Argan Yağının Şaşırtıcı Faydaları

 

 

Argan yağı halk arasında “Sıvı Altın” olarak bilinir. Argan meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve dünyanın en pahalı yağlarından biridir. Faslı kadınlar, çağlardan beri cilt, saç ve vücutlarının beslenmesi ve gençliklerini korumak için argan yağı kullandı. Ve bugünlerde, bu erimiş altın renkli yağ, sayısız şöhretin cildi ve saçlarını korumak için kullandığı güçlü bir silahtır.

 

Argan, E vitamini, çeşitli esansiyel yağ asitleri ve bol miktarda antioksidan ile doludur, çeşitli cilt ve saç koşullarına tek seferlik bir çözümdür. İşte argan yağının en çok bilinen faydaları…

 

 

 

Argan Yağının Cilt Faydaları

Cilt için argan yağı kullanmak, cildi yumuşak, güzel ve sağlıklı hale getirerek çeşitli avantajlar sağlar. Argan yağının cilt için yararlarına bir göz atalım:

 

 

Sağlıklı ve Parlak Ciltler

Çeşitli antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri ile yüklü olan bu yağ, onarıcı özelliklere sahiptir. Cildinize birazcık uygulayın ve yumuşak, sağlıklı ve parlak cilde sahip olabilmek için yatmadan önce masaj yapın.

 

 

Erken Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir

Kirliliğin endişe verici derecede artan seviyeleri ve sert güneş ışınları cilde zarar vermektedir. Sonuç ,cilt, serbest radikallerle dolup taşar. Bu serbest radikaller, cildi kuru halde bırakarak nem seviyelerini tüketirler. Bu, diğer taraftan, erken yaşlanmaya yönelik aşamayı belirler. Argan yağındaki E vitamini, serbest radikal hasarını engelleyerek, cildin sıkılığını, elastikiyetini ve parlaklığını kaybetmemesi için nem seviyesini arttırır.

 

 

 

 

Hassas Ciltleri Besler

Hassas cildin çok yoğun temizleme ve nemlendirme bakımına ihtiyacı vardır. Argan yağı bu konudaki en iyi nemlendiricidir. Sadece cildinize biraz uygulayın, cildinizi beslemek ve nemlendirmek için uyurken hafifçe her gece masaj yapın. Banyoda bile argan yağı içeren bir temizleyici kullanabilirsiniz.

 

 

Dudaklar için Doğal Bakım

Dudaklarınızı pürüzsüz hale getirmek artık kolay. Kahverengi şeker ve vanilyanın içine 3 ila 4 damla argan yağı ekleyin. Ölü cilt hücrelerini dudakların dışına çıkarmak için bu karışımı kullanın ve bu dudaklarınızın parlaklığını açığa çıkarın.

 

 

Akneyi Önler ve Tedavi Eder

Çeşitli antioksidanlarla dolu bu E vitamini bakımından zengin yağ, mükemmel bir anti-inflamatuardır. Akneden muzdarip insanlar bu yağın anti-inflamatuar niteliğini sivilciyle savaşmak ve sivilceleri önlemek için kullanabilirler. Yara izleri de sonunda kaybolur.

 

 

Yaraları İyileştirir

Yara izlerinin olduğu bölgelere düzenli olarak az bir argan yağı ile masaj yapın ve farkı görün. Doku izlerini iyileştirir ve cildi enfeksiyonlardan korur.

 

 

Çeşitli Cilt Bozukluklarında Doğal Çözüm

İyileşme ve cilt yumuşatma özellikleri ile birlikte anti-inflamatuar olan bu yağ, su çiçeği ve egzama gibi çeşitli iltihaplı deri koşulları için doğal tedavidir.

 

 

Tırnaklarınızı Pürüzsüz ve Parlak Yapar

Parlak, pembe tırnaklar sağlık göstergeleridir. Bunun için E vitamini bakımından zengin argan yağı yardım alabilir. Tırnakları güçlendirmek için onlara düzenli olarak masaj yapın ve onlara parlaklık katın.

 

 

Doğal Tıraş Kremi

Pahalı tıraş kremlerine boşa para harcamayı bırakın. Argan yağı tıraş kremlerini ikiye katlar. Temizlenmiş cilde birkaç damla bu yağı uygulayın ve tıraş edin, sakallarınızdan kurtulun. Cildinizi nemli ve yumuşak tutmak için tıraş kremi olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Argan Yağının Saç Faydaları

 

Argan yağı, cilt bakım ilaçlarının yanı sıra saçınıza çeşitli efektif fayda sağlıyor. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin:

 

 

Kırıklarınıza sonsuza dek elveda deyin

Kırıklardan korkmadan uzun saçlara sahip olmayı seven insanlar kesinlikle argan yağı denemeliler. Bunu düzenli olarak saçınıza uyguladığınızda kırık uçların oluşumunu büyük oranda azaltabilirsiniz. Her bölgeye nüfuz eder, saç tellerini içeriden güçlendirir.

 

Sadece masaj yağı olarak kullanın. Daha iyi faydalar için kullandığınız şampuan ve saç kreminin de argan yağı içerdiğinden emin olun.

 

 

Kıvırcık Saçları Kontrol Altında Tutar

Omega 9 ve omega 3 yağ asitleri ve E vitamini ile yüklü olan bu yağ, yumuşamamış kıvırcık saçlar için mükemmel bir çözümdür. Argan yağı, yağlı olmayan bir şekilde nemlendirerek kıvırcık saçları kolayca pürüzsüzleştirir. Avuçlarınıza birkaç damla alın, ovun, kıvrımı düzeltin.

 

 

Saçınıza Parlaklık Kazandırır

Saçlar sayısız zarara maruz kalır. Ayrıca, beslenme ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler koşulları kötüleştirir. Argan yağı çeşitli vitaminler ve antioksidanlar ile doludur ve bu sayede saçları güçlendirir ve düzleştirir, doğal parlaklığı ve yumuşaklığını geri getirir. Bu yağ ile saçınıza masaj yapın ve yıkamadan önce en az 60 dakika bekletin. Bunu haftalık bir saç bakımı tedavisi olarak kullanabilirsiniz.

 

 

Saç Dökülmesini Engelleme

Kimyasal maddelerin aşırı kullanımı, yoğun bir şekilde hasar gören saçları emniyet altına alır. Bu yağın uygulanması saç kökünden ucu kadar güçlenmesine yardımcı olabilir. Hasar giderilir, saçları kuvvetlendirir ve nemlendirirken, kaybolan elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü geri kazandırır.Saç dökülmesini de azaltır.

 

 

Kepek Sorununa Doğal Çözüm

Kuru bir kafa derisinde oluşan kepek, bu yağı kafa derisine masaj yaparak engellenebilir. Kafa derisine masaj yapın, parmak uçlarınızı dairesel hareketlerle yavaşça hareket ettirin. Süreci tekrarlayın, yavaş yavaş arttıkça, köklere nüfuz etsinler. Büyük, temiz bir havluyu sıcak suya batırın, fazla suyu sıkın ve saçınızı ve kafa derinizi sarmak için bu havluyu kullanın. Bu, kafa derisinin hidrat hale gelmesini sağlayacaktır. Kepeği önlemek için haftada üç kez tekrarlayın.

 

 

Doğal Şekillendirme Maddesi

Yağsız ve hafif argan yağı kimyasalla zenginleştirilmiş şekillendirici ürünler yerine kullanabilirsiniz. Düzleştirme ve kurutma gibi herhangi bir işlemden önce birkaç damla uygulayın. Bu, saçlarınızın ısı hasarlarına karşı güvenli olmasını sağlar.

 

 

Argan Yağının Sağlık Faydaları

 

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Argan yağı başka hiçbir bitkisel yağda bulunmayan bitki sterolleri (schottenol ve spinasterol) bakımından zengindir. Çalışmalar, bu bitki sterollerinin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve kolesterolün bağırsak tarafından emilimini engellediğini kanıtladı. Ayrıca dolaşımı teşvik eder. Fitosteroller doymamış yağ asitleri olup vücuttaki iyi kolesterol düzeyini yükseltir.

 

 

Sağlıklı Sindirim

Eğer düzenli olarak hazımsızlık çekiyorsanız, argan yağı kullanmayı deneyin. Mide suyundaki enzim pepsin konsantrasyonunu artırır, böylece sağlıklı sindirim kolaylaşır. İçte ve dışta inflamasyonu azaltan anti-oksidan olan flavanoidleri içerir.

 

 

Argan Yağı Seçimi

Katkı maddesi içeren argan yağları farklı etkiler gösterir. Bu yüzden saf argan yağı seçin. Argan yağı seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

 


İçeriğini kontrol edin

Katkı maddelerinin eklenmesi sizi arganın yağının faydalarından mahrum bırakabilir. Yağınızın, katkı maddeleri içermediğinden emin olun.

 

 

Ambalaj

Bu yağ, saf halde, koyu renkli cam şişelerde bulunur, çünkü ışığa maruz kalma, onu bozabilir. Plastik, bu yağla negatif etkileşimde bulunduğu için, cam şişede ambalajlanmış olmasına dikkat edin.

 

 

Maliyet

Saf Argan yağı üretmek zorlu, emek gerektiren bir iştir, bu da daha az fiyata alamayacağınız anlamına gelir.Sahte yağlardan kaçınmak için ucuz olanlarını almayın.

 

 

Aroma

Bu yağ, saçlarınızla veya cildinizle temasa geçtiğinizde aslında kaybolan farklı bir çatlak kokusu içerir. Kokusuz yağ veya parfümlü yağları almayın.

 

 

Doku

Bu yağ yağlı, pürüzsüz ve hafif kalıntılıdır. Hafiftir ve deride kolaylıkla emilir.

 

 

Ton

Kozmetik amaçlarla kullanılan argan yağı soluk bir altın rengi, yemek amaçlı kullanılan argan yağı derin altın rengindedir.

 

 

Sertifika

Yağın gerekli sertifikalara sahip olduğundan ve % 100 saf olduğundan emin olun.

 

 

Kullanım Şekli

Argan yağı, iki çeşittir – mutfak ve kozmetik. Güzellik için kozmetik sınıfı seçtiğinizden emin olun.

 

Kaynak

Son olarak, üreticiyi kontrol edin. Üreticinin sertifikalı olduğundan emin olun. Kimlik bilgilerini doğrulayın, böylece bazı sahte tuzaklara düşmeyin.

 

 

 

 

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Başlangıçta belirtildiği gibi argan yağı, cildin, saçın ve tırnakların kalitesini arttırmak için kullanılır. Cildinizin ve saçınızın sağlık ve güzelliğini arttırmak için bu yağı nasıl kullanabileceğinize hızlı bir göz atalım:

 

 

1. Derin Kıvamlı Saçlar İçin

Yıkanan saçlara birkaç damla uygulayın ve saçınızı tarayın. Derin etkiler için istediğiniz sürede bekleyin. Yumuşak, ışıltılı bukleler için yağı hafif bir şampuanla yıkayın. En iyi sonuç için haftada iki kez tekrarlayın.

 

 

2. Sarkma Belirtileri İçin

Avucunuza 3 damla yağ ekleyin ve avuçlarınızı ovun. Etkilenen bölgeye uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Sarkma izlerini hafifletmek ve etkilenen bölgeyi yumuşatmak için düzenli olarak kullanın.

 

 

3. Deriyi Nemlendirmek İçin

Yüzünüze ve boynunuza 3 ila 4 damla bu yağdan uygulayın. Cildi nemlendirmek için parmak uçlarınızı kullanarak, dairesel, yukarı vuruşlarla masaj yapın. Esnek ve parlak ciltler için günde iki kez yapın.

 

 

4. Tırnakların Nemlendirilmesi İçin:

Bu yağdan 1 çay kaşığı kadar, küçük bir kaba koyun. Parmağınızı hafifçe yağa daldırın ve manikürler ve tırnaklar üzerine sürtün. Bunu günde bir, tercihen sağlıklı ve parlak tırnaklar için her gün yapın.

 

Sonuç olarak;

Çeşitli anti-mikrobiyal elementlerin, antioksidanların ve çeşitli güçlü besin öğelerinin zengin hazinesi olan argan yağı, aslında doğanın değerli bir hediyesidir.

 

Nadir bulunması nedeniyle hala en çok aranan kaynaklardandır. Elinizdeyken boşa harcamayın. Cildinizde ve saçınızda kullanmayı deneyin ve farkı görün.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: