Argan Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanımı

  Argan Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Kullanımı

  Argan yağı, argan meyvesinin çekirdeğinden elde edilir ve dünyanın en pahalı yağlarından biridir. Faslı kadınlar, çağlardan beri cilt, saç, vücut için ve gençliklerini korumak için bu yağı kullanmıştır.

  Argan yağı, E vitamini, çeşitli esansiyel yağ asitleri ve bol miktarda antioksidan içerir, çeşitli cilt ve saç koşulları için bir çözümdür.

  Bu yazıda “argan yağı nedir ne işe yarar”, “argan yağı faydaları nelerdir”, “argan yağı kullanımı”, “argan yağı neye iyi gelir”, “argan yağı içeriği”, “argan yağı ne için kullanılır” gibi konulara değinilecektir.

  Argan Yağının Yararları Nelerdir?

  Sağlıklı ve parlak cilt sağlar

  Çeşitli antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri ile yüklü olan bu yağ, onarıcı özelliklere sahiptir. Yumuşak, sağlıklı ve parlak cilde sahip olmak için yatmadan önce bu yağ ile masaj yapın.

  argan yağı içeriği

  Erken yaşlanma belirtilerini geciktirir

  Güneş ışınları ve çevresel kirlilik cilde zarar verir ve cilt, serbest radikallerle dolup taşar. Bu serbest radikaller, cildin nemliliğini azaltarak kurutur.

  Bu, aynı zamanda, erken yaşlanma belirtilerini de tetikler. Argan yağındaki E vitamini, serbest radikal hasarını engelleyerek, cildin sıkılığını, elastikiyetini ve parlaklığını kaybetmemesi için, nem seviyesini artırır.

  Hassas ciltleri besler

  Hassas cildin çok yoğun temizleme ve nemlendirme bakımına ihtiyacı vardır. Argan yağı bu konudaki en iyi nemlendiricidir.

  Sadece cildinize biraz uygulayın, cildinizi beslemek ve nemlendirmek için uyumadan önce hafifçe her gece masaj yapın. Argan yağı içeren bir temizleyici de kullanabilirsiniz.

  Dudaklar için doğal bakım

  Dudaklarınızı pürüzsüz hale getirmek artık kolay. Esmer şeker ve vanilyanın içine 3 ila 4 damla argan yağı ekleyin.

  Ölü cilt hücrelerini dudaklardan söküp atmak için bu karışımı kullanın ve dudaklarınızın parlaklığını açığa çıkarın.

  Akneyi önler ve tedavi eder

  Çeşitli antioksidanlarla dolu ve E vitamini bakımından zengin olan bu yağ, mükemmel bir anti-inflamatuardır. Akne sorunu yaşayan kişiler bu yağın anti-inflamatuar niteliğini, sivilciyle savaşmak ve sivilceleri önlemek için kullanabilir. Yara izlerinin de kaybolmasını sağlar.

  Yaraları iyileştirir

  Yara izlerinin olduğu bölgelere düzenli olarak argan yağı ile masaj yapın ve farkı görün. Doku izlerini iyileştirir ve cildi enfeksiyonlardan korur.

  Çeşitli cilt bozukluklarına doğal çözüm

  İyileşme ve cilt yumuşatma özellikleri ile birlikte anti-inflamatuar olan bu yağ, su çiçeği ve egzama gibi çeşitli iltihaplı deri koşulları için doğal tedavidir.

  Argan yağı tırnak bakımı

  Parlak, pembe tırnaklar sağlık göstergesidir. Bunun için E vitamini bakımından zengin olan argan yağı etkilidir. Tırnakları güçlendirmek için onlara düzenli olarak bu yağ ile masaj yapın ve parlaklık kalmasını sağlayın.

  Doğal tıraş kremi

  Pahalı tıraş kremlerine boşa para harcamayın. Argan yağı tıraş kremlerinden daha etkilidir. Temizlenmiş cilde birkaç damla bu yağı uygulayın ve tıraş edin. Cildinizi nemli ve yumuşak tutmak için tıraş kremi olarak kullanabilirsiniz.

  Saç kırıklarından kurtulun

  Kırıklardan korkmadan uzun saçlara sahip olmayı seven insanlar kesinlikle bu yağı denemeli. Düzenli olarak saça argan yağı kullananlar kırık uçların büyük oranda azaldığını fark edecektir. Her bölgeye nüfuz eder, saç tellerini içeriden güçlendirir.

  Bu yağı saçlarınıza masaj yapmak için kullanabilir, argan yağı içeren bir şampuan veya saç kremi deneyebilirsiniz.

  Kıvırcık saçları kontrol altında tutar

  Omega 9 ve omega 3 yağ asitleri ve E vitamini ile yüklü olan bu yağ, sert kıvırcık saçlar için mükemmel bir çözümdür. Argan yağı, yağsız bir şekilde nemlendirerek kıvırcık saçları kolayca pürüzsüzleştirir. Avuçlarınıza birkaç damla alın, ovalayın ve kıvırcıkları düzeltin.

  Saça parlaklık kazandırır

  Saçlar sayısız zarara maruz kalır. Ayrıca, beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikler koşulları kötüleştirir. Argan yağı çeşitli vitaminler ve antioksidanlar ile doludur ve bu sayede saçları güçlendirir ve düzleştirir, doğal parlaklığı ve yumuşaklığını geri getirir.

  Bu yağ ile saçınıza masaj yapın ve yıkamadan önce en az 60 dakika bekletin. Bunu haftalık bir saç bakımı tedavisi olarak kullanabilirsiniz.

  Saç dökülmesini engelleme

  Kimyasal maddelerin aşırı kullanımı, saçların yoğun bir şekilde hasar görmesine neden olur. Bu yağın uygulanması saç kökünden ucu kadar güçlenmesine yardımcı olur.

  Hasar giderilir, saçları kuvvetlendirir ve nemlendirirken, kaybolan elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü geri kazandırır. Saç dökülmesini de azaltır.

  Doğal şekillendirici

  Yağsız ve saf argan yağı kimyasal içeren şekillendiricilerin yerine kullanabileceğiniz doğal bir üründür. Düzleştirme ve kurutma gibi herhangi bir işlemden önce birkaç damla uygulayın. Bu, saçlarınızın ısı hasarlarına karşı güvenli olmasını sağlar.

  Argan Yağı Neye Yarar?

  Kolesterol seviyesini düşürür

  Argan yağı başka hiçbir bitkisel yağda bulunmayan bitki sterolleri (schottenol ve spinasterol) bakımından zengindir.

  Çalışmalar, bu bitki sterollerinin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve kolesterolün bağırsak tarafından emilimini engellediğini kanıtladı. Fitosteroller doymamış yağ asitleri olup vücuttaki iyi kolesterol düzeyini yükseltir.

  Sindirime faydalıdır

  Eğer düzenli olarak hazımsızlık çekiyorsanız, argan yağı kullanmayı deneyin. Mide suyundaki enzim pepsin konsantrasyonunu artırır, böylece sindirimi kolaylaşır.

  en iyi argan yağı

  En İyi Argan Yağı Hangisi- Organik Argan Yağı Seçimi

  Katkı maddesi içeren yağlar farklı etkiler gösterir. Bu yüzden saf argan yağı almak gerekir. Doğal argan yağı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

  İçeriğini kontrol edin

  Katkı maddelerinin eklenmesi argan yağının faydalarını etkiler. Aldığınız yağın, katkı maddeleri içermediğinden emin olun.

  Ambalaj

  Bu yağ, saf halde, koyu renkli cam şişelerde bulunur, çünkü ışığa maruz kalma, onu bozabilir. Plastik, bu yağla negatif etkileşimde bulunduğu için, cam şişede ambalajlanmış olmasına dikkat edin.

  Maliyet

  Saf ve orijinal argan yağı üretmek zorlu, emek gerektiren bir iştir, bu da ucuz olmadığı anlamına gelir. Sahte yağlardan kaçınmak için ucuz olanları almayın.

  Aroma

  Bu yağ, saç veya ciltle temasa geçtiğinde kaybolan farklı bir çatlak koku verir. Kokusuz veya parfümlü yağları almayın.

  Doku

  Bu yağ; yağlı, pürüzsüz ve hafif kalıntılıdır. Hafiftir ve deride kolaylıkla emilir.

  Ton

  Kozmetik amaçlarla kullanılan argan yağı soluk bir altın rengi, yemek amaçlı kullanılan argan yağı derin altın rengindedir.

  Sertifika

  Yağın gerekli sertifikalara sahip olduğundan ve % 100 saf olduğundan emin olun.

  Kullanım Şekli

  Argan yağı çeşitleri iki tanedir-  mutfak ve kozmetikte kullanılan. Güzellik için kozmetik sınıfını seçin.

  Kaynak

  Son olarak, üreticiyi kontrol edin. Üreticinin sertifikalı olduğundan emin olun. Kimlik bilgilerini doğrulayın, böylece bazı sahte tuzaklara düşmeyin.

  Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

  Derin kıvamlı saçlar için

  Yıkanan saçlara birkaç damla uygulayın ve saçınızı tarayın. Derin etkiler için istediğiniz kadar bekleyin. Yumuşak, ışıltılı bukleler için yağı hafif bir şampuana ekleyerek saçlarınızı yıkayın. En iyi sonuç için haftada iki kez tekrarlayın.

  Sarkma belirtileri için

  Avucunuza 3 damla yağ ekleyin ve avuçlarınızı ovun. Etkilenen bölgeye uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Sarkma izlerini hafifletmek ve etkilenen bölgeyi yumuşatmak için düzenli olarak kullanın.

  Cildi nemlendirmek için

  Yüzünüze ve boynunuza 3 ila 4 damla bu yağdan uygulayın. Cildi nemlendirmek için parmak uçlarınızı kullanarak, dairesel, yukarı vuruşlarla masaj yapın. Esnek ve parlak ciltler için günde iki kez yapın.

  Tırnakların nemlendirilmesi için

  Bu yağdan 1 çay kaşığı kadar, küçük bir kaba koyun. Parmağınızı hafifçe yağa daldırın ve tırnakların üzerine sürtün. Bunu tercihen sağlıklı ve parlak tırnaklar için her gün yapın.

  Pişirmek için

  Argan yağını yemeklerde kullanmak için, özellikle yemek pişirmek için pazarlanan çeşitleri arayın veya % 100 natural argan yağı alın. Kozmetik amaçlı pazarlananlar yutmamanız gereken diğer bileşenlerle karıştırılabilir.

  Bu yağ kolayca yanabileceği için yüksek ısıdaki yemekler için uygun değildir.

  Argan Yağı Zararları ve Yan Etkileri

  Herhangi bir ağaç fındığına alerjiniz varsa, argan yağı kullanırken dikkatli olun. Teknik olarak bir ağaç fındığı olmasa da, bir sert çekirdekli meyvedir ve yağı bu meyvenin çekirdeğinden gelir.

  Alerjik reaksiyonunuz olup olmadığından emin olmak için önce kolunuzun iç bölgesine damlatarak yağı test edebilirsiniz.

  Sonuç olarak;

  Çeşitli anti-mikrobiyal elementlerin, antioksidanların ve çeşitli güçlü besin öğelerinin zengin hazinesi olan argan yağı, aslında doğanın değerli bir hediyesidir.

  Nadir bulunması nedeniyle hala en çok aranan kaynaklardandır. Elinizdeyken boşa harcamayın. Cildinizde ve saçınızda kullanmayı deneyin ve farkı görün.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ