma meydana gelebilir. Oksidatif stres ve AGE oluşumu, artritli kişilerde hastalığın ilerlemesine bağlıdır.

  Aslında, iltihaplı artritli kişilerin vücutlarında artriti olmayanlara göre daha yüksek AGE seviyelerine sahip oldukları gösterilmiştir. Kemiklerde ve eklemlerde AGE birikimi de osteoartritin gelişmesinde ve ilerlemesinde rol oynayabilir.

  Yüksek AGE’li yiyecekleri sebzeler, meyveler, baklagiller ve balık gibi besleyici, bütün yiyeceklerle değiştirmek vücudumuzdaki toplam AGE yükünü azaltabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ