Artrite Ne İyi Gelir? Artrite İyi Gelen Yiyecekler | diyetz

  Artrite Ne İyi Gelir? Artrite İyi Gelen Yiyecekler

   

  Artriti olanlar, bu durumun ne kadar yıkıcı ve zor bir süreç olduğunu bilir. Artrit, eklem ağrısı, şişme ve sertliğe neden olan, hastalık sınıfı için kullanılan bir terimdir. Her yaştan insanı etkileyebilir.

  Birçok farklı artrit türü vardır. Osteoartrit, eklemlerde gelişen bir tiptir. Bir başka tip romatoid artrit, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı otoimmün bir hastalıktır.

  İltihaplanmayı hafifleten ve artrit ile ilişkili eklem ağrılarından kurtulmaya yardımcı olan bazı yiyecekler vardır.

  Bir araştırma, romatoid artritli hastaların % 24’ünde, yediklerinin semptomların ciddiyetini etkilediğini belirtmiştir.

   

   

  Artrite İyi Gelen Yiyecekler

   

  brokoli artrit

   

   

  Yağlı Balık

  Somon, uskumru, sardalya ve alabalık gibi yağlı balık çeşitleri, güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir.

  Küçük bir çalışmada, 33 katılımcı, haftada dört kez ya yağlı balık, yağsız balık ya da yağsız et yedi. Sekiz hafta sonra, yağlı balık grubunda inflamasyona bağlı bileşiklerin seviyeleri çok daha düşüktü.

  Balık ayrıca D vitamini için iyi bir kaynaktır. Çoklu çalışmalar, romatoid artritin semptomlara katkıda bulunabilecek düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

  Yararlı anti-inflamatuar özellikleri için her hafta, en az iki porsiyon yağlı balık yemek gerekir.

   

   

  Sarımsak

  Sarımsak, sağlık faydaları ile doludur. Bazı test tüp çalışmalarında sarımsak ve bileşenlerinin kanserle mücadele özelliklerine sahip oldukları belirtilmiştir. Bunlar ayrıca kalp hastalığı ve bunama riskini azaltabilecek bileşiklerdir.

  Sarımsağın artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bir etkisi olduğu da belirtilmiştir. Bazı araştırmalar sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak için bazı bağışıklık hücrelerinin işlevini artırabileceğini göstermiştir. 

  Sarımsak yemek, hem artrit ağrılarına hem de genel sağlığa yararlıdır.

   

   

  Zencefil

  Çaylara, çorbalara ve tatlılara lezzet katmanın yanı sıra, zencefil artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  2001 yılındaki bir çalışmada, diz osteoartriti olan 261 hastada zencefil özütünün etkileri değerlendirildi. Altı hafta sonra, katılımcıların % 63’ünde diz ağrısında iyileşmeler saptandı.

  Bir test tüpü çalışması da zencefilin ve bileşenlerinin vücuttaki iltihaplanmayı teşvik eden maddelerin üretimini engellediğini bulmuştur.

  Bir başka çalışmada, zencefil özü ile sıçanların tedavi edilmesinin artritte rol oynayan spesifik bir inflamasyon seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir.

  Zencefili taze, toz veya kuru formda tüketmek iltihabı kurutarak, artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Brokoli

  Brokoli, en sağlıklı gıdalardan biridir. İltihabı azaltır. 1.005 kadının beslenmelerine bakan bir araştırmada, brokoli gibi turpgil sebzelerin tüketiminin, inflamatuar belirteç seviyelerinin azalmasıyla ilişkili olduğu tespit edildi.

  Brokoli ayrıca artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bileşenler de içerir. Örneğin sülforafan, brokoli içinde bulunan bir bileşiktir. Test tüpü çalışmaları, romatoid artrit gelişiminde rol alan bir hücre tipinin oluşumunu engellediğini göstermiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Farklı ve Lezzetli Nohut Yemekleri Tarifleri

   

  Ceviz

  Ceviz, eklem hastalıklarıyla ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek bileşiklerle doludur.

  13 araştırmanın bir analizi, ceviz yemenin, azalmış inflamasyon belirteçleri ile ilişkili olduğunu gösterdi. Ceviz özellikle artrit semptomlarını azalttığı bilinen, omega-3 yağ asitleri açısından yüksektir.

   

  artrite iyi gelen yiyecekler

   

  Dutsu Meyveler

  Çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini gibi meyvelerin ortak adı olan dutsu meyvelerin içerdiği antioksidan, vitamin ve minerallerin, iltihaplanmayı azaltma yeteneği vardır.

  38.176 kadınla yapılan bir çalışmada, haftada en az iki porsiyon dutsu meyve yedikten sonra, kanda yüksek düzeyde bir inflamatuar belirteç varlığı, % 14 daha düşüktü.

  Ek olarak, bu meyveler kuersetin ve rutin açısından zengindir, iki bitki bileşiği sağlığınız için çok sayıda fayda sağlar. Bir test tüp çalışmasında, kuersetin ve rutinin artrit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin bir kısmını bloke ettiği bulundu.

   

   

  Ispanak

  Ispanak gibi yapraklı yeşillikler, besin maddeleriyle doludur ve bazı bileşenleri artrit nedeniyle oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olur. İltihaplanmayı hafifletip hastalığa karşı savaşabilecek bitki bileşiklerinin yanı sıra bir çok antioksidan içerir.

  Ispanak özellikle romatoid artritle ilişkili inflamatuar ajanların etkilerini azalttığı bilinen bir antioksidan olan kaempferol bakımından yüksektir.

  2017’de yapılmış bir test tüpü çalışması artritli kıkırdak hücrelerini kaempferol ile tedavi etti ve inflamasyonu azalttığını ve osteoartritin ilerlemesini engellediğini tespit etti.

   

   

  Üzüm

  Üzüm, besleyiciliği yoğun, antioksidanlar bakımından yüksek ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir meyvedir.

  Bir çalışmada, 24 kişiye, 252 gram taze üzüme eş değer konsantre bir üzüm tozu veya üç hafta süreyle bir plasebo (etkisiz ilaç) verildi. Üzüm tozu kandaki iltihap belirteçlerinin seviyelerini etkili bir şekilde düşürdü.

  Ek olarak, üzüm artrit tedavisinde yararlı olduğu belirtilen birkaç bileşik içerir. Örneğin, resveratrol üzümün kabuğunda bulunan bir antioksidandır.

  Bir test tüp çalışmasında, resveratrol, romatoid artrit hücrelerinin oluşumunu bloke ederek artrit ile ilişkili eklemlerin kalınlaşmasını önleme potansiyeli gösterdi.

  Üzüm, aynı zamanda artrit üzerinde umut verici etkilere sahip olabilen proantosiyanidin adlı bir bitki bileşiği içerir. Örneğin, bir test tüpü çalışması, üzüm çekirdeği proantosiyanidin, hastalığa bağlı iltihaplanmayı azalttığını gösterdi.

   

   

  Zeytinyağı

  Anti-inflamatuar özellikleri ile tanınan zeytinyağı artrit belirtileri üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bir çalışmada, farelere altı hafta boyunca sızma zeytinyağı verildi. Bu, artritin gelişiminin durmasına, eklem şişmesinin azalmasına, kıkırdak tahribatının ve inflamasyonun azalmasına yardımcı oldu.

  Bir başka çalışmada romatoid artritli 49 katılımcı, her gün 24 hafta boyunca ya balık ya da zeytinyağı kapsülü tüketti.

  Çalışmanın sonunda spesifik bir inflamatuar belirteç düzeyleri her iki grupta da azaldı – zeytinyağı grubunda % 38.5 ve balık yağı grubunda % 40-55 arasında.

  Bir başka çalışmada, romatoid artritli 333 katılımcının beslenmeleri incelenmiş ve zeytinyağı tüketimi, hastalığın düşük riskiyle ilişkilendirilmiştir. 

   

  İlginizi Çekebilir  Hodan Nedir? Hodan Otu Faydaları ve Zararları

   

  Vişne Suyu

  Bu güçlü meyve suyu geniş bir yelpazede besin maddeleri ve sağlık yararları sunar ve artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

  Bir çalışmada, 58 katılımcı altı hafta boyunca her gün 237 ml iki şişe vişne suyu veya plasebo aldı. Plaseboya kıyasla, vişne suyu osteoartrit semptomlarını ve inflamasyonu azalttı.

  Başka bir çalışmada, üç hafta boyunca vişne suyu içilmesi, osteoartritli 20 kadında inflamatuar belirteç seviyelerini düşürdü.

  Sağlıklı bir tercih için aşırı şeker eklenmemiş vişne suyu almaya dikkat edin. Ya da kendi meyve suyunuzu kendiniz hazırlayın.

   

  Sonuç olarak;

  Beslenme, artritin şiddeti ve semptomları üzerinde önemli bir rol oynar. Güçlü bileşenlere sahip çeşitli gıdalar, iltihaplanma ve artritten kurtulmaya yardımcı olabilir.

  Geleneksel tedavilerin yanı sıra, sağlıklı yağlar, bazı yağlı balıklar ve besleyici gıdalar, artrit belirtilerini azaltabilir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ