Arnavut Biberinin Sağlık Faydaları | diyetz

Arnavut Biberinin Sağlık Faydaları

 

Arnavut biberi veya daha çok bilinen adıyla acı kırmızı biber, acı kırmızı biberin kurutulmasıyla yapılan bir baharattır. Toz haline getirilip baharat olarak yemeklerde kullanılabilir, bütün olarak yenilebilir veya ezilmiş kırmızı biber gevreği olabilir. Arnavut biberinin acı tadı ile ilişkili sağlık faydaları genellikle “kapsaisin” adı verilen kimyasaldan kaynaklanmaktadır.

 

 

Arnavut Biberi Nedir?

Yemeklere lezzet katmak için kullanılan orta derecede acı bir biberdir. Genellikle sıska ve kırmızı, 10 ila 25 cm uzunluğunda ve kavisli bir uca sahiptir. Arnavut biberi, faydalarının çoğundan sorumlu olan yüksek miktarda kapsaisin içerir. Biberin lezzetinden bu madde sorumludur.

 

 

Arnavut Biberinin Tarihi

Orta ve Güney Amerika kökenli olduğu bilinen bu biber, ilk başta dekorasyon olarak kullanılıyordu – tabi insanlar baharat ve tıbbı olarak önemini fark etmeden çok önce. Christopher Columbus, Karayipler’de seyahat ederken bu biberi keşfetti. Onları Avrupa’ya getirdi ve bugün, biber, dünya çapında yetiştirilmektedir.

 

 

Arnavut Biberi Besin Öğeleri

BESİN

BESIN DEĞERI

RDI ORANI

Enerji

318 Kcal

% 16

Karbonhidrat

56.63 g

% 43

Protein

12.01 g

% 21

Toplam yağ

17.27 g

57.56%

Kolesterol

0 mg

0%

Diyet lifi

27.2 g

% 71

VITAMINLER
folat

106 mcg

% 26

Niasin

8.701 mg

% 54

Piridoksin

2,450 mg

% 39

b 2 vitamini

0,919

% 71

tiamin

0.328 mg

% 27

A vitamini

41610 IU

1387%

C vitamini

76.4 mg

127%

E Vitamini

29.83 mg

199%

K vitamini

80.3 mg

% 67

ELEKTROLITLER
Sodyum

30 mg

% 2

Potasyum

2014 mg

% 43

MINERALLER
Kalsiyum

148 mg

15%

Bakır

0.373 mg

% 41

Demir

7,80 mg

% 97.5

Magnezyum

152 mg

% 38

Manganez

2.00 mg

% 87

Fosfor

293 mg

% 42

Selenyum

8,8 mcg

% 18

Çinko

2.48 mg

% 22.5

BITKISEL BESINLER
Karoten-ß

21840 μg

Karoten-α

0 μg

Cryptoxanthin-ß

6252 μg

Lutein-zeaksantin

13157 μg

 

Arnavut biberinde bulunan önemli besin maddeleri arasında C, B6, E vitamini, potasyum, manganez ve flavonoidler bulunur.

 

 

Bir çay kaşığı Arnavut biberi aşağıdakileri içerir:

 • 17 kalori
 • 2 miligram sodyum
 • 1 gram yağ
 • 3 gram karbonhidrat
 • 1 gram şeker
 • 1 gram diyet lifi (günlük değerin % 6’sı)
 • 1 gram protein (günlük değerin % 1’i)
 • 2185 IU vitamin A (günlük değerin% 44’ü)
 • 6 miligram E vitamini (günlük değerin % 8’i)
 • 4 miligram C vitamini (günlük değerin % 7’si)
 • 1 miligram B6 vitamini (günlük değerin % 6’sı)
 • 2 mikrogram K vitamini (günlük değerin % 5’i)
 • 1 miligram manganez (günlük değerin % 5’i)
 • 106 miligram potasyum (günlük değerin % 3’ü)

Arnavut biberinde kolesterol bulunmamaktadır.

 

 

Arnavut Biberinin Faydaları

Arnavut biberinde bulunan kapsaisin çeşitli avantajlar sunmaktadır. Metabolizma ve kalp sağlığını iyileştirir ve tıkanıklığı temizler. Ayrıca, eklem ağrılarını ve diğer inflamatuar durumları giderdiği de bilinir. Baharatı cilt ve saça iyi gelir.

 

Metabolizmayı hızlandırır

Çalışmalar, biberin metabolizmayı hızlandıracağını ve hatta açlığı bastırdığını gösteriyor. Bu özelliği kapsaisin (termogenik kimyasal olarak da bilinir) den kaynaklanır. Bu bileşiğin bedenlerimizde ekstra ısı ürettiği ve bu süreçte daha fazla yağ ve kalori yaktığı bilinmektedir. Araştırmalar bize, kapsaisin açısından zengin gıdaları tüketmenin vücudumuzun metabolik hızını yüzde 20 (2 saate kadar) artırabildiğini gösteriyor.

 

2014 yılında yapılan bir çalışma, her öğünde kırmızı biber tüketen kişilerin daha az iştahı olduğunu ve daha fazla tokluk hissi yaşadığını bulmuştur. Bu, kapsaisin ilavesinin iştahınızı bastırabileceği anlamına gelir. Yani Arnavut biberi kilo verme sürecinde size yardımcı olabilir.

 

Sindirim sağlığını iyileştirir

Sağlığınızın kalitesi sindirim işlevinizin kalitesine bağlıdır. Arnavut biberi, kalp hareketi ve dolaşımı artırmak gibi bir yeteneğe sahiptir – böylece sindirim sürecini hızlandırır. Aynı zamanda midenin enfeksiyonları savunma yeteneğini ve sindirim sıvısının üretimini arttırma becerisini geliştirir. Tüm bunlar sindirim sağlığınızı geliştirir.

 

Kan basıncının düşürülmesine yardımcı olabilir

Bazı kaynaklar, Arnavut biberinde bulunan kapsaisinin gece boyunca kan basıncınızı düşürebileceğini belirtiyor. Biber kan damarlarını açar ve bu kan akışını arttırır. Sisteminizden akan kan oranı arttıkça, kan basıncınız doğal olarak düşer.

 

Kapsaisin, nöro-hormonal sistemler ile çalışan duyu sinirlerini de etkiler ve bu kan basıncını düşürür. Ancak Arnavut biberi, kan basıncı ilaçlarının yerine geçmez.

 

Ağrıyı Azaltabilir

Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, kapsaisin ağrıyı azaltabilir. Bileşik güçlü ağrı giderici özelliklere sahiptir. Kapsaisin madde P miktarını (beyine ağrı mesajları veren bir kimyasal madde) azaltır. Sonuç olarak rahatlama hissedersiniz. Bu nedenle çoğu ağrı merhemleri bile kapsaisin içerir.

 

Cilde kapsaisin uygulandığında, ödül ve zevk hissi veren iyi bir hormon olan dopamini serbest bırakarak beyne tepki verir. Arnavut biberi migren için de etkilidir. Migrene neden olan trombosit agregasyon faktörünü (PAF olarak da bilinir) azaltır.

 

Biber ayrıca krampları tedavi etmek için de kullanılır. Kapsaisin sistemi şok ederek sinir-kas iletişimini sıfırlayabilir. Bu krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Kanseri Önleyebilir

Birçok çalışmada, kapsaisin apoptozu (kanser hücrelerinin ölümü) indükleme kabiliyetini göstermiştir. Aslında, aynı zamanda kanser hücrelerinin vücuda girebilme yeteneğini de tutuklar.

 

Kalbi Korur

Arnavut biberinin kan damarlarının sağlığını geliştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü göz önüne alındığında, kalbe iyi gelir. Arnavut biberi ayrıca kan pıhtısını önleyerek kalp krizlerini önlemede etkili olmaktadır. Kapsaisin, arterleri daraltan lipit birikintilerini temizler.

 

Çalışmalar, kan dolaşım problemleri, kardiyak aritmi (düzensiz kalp atışı) ve çarpıntıların tedavisinde Arnavut biberinin etkili olduğunu göstermektedir. Arnavut biberi diyabet ile ilişkili kalp hastalığını önlemede faydalıdır. Ve daha ilginç bir şekilde, plakların azaltılmasına yardımcı olabilir (ve kolesterolü düşürebilir).

 

Tıkanıklığı Temizler

Sinüslerdeki tıkanıklığı gidermede, Arnavut biberi yardımcı olabilir. Biberdeki kapsaisin mukusu seyreltir ve sinüsleri uyarabilir. Bu nihayetinde rahatlamanızı sağlayan hava dolaşımına yardımcı olur. Arnavut biberi içeren gıdalar sinüs tıkanıklığınızı gidermeye yardımcı olabilir.

 

Kapsaisin, postnazal damla ve burun tıkanıklığı gibi semptomları sahip bir hastalık olan rinit üzerinde de yararlı etkilere sahip olabilir.

 

Arnavut biberi bronşit kaynaklı tıkanıklığı da ortadan kaldırır. Sinüs enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve larenjit tedavisinde de yardımcı olur (gargara olarak kullanabilirsiniz). Hatta soğuk algınlığı ve grip ve diğer ilgili alerjileri tedavi etmeye yardımcı olabilir.

 

Eklem ağrılarından kurtarır

Kapsaisinin ağrıdan kurtarmaya yönelik etkilerinden bahsettik. Araştırmalar, ağrılı eklemler üzerine kapsaisin içeren kremlerin uygulanmasının durumu iyileştirdiğini ortaya koydu. Artrit Vakfı uyarınca, artrit ve eklem ağrılarından kurtulmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Topikal kapsaisin osteoartrit ağrısı ve fibromiyalji için de etkili olabilir.

 

 

Anti-mikrobiyal özellikleri var

Arnavut biberi, anti-bakteriyel özellikleri sayesinde yaralanma durumunda enfeksiyonu önleyebilir. Ayrıca anti-fungal özelliklere sahiptir.

 

Bağışıklığı güçlendirir

Bununla ilgili çok sayıda çalışma olmasa da, biberdeki antioksidanlar kişinin bağışıklığını artırabilir. Biber yemek sırasında vücudunuzun ısısını arttırır ve bu da bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

 

Diş ağrısını iyileştirir

Diş ağrısı için biber kullanmak eski bir çaredir ama işe yarar. Biber tahriş edici bir madde olarak davranır ve daha derin diş ağrısını azaltır. Aynı zamanda yerel kan akışını da arttırır.

 

Cilt ve saç sağlığını iyileştirir

Bununla ilgili daha az araştırma olsa da, bazı raporlar Arnavut biberinin cilt ve saça olan faydasını belirtmektedir. Biberdeki kapsaisin cildin kızarıklığını (anti-inflamatuar özellikleri) yatıştırır ve sivilceye bağlı cilt renk değişikliğini tedavi eder. Ancak yalnız biber kullanmayın. Bir kaşık biberle bir miktar kakao tozu ve yarım olgun bir avokadoyu pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika sonra durulayın.

 

Arnavut biberindeki vitaminler saç sağlığını da geliştirebilir. Biberi  balla karıştırıp kafa derisine uygulayın. Saçlarınızı bir selofanla örtün. 30 dakika sonra yıkayın. Ayrıca bu karışıma üç yumurta ve zeytinyağı ekleyebilir ve daha kuvvetli saçlar için aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Bu çözüm aynı zamanda saçınıza hacim katar ve parlatır.

 

Arnavut Biberi Nasıl Seçilir?

Parlak ve eşit bir renge sahip tamamen olgun biberleri seçmeniz gerekiyor. Olgun biberler genellikle yeşil veya kırmızıdır. Direk güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde hava geçirmez bir cam kaba koyabilirsiniz.

 

 

Arnavut Biberinin Yan Etkileri

 

Tahriş

Arnavut biberi bazı insanlarda tahrişe neden olabilir. Buna cilt tahrişi, gözlerde tahriş, mide, boğaz ve burun dahildir.

 

Karaciğer veya Böbrek Hasarı

Arnavut biberini aşırı miktarda tüketmek, böbrek veya karaciğer hasarına neden olabilir.

 

Çocuklarda Etkiler

2 yaşın altındaki çocuklar biberden uzak durmalıdırlar.

 

Kanama

Kapsaisin ameliyat sırasında ve sonrasında kanamayı artırabilir. Bu nedenle, planlanan ameliyattan en az iki hafta önce kullanmayın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ