Arı Poleni Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Arı Poleni Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Arı poleni; çiçek poleni, nektar, enzimler, bal, balmumu ve arı salgılarının bir karışımıdır.

  Toplayıcı bal arıları, bitkilerden poleni toplar ve koloni için depolandığı ve kullanıldığı yer olan kovanlara taşır.

  Arı poleni bal, arı sütü veya bal peteği gibi diğer arı ürünleri ile karıştırılmamalıdır. Bu ürünler polen içermez veya başka maddeler içerebilir.

  Arı poleni, besin maddeleri, amino asitler, vitaminler, lipitler ve 250’den fazla aktif madde içerir.

  Almanya Federal Sağlık Bakanlığı, arı polenini bir ilaç olarak tanır. Birçok çalışma arı poleninin sağlık etkilerini incelemiş ve umut verici sonuçlar bulmuştur.

  İşte “arı poleni ne işe yarar”, “arı poleni nasıl tüketilir”, “arı poleni neye iyi gelir”, “arı poleni ne kadar tüketilir”, “arı poleni nasıl elde edilir”, “arı poleni nasıl olur” sorularının cevabı…

  Arı Poleni Nedir?

  Arılar, bitki anterlerinden polen toplar, onu tükürük bezlerinden veya nektardan gelen salgının küçük bir dozuyla karıştırır ve polen yükü adı verilen arka bacaklarının kaval kemiği üzerinde bulunan özel sepetlere (korbikül adı verilir) yerleştirir.

  Polen toplandıktan sonra bal peteği hücrelerinde paketlendiği kovana getirilir. Daha sonra toplanan polenin yüzeyi ince bir bal ve balmumu tabakasıyla kaplanarak “arı ekmeği” oluşturulur.

  Araştırmalar, arı ekmeğinin anaerobik fermantasyona uğradığını ve ortaya çıkan laktik asit tarafından korunduğunu göstermektedir. Arı ekmeği, arı kolonisi için temel protein kaynağı görevi görür.

  Polenin rengi parlak sarıdan siyaha kadar değişir. Arılar genellikle aynı bitkiden polen toplar ancak bazen birçok farklı bitki türünden de toplayabilir. Polen taneleri bitki türüne bağlıdır; şekil, renk, boyut ve ağırlık bakımından farklılık gösterirler.

  Arı poleni apiterapide kullanılır çünkü arılar tarafından yapılan ve tıbbi amaçlar için kullanılan kimyasal bileşik gruplarını içerir.

  Bileşiminde amino asitler, lipitler, vitaminler, makro ve mikro besinler ve flavonoidler dahil yaklaşık 250 madde vardır.

  Arı Poleni Besin Değeri

  Arı poleni etkileyici bir besin profiline sahiptir.

  Proteinler, karbonhidratlar, yağlar, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik olarak aktif maddeyi içerir.

  Arı polen tanecikleri yaklaşık olarak şunlardan oluşur:

  Karbonhidratlar: % 40

  Protein: % 35

  Su: % 4–10

  Yağlar: % 5

  Diğer maddeler: % 5-15

  Son kategori vitaminler, mineraller, antibiyotikler ve antioksidanlar içerir. Ancak, polenin besin içeriği, bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

  Örneğin, araştırmalar, çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık % 7 proteine sahip olduğunu, hurma ağaçlarından toplananın % 35’e yakın protein içerdiğini göstermiştir.

  Ayrıca, ilkbaharda hasat edilen arı poleni, yaz boyunca toplanan polenlerden önemli ölçüde farklı bir amino asit bileşimine sahiptir.

  Arı Poleninin Yararları Nelerdir?

  Yüksek antioksidan içeriği, serbest radikal ve kronik hastalıklardan korur

  Arı poleni, aralarında flavonoidler, karotenoidler, kuersetin, kaempferol ve glutatyon gibi çok çeşitli antioksidanlarla yüklüdür.

  Antioksidanlar vücudumuzu serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı moleküllere karşı korur. Serbest radikallerin etkisiz hale getirilmesi, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları önler.

  Test tüpü, hayvan ve bazı insan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının kronik inflamasyonu azaltabileceğini, zararlı bakterileri yok edebildiğini, enfeksiyonlarla mücadele ettiğini ve tümörlerin büyümesi ve yayılmasına karşı mücadele edebileceğini göstermiştir.

  Bununla birlikte, arı poleninin antioksidan içeriği de bitki kaynağına bağlıdır. Özellikle etikette belirtilmedikçe, arı poleninin hangi bitkiden geldiğini belirlemek zordur.

  Yüksek kan lipitleri ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır

  Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir. Hem yüksek kan lipidleri hem de yüksek kan kolesterolü, kalp hastalığı riskinin artmasına neden olur. İlginç olarak, arı poleni bu risk faktörlerini azaltabilir.

  Örneğin, hayvan çalışmaları, arı poleni ekstraktlarının kan kolesterol seviyelerini, özellikle “kötü” LDL kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

  Ek olarak, arı polenindeki antioksidanlar, lipitleri oksitlemeden korur. Lipitler oksitlendiğinde, bir araya toplanabilir, kan damarları sıkışabilir ve kalp hastalığı riski artar.

  Karaciğeri toksik maddelerden korur

  Karaciğeri, toksinleri kandan ayıran ve ortadan kaldıran hayati bir organdır.

  Hayvan çalışmaları, arı poleninin karaciğerin detoksifiye edici yeteneklerini geliştirebileceğini bulmuştur.

  Yaşlı hayvanlarla yapılan çalışmada, arı poleni karaciğerin antioksidan savunmasını arttırdı ve kandan malondialdehid ve üre gibi daha fazla atık ürünü çıkardı.

  Diğer hayvan çalışmaları, arı poleni antioksidanlarının karaciğeri aşırı dozda ilaç dahil olmak üzere çeşitli toksik maddelerden kaynaklanan hasara karşı koruduğunu göstermektedir. Arı poleni karaciğerin iyileşmesini de destekler.

  Anti-inflamatuar özelliklere sahip çeşitli bileşikler içerir

  Arı poleni inflamasyonu ve şişkinliği azaltmak için geleneksel olarak kullanılmıştır.

  Bir hayvan çalışması, arı poleni ekstresinin sıçanların pençelerinin şişmesini % 75 oranında azalttığını göstermiştir.

  Anti-inflamatuar etkileri, fenilbutazon, indometasin, analgin ve naproksen gibi birçok nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçla karşılaştırılmıştır.

  Arı poleni, araşidonik asit gibi inflamatuar omega 6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan kuersetin de dahil olmak üzere inflamasyonu ve şişmeyi azaltabilen çeşitli bileşikler oluşturur.

  Dahası, arı polenindeki bitki bileşikleri, tümör nekroz faktörü (TNF) gibi inflamatuar hormonların üretimini uyaran biyolojik süreçleri baskılar.

  Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan korur

  Arı poleni, hastalıklardan ve istenmeyen reaksiyonlardan kaçınmaya yardımcı olarak bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

  Araştırmalar alerjinin şiddetini ve başlangıcını azaltabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, arı poleninin mast hücrelerinin aktivasyonunu önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

  Mast hücreleri, aktive edildiğinde, alerjik reaksiyonu tetikleyen kimyasallar açığa çıkarırlar.

  Ayrıca, birkaç test tüpü çalışması, arı poleninin güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu doğrulamıştır.

  Arı poleni ekstresinin, E. coli, Salmonella, Pseudomonas aeruginosa gibi potansiyel olarak zararlı bakterileri ve staph enfeksiyonlarına neden olanları öldürdüğü bulunmuştur.

  Yaraların iyileşmesine ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur

  Arı poleni, vücudumuzda yara iyileşmesine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

  Örneğin, hayvan araştırmaları, arı poleni ekstresinin gümüş sülfadiazin olarak yanık yaralarının tedavisinde benzer şekilde etkili olduğunu ve çok daha az yan etkiye neden olduğunu bulmuştur.

  Bir başka hayvan çalışması, yanık üzerine arı poleni ihtiva eden bir balsamın tatbik edilmesinin, standart ilaçlara göre önemli ölçüde iyileşmeyi hızlandırdığını göstermiştir.

  Arı poleninin antimikrobiyal özellikleri, aynı zamanda, sıyrık, kesik ve yanıklar için iyileşme sürecini tehlikeye atabilecek önemli bir risk faktörü olan enfeksiyonları da önleyebilir.

  Antikanser özelliğe sahiptir

  Arı poleni, hücrelerin anormal şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan kanserleri tedavi etmek ve önlemek için uygulamalara sahiptir.

  Test tüpü çalışmaları, prostat, kolon ve lösemik kanserlerde tümör büyümesini inhibe etmek ve apoptozu – hücrelerin programlanmış ölümü – stimüle etmek için arı poleni ekstraktlarını bulmuştur.

  Cistus ( Cistus incanus L. ) ve beyaz söğüt ( Salix alba L. ) arı poleni, meme, prostat ve rahim kanseri riskini azaltabilecek anti-östrojen özelliklerine sahip olabilir.

  Bununla birlikte, daha insan tabanlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

  Sıcak basması gibi menopoz belirtilerini hafifletir

  Menstruasyonun kadınlarda bittiğine işaret eden menopoza sıklıkla sıcak basması, gece terlemeleri, duygudurum değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsız edici semptomlar eşlik eder.

  Çalışmalar, arı poleninin çeşitli menopoz semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir.

  Bir çalışmada, kadınların % 71’i arı poleni alırken menopoz semptomlarının düzeldiğini belirtti.

  Başka bir çalışmada, bir polen takviyesi alan kadınların % 65’i daha az sıcak basması yaşadı. Bu kadınlar, daha iyi uyku, azaltılmış irritabilite, daha az eklem ağrısı ve daha iyi ruh hali ve enerji gibi diğer sağlık iyileşmelerini de belirtmişlerdir.

  Ayrıca, üç aylık bir çalışma, arı poleni takviyesi alan kadınların, daha az menopoz semptomları yaşadıklarını göstermiştir. Ek olarak, bu takviyeler “kötü” LDL kolesterolü düşürdüler ve “iyi” HDL kolesterolü artırdılar.

  Metabolizma üzerinde olumlu etkilere sahiptir

  Bazı kanıtlar, arı poleninin vücudun besin kullanımını geliştirebileceğini ileri sürmektedir.

  Örneğin, demir eksikliği olan fareler, diyetlerine polen eklendiğinde % 66 daha fazla demir emdiler. Bu değişim, polenin demir emilimini artıran C vitamini ve bioflavonoidleri içermesinden kaynaklanmaktadır.

  Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı sıçanlar diyetlerinden daha fazla kalsiyum ve fosfor emdiler. Polen, bu tür emilmeye yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir.

  Diğer hayvan çalışmaları, arı poleninin kas gelişimini artırabildiğini, metabolizmayı hızlandıracağını ve uzun ömürlülüğü desteklediğini göstermiştir.

  Stresi azaltmaya yardımcı olur

  Arı poleni besin içeriği ve tonik özellikleri nedeniyle sinir dokusuna kan akışını iyileştirir, zihinsel kapasiteyi artırır ve stresle zayıflayabilecek sinir sistemini güçlendirir. Bu, onu en etkili doğal stres gidericilerden biri yapar.

  Özellikle yaşlılar olmak üzere enerji eksikliği olan kişiler için yararlı olabilir.

  Aynı zamanda lokal bir analjezik görevi görür, stres veya yaralanmanın neden olabileceği ağrıyı hafifletme yeteneği vardır.

  Arı Poleni ve Zayıflama

  Polen, hormonların düzenlenmesine yardımcı olur ve vücuttaki yağ hücrelerini çözerek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan amino asitler içeren metabolik aktiviteye sahiptir. 

  Ayrıca polenin çok büyük miktarda temel vitamin ve mineral içerdiğini ve kötü beslenme alışkanlıkları olan insanların vücudunu beslemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. 

  Birçok üretici, hızlı kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia eden arı poleni hapları veya takviyeleri yapar ancak bunun etkinliğini kanıtlayan çok az bilimsel kanıt vardır.

  Bilimsel kanıt olmadan arı polenini “mucize kilo verme ürünü” olarak lanse etmek zordur. 

  Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

  Arı poleni granül veya ek formda bulunur ve çoğu insan için güvenlidir.

  Sağlık mağazalarından veya arı ürünleri satan yerlerden satın alabilirsiniz. Granüller, kahvaltı veya içeceklere eklenebilir.

  Ancak polen veya arı sokması alerjisi olan kişiler, kaşıntı, şişlik, nefes darlığı veya anafilaksi gibi semptomlara neden olabileceğinden polen ve diğer arı ürünlerini kullanmamalıdır.

  Bu ürünler, warfarin gibi kan incelticilerle olumsuz etkileşime girebilir.

  Hamile veya emziren kadınlar arı ürünlerini kullanmamalıdır çünkü çalışmalar bebekler için tamamen güvenli olup olmadığını belirleyemeyecek kadar az sayıdadır.

  Arı Poleni Zararları Nelerdir?

  Doza bağlı olarak, çoğu insanın arı polenini 30 ila 60 günlük bir süre boyunca ağız yoluyla alması güvenlidir. Arı poleni karışımı ile daha düşük bir doz tüketilebilir ve daha güvenli kabul edilir.

  En büyük güvenlik endişeleri, polene alerjisi olan kişiler için bir sorun olabilecek arı poleni alerjik reaksiyonlarıdır.

  Polen tükettikten sonra kaşıntı, şişme, nefes darlığı veya baş dönmesi fark ederseniz, arı alerjiniz veya arı ürünlerine karşı hassasiyetiniz olabilir.

  Arı poleninin uterusu uyarabileceği ve hamileliği tehdit edebileceği konusunda bazı endişeler vardır, bu nedenle hamile kadınların polen kullanmaktan kaçınmaları gerekir.

  Sonuç olarak;

  Vitaminler, mineraller, proteinler, lipitler ve yağ asitleri, enzimler, karotenoidler ve biyoflavonoidler sağlayan besin içeriği nedeniyle arı poleninin faydaları oldukça etkileyicidir.

  Kılcal damarları güçlendiren, iltihabı azaltan, bağışıklık sistemini uyaran ve doğal olarak kolesterol seviyelerini düşüren güçlü antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.

  İlginizi Çekebilir  Zayıflatan Otlar, Baharatlar ve Bitkiler Hangileri?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ