Armut Kaç Kalori? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Armut meyvesi, çok eski zamanlardan beri tüketilen tatlı bir meyvedir. Sadece lezzetli olmakla kalmaz, birçok sağlık yararı da sunar.

  “Armut nedir, ne demek”, “armutun faydaları nelerdir”, “armut hangi vitamin”, “armutta c vitamini var mı”, “armut zayıflatır mı” soruların cevaplarını yazıda bulabilirsiniz.

   

  Armut Besin Değeri

  Orta büyüklükte bir armut (178 gram), aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

   

  armutun özellikleri

   

   

  Kalori: 101

  Protein: 1 gram

  Karbonhidrat: 27 gram

  Lif: 6 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin% 12’si (DV)

  K Vitamini: DV’nin% 6’sı

  Potasyum: DV’nin% 4’ü

  Bakır: DV’nin% 16’sı

   

  Bu miktar ayrıca az miktarda folat, provitamin A ve niasin sağlar. Folat ve niasin hücresel fonksiyon ve enerji üretimi için önemlidir, provitamin A ise cilt sağlığını ve yara iyileşmesini destekler.

  Armut, bakır ve potasyum gibi önemli minerallerin kaynağıdır. Bakır bağışıklık, kolesterol metabolizması ve sinir fonksiyonunda rol oynar, potasyum ise kas kasılmalarına ve kalp fonksiyonlarına yardımcı olur.

  Dahası, bu meyve oksidatif hasara karşı koruyan mükemmel bir polifenol antioksidan kaynağıdır. Kabuğu etinden daha fazla polifenol içerir, o yüzden meyveyi kabuğuyla birlikte yiyin. 

   

   

  Armutun Faydaları

   

  Bağırsak sağlığını korur

  Sindirim sağlığı için gerekli olan mükemmel bir çözünür ve çözünmeyen lif kaynağıdır. Bu lifler dışkıyı yumuşatarak ve yukarı kaldırarak bağırsak düzeninin korunmasına yardımcı olur.

  Bir orta boy armut (178 gram), 6 gram lif sağlar ki bu da günlük lif ihtiyacının % 22’sine denk gelir.

  Ek olarak, çözünür lifler bağırsaklardaki sağlıklı bakterileri besler. Bu nedenle, bunlar sağlıklı yaşlanma ve gelişmiş bağışıklık ile ilişkili olan prebiyotikler olarak kabul edilir.

  Armutun kabuğunda önemli miktarda lif bulunduğundan, soyulmamış meyveyi yemek en iyisidir.

   

   

  Faydalı bitki bileşikleri içerir

  Armut, kendisine farklı renk tonları veren birçok faydalı bitki bileşiği içerir.

  Örneğin, antosiyaninler, bazılarına yakut kırmızısı bir ton verir. Bu bileşikler kalp sağlığını iyileştirerek, kan damarlarını güçlendirir.

  Yeşil armut ise, özellikle yaşlandıkça görme gücünü korumak için gereken iki bileşik olan lutein ve zeaksantin içerir.

   

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  İltihaplanma normal bir bağışıklık tepkisi olmasına rağmen, kronik veya uzun süreli iltihap sağlığa zarar verir. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet dahil olmak üzere bazı hastalıklara neden olur.

  Armut, inflamasyonla mücadeleye yardımcı olan ve hastalık riskini azaltabilecek, zengin bir flavonoid antioksidan kaynağıdır.

  Birçok büyük çalışma, yüksek flavonoid alımının, kalp hastalığı ve diyabet riskini azalttığını gösteriyor. Bu etki, bu bileşiklerin anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayıdır.

   

   

  Antikanser etkilere sahiptir

  Antikanser özellikleri veren çeşitli bileşikler bulunur. Örneğin, antosiyanin ve sinamik asit içeriklerinin kanserle savaştığı belirtilmektedir.

  Birkaç çalışma, armut da dahil olmak üzere meyveler açısından zengin diyetlerin, akciğer, mide ve mesane olanlar da dahil olmak üzere bazı kanserlere karşı korunabileceğini göstermektedir.

  Bazı popülasyon çalışmaları, armut gibi flavonoid bakımından zengin meyvelerin, göğüs ve yumurtalık kanserlerine karşı da koruma sağlayabileceğini ve bu meyvenin kadınlar için özellikle önemli olduğunu belirtmektedir.

   

   

  Diyabet riskini düşürür

  Armut – özellikle kırmızı çeşitleri – diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur.

  200.000’den fazla kişiyle yapılan büyük bir araştırmada, kırmızı armut gibi haftalık 5 veya daha fazla porsiyon antosiyanin içeren meyve porsiyonunun yenmesinin, tip 2 diyabet riskinin % 23 daha düşük bir riskle ilişkili olduğu bulundu.

  Meyvedeki lif sindirimi yavaşlatır ve vücuda karbonhidratları parçalamak ve absorbe etmek için daha fazla zaman kazandırır. Bu, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine ve potansiyel olarak diyabetin önlenmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olur.

   

   

  Kalp sağlığını korur

  Armut, kalp hastalığı riskini düşürür. Prosiyanidin antioksidanları, kalp dokusunda sertliği azaltabilir, LDL (kötü) kolesterolü düşürebilir ve HDL (iyi) kolesterolü arttırabilir.

  Kabuğu, iltihabı azaltarak ve yüksek tansiyon ve kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalp sağlığına yararlı olduğu düşünülen kuersetin adı verilen önemli bir antioksidan içerir.

   

   

  Armut zayıflamaya yardımcı olur

  Armut kalorisi düşük, su ve lif oranı yüksek bir meyvedir. Bu kombinasyon, zayıflattığını gösterir ki, lif tok tutar. Tok olduğunuzda daha az yersiniz.

  12 haftalık bir çalışmada günlük 2 armut yiyen 40 yetişkin, bel çevresinden 1,1 cm’ye kadar kaybediyor.

   

   

   

   

  Hamilelikte armut yemek- hamilelikte armutun faydaları

  Hamilelikte tamamen güvenli bir meyvedir. Düşük kalorilidir ve hamile anneler için gerekli olan besin içeriği yüksektir. Yemeden önce iyice yıkamak gerekir.

  Bu, kabuklu olan bütün meyveler için geçerlidir. Meyvenin yüzeyinde bulunabilecek zararlı patojenlerden kurtulmak içindir. Bu patojenler, toksoplazmoz ve listeriyoz gibi hastalıklarla ciddi gebelik komplikasyonlarına neden olabilir.

   

   

  Armutun Cilde Faydaları

  Cildi pürüzsüz ve yumuşak tutmada önemli rol oynayan lif içerir. 

  Ayrıca antioksidan içeriği, zararlı serbest radikallerle savaşır, bu da cildi hasarlardan korur. Sonunda cildin renklenmesini sağlar ve göz çevresinin yanı sıra dudak bölgesinde ince çizgiler oluşmasını da engellemeye yardımcı olur.

  Meyvede yüksek derecede hayati vitamin ve esansiyel mineral bulunur. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirir, bu da sivilce ve cilt enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardımcı olur.

  Armut cildin su içeriğini dengeler, bu yüzden doğal bir nemlendiricidir. Bu nedenle, bu meyvenin özü nemlendirici losyon yapımında yaygın olarak kullanılır. 

  İltihap önleyici özellikleri cilt için faydalıdır. Armut yemek veya özü içeren herhangi bir güzellik ürünü kullanmak, alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Bu nedenle, cilt ve bebekler için de faydalıdır.

   

   

  Armutun Zararları

  Elma ve armut gibi meyveler glikoz ile karşılaştırıldığında daha yüksek miktarda fruktoz içerir. Onlar yüksek FODMAP yiyecek olarak kabul edilir.

  FODMAP’leri yüksek oranda tüketmek, irritabl bağırsak bozuklukları olan bazı kişilerde gaz, şişkinlik, ağrı ve ishali artırabilir.

  FODMAP “mayalanabilir oligosakaritler, disakaritler, monosakaritler ve polioller” anlamına gelir. Bunların hepsi fermente edilebilir kısa zincirli karbonhidrat formlarıdır. Bu tür karbonhidratları daha az yemek, FODMAP’a duyarlı kişiler için ortak semptomları azaltır.

   

   

  Armut Yemek

  Meyveyi yıl boyunca pazar ve marketlerde bulabilirsiniz. Tek başına yenebilen meyve, yulaf ezmesi ile birlikte tüketilebilir, salata ve smoothielere eklenebilir. Reçeli ve kompostosunu da yapabilirsiniz.

  En önemlisi, armutu kabuğuyla birlikte yemek, çünkü yukarıda sayılan besinlerin çoğu kabuğunda bulunuyor.

   

  Sonuç olarak;

  Armut, lif, vitaminler ve faydalı bitki bileşikleri içeren besleyiciliği yoğun bir meyvedir.

  Bu besinler iltihapla mücadele eder, bağırsak ve kalp sağlığını destekler, belirli hastalıklara karşı korur ve hatta zayıflamaya yardımcı olur. Çoğu besin maddesi kabuğunda bulunduğu için meyveyi kabuğuyla birlikte yiyin.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ