Arı Zehiri Nedir? Arı Zehrinin Faydaları

   

  Arı zehiri arılardan elde edilen bir bileşendir. Çeşitli hastalıklarda doğal bir tedavi olarak kullanılır. İltihabı azaltmakdan, kronik hastalıkların tedavisine kadar çok çeşitli tıbbi özellikleri olduğu iddia edilmektedir.

  Arı zehri nedir?

  Arı zehiri renksiz, asitli bir sıvıdır. Arılar, kendilerini tehdit ettiklerini hissettikleri zaman sokucularından geçirerek hedeflerine salgılarlar.

  Enzimler, şekerler, mineraller ve amino asitler dahil, hem anti-inflamatuar hem de inflamatuar bileşikler içerir.

  26 amino asitten oluşan bir bileşik olan “Melittin”, zehrin kuru ağırlığının yaklaşık % 50’sini oluşturur ve bazı çalışmalarda antiviral, antibakteriyel ve antikanser etkilere sahip olduğu belirtilmiştir.

  Bu zehir ayrıca peptidler apamin ve adolapin içerir. Her ne kadar toksinler gibi davransalar da, anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip oldukları söylenir.

  Ek olarak, iltihaplanma ve hücre hasarına neden olan bir enzim ve ana alerjen olan fosfolipaz A2 içerir. Bazı araştırmalara göre, bu enzim anti-inflamatuar ve immünoprotektif etkilere sahiptir. 

  Buradan da anlaşılacağı gibi, arı zehrindeki maddelerin hem olumlu hem de olumsuz sağlık etkileri vardır. Zehirdeki bazı bileşiklerin faydalı özelliklere sahip olabileceği belirtilirken, birçok bileşen iyi çalışılmadığından her bir bileşenin izole etkileri bilinmemektedir.

   

   

  Arı zehiri kullanım alanları

  Apiterapi; hastalıkları, ağrıları ve daha fazlasını tedavi etmek ve önlemek için arı ürünlerini (zehirleri dahil) kullanan alternatif bir ilaç uygulamasıdır. Arı zehiri ile tedavi geleneksel tıp uygulamalarında binlerce yıldır kullanılmaktadır.

  Zehir birçok şekilde kullanılır ve çeşitli şekillerde bulunur. Örneğin, öz, takviye, nemlendirici ve serum gibi ürünlere eklenir. Arı zehiri enjeksiyonları da mevcut ancak bunlar sadece sağlık uzmanları tarafından uygulanabilir.

  Son olarak, arı zehri canlı arı akupunkturunda veya arı sokması tedavisinde kullanılır (canlı arıların cilde yerleştirildiği ve sokulmasının teşvik edildiği bir tedavi yöntemidir)

   

   

  Arı Zehiri Faydaları

   

  arı zehiri nasıl elde edilir

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Arı zehirinin en iyi belgelenmiş faydalarından biri, güçlü anti-inflamatuar etkileridir. Özellikle melittin gibi bileşenlerinin birçoğunun iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

  Melittin, yüksek dozlarda alındığında kaşıntı, ağrı ve yanmaya neden olabilir, ancak küçük miktarlarda kullanıldığında güçlü bir anti-inflamatuar etkisi vardır.

   

   

  Artrit ile ilgili semptomları azaltır

  Arı zehirinin anti-inflamatuar etkilerinin özellikle eklemleri etkileyen ağrılı bir inflamatuar durum olan romatoid artrit (RA) hastalarına faydalı olduğu belirtilmiştir.

  RA’lı 120 kişiden oluşan 8 haftalık bir çalışma, her gün 5-15 arı sokması kullanan arı zehiri akupunkturunun, Methotrexate ve Celecoxib gibi geleneksel RA ilaçlarına benzer semptom hafifletici etkiler sağladığını buldu.

  RA’lı 100 kişiden oluşan bir başka çalışmada arı zehiri tedavisinin Methotrexate, Sulfasalazine ve Meloxicam gibi geleneksel ilaçlarla birleştirilmesinin ağrı ve eklem şişmesini azaltmada sadece geleneksel ilaçla yapılan tedaviden daha etkili olduğu belirtilmiştir.

   

   

  Arı zehiri cilde faydaları

  Çok sayıda cilt bakım şirketi, serum ve nemlendirici gibi ürünlere arı zehiri eklemeye başlamıştır. Bu bileşen, iltihabı azaltmak, antibakteriyel etkiler sağlamak ve kırışıklıkları azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde cilt sağlığını destekler.

  22 kadından oluşan 12 haftalık bir çalışma, günde iki kez arı zehiri içeren yüz serumu uygulamasının, plaseboya kıyasla kırışıklık derinliğini ve toplam kırışıklık sayısını önemli ölçüde azalttığını belirtmiştir.

   

   

  Bağışıklık sağlığına faydalıdır

  Arı zehrinin, alerjik ve inflamatuar tepkilere aracılık eden immün hücreler üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir.

  Hayvan çalışmalarından elde edilen kanıtlar, arı zehiri tedavisinin, lupus, ensefalomyelit ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini, iltihabı azaltarak, immün cevabı güçlendirdiğini göstermektedir.

  Diğer hayvan çalışmaları, arı zehiri tedavisinin astım gibi alerjik durumların tedavisine de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Arı zehrinin, alerjen tepkilerini önleyen ve inflamasyonu azaltan düzenleyici T hücrelerinin veya Treg’lerin üretimini arttırdığı düşünülmektedir.

   

   

  Arı zehiri yararları

  Araştırmalar sınırlı olmasına rağmen, arı zehiri aşağıdaki koşullara da yararlıdır;

   

  Nörolojik hastalıklar

  Bazı araştırmalar arı zehiri tedavisinin Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere nörolojik hastalıklarla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor, ancak insan çalışmaları sınırlı.

   

  Ağrı

  Bir çalışma, arı ilacı akupunkturunun, geleneksel ilaç tedavisinin yanı sıra, kronik bel ağrısı olan 54 hastada plasebo grubuna kıyasla anlamlı derecede azaldığını ve fonksiyonel durumu iyileştirdiğini gösterdi.

   

  Lyme hastalığı

  Bazı araştırmalar arı zehrinin ve izole edilmiş melittinin, Lyme hastalığına neden olan bakteriler Borrelia burgdorferi’ye karşı antimikrobiyal etkileri olabileceğini öne sürüyor. 

  Bu potansiyel yararlar umut verici olmakla birlikte, bunları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Arı Zehiri Zararları

  Bazı potansiyel faydalar sağlasa da, bu faydaları destekleyen çalışmaların sınırlı olduğunu belirtmek gerekir. Aslında, mevcut araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde veya test tüplerinde yapılmıştır.

  Bu nedenle, arı zehiri tedavisinin alternatif bir ilaç tedavisi olarak ne kadar etkili olduğu ve arı zehri ile romatizma tedavisi, ms tedavisi, kas hastalığı, kronik ağrı veya otoimmün hastalıklar gibi durumlar için geleneksel tedavilerden daha etkili olup olmadığı açık değildir.

  Akupunktur dahil olmak üzere belirli arı zehiri tedavisi yöntemleri ağrı, şişme ve kızarıklık gibi yan etkilere neden olabilir. Ek olarak, nefes almayı zorlaştırabilecek, hayati tehlike arz eden alerjik bir reaksiyon olan anafilaksiye neden olarak, yüksek derecede alerjik kişilerde ciddi yan etkilere ve hatta ölüme neden olabilir.

  Hipertansiyon, yorgunluk, iştah kaybı, aşırı ağrı, artmış kanama riski ve kusma dahil olmak üzere, bu tedaviyle ilgili diğer ciddi olumsuz etkiler de belgelenmiştir.

  Duyarlı bireylerde, serum ve nemlendiriciler gibi topikal arı zehiri ürünlerinin kullanılması, kaşıntı, cilt döküntüsü ve kızarıklık gibi olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

  Bu nedenle, bu ürünleri veya tedavileri kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Arı zehiri tedavisi ve akupunktur, sadece kalifiye bir sağlık uzmanı tarafından yapılmalıdır.

   

  Sonuç olarak;

  Arı zehiri, çeşitli potansiyel sağlık yararları nedeniyle popülerlik kazanmış doğal bir üründür. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu, cilt sağlığına fayda sağlayabileceği ve romatoid artrit ve kronik ağrı gibi çeşitli sağlık durumlarıyla ilgili semptomların tedavi edilmesine yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

  Bununla birlikte, arı zehiri ürünlerinin kullanılması ya da bu ürünlerle tedavi ciddi yan etkilere neden olabilir, bu yüzden denemeden önce dikkatli olun ve bir uzmana danışın.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ