Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri | diyetz

Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

 

Arı sütü, arıların ve genç yavrularının beslenmesi için bal arıları tarafından üretilen jelatinimsi bir maddedir. Çeşitli fiziksel rahatsızlıkların ve kronik hastalıkların tedavisi için bir besin takviyesi olarak satılmaktadır.

Geleneksel tıpta uzun süredir kullanılmaktadır. “Arı sütü faydaları ve zararları nelerdir”, “arı sütü hangi hastalıklara iyi gelir”, “arı sütü besin ve protein değeri nedir?” İşte bu soruların cevapları…

Arı Sütü Besin Değeri

Arı sütü, su, karbonhidrat, protein ve yağdan oluşur. Tam kimyasal yapısı bilinmemektedir ancak sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin, eşsiz proteinler ve yağ asitlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bunlar, toplu olarak kraliyet jölesi proteinleri (MRJP’ler) ve iki yağ asidi, trans-10-Hidroksi-2-dekenoik asit ve 10-Hidroksidekanoik asit olarak bilinen dokuz glikoprotein içerir.

 

 

arı sütünün faydaları nedir

 

 

Bu arı ürünü ayrıca çeşitli B vitaminleri ve eser mineraller de içerir. Tipik olarak arı sütünde bulunan vitaminlerin bazıları şunlardır:

Tiamin (B1)

Riboflavin (B2)

Pantotenik asit (B5)

Piridoksin (B6)

Niasin (B3)

Folik asit (B9)

İnositol (B8)

Biyotin (B7)

 

 

Arı Sütü Yararları

 

Antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler sağlar

Arı sütü inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmak için kullanılmaktadır. Çoklu test tüpü ve hayvan çalışmalarında, bu arı ürününde bulunan belirli amino asitler, yağ asitleri ve fenolik bileşikler, güçlü antioksidan etkiler göstermektedir.

Ek olarak, birkaç test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinden salınan pro-inflamatuar kimyasalların seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir.

 

 

Kalp hastalığı riskini azaltır

Hem hayvan hem de insan çalışmaları, kolesterol seviyelerini olumlu etkileyebileceğini ve dolayısıyla kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Arı sütünde bulunan proteinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. 12 haftalık bir çalışmada, arı sütü ile takviye edilen tavşanların toplam ve “kötü” LDL kolesterol seviyeleri sırasıyla % 28 ve % 23 oranında azalmıştır.

Benzer şekilde, bir aylık insan çalışmasında, günde 3 gram arı sütü kapsülü kullananlar, toplam ve “kötü” LDL kolesterol düzeylerinde % 11 ve % 4’lük bir azalma yaşamıştır.

 

 

Yara iyileşmesi sağlar, cildi onarır

Yara iyileşmesini ve diğer inflamatuar cilt durumlarını destekleyebilir. Yaraları enfeksiyondan uzak tutabilen antibakteriyel etkiye sahiptir.

Bir hayvan çalışması, arı sütü ekstraktı verilen sıçanlarda kolajen üretiminde bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Kolajen, cilt onarımı için hayati bir yapısal proteindir.

Bir test tüpü çalışması, arı sütü ile tedavi edilen insan hücrelerinde önemli ölçüde doku onarım kapasitesinin arttığını gösterdi.

 

 

Spesifik proteinler kan basıncını düşürür

Kan basıncını düşürerek kalbi ve dolaşım sistemini korur. Birkaç test tüpü çalışması, arı sütündeki spesifik proteinlerin damarlardaki ve arterlerdeki düz kas hücrelerini gevşeterek, kan basıncını düşürdüğünü göstermektedir.

 

 

Oksidatif stres ve inflamasyonu azaltarak kan şekerini düzenler

Oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltarak kan şekeri kontrolü ve insülin duyarlılığını geliştirebilir.

Çoklu hayvan çalışmalarında arı sütü ile tedavi edilen obez ve diyabetik sıçanlarda insülin duyarlılığının artması sonucu, pankreatik, karaciğer ve üreme dokusunda belirgin bir koruyucu etki görülmüştür.

Altı aylık bir insan çalışmasında, günlük olarak arı sütü ile takviye edilen sağlıklı kişilerde açlık kan şekerinde % 20’lik bir azalma olduğu belirtilmiştir.

 

 

Antioksidan özellikleri beyne faydalıdır

Beyin fonksiyonunu geliştirebilir. Bir çalışma, arı sütüyle tedavi edilen stres yaşayan farelerin, kontrol grubuna göre daha düşük stres hormonları ve daha sağlam bir merkezi sinir sistemine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrı bir çalışmada, postmenopozal sıçanlarda depresyon belirtilerinin azalmasını sağlamıştır.

Bir başka hayvan çalışması, arı sütü ile tedavi edilen sıçanların Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyindeki belirli kimyasal birikintileri daha iyi temizleyebildiğini göstermiştir.

Bu çalışmaların çoğu, beyin ve sinir dokusu üzerindeki koruyucu etkiyi arı sütünün antioksidan kapasitesine bağlamaktadır.

 

 

Gözyaşı salgısını artırır ve göz kuruluğunu tedavi eder

Ağızdan alındığında göz kuruluğunu tedavi edebilir. Bir hayvan ve küçük bir insan çalışmasında, arı sütü ile oral olarak tedavi edilenlerde, kronik göz kuruluğunda iyileşmeler görülmüştür.

Sonuçlar, bu arıdan türetilen maddenin gözlerdeki lakrimal bezlerden gözyaşı salgısını artırabildiğini göstermektedir.

 

 

Yaşlanma karşıtı etkileri vardır

Yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Birkaç çalışma, arı sütü ile ağızdan tedavi edilen sıçanlarda yaşam süresini uzatmış ve bilişsel performansı artırmıştır.

Bu arı ürünü sağlıklı, genç görünümlü bir cildin bakımını desteklemek için topikal cilt bakım ürünlerinde bulunur.

Hayvan araştırmaları, arı sütünün kolajen üretimini artırdığını ve UV radyasyonuna maruz kalmayla ilişkili deri hasarından korunmayı destekleyebileceğini göstermektedir.

 

 

Bağışıklığı güçlendirir

Vücudun yabancı bakteri ve virüslere karşı doğal immün yanıtını artırır.

MRJP’ler ve arı sütündeki yağ asitlerinin, enfeksiyon insidansını azaltan ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyebilen antibakteriyel aktiviteyi desteklediği bilinmektedir.

 

 

Kanser tedavisinin yan etkilerini azaltır

Kemoterapi ve diğer kanser tedavileri, kalp yetmezliği, inflamasyon ve gastrointestinal (GI) sorunları da içeren önemli olumsuz yan etkilere sahiptir.

Arı sütü, bazı kanser tedavileriyle ilişkili olumsuz yan etkilerin bazılarını azaltabilir.

Bir çalışma, arı sütü ile takviye edilen sıçanlarda kemoterapiye bağlı kalp hasarında belirgin bir azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Çok küçük bir insan çalışması, topikal olarak uygulanan arı sütünün, kanser tedavisinin yan etkisi olan mukoziti önleyebileceğini göstermiştir.

 

 

Menopozun bazı belirtilerini tedavi edebilir

Menopozla ilişkili semptomları tedavi edebilir. Menopoz, ağrı, belleğin bozulması, depresyon ve anksiyete gibi fiziksel ve zihinsel yan etkilerle ilişkili olarak, dolaşım hormonlarında azalmaya neden olur.

Bir çalışmada, arı sütünün postmenopozal sıçanlarda depresyonun azaltılmasında ve hafızanın geliştirilmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

42 postmenopozal kadında yapılan bir başka çalışmada, 12 hafta boyunca günde 800 mg arı sütü ile takviye edilmenin sırt ağrısı ve anksiyetenin azaltılmasında etkili olduğu görülmüştür.

 

 

Arı Sütü Takviyesi

Araştırmalar nispeten sınırlı olduğu için, arı sütü için kesin önerilen bir doz oluşturulmamıştır. Bir besin takviyesi olarak alındığında, jel benzeri bir madde, toz veya kapsül şeklinde bulunmaktadır.

Faydalar geniş bir aralıkta çeşitli dozlarda gözlenmiştir. Güncel araştırmalar günde 300-6000 mg olası faydaları desteklemektedir. Arı sütü cilde topikal olarak da uygulanabilir ve bazen ticari olarak satılan cilt bakım ürünlerinde bulunur.

Daha önce hiç kullanmadıysanız, ciddi alerjik reaksiyonları ve yan etkileri önlemek için çok küçük bir dozla başlamak gerekir.

 

 

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

Her ne kadar çoğu kişi için güvenli olsa da, arı sütü risksiz değildir.

Bir arı ürünü olduğu için, arı sokması, polen veya diğer çevresel alerjenlere karşı alerjisi olan kişiler dikkatli olmalıdırlar.

Pestisitler gibi bazı çevresel kirletici maddeler de bulunur ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Arı sütü kullanmak çoğu insan için güvenlidir, bazen ciddi yan etkiler bildirilmiştir. Bu yan etkiler şunlardır:

– Astım

– Anafilaksi

– Kontakt dermatit

 

Bu aşırı tepkilerin bazıları ölümcül olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ