Aromaterapi Nedir,Nasıl Uygulanır?Aromaterapi Yağları Neler?

  Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Aromaterapi Yağları Nelerdir?

  Bitkisel yağların hastalık tedavisi veya sağlığın korunması amacıyla kullanılmasına aromaterapi denir. Yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir, ilk olarak Mısır’da mumya yapımında kullanılmıştır.

  Aynı çağlarda; Çinliler tarafından da aromatik uçucu yağlar, Tanrı’ya şükranlarını ifade etmek için kullanılıyordu.

  Aromaterapinin tedavi ve güzellik amacıyla kullanılması ise ilk olarak eski Yunan’da ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde, banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı buldu. Eski Romalılar aromaterapi yağlarını Arap ve Hint bölgesinden getiriyorlardı.

   Esasen bir koruyucu hekimlik sistemi olarak kullanım alanı günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş olsa da aromaterapi uçucu yağların geniş iyileştirici etkileri halen bilinmekte ve kabul edilmektedir.

  Bitkilerin kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi farklı yerlerinden çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar, uçucu özellik taşırlar.  Yağlar, pek çok bitkiye verdikleri koku ile karakter katan kimyasal oluşumlardır.

  doğal aromatik yağlar

  Uçucu yağlar bitkilerin özlerini oluşturmakla birlikte adlarında belirtilenin aksine yağ içermek durumunda değillerdir. Bunlar yanıcı olup, alkol ve sabun içinde erir, su içinde ancak % 20’ye kadar eriyebilir.

  Doğal aromatik yağların, yüzyıllardır bitkisel tedavi alanında kullanılmakta olması dolayısıyla, aromaterapinin şifalı bitki uygulamalarının bir branşı olduğu düşünülebilir.  Ancak ikisini birbirinden ayıran temel farklılıklar vardır.

  Aromaterapi kapsamında kullanılan yağlar, şifalı bitki tedavisinde kullanılan bitkilerden kat kat daha kuvvetlidir. (yaklaşık olarak 1 ton gül yaprağından 250 gram gül yağı çıkarılmaktadır.) Ancak buna rağmen pek çok aktif maddeyi içermezler.

  Aromaterapide kullanılan yağlar, aynı bitkinin kurusundan 75-100 kat daha fazla kuvvetlidir. Aromaterapinin başlıca dayanağı gül, yasemin ve lavanta bitkilerinden elde edilen yağlardan oluşmaktadır.

  Aromaterapi Neden ve Nasıl Kullanılır?

  Aromatik uygulamalar, hastalığa tek başına çare bulmaktan öte, gerek vücut gerekse ruh sağlığı için geniş kapsamlı bir etkileşim oluşturarak tedavi öngören uygulamalardır.

  Vücut ve ruh, aromaterapide bir bütün olarak ele alınır ve herhangi birinde meydana gelen bir rahatsızlık veya düzensizliğin diğeri üzerinde de olumsuz etkiler oluşturacağı kabul edilir.

  Organizmada dengeyi amaçlar, vücut ve zihni uyarmak amacıyla kendi kendini desteklemesi ve iyileştirmesi esasına dayanır.

  Bu kapsamda her hastanın kendine özgü bir hastalık seyri ve dolayısıyla kendine özel bir aromatik uygulaması var olmaktadır. Bu şekilde iki ayrı kişide görülen aynı hastalığın tedavisi birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir.

  Aromaterapi, bilgi ve beceri ile uygulandığında güvenilir ve zararsız bir destekleyici tedavi şeklidir. Ancak bazı bitki türlerinin yağlarının oldukça zehirli olduğu unutulmamalıdır.

  Örneğin; bir çay kaşığından bile az miktarda okaliptüs yağının ağız yoluyla alınması muhtemel ölüme sebebiyet verecektir.

  Zehirli olmayan ölçülerde bile esaslara uygun olarak kullanılmayan bazı yağlar, organizmaya zarar verebilir.

  Aromaterapi ve Güvenlik

  Aromaterapi güvenli ve doğal bir destekleyici tedavi şekli olmakla birlikte, kullanılan yağların organizma üzerindeki etkileri dolayısıyla ancak belirli kurallara uygun olarak uygulanması durumunda güvenli olacaktır.

  Aromaterapik yağların kalp ritmini artırabileceği, tansiyonu yükseltip azaltabileceği, kadınlarda adet kanamasını artırabileceği, düşüklere sebebiyet verebileceği ve daha pek çok özelliği göz önünde bulundurulduğunda sadece bilinçli bir şekilde kullanımı öngörülebilir.

  Burada aromaterapi konusunda ihtisas sahibi bir hekimin önerileri doğrultusunda kullanımı önem arz etmektedir. 

  Eğer bitkisel yağların güzel kokularına kapılarak organizma üzerindeki olası etkilerini göz ardı ederseniz, risk almış olursunuz ve hatta hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Genel anlamıyla aromaterapi konusunda aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır:

  tıbbi aromaterapi

  – Özellikle hamilelik sürecinde olanlar ve çocuklara karşı çok dikkatli kullanılmalıdır.

   – Bazı yağlar oldukça tahriş edici olabildiğinden cilde yönelik uygulamalarda dikkatli olunmalıdır.

   – Herhangi bir ilaç kullanım süresince aromaterapik yağ kullanılmamalıdır. Zira bu yağlar, kullanılan ilacın etkilerini yok edici ve artırıcı etki gösterebilirler.

   – Aromatik yağlar organizma açısından zehirleyici olabilirler. Öncelikle karaciğer ve böbreklerle ilgili riskli durumlar ortaya çıkabilir. Zehirleyici özellikleri dolayısıyla kullanım süreleri, kullanım şekilleri ve dozajları oldukça önemlidir.

   – Astım ve benzeri rahatsızlıkları olanlar tarafından aromaterapi solunum yoluyla uygulanmamalıdır.

   – Uçucu yağlar hiçbir şekilde ve her ne sebeple olursa olsun, gözlere tatbik edilmemelidir.

   – Aromaterapik yağlar alerjik bünyelerde dikkatle uygulanmalıdır.

   – Pek çok uçucu yağ, ciltte güneşe karşı hassasiyet durumu doğurabilir. Bu durum ciltte güneş yanıklarına sebebiyet verecektir. Bu tür yağların kullanımı sırasında asgari 12 saat güneşe çıkılmamalıdır.

   – Kafur, karabiber, okaliptüs ve pek çok nane çeşidi diğer tedavilerin etkilerini yok edeceğinden diğer bir tedavi şekli süresince aromaterapiden uzak durulması gerekir.

   – Aromaterapi sonrası oluşabilecek sersemlik hissi sonucunda araç, iş makineleri vb. aletlerin kullanımı sakıncalıdır.

   – Gereğinden uzun süre uygulanan solunum yollu aromaterapik tedavi baş ağrısı, kusma ve baş dönmesine yol açabilir.

   – Pek çok migren çeşidi için geçerli olmak üzere, migren atakları sırasında aromaterapik tedavi uygulanması, durumu daha da kötüleştirebilir.

  – Yeni veya erken doğan prematüre bebeklere kesinlikle uygulanmamalıdır.

   – Uçucu yağlar çocukların erişiminden uzak, kilit altında muhafaza edilmeli ve kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır.

   – Evde muhafaza edilen aromaterapik yağ şişeleri etiketlenmeli, damlalıklı bir şişe ve çocuklar tarafından açılamayacak bir kapak ile emniyete alınmalıdır.

   – Aromaterapik yağların ağız yoluyla alınması durumunda en kısa sürede tıbbi müdahale gereklidir. Müdahalede bulunan doktora hangi aromaterapik yağın alındığının bildirilmesi faydalı olacaktır.

   – Bergamot, greyfurt, limon, ağaçkavunu, portakal, turunç ve melekotu gibi yağlar fotosensitiviteyi (güneşe karşı duyarlılık)artıracağından güneşte veya solaryumda kullanılmamalıdır.

   – Yüksek tansiyonu olan kişilerce biberiye kullanılmamalıdır.

   – Sara rahatsızlığı bulunan kişilerde rezene,okaliptüs ve kekik kullanılmamalıdır.

   – Diyabet rahatsızlığı olan kişilerde okaliptüs, ıtır ve limon kullanılmamalıdır.

   – Karanfil, fesleğen, yalancı mirha, ardıç, biberiye, tatlı menengüç, oğulotu, adaçayı, rezene, anason, servi, yasemin, hardal, karaturp, kekik ve melisa gibi yağlar hamilelik süresince kesinlikle kullanılmamalıdır.

   – Anason, Hint limonu, havuç tohumu, tarçın, karanfil, kekik ve kafur gibi yağlar diğer bir yağ ile karıştırılarak seyreltilmeden saf olarak kullanılmamalıdır.

   – Tarçın ve karanfil yüz bölgesinde kullanılmamalıdır.

   – Fesleğen, rezene, Hint limonu, biberiye, limon, verbena ve diğer asitli yağlar hassas ciltlerde kullanılmamalıdır.

   – Aromatik yağlar ağız yoluyla alınmamalıdır.

   – Ateşli hastalıklar ve ateş, deri veya eklem iltihapları, bilinmeyen kaşıntı ve kızarıklıklar, ödem ve şişmeler bilinmeyen iltihaplı durumlar, yaralar, spor yaralanmaları ve burkulmalar, kas yırtılmaları veya bağ dokusu zedelenmeleri, kemik kırıkları, açık yaralı yanıklar, varisler, kanser türleri ve ameliyat sonrasında tedavi maksadıyla aromaterapi uygulanmamalıdır.

  Evde Aromaterapi Uygulama Şekilleri

  aromaterapi yağları nelerdir

   

  Vücut ve Saç Bakımı 

  Banyo

  Banyo suyunuzun içine 10-15 damla kadar yağ damlatın. Uçucu yağların suda erimesi zor olduğundan  iyice karıştırın ve suda karışmadan toplanan yağların cildinize direkt temasını önleyin. Yağların göz ile temasını engelleyin.

  Sabun

  Doğal aromaterapi sabununu her gün kullanabilirsiniz. Bunun dışında sıvı uygulamaları için 100 gram sıvı sabuna yaklaşık 20 damla yağ karıştırın. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. 

  Vücut masaj yağı veya losyonu

  30 gram taşıyıcı yağa(zeytinyağı, jojoba, ayçiçeği yağı gibi) 15 damla uçucu yağ(lavanta, papatya, yasemin gibi)karıştırarak masaj şeklinde uygulayın. 

  Koku

  Taşıyıcı yağ ile karıştırılmış uçucu yağları dirsek içi, boyun, diz gibi bölgelere birer damla uygulayarak parfüm şeklinde kullanabilirsiniz. 

  Şampuan

  30 gram şampuan içine 12 damla uçucu yağ karıştırarak saç diplerine masaj yaparak yıkayın. 

  Saç fırçası

  3 damla uçucu yağı saç fırçanıza, tarağınıza sürerek saçlarınızı tarayın. 

  Yüz yağ-kremi

  30 gram yağ veya yüz kremine 8 damla uçucu yağ karıştırarak kullanabilirsiniz.

  Kompres

  Bir kase sıcak su içine 5 damla uçucu yağ ilave ederek karıştırın, karışımın içinde ıslattığınız bezi sıkarak vücudunuz üzerine sararak uygulayın.

  Ev-Çevre Temizliği

  Oda-araba kokusu

  50 gram temiz su içine 15 damla kadar uçucu yağ karıştırarak sprey şeklinde odanız ve arabanızdaki kötü kokuları doğal yoldan giderebilirsiniz. 

  Tuvalet kokusu

  Sifon suyuna 2-3 damla uçucu yağ karıştırarak tuvalet kokusu olarak kullanabilirsiniz. 

  Aromaterapi keseleri

  Mum veya elektrikli aromaterapi kesesi içine damlattığınız uçucu yağ buharlaşarak bulunduğu ortamdaki kötü kokuları giderecektir. 

  Aromaterapi taşları

  Aromaterapi taşları üzerine damlatılan uçucu yağlar odanıza hoş koku verecektir. 

  Aromaterapi mumları

  Aromaterapi mumları odanıza hafif ve hoş koku verecektir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ