Aromaterapi Bitkisel Yağlar | diyetz

Aromaterapi Bitkisel Yağlar

 

 

Aromaterapi nedir?

 

Bitkisel yağların hastalık tedavisi veya sağlığın korunması amacıyla kullanılmasına aromaterapi denir. Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi, ilk olarak Mısır’da mumya yapımında kullanılmıştır.

 

Aynı çağlarda; Çinliler tarafından da aromaterapi yağları, Tanrı’ya şükranlarını ifade etmek için kullanılıyordu.

 

Aromaterapinin tedavi ve güzellik amacıyla kullanılması ise ilk olarak eski Yunan’da ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde aromaterapi, banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı buldu. Eski Romalılar aromaterapi yağlarını Arap ve Hint bölgesinden getiriyorlardı.

 

Esasen bir koruyucu hekimlik sistemi olan aromaterapinin kullanım alanı günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş olsa da bitkisel yağların geniş iyileştirici etkileri halen bilinmekte ve kabul edilmektedir.

 

Bitkilerin kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu bitkisel yağlar, uçucu özellik taşırlar.  Yağlar, pek çok bitkiye verdikleri koku ile karakter katan kimyasal oluşumlardır.

 

Bitkisel yağlar bitkilerin özlerini oluşturmakla birlikte adlarında belirtilenlerin aksine yağ içermek durumunda değillerdir.

 

Bitkisel yağlar yanıcı olup, alkol ve sabun içinde erir, su içinde ancak % 20’ye kadar eriyebilir.

 

Aromatik kokuların yüzyıllardır doğal bitkisel tedavi alanında kullanılmakta olması dolayısıyla, aromaterapinin bitki şifalı ot uygulamalarının bir branşı olduğu düşünülebilir.  Ancak şifalı ot ile tedaviyi aromaterapiden ayıran temel farklılıklar vardır.

 

Aromaterapi kapsamında kullanılan yağlar, şifalı bitki tedavisinde kullanılan bitkilerden kat kat daha fazla kuvvetlidir. (yaklaşık olarak 1 ton gül yaprağından 250 gram gül yağı çıkarılmaktadır.) Ancak buna rağmen pek çok aktif maddeyi içermezler.

 

Bu nedenle aromaterapide kullanılan bitkisel yağın, aynı bitkinin şifalı ot tedavisinde kullanılanına göre farklı özellikler taşıması normaldir.

 

Aromaterapide kullanılan yağlar, aynı bitkinin kurusundan 75-100 kat daha fazla kuvvetlidir. Aromaterapinin başlıca dayanağı gül, yasemin ve lavanta bitkilerinden elde edilen yağlardan oluşmaktadır.

 

 

 

 

Nasıl ve Neden Aromaterapi?

 

Aromatik uygulamalar, hastalığa tek başına çare bulmaktan öte, gerek vücut gerekse ruh sağlığı için geniş kapsamlı bir etkileşim oluşturarak tedavi öngören uygulamalardır.

 

Vücut ve ruh, aromaterapide bir bütün olarak ele alınır ve herhangi birinde meydana gelen bir rahatsızlık veya düzensizliğin diğeri üzerinde de olumsuz etkiler oluşturacağı kabul edilir.

 

Organizmada dengeyi amaçlayan aromaterapi, vücut ve zihni uyarmak amacıyla kendi kendini desteklemesi ve iyileştirmesi esasına dayanır.

 

İlginizi Çekebilir  Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Kombucha Çayı Faydaları ve Zararları

Bu kapsamda her hastanın kendine özgü bir hastalık seyri ve dolayısıyla kendine özel bir aromatik uygulaması var olmaktadır. Bu şekilde iki ayrı kişide görülen aynı hastalığın  tedavisi birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir.

 

Standart tedavi usulleri aromaterapi için varsayılmakla birlikte, bu şekildeki uygulamalar hastalığa ait göstergeleri bastıracak ancak hastalığın ortaya çıkmasını engelleyemeyecektir.

 

Aromaterapi, hastalığın seyrine yönelik doğru yağların birleşimi ile oluşan bir tedavi öngörse de bu tedavinin kapsamı sadece ele alınan hastalığın tedavisine yönelik olmakla kısıtlanmamakta, aynı şekilde hastayı etkileyebilecek çevresel(stres,çevresel kirlilik,diyet,spor vb)faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır.

 

Aromaterapi, bilgi ve beceri ile uygulandığında güvenilir ve zararsız bir destekleyici tedavi şeklidir. Ancak bazı bitki türlerinin yağlarının oldukça zehirli olduğu unutulmamalıdır.

 

Örneğin; bir çay kaşığından bile az miktarda okaliptüs yağının ağız yoluyla alınması muhtemel ölüme sebebiyet verecektir.

 

Zehirli olmayan ölçülerde bile aromaterapi esaslarına uygun olarak kullanılmayan bazı yağlar, organizmaya zarar verebilir.

 

 

 

 

 

Aromaterapi ve güvenlik

 

Aromaterapi güvenli ve doğal bir destekleyici tedavi şekli olmakla birlikte, kullanılan yağların organizma üzerindeki etkileri dolayısıyla ancak belirli kurallara uygun olarak uygulanması durumunda güvenli olacaktır.

 

Aromaterapik yağların kalp ritmini artırabileceği, tansiyonu yükseltip azaltabileceği, kadınlarda adet kanamasını artırabileceği, düşüklere sebebiyet verebileceği ve daha pek çok özelliği göz önünde bulundurulduğunda aromaterapinin sadece bilinçli bir şekilde kullanımı öngörülebilir.

 

Burada aromaterapi konusunda ihtisas sahibi bir hekimin önerileri doğrultusunda kullanımı önem arz etmektedir. Eğer bitkisel yağların güzel kokularına kapılarak organizma üzerindeki olası etkilerini göz ardı ederseniz, o takdirde oldukça riskli bir durumla ve hatta hayati tehlike ile karşı karşıya olduğunuz konusunda dikkatinizi çekmek isteriz.

 

Genel anlamıyla aromaterapi konusunda aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır:

 

 • Özellikle hamilelik sürecinde ve çocuklara karşı çok dikkatli kullanılmalıdır.

 

 • Bazı yağlar oldukça tahriş edici olabildiğinden cilde yönelik uygulamalarda dikkatli olunmalıdır.

 

 • Herhangi bir ilaç kullanım süresince aromaterapik yağ kullanılmamalıdır. Zira aromaterapik yağlar, kullanılan ilacın etkilerini yok edici ve artırıcı etki gösterebilirler.

 

 • Bitkisel yağlar organizma açısından zehirleyici olabilirler. Öncelikle karaciğer ve böbreklerle ilgili riskli durumlar ortaya çıkabilir. Zehirleyici özellikleri dolayısıyla kullanım süreleri, kullanım şekilleri ve dozajları oldukça önemlidir.

 

 • Astım ve benzeri rahatsızlıkları olanlar tarafından aromaterapi solunum yoluyla uygulanmamalıdır.

 

 • Bitkisel yağlar hiçbir şekilde ve her ne sebeple olursa olsun, gözlere tatbik edilmemelidir.

 

 • Aromaterapik bitkisel yağlar alerjik bünyelerde dikkatle uygulanmalıdır.

 

 • Pek çok bitkisel yağ, ciltte güneşe karşı hassasiyet durumu doğurabilir. Bu durum ciltte güneş yanıklarına sebebiyet verecektir. Bu tür yağların kullanımı sırasında asgari 12 saat güneşe çıkılmamalıdır.

 

 • Kafur, karabiber, okaliptüs ve pek çok nane çeşidi diğer tedavilerin etkilerini yok edeceğinden diğer bir tedavi şekli süresince aromaterapiden uzak durulması gereklidir.

 

 • Aromaterapi sonrası oluşabilecek sersemlik hissi sonucunda araç, iş makineleri vb. aletlerin kullanımı sakıncalıdır.

 

 • Gereğinden uzun süre uygulanan solunum yollu aromaterapik tedavi baş ağrısı, kusma ve baş dönmesine yol açabilir.

 

 • Pek çok migren çeşidi için geçerli olmak üzere, migren atakları sırasında aromaterapik tedavi uygulanması, durumu daha da kötüleştirebilir.

 

 • Yeni veya erken doğan prematüre bebeklere aromaterapi kesinlikle uygulanmamalıdır.

 

 • Bitkisel yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmeli ve kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır.

 

 • Evde muhafaza edilen aromaterapik yağ şişeleri etiketlenmeli, damlalıklı bir şişe ve çocuklar tarafından açılamayacak bir kapak ile emniyete alınmalıdır.

 

 • Aromaterapik yağların ağız yoluyla alınması durumunda en kısa sürede tıbbi müdahale gereklidir. Müdahalede bulunan doktora hangi aromaterapik yağın alındığının bildirilmesi faydalı olacaktır.

 

 • Aromaterapinin doktor kontrolü altında kullanımında bebekler, yetişkinler ve yaşlılar için farklı dozlar gereklidir. Bazı yağlar ise aromaterapi sırası da kesinlikle kullanılmazlar.

 

 • Bergamot, greyfurt, limon, ağaçkavunu, portakal, turunç ve melekotu gibi yağlar fotosensitiviteyi (güneşe karşı duyarlılık)artıracağından güneşte veya solaryumda kullanılmamalıdır.

 

 • Yüksek tansiyonu olan kişilerce biberiye kullanılmamalıdır.

 

 • Sara rahatsızlığı bulunan kişilerde rezene,okaliptüs ve kekik kullanılmamalıdır.

 

 • Diyabet rahatsızlığı olan kişilerde okaliptüs, ıtır ve limon kullanılmamalıdır.

 

 • Karanfil, fesleğen, yalancı mirha, ardıç, biberiye, tatlı menengüç, oğulotu, adaçayı, rezene, anason, servi, yasemin, hardal, karaturp, kekik ve melisa gibi yağlar hamilelik süresince kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

 • Anason, Hint limonu, havuç tohumu, tarçın, karanfil, kekik ve kafur gibi yağlar diğer bir yağ ile karıştırılarak seyreltilmeden saf olarak kullanılmamalıdır.

 

 • Tarçın ve karanfil yüz bölgesinde kullanılmamalıdır.

 

 • Fesleğen, rezene, Hint limonu, biberiye, limon, verbena ve diğer asitli yağlar hassas ciltlerde kullanılmamalıdır.

 

 • Aromatik yağlar ağız yoluyla alınmamalıdır.

 

 • Ateşli hastalıklar ve ateş, deri veya eklem iltihapları, bilinmeyen kaşıntı ve kızarıklıklar, ödem ve şişmeler bilinmeyen iltihaplı durumlar, yaralar, spor yaralanmaları ve burkulmalar, kas yırtılmaları veya bağ dokusu zedelenmeleri, kemik kırıkları, açık yaralı yanıklar, varisler, kanser türleri ve ameliyat sonrasında tedavi maksadıyla aromaterapi uygulanmamalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Kombucha Çayı Faydaları ve Zararları

 

 

 

Aromaterapi Uygulama Şekilleri

 

Vücut ve Saç Bakımı

 

Banyo:

Banyo suyunuzun içine 10-15 damla kadar yağ damlatınız. Bitkisel yağların suda erimesi zor olduğundan  iyice karıştırınız ve suda karışmadan toplanan yağların cildinize direkt temasını önleyiniz. Yağların göz ile temasını engelleyiniz.

 

Sabun:

Doğal aromaterapi sabununu her gün kullanabilirsiniz. Bunun dışında sıvı uygulamaları için 100 gram sıvı sabuna yaklaşık 20 damla yağ karıştırınız. Kullanmadan önce iyice çalkalayınız.

 

Vücut masaj yağı veya losyonu:

30 gram taşıyıcı yağa(zeytinyağı, jojoba, ayçiçeği yağı gibi) 15 damla bitkisel yağ(lavanta, papatya, yasemin gibi)karıştırarak masaj şeklinde uygulayın.

 

Koku:

Taşıyıcı yağ ile karıştırılmış bitkisel yağları dirsek içi, boyun, diz gibi bölgelere birer damla uygulayarak parfüm şeklinde kullanabilirsiniz.

 

Şampuan:

30 gram şampuan içine 12 damla bitkisel yağ karıştırarak saç diplerine masaj yaparak yıkayınız.

 

Saç fırçası:

3 damla bitkisel yağı saç fırçanıza, tarağınıza sürerek saçlarınızı tarayın.

 

Yüz yağ-kremi:

30 gram yağ veya yüz kremine 8 damla bitkisel yağ karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

Kompres:

Bir kase sıcak su içine 5 damla bitkisel yağ ilave ederek karıştırın, karışımın içinde ıslattığınız bezi sıkarak vücudunuz üzerine sararak uygulayın.

 

 

 

Ev-Çevre Temizliği

 

Oda-araba kokusu:

50 gram temiz su içine 15 damla kadar bitkisel yağ karıştırarak sprey şeklinde odanız ve arabanızdaki kötü kokuları doğal yoldan giderebilirsiniz.

 

Tuvalet kokusu:

Sifon suyuna 2-3 damla bitkisel yağ karıştırarak tuvalet kokusu olarak kullanabilirsiniz.

 

Aromaterapi keseleri:

Mum veya elektrikli aromaterapi kesesi içine damlattığınız bitkisel yağ buharlaşarak bulunduğu ortamdaki kötü kokuları giderecektir.

 

Aromaterapi taşları:

Aromaterapi taşları üzerine damlatılan bitkisel yağlar odanıza hoş koku verecektir.

 

İlginizi Çekebilir  Trisodyum Fosfat Gıda Katkı Maddesi Zararlı mı?

Aromaterapi mumları:

Aromaterapi mumları odanıza hafif ve hoş koku verecektir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ