Arı Sütünün Potansiyel Sağlık Faydaları ve Yan Etkileri

 

 

Arı sütü, arıların ve genç yavrularının beslenmesi için bal arıları tarafından üretilen jelatinimsi bir maddedir.

 

Sık sık çeşitli fiziksel rahatsızlıkların ve kronik hastalıkların tedavisi için bir besin takviyesi olarak satılmaktadır.

 

Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmaktadır. İşte arı sütünün faydaları…

 

 

 

Çeşitli besin öğeleri içerir

 

Arı sütü, su, karbonhidrat , protein ve yağdan oluşur. Arı sütünün tam kimyasal yapısı bilinmemektedir, ancak sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin, eşsiz proteinleri ve yağ asitlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Bunlar, toplu olarak kraliyet jölesi proteinleri (MRJP’ler) ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-dekenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asit olarak bilinen dokuz glikoprotein içerir.

 

Arı sütü ayrıca çeşitli B vitaminleri ve eser mineraller içerir. Bununla birlikte, besin bileşimi, arı sütü kaynakları arasında önemli ölçüde değişmektedir.

 

Tipik olarak arı sütünde bulunan vitaminlerin bazıları şunlardır:

 

 • Tiamin (B1)
 • Riboflavin (B2)
 • Pantotenik asit (B5)
 • Piridoksin (B6)
 • Niasin (B3)
 • Folik asit (B9)
 • İnositol (B8)
 • Biotin (B7)

 

Bu besin maddeleri, arı sütünün potansiyel sağlık faydalarının bir kısmını sağlayabilir, ancak bu benzersiz madde hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

 

 

 

Antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler sağlar

 

Arı sütü inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmak için kullanılmaktadır. Çoklu test tüpü ve hayvan çalışmalarında, arı sütünde bulunan belirli amino asitler, yağ asitleri ve fenolik bileşikler güçlü antioksidan etkiler göstermektedir.

 

Ek olarak, birkaç test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan pro-inflamatuar kimyasalların düşük seviyelerini göstermektedir.

 

 

 

Kolesterol düzeylerini etkileyerek kalp hastalığı riskini azaltır

 

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, arı sütünün kolesterol seviyelerini olumlu etkileyebileceğini ve dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermektedir.

 

Tam mekanizmanın belirsiz kalmasına rağmen, arı sütünde bulunan proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

 

12 haftalık bir çalışmada, arı sütü ile takviye edilen tavşanların toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini sırasıyla % 28 ve % 23 oranında azalttığı bulunmuştur.

 

Benzer şekilde, bir aylık bir insan çalışmasında, günde 3 gram arı sütü alan insanlarda toplam ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde % 11 ve % 4’lük bir azalma görülmüştür.

 

 

 

Yara iyileşmesi ve cilt onarımına yardımcı olur

 

Arı sütü yara iyileşmesini ve diğer inflamatuar cilt durumlarını destekleyebilir. Yaraları temiz ve enfeksiyondan uzak tutabilen antibakteriyel etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

 

Bir hayvan çalışması, arı sütü ekstraktı verilen sıçanlarda kollajen üretiminde bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Kolajen, cilt onarımı için hayati bir yapısal proteindir.

 

Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde önemli ölçüde artmış doku onarım kapasitesi gösterdi.

 

 

 

Spesifik proteinler kan basıncını düşürür

 

Arı sütü kan basıncını düşürerek kalbinizi ve dolaşım sisteminizi koruyabilir.

 

Birkaç test tüpü çalışması, arı sütündeki spesifik proteinlerin damarlardaki ve arterlerdeki düz kas hücrelerini gevşeterek kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir.

 

Yakın zamanda yapılan bir hayvan çalışmasında, arı sütü içeren diğer maddelerle birlikte arı sütünün birleştirildiği bir takviye incelendi ve kan basıncında önemli bir azalma bulundu.

 

 

 

Oksidatif stres ve inflamasyonu azaltarak kan şekerini düzenler

 

Arı sütü ayrıca, oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltarak kan şekeri kontrolünü ve insülin duyarlılığını geliştirebilir.

 

Çoklu hayvan çalışmalarında artmış insülin duyarlılığı ve obez, diyabetik sıçanlarda arı sütü ile tedavi edilen pankreatik, karaciğer ve üreme dokusunda belirgin bir koruyucu etki görülmüştür.

 

Altı aylık bir insan çalışmasında, günlük olarak arı sütü ile takviye edilen sağlıklı kişilerde açlık kan şekerinde % 20’lik bir azalma olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

Antioksidan özellikleri sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler

 

Arı sütü beyin fonksiyonunu artırabilir. Bir çalışma, arı sütüyle tedavi edilen strese bağlı farelerin, kontrol grubuna göre daha düşük stres hormonları ve daha sağlam bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

 

Ayrı bir çalışma, art arda bellek ve arıtılmış postmenopozal sıçanlarda depresyon belirtilerinin azalmasına neden olmuştur.

 

Bir başka hayvan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen sıçanların Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyindeki belirli kimyasal birikintileri daha iyi temizleyebildiğini göstermiştir.

Bu çalışmaların çoğu, beyin ve sinir dokusu üzerindeki koruyucu etkiyi arı sütünün antioksidan kapasitesine bağlamaktadır.

 

 

 

Gözyaşı salgısını arttırır ve kronik kuru gözleri tedavi eder

 

Arı sütü, ağızdan alındığında kuru gözleri tedavi edebilir. Bir hayvan ve bir küçük insan çalışmasında, arı sütü ile oral olarak tedavi edilenler için kronik kuru gözlerde iyileşmeler görülmüştür.

 

Sonuçlar, bu arıdan türetilen maddenin gözlerinizdeki lakrimal bezlerden gözyaşı salgısını artırabildiğini göstermektedir.

 

İnsan çalışmasından herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Böylece, arı sütü, kronik kuru gözler için düşük riskli bir çözüm olarak görülebilir.

 

Bu çok küçük veri örneğinin, arı sütünün çoğu insanın kuru gözlerini tedavi edebileceğini göstermediğini unutmayın. Sonuçta daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Yaşlanma karşıtı etkiler sağlar

 

Arı sütü, yaşlanma sürecini birkaç yönden yavaşlatabilir. Birkaç çalışma, arı sütü ile ağızdan tedavi edilen sıçanlarda yaşam süresini uzatmış ve bilişsel performansı artırmıştır.

 

Arı sütü bazen sağlıklı, genç görünümlü bir cildin bakımını desteklemek için topikal cilt bakım ürünlerinde bulunur.

 

Hayvan araştırmaları, arı sütünün artan kollajen üretimini ve UV radyasyonuna maruz kalmayla ilişkili deri hasarından korunmayı destekleyebileceğini göstermektedir.

 

 

 

Bağışıklık sistemi sağlığını destekler

 

Arı sütü, vücudunuzun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal immün yanıtını artırabilir.

 

MRJP’ler ve arı sütündeki yağ asitlerinin, enfeksiyon insidansını azaltan ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilen antibakteriyel aktiviteyi desteklediği bilinmektedir.

 

 

 

Kanser tedavisinin yan etkilerini azaltır

 

Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, inflamasyon ve gastrointestinal (GI) sorunları da içeren önemli olumsuz yan etkilerle birlikte gelir.

 

Arı sütü, bazı kanser tedavileriyle ilişkili olumsuz yan etkilerin bazılarını azaltabilir.

 

Bir çalışma, arı sütü ile takviye edilen sıçanlarda kemoterapiye bağlı kalp hasarında belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur.

 

Çok küçük bir insan çalışması, topikal olarak uygulanan arı sütünün, sindirim sisteminizde ağrılı ülserasyonlara neden olan bir kanser tedavisi yan etkisi olan mukoziti önleyebileceğini göstermiştir.

 

 

 

Menopozun bazı belirtilerini tedavi edebilir

 

Arı sütü ayrıca menopozla ilişkili semptomları tedavi edebilir. Menopoz, ağrı, bozuk bellek, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili dolaşım hormonlarında azalmaya neden olur.

 

Bir çalışmada, arı sütünün postmenopozal sıçanlarda depresyonun azaltılmasında ve hafızanın geliştirilmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

 

42 postmenopozal kadında yapılan bir başka çalışmada, 12 hafta boyunca günde 800 mg arı sütü ile takviye edilmesinin sırt ağrısı ve anksiyetenin azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür.

 

 

 

Dozaj ve Ek Formlar

 

Araştırma nispeten sınırlı olduğu için, arı sütü için kesin önerilen bir doz oluşturulmamıştır.

 

Bir besin takviyesi olarak alındığında, arı sütü doğal haliyle – jel benzeri bir madde – veya toz veya kapsül formunda mevcuttur.

 

Faydalar geniş bir aralıkta çeşitli dozlarda gözlenmiştir. Güncel araştırmalar günde 300-6,000 mg olası faydaları desteklemektedir.

 

Arı sütü cildinize topikal olarak da uygulanabilir ve bazen ticari olarak satılan cilt bakım ürünlerinde bulunur.

 

Daha önce hiç arı sütü kullanmamışsanız, ciddi alerjik reaksiyonları ve yan etkileri önlemek için çok küçük bir dozla başlamak en iyisidir.

 

 

 

Riskler ve Yan Etkiler

 

Her ne kadar çoğu için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

 

Bir arı ürünü olduğu için, arı sokması, polen veya diğer çevresel alerjenlere karşı alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdırlar.

 

Pestisitler gibi bazı çevresel kirletici maddeler de arı sütünde bulunur ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

 

Arı sütü kullanmak çoğu insan için güvenlidir, bazen ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Bunlar şunları içerir:

 

 • Astım
 • Anafilaksi
 • Kontakt dermatit

 

Bu aşırı tepkilerin bazıları ölümcül olabilir.

 

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ