Ardıç Meyvesi Nedir, Yenir mi, Faydaları Nelerdir? | diyetz

  Ardıç Meyvesi Nedir, Yenir mi, Faydaları Nelerdir?

   

  Ardıç ağacıJuniperus communis”, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetişen yaprak dökmeyen bir çalıdır. Ardıç meyvesi olarak bilinen tohum üretir. Meyvelerin renkleri değişmekle birlikte, çoğu koyu mavi renktedir.

  Bu küçük meyve, eski zamanlardan beri mutfakta ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır ve mevcut araştırmalar çeşitli yararları olduğunu göstermektedir.

  İşte ardıç meyvesi hakkında bilinmesi gerekenler

   

   

  Ardıç Meyvesinin Faydaları

   

   

  Güçlü besin maddeleri ve bitki bileşikleri içerir

  Ardıç meyvesi C vitamininin iyi bir kaynağıdır. C vitamini bağışıklık sistemi sağlığı, kolajen sentezi ve kan damarı işlevi için gereklidir. Ayrıca, hücreleri serbest radikal denilen dengesiz moleküllerin neden olduğu zararlardan koruyan güçlü bir antioksidan görevi görür.

  Meyveler ayrıca, flavonoid antioksidanlar, uçucu yağlar ve çeşitli koruyucu özelliklere sahip kimyasal bileşikler olan kumarinler de dahil olmak üzere birçok bitki bileşiği içerir.

  Ardıç meyvesindeki uçucu yağlar, limonen, kafur ve beta-pinen dahil olmak üzere monoterpen olarak bilinen maddeleri içerir. Monoterpenlerin, anti-inflamatuar, antikanser, antioksidan ve antibakteriyel özellikler sağladığı bilinmektedir.

  Kumarinler ve flavonoid antioksidanlar aynı zamanda sağlık için önemli etkiler sunar. Bu bileşiklerin tüketilmesi kalp ve nörodejeneratif hastalıklar dahil olmak üzere kronik durumlara karşı korur.

   

   

  Anti-inflamatuar ve antioksidan etki sağlar

  Antioksidan bakımından zengin gıdalar, sağlık için önemlidir, çünkü hücrelerimizi hastalığa yol açabilecek hasara karşı korumaya yardımcı olurlar.

  Ardıç meyvesi, güçlü antioksidanlar olarak işlev gören uçucu yağlar ve flavonoidler bakımından zengindir ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

  Ardıç meyvesi ayrıca, test tüpü, hayvan ve insan çalışmalarında güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar ajanlar olarak işlev gören flavonoidler; rutin, luteolin ve apigenin bakımından da zengindir.

   

   

  ardıç meyvesi nedir

   

   

  Antidiyabetik özellikleri 

  Ardıç meyvesi, diyabet tedavisinde geleneksel tıp uygulamalarında kullanılmıştır ve son çalışmalar, antidiyabetik özelliklerinin olabileceğini doğrulamıştır.

  Çin ardıç meyvesi ekstresinin antidiyabetik etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, diyabetli sıçanlarda kan şekeri, kolesterol ve trigliserit seviyelerini önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

  Araştırmacılar, antidiyabetik etkisinin, meyvenin, yüksek antioksidan konsantrasyonundan kaynaklandığına inanmaktadır.

   

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Ardıç meyvesi, HDL (iyi) kolesterol seviyelerini iyileştirerek ve yüksek trigliserit seviyelerinin yanı sıra LDL (kötü) ve toplam kolesterolü azaltarak kalbe fayda sağlar.

  Diyabetli sıçanlarda yapılan bir araştırma, ardıç meyvesi ekstresi ile yapılan tedavinin, kontrol grubuna kıyasla toplam kolesterol ve trigliserit düzeylerini sırasıyla % 57 ve % 37 oranında azalttığını göstermiştir.

  Bir başka sıçan çalışması, ardıç meyvesi ekstresinin HDL (iyi) kolesterol seviyelerini arttırdığını buldu.

   

  İlginizi Çekebilir  Saw Palmetto Nedir? Faydası, Zararı ve Kullanımı

   

  Antibakteriyel ve antifungal aktivite

  Tüp ve hayvan çalışmaları, ardıç meyvesinin güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bunlar, sabinen, limonen, myrene, alfa ve beta-pinen dahil olmak üzere, meyvenin yağlarındaki güçlü bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

  Bir test tüpü çalışmasında, ardıç meyvesi esansiyel yağı, hastalıklara neden olan 16 tür bakteriye karşı antibakteriyel ve antifungal etkiler göstermiştir.

  En güçlü mantar öldürme aktiviteleri, dermatofitlerin yanı sıra, ağız ve maya enfeksiyonları gibi mantar enfeksiyonlarına neden olan Candida türlerine karşı meydana geldi.

  Başka bir test tüpü çalışması, ardıç meyvesi esansiyel yağının, insanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilecek üç bakterinin aktivitesini önemli ölçüde inhibe ettiğini buldu – M. gordonae, M. avium ve M. intracellulare.

  Meyvelerden elde edilen ekstrakt ayrıca, gıda zehirlenmesine neden olan Campylobacter jejuni ve cilt, akciğer ve kemik enfeksiyonlarına neden olabilecek bir bakteri olan Staphylococcus aureus gibi birçok bakteri için antibakteriyel etkiler gösterir.

   

   

  Ardıç meyvesi nasıl kullanır?

  Ardıç meyvesi, diğer meyvelerden farklı olarak, büyük porsiyonlarda yenmeyen, sadece küçük miktarda tüketilen bir meyvedir.

  Soslara lezzet katmak için kullanılır. Ayrıca içecek tariflerinde de yer alır. Genellikle kurusu tüketilir ancak püre veya taze olarak da yenebilir ve farklı tariflerde kullanılabilir.

  Pek çok ardıç türü vardır ve bunların hepsi yenmez. Juniperus communis’ten ağacından elde edilen meyveler mutfak uygulamalarında en sık kullanılanlardır.

  Ardıç meyvesi esansiyel yağı da aromaterapide kullanılır ve sakinleştirici olduğu söylenir. Esansiyel yağların yutulmaması gerektiğini unutmayın.

   

  Sonuç olarak;

  Ardıç meyvesinden elde edilen ekstraktın, hayvan ve tüp araştırmalarında birçok sağlık yararı olduğu belirtilmiştir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve kan şekeri seviyelerini ve kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ