Aronia Meyvesi Nedir? Muhteşem Faydaları | diyetz

  Aronia Meyvesi Nedir? Muhteşem Faydaları

   

  Aronia meyvesi ( Aronia melanocarpa ) küçük, koyu renkli bir meyvedir. Sağlığa faydalı zengin bitki antioksidan kaynaklarından biridir.

  Aronia meyvesi Rosaceae ailesinin çalıları üzerinde yetişen küçük, koyu renkli meyvedir.

  Kuzey Amerika kökenlidir ancak Avrupa dahil olmak üzere dünyanın diğer yerlerinde de yetişir. Yerli Amerikalılar tarafından soğuk algınlığı için bir çare olarak kullanılmaktadır.

  Meyve çoğunlukla meyve suyu, püre, reçel, jel, çay yapmak için kullanılır. Taze, dondurulmuş , kurutulmuş ve toz halde bulunur.

   

   

  aronia meyvesi faydaları

   

   

  Aronia meyvesi besin değeri

  Aronia meyvesinin kalorisi düşüktür, bununla birlikte lif, C vitamini ve manganez içeriği yüksek olduğu için yüksek oranda besleyicidir. 30 gram aronia meyvesi, aşağıdaki besin maddelerini içerir:

   

  Kalori: 13

  Protein: 2 gram

  Yağ: 0 gram

  Karbonhidrat: 12 gram

  Lif: 2 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin % 10’u (DV)

  Manganez: DV’nin % 9’u

  K Vitamini: DV’nin % 5’i

   

  Meyveler ayrıca folat, demir, A ve E vitaminleri de içerir. Ayrıca, mükemmel antioksidan kaynağıdır. Özellikle antosiyaninler bakımından yüksektir, bu da meyvelere koyu mavi rengini verir.

   

   

  Aronia Meyvesi Faydaları

  Meyvenin anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri vardır. Bu, hücreleri zarar görmekten koruyarak sağlığa birçok yönden yarar sağlar.

   

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Aronia meyvesi yüksek seviyede antioksidan içerir. Bu bileşikler hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korur. Serbest radikallerin birikmesi, kalp hastalıkları ve kanser gibi kronik durumlara yol açabilecek oksidatif strese neden olabilir.

  Aronia meyvesi fenolik asitler, antosiyaninler ve flavanoller içeren bir antioksidan grubu olan mükemmel bir polifenol kaynağıdır.

   

   

  Antikanser etkileri olabilir

  Aronia meyvesi kansere karşı koruyabilir. Tüp ve hayvan çalışmaları, bu meyvedeki antosiyaninlerin, kolon kanseri hücrelerinin büyümesini durdurabileceğini göstermektedir.

  Meyvelerden elde edilen ekstreler meme kanseri ile ilgili oksidatif stresi azaltabilir. Bir çalışmada, bu ekstreler meme kanserli kadınlardan alınan kan örneklerinde zararlı süperoksit serbest radikallerinin sayısını azaltmıştır.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Antioksidan özellikleri nedeniyle, aronia meyvesi kalp sağlığına faydalıdır. Özellikle, kalp hastalığı ve diyabet olasılığını artıran, metabolik sendromlu kişiler için etkilidir.

  Metabolik sendromlu 25 kişi ile yapılan 2 aylık bir çalışma, günde 300 mg aronia ekstresi almanın kan basıncını önemli ölçüde azalttığını buldu.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Aronia meyvesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir test tüpü çalışması, meyvenin özütlerinin, potansiyel olarak zararlı bakteri Escherichia colive Bacillus Cereus’a karşı güçlü antibakteriyel aktivite gösterdiğini belirtti.

  Ek olarak, huzurevinde yaşayanlarla yapılan 3 aylık bir çalışma, günlük olarak 156 veya 89 ml aronia meyve suyu içenlerin, idrar yolu enfeksiyonlarında sırasıyla % 55 ve % 38 azalma yaşadığını tespit etti.

  Meyveler antiviral etkilere sahiptir. Bir fare çalışmasında, meyvenin ekstresindeki ellagik asit ve myriketin, influenza virüsüne karşı koruma sağlayabileceği belirlendi.

   

  İlginizi Çekebilir  Omega 3-6-9 Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

   

  Aronia Meyvesi Yan Etkileri

  Araştırmalar bu meyveyi yemenin güvenli olduğunu ve ciddi olumsuz etkileri olmadığını göstermektedir.

  Aronia meyvesi tadı ağızda kuru bir his bırakabilir. Bu nedenle, tek başına yemek zor olabilir. Bunun yerine, bunları yoğurt, tatlılar ve meyve suları gibi yiyecek ve içeceklere ekleyebilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Aronia meyvesi, Rosaceae familyasının çalıları üzerinde yetişir. Lif ve C vitamini açısından zengindir, bu bileşikler kalp sağlığına faydalıdır, bağışıklığı güçlendirir ve kansere karşı korur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ