Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

  Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

  Arı sütü, arıların ve genç yavrularının beslenmesi için bal arıları tarafından üretilen jelatinimsi bir maddedir. Çeşitli fiziksel rahatsızlıkların ve kronik hastalıkların tedavisi için bir besin takviyesi olarak satılmaktadır.

  Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmaktadır. “Arı sütü faydaları ve zararları nelerdir”, “arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir”, “arı sütü besin ve protein değeri nedir?” İşte bu soruların cevapları…

  Arı Sütü Nedir?

  Arı sütü, arılar tarafından salgılanan ve larvalarına yedirilen bir maddedir. Olgunlaşmamış arılara olgunlaşmaya ve kraliçelere dönüşmeye hazır olduklarını bildiren bileşikler içerir.

  Arı sütü yalnızca, amacı diğer arı gruplarına kraliçe sağlamak olan özel arı kolonilerinde bulunur. Bir arı larvasının kraliçeye dönüşüp gelişmeyeceğini belirleyen arı sütüdür. Tüm arı larvaları hayatlarının ilk üç günü kraliyetle beslenir.

  Kraliçe olmak için belirli bir larva seçildikten sonra, ömrünün geri kalanında bu arı sütü ile beslenir.

  Kraliçenin kovandaki diğer tüm arılardan daha büyük ve güçlü olmasını sağlayan ve böylece “kraliçe” unvanını kazanan besinler ve fitokimyasallarla doludur.

  Arı sütünün insanlar arasında değerli olmasını sağlayan da bu konsantrasyondaki besin ve bileşiklerdir.

  Eski Yunanlılar bu maddeyi cennetten gönderilmiş olarak adlandırmışlar ve çağlar boyunca sağlığı iyileştirmek, gençliği korumak ve birçok farklı kültürde kraliyet ve önemli insanlar için bir yiyecek olarak kullanılmıştır.

  Her arı sütünün kimyasal yapısı, hasat edildiği arıları etkileyen bölgeye, çiçeklere, mevsime ve hava durumuna göre farklılık gösterecektir.

  Bütün bunlar arıların sağlığını, besin kaynaklarını ve bu hayvanların kullanabileceği bitki bileşiklerini etkiler. Bu arı ürünü, hormonlar, flavonoidler ve antioksidanlar dahil en az 185 aktif bitki bileşiği içerir.

  arı sütünün faydaları nedir

  Arı Sütü Besin Değeri

  Arı sütü, su, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur. Tam kimyasal yapısı bilinmemektedir ancak sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin, eşsiz proteinler ve yağ asitlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Bunlar, toplu olarak kraliyet jölesi proteinleri (MRJP’ler) ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-dekenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asit olarak bilinen dokuz glikoprotein içerir.

  Bu arı ürünü ayrıca çeşitli B vitaminleri ve eser mineraller de içerir. 

  Bir gram arı sütü aşağıdaki besinleri içerir:

  B1 Vitamini                            1,5 – 7,4 mcg                                    
  B2 vitamini5,3 ila 10 mcg
  B3 vitamini91 ila 149 mcg
  B5 Vitamini65 ila 200 mcg
  B6 Vitamini2,2 – 10,2 mcg
  Biyotin0,9 ile 3,7 mcg
  İnositol78 ila 150 mcg
  Folik asit0,16 ila 0,5 mcg
  C vitaminiEser miktar

  Arı Sütünün Yararları Nelerdir?

  Antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler sağlar

  Arı sütü inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmak için kullanılmaktadır. Çoklu test tüpü ve hayvan çalışmalarında, bu arı ürününde bulunan belirli amino asitler, yağ asitleri ve fenolik bileşikler, güçlü antioksidan etkiler göstermektedir.

  Ek olarak, birkaç test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan pro-inflamatuar kimyasalların seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir.

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Hem hayvan hem de insan çalışmaları, kolesterol seviyelerini olumlu etkileyebileceğini ve dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermektedir.

  Arı sütünde bulunan proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. 12 haftalık bir çalışmada, arı sütü ile takviye edilen tavşanların toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyeleri sırasıyla % 28 ve % 23 oranında azalmıştır.

  Benzer şekilde, bir aylık insan çalışmasında, günde 3 gram arı sütü kapsülü kullananlar, toplam ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde % 11 ve % 4’lük bir azalma yaşamıştır. 

  Yara iyileşmesi sağlar, cildi onarır

  Yara iyileşmesini ve diğer inflamatuar cilt durumlarını destekleyebilir. Yaraları enfeksiyondan uzak tutabilen antibakteriyel etkiye sahiptir.

  Bir hayvan çalışması, arı sütü ekstraktı verilen sıçanlarda kolajen üretiminde bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Kolajen, cilt onarımı için hayati bir yapısal proteindir.

  Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde önemli ölçüde doku onarım kapasitesinin arttığını gösterdi. 

  Spesifik proteinler kan basıncını düşürür

  Kan basıncını düşürerek kalbi ve dolaşım sistemini korur. Birkaç test tüpü çalışması, arı sütündeki spesifik proteinlerin damarlardaki ve arterlerdeki düz kas hücrelerini gevşeterek, kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir.

  Oksidatif stres ve inflamasyonu azaltarak kan şekerini düzenler

  Oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltarak kan şekeri kontrolü ve insülin duyarlılığını geliştirebilir.

  Çoklu hayvan çalışmalarında arı sütü ile tedavi edilen obez ve diyabetik sıçanlarda insülin duyarlılığının artması sonucu, pankreatik, karaciğer ve üreme dokusunda belirgin bir koruyucu etki görülmüştür.

  Altı aylık bir insan çalışmasında, günlük olarak arı sütü ile takviye edilen sağlıklı kişilerde açlık kan şekerinde % 20’lik bir azalma olduğu belirtilmiştir.

  Antioksidan özellikleri beyne faydalıdır

  Beyin fonksiyonunu geliştirebilir. Bir çalışma, arı sütüyle tedavi edilen stres yaşayan farelerin, kontrol grubuna göre daha düşük stres hormonları ve daha sağlam bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

  Ayrı bir çalışmada, postmenopozal sıçanlarda depresyon belirtilerinin azalmasını sağlamıştır.

  Bir başka hayvan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen sıçanların Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyindeki belirli kimyasal birikintileri daha iyi temizleyebildiğini göstermiştir.

  Bu çalışmaların çoğu, beyin ve sinir dokusu üzerindeki koruyucu etkiyi arı sütünün antioksidan kapasitesine bağlamaktadır. 

  Gözyaşı salgısını artırır ve göz kuruluğunu tedavi eder

  Ağızdan alındığında göz kuruluğunu tedavi edebilir. Bir hayvan ve küçük bir insan çalışmasında, arı sütü ile oral olarak tedavi edilenlerde, kronik göz kuruluğunda iyileşmeler görülmüştür.

  Sonuçlar, bu arıdan türetilen maddenin gözlerdeki lakrimal bezlerden gözyaşı salgısını artırabildiğini göstermektedir.

  Yaşlanma karşıtı etkileri vardır

  Yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Birkaç çalışma, arı sütü ile ağızdan tedavi edilen sıçanlarda yaşam süresini uzatmış ve bilişsel performansı artırmıştır.

  Bu arı ürünü sağlıklı, genç görünümlü bir cildin bakımını desteklemek için topikal cilt bakım ürünlerinde bulunur.

  Hayvan araştırmaları, arı sütünün kolajen üretimini artırdığını ve UV radyasyonuna maruz kalmayla ilişkili deri hasarından korunmayı destekleyebileceğini göstermektedir.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Vücudun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal immün yanıtını artırır.

  MRJP’ler ve arı sütündeki yağ asitlerinin, enfeksiyon insidansını azaltan ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilen antibakteriyel aktiviteyi desteklediği bilinmektedir.

  Kanser tedavisinin yan etkilerini azaltır

  Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, inflamasyon ve gastrointestinal (GI) sorunları da içeren önemli olumsuz yan etkilere sahiptir.

  Arı sütü, bazı kanser tedavileriyle ilişkili olumsuz yan etkilerin bazılarını azaltabilir.

  Bir çalışma, arı sütü ile takviye edilen sıçanlarda kemoterapiye bağlı kalp hasarında belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur.

  Çok küçük bir insan çalışması, topikal olarak uygulanan arı sütünün, kanser tedavisinin yan etkisi olan mukoziti önleyebileceğini göstermiştir.

  Menopozun bazı belirtilerini tedavi edebilir

  Menopozla ilişkili semptomları tedavi edebilir. Menopoz, ağrı, belleğin bozulması, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili olarak, dolaşım hormonlarında azalmaya neden olur.

  Bir çalışmada, arı sütünün postmenopozal sıçanlarda depresyonun azaltılmasında ve hafızanın geliştirilmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

  42 postmenopozal kadında yapılan bir başka çalışmada, 12 hafta boyunca günde 800 mg arı sütü ile takviye edilmenin sırt ağrısı ve anksiyetenin azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür.

  Alerjileri azaltır

  Bağışıklık sistemi, vücudun dokularına zarar verebilecek çeşitli hastalıklara, koşullara ve kuvvetlere yanıt vermek için ihtiyaç duyduğu iltihaplanma tepkisini kontrol etmek için sitokinleri serbest bırakır.

  Th1 sitokinlerinin daha proinflamatuar olduğu bilinirken, Th2 sitokinleri daha anti-inflamatuardır.

  Alerjiler ve hassasiyetler dahil olmak üzere, Th1 yanıtlarının baskınlığı otoimmün bozukluklarla ilişkilidir.

  Vücut, Th1 ve Th2 sitokinleri arasında daha iyi bir dengeye sahip olduğunda, bağışıklık zorluklarını daha iyi idare edebilir ve alerjenler gibi sistemdeki bilinmeyen istilacılarla daha iyi başa çıkabilir.

  Arı sütünün içinde bulunan bileşikler bağışıklık sistemini etkileyebilir ve sitokin tepkilerini dengeleyerek alerjik reaksiyonları Th1 baskınlığından Th2’ye kaydırabilir.

  Bu, havadaki alerjenler veya gıda duyarlılıkları dahil olmak üzere alerjilerle ilişkili semptomları yaşama olasılığını azaltabilir.

  Arılardan gelen bir başka takviye olan arı poleni ile birleştirildiğinde, arı sütü Th1 baskınlığını ve alerjik yanıtı önemli ölçüde azaltabilir.

  Osteoporozu tedavi eder

  Osteoporoz hastaları, kemikleri güçlendiren mineraller vücutlarında tükendiği için kemik dokularını kaybediyor.

  Osteoporoza bağlı kemik kaybı, bu hastalıktan muzdarip olanlar için daha fazla kırık ve eklem problemlerine yol açmaktadır.

  Denekler arı poleni ile birlikte arı sütü aldıklarında, araştırmacılar kemik yoğunluğunun daha yüksek olduğunu, mineral içeriğinin arttığını ve tedavi süresi boyunca kemik kaybı oranlarının azaldığını buldular.

  Bu hayvan çalışmasının klinik araştırmalarla doğrulanması gerekiyor, ancak bu osteoporozu tedavi etmeye yardımcı olabilecek umut verici bir araştırmadır.

  Arı Sütünün Cilde Faydaları

  Arı sütü, yaşlanma belirtileriyle savaşan antioksidanlar içerir. Cildi gençleştirir, gözenekleri sıkılaştırır ve kusursuz bir görünüm kazandırır. Yaşlanmaya neden olan serbest radikalleri temizler ve cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır.

  Arı sütü egzama, kandida ve sivilce gibi cilt sorunlarıyla savaşır. İnflamasyonu azaltan, bakterileri yok eden ve cildin görünümünü iyileştiren anti-inflamatuar özellikler içerir. Arı sütünü, etkilenen bölgelere uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın. Bunu sabah yapmaya dikkat edin. Bu amaçla kullanmak için arı sütü özü veya tozu da satın alabilirsiniz.

  Koyu halkaları tedavi etmek için iki yemek kaşığı arı sütü alın ve etkilenen bölgelerin her yerine uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra yıkayın.

  Alternatif olarak, biraz badem yağını arı sütü ile karıştırıp uygulayabilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

  Ayrıca ellerinizi ve bacaklarınızı arı sütü ile nemlendirebilirsiniz. Cildinize uygulayın ve en fazla 15 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın.

  Yara izlerini ve koyu lekeleri azaltmak ve cildin ışıldamasını sağlamak için de kullanabilirsiniz. İki yemek kaşığı arı sütü, biraz yoğurt ve bir yumurta akı alın. İyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın. Yüzünüzü pürüzsüz ve temiz tutmak için bunu haftada üç kez yapın.

  Arı Sütünün Saça Faydaları

  Arı sütündeki protein ve diğer vitaminler saç uzamasını hızlandırabilir. Biraz arı sütü alın ve hindistan cevizi sütü ile karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın. 20 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla yıkayın.

  Saçınız için sıcak yağ tedavisi de hazırlayabilirsiniz – iki yemek kaşığı badem yağı alın ve arı sütü ile karıştırın. Mikrodalgada yaklaşık 20 saniye ısıtın. Karışımı saçınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Şampuan ve her zamanki gibi saç kremi kullanın.

  Bu tedavi kepeği gidermeye yardımcı olabilir ve ayrıca saçın parlamasını sağlayabilir.

  Arı Sütü Zayıflatır mı?

  Arı sütü doğrudan ağırlığı azaltmasa da, enerji seviyesini artırabilir – bu da daha sıkı egzersiz yapmaya yardımcı olur ve bu da sonunda kilo kaybı sağlar. 

  İran’da yapılan bir araştırmaya göre, arı sütü takviyesi, şeker hastalarında kilo yönetimine yardımcı olabilir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırabilir.

  Arı Sütü Takviyesi

  Araştırmalar nispeten sınırlı olduğu için, arı sütü için kesin önerilen bir doz oluşturulmamıştır. Bir besin takviyesi olarak alındığında, jel benzeri bir madde, toz veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.

  Faydalar geniş bir aralıkta çeşitli dozlarda gözlenmiştir. Güncel araştırmalar günde 300-6000 mg olası faydaları desteklemektedir. Arı sütü cilde topikal olarak da uygulanabilir ve bazen ticari olarak satılan cilt bakım ürünlerinde bulunur.

  Daha önce hiç kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonları ve yan etkileri önlemek için çok küçük bir dozla başlamak gerekir.

  Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

  Her ne kadar çoğu kişi için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

  Bir arı ürünü olduğu için, arı sokması, polen veya diğer çevresel alerjenlere karşı alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdırlar.

  Pestisitler gibi bazı çevresel kirletici maddeler de bulunur ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

  Arı sütü kullanmak çoğu insan için güvenlidir, bazen ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Bu yan etkiler şunlardır:

  – Astım

  – Anafilaksi

  – Kontakt dermatit

  Bu aşırı tepkilerin bazıları ölümcül olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ