Artrite Ne İyi Gelir? | diyetz

Artrite Ne İyi Gelir?

 

 

Artriti olanlar, bu durumun ne kadar yıkıcı ve zor bir süreç olduğunu biliyordur. Artrit, eklem ağrısı, şişme ve sertliğe neden olan bir hastalık sınıfı için kullanılan bir terimdir. Her yaştan, cinsiyetten ve etnik kökenden insanları etkileyebilir.

 

Birçok farklı artrit türü vardır. Osteoartrit, aşırı kullanımı olan derzlerde gelişen bir tiptir. Bir başka tip romatoid artrit, bağışıklık sisteminizin eklemlere saldırdığı bir otoimmün hastalıktır.

 

Neyse ki, iltihaplanmayı hafifleten ve artrit ile ilişkili bazı eklem ağrılarından kurtulmaya yardımcı olan birçok gıdalar var.

 

Aslında, bir araştırma, romatoid artritli hastaların % 24’ünde, yediklerinin semptomların ciddiyetini etkilediğini belirtmiştir.

 

Bu yazı, artriti olanlara,yediğinde fayda sağlayacak en iyi 10 gıdanın açıklamasını yapmaktadır.

 

 

 

Yağlı Balık

Somon , uskumru, sardalya ve alabalık gibi yağlı balık çeşitleri , güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilen omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir.

 

Küçük bir çalışmada, 33 katılımcı, haftada dört kez ya yağlı balık, yağsız balık ya da yağsız et yedi. Sekiz hafta sonra, yağlı balık grubunda inflamasyona bağlı bileşiklerin seviyeleri düşmüştür.

 

17 çalışmanın analizi, omega-3 yağ asidi takviyelerinin eklem ağrısı yoğunluğunu, sabah sertliğini, ağrılı eklem sayısını ve romatoid artritli hastalarda ağrı kesici kullanımını azalttığını bulmuştur.

 

Benzer şekilde, bir test tüpü çalışması omega-3 yağ asitlerinin osteoartiritte rol oynayan birkaç inflamasyon belirteçini azalttığını gösterdi.

 

Balık, eksikliği önlemeye yardımcı olan D vitamini için iyi bir kaynaktır. Çoklu çalışmalar, romatoid artritin semptomlara katkıda bulunabilecek düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkili olabileceğini bulmuştur.

 

Amerikan Kalp Cemiyeti, yararlı anti-inflamatuar özelliklerden yararlanmak için her hafta beslenmenizde en az iki porsiyon yağlı balık tüketmenizi önerir.

 

 

 

Sarımsak

Sarımsak , sağlık faydaları ile doludur. Bazı test tüp çalışmalarında sarımsak ve bileşenlerinin kanserle mücadele özelliklerine sahip oldukları belirtilmiştir. Bunlar ayrıca kalp hastalığı ve bunama riskini azaltabilecek bileşiklerdir.

 

Sarımsağın artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar bir etkisi olduğu da belirtilmiştir. Bazı araştırmalar sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak için bazı bağışıklık hücrelerinin işlevini artırabileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışmada, araştırmacılar 1.082 ikizin beslenmelerini analiz ettiler. Daha fazla sarımsak yiyenlerin, muhtemelen sarımsağın güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kalça osteoartriti riskinde azalma olduğunu tespit ettiler.

 

İlginizi Çekebilir  Boğaz Ağrısına Bitkisel ve Doğal Çözümler

Bir başka test tüpü çalışması, sarımsakta spesifik bir bileşenin artrit ile ilişkili inflamasyon belirteçlerinin bir kısmını azaltabileceğini gösterdi.

 

Sarımsak tüketimi, hem artrit ağrılarına hem de genel sağlığa yarar sağlayabilir.

 

 

 

Zencefil

Çaylara, çorbalara ve tatlılara lezzet katmanın yanı sıra, zencefil artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

2001 yılındaki bir çalışmada, diz osteoartriti olan 261 hastada zencefil özütünün etkileri değerlendirildi. Altı hafta sonra, katılımcıların % 63’ünde diz ağrısında iyileşmeler saptandı.

 

Bir test tüpü çalışması da zencefilin ve bileşenlerinin vücuttaki iltihaplanmayı teşvik eden maddelerin üretimini engellediğini bulmuştur.

 

Bir başka çalışmada, zencefil özü ile sıçanların tedavi edilmesinin artritte rol oynayan spesifik bir inflamasyon seviyelerini azalttığı tespit edilmiştir.

 

Zencefili taze, toz veya kurutulmuş formda tüketmek iltihaplanmayı azaltabilir ve artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

Brokoli

Brokolinin en sağlıklı gıdalardan biri olduğu bir sır değildir. Hatta, azalmış iltihaplanma ile ilişkili olabilir. 1.005 kadının beslenmelerine bakan bir araştırmada, brokoli gibi turpgil sebzelerin alımının, inflamatuar belirteç seviyelerinin azalmasıyla ilişkili olduğu tespit edildi.

 

Brokoli ayrıca artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek önemli bileşenleri de içerir. Örneğin sulforafan, brokoli içinde bulunan bir bileşiktir. Test tüpü çalışmaları, romatoid artrit gelişiminde rol alan bir hücre tipinin oluşumunu engellediğini göstermiştir.

 

Bir hayvan araştırması, sulforafanın, romatoid artrite katkıda bulunan belirli inflamatuvar belirteçlerin üretimini azaltabileceğini buldu.

 

İnsanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, bu test tüpü ve hayvan çalışmaları sonuçları, brokoli bileşimlerinin artrit semptomlarının azalmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

 

Ceviz

Ceviz, besin yoğunluğu ve eklem hastalıklarıyla ilişkili iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek bileşiklerle yüklüdür.

 

13 araştırmanın bir analizi, ceviz yemenin, azalmış inflamasyon belirteçleri ile ilişkili olduğunu gösterdi. Ceviz özellikle artrit semptomlarını azalttığı gösterilen omega-3 yağ asitleri açısından yüksektir.

 

Bir çalışmada, romatoid artritli 90 hasta, omega-3 yağ asitleri veya zeytin yağı takviyeleri aldı. Zeytinyağı grubuna kıyasla, omega-3 yağ asitleri alanlar daha düşük seviyede ağrı yaşadı ve artrit ilacı kullanımlarını azaltabildiler.

 

İlginizi Çekebilir  Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

Ancak, mevcut araştırmaların çoğunda omega-3 yağ asitlerinin artrit üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. Cevizlerin etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

 

Dutsu Meyveler

Çilek,ahududu,böğürtlen,yaban mersini gibi meyvelerin ortak adı olan dutsu meyvelerin içerdiği antioksidan, vitamin ve minerallerin, iltihaplanmayı azaltma yeteneği vardır.

 

38.176 kadınla yapılan bir çalışmada, haftada en az iki porsiyon dutsu meyve yedikten sonra, kanda yüksek düzeyde bir inflamatuar belirteç varlığı % 14 daha düşüktü.

 

Ek olarak, bu meyveler quercetin ve rutin açısından zengindir, iki bitki bileşiği sağlığınız için çok sayıda fayda sağlar. Bir test tüp çalışmasında, quercetin ve rutinin artrit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin bir kısmını bloke ettiği bulundu.

 

Bir başka çalışmada sıçanlara quercetin ve rutin takviyeleri verildi; her ikisi de artrit ile ilişkili inflamasyonu azalttı.

 

Bu etkileyici sağlık faydalarını elde etmek için artritle savaşacak bol miktarda besin maddesi sağlayacak dutsu meyve çeşitliliğinden yararlanabilirsiniz.

 

 

 

Ispanak

Ispanak gibi yapraklı yeşillikler besin maddeleriyle doludur ve bazı bileşenleri artrit nedeniyle oluşan iltihabı azaltmada yardımcı olabilir. İltihaplanmayı hafifletip hastalığa karşı savaşabilecek bitki bileşiklerinin yanı sıra bir çok antioksidan içerir.

 

Ispanak özellikle romatoid artritle ilişkili inflamatuar ajanların etkilerini azalttığı gösterilen bir antioksidan olan kaempferol bakımından yüksektir.

 

2017’de yapılmış bir test tüpü çalışması artrit kıkırdak hücrelerini kaempferol ile tedavi etti ve inflamasyonu azalttığını ve osteoartritin ilerlemesini engellediğini tespit etti.

 

 

 

Üzüm

Üzüm, besleyiciliği yoğun, antioksidanlar bakımından yüksek ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

Bir çalışmada, 24 kişiye, yaklaşık 1.5 fincan (252 gram) taze üzüme eş değer konsantre bir üzüm tozu veya üç hafta süreyle bir plasebo(etkisiz ilaç) verildi. Üzüm tozu kandaki iltihap belirteçlerinin seviyelerini etkili bir şekilde düşürdü.

 

Ek olarak, üzüm artrit tedavisinde yararlı olduğu gösterilen birkaç bileşik içerir. Örneğin, resveratrol üzümün kabuğunda bulunan bir antioksidandır.

 

Bir test tüp çalışmasında, resveratrol, romatoid artrit hücrelerinin oluşumunu bloke ederek artrit ile ilişkili eklemlerin kalınlaşmasını önleme potansiyeli gösterdi.

 

İlginizi Çekebilir  Baobab Meyvesi ve Tozunun Faydaları

Üzüm, aynı zamanda artrit üzerinde umut verici etkilere sahip olabilen proantosiyanidin adlı bir bitki bileşiği içerir. Örneğin, bir test tüpü çalışması, üzüm çekirdeği proantosiyanidin, hastalığa bağlı iltihaplanmayı azalttığını gösterdi.

 

Bunların tipik bir porsiyonda tüketilecek miktardan çok daha fazla konsantre antioksidan dozları kullanan test tüpleri çalışmaları olduğunu unutmayın.

 

Bu sonuçların insanlara nasıl dönüşebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Zeytinyağı

Anti-inflamatuar özellikleri ile tanınan zeytinyağı artrit belirtileri üzerinde olumlu etkiye sahip olabilir. Bir çalışmada, farelere altı hafta boyunca sızma zeytinyağı verildi. Bu, artritin gelişiminin durmasına, eklem şişmesinin azalmasına, yavaş kıkırdak tahribatının azaltmasına ve inflamasyonu azalmasına yardımcı oldu.

 

Bir başka çalışmada romatoid artritli 49 katılımcı, her gün 24 hafta boyunca ya balık ya da zeytinyağı kapsülü tüketti.

 

Çalışmanın sonunda spesifik bir inflamatuar belirteç düzeyleri her iki grupta da azaldı – zeytinyağı grubunda % 38.5 ve balık yağı grubunda % 40-55 arasında.

 

Bir başka çalışmada, romatoid artritli 333 katılımcının beslenmeleri incelenmiş ve zeytinyağı tüketimi hastalığın düşük riskiyle ilişkilendirilmiştir.

 

Zeytinyağının artrit üzerindeki etkileri üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, zeytinyağı ve beslenmenizdeki diğer sağlıklı yağlar sağlığınıza kesinlikle fayda sağlayabilir ve ayrıca artrit belirtilerini azaltabilir.

 

 

 

Vişne Suyu

Bu güçlü meyve suyu geniş bir yelpazede besin maddeleri ve sağlık yararları sunar ve artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, 58 katılımcı altı hafta boyunca her gün 237 ml iki şişe vişne suyu veya plasebo aldı. Plaseboya kıyasla, vişne suyu osteoartrit semptomlarını ve inflamasyonu azalttı.

 

Başka bir çalışmada, üç hafta boyunca vişne suyu içilmesi, osteoartritli 20 kadında inflamatuar belirteç seviyelerini düşürdü.

 

Sağlıklı bir tercih için aşırı şeker eklenmemiş vişne suyu almaya dikkat edin. Ya da kendi meyve suyunuzu kendiniz hazırlayın.

 

Sonuç olarak;

Beslenmenin artritin şiddeti ve semptomlarında önemli bir rol oynayabileceği açıktır. Güçlü bileşenlere sahip çeşitli gıdalar, iltihaplanma ve artritten kurtulmaya yardımcı olabilir.

 

Geleneksel tedavilerin yanı sıra, sağlıklı yağlar, birkaç yağlı balık ve besleyici gıdalar, artrit belirtilerini azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ