Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Zayıflatır?

  Aralıklı Oruç Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Nasıl Zayıflanır?

  Aralıklı oruç diğer adıyla aralıklı açlık ya da intermittent fasting, dünyanın en popüler sağlık trendlerinden biridir. Kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmak için kullanılan aralıklı oruç yöntemi, birçok çalışmaya göre vücut ve beyin için güçlü etkilere sahiptir ve hatta daha uzun yaşamaya bile yardımcı olmaktadır.

  Aralıklı oruç (if) nedir?

  Aralıklı oruç, yemek yememe ve yeme dönemlerinden oluşur. Buradaki oruç, bizim bildiğimiz anlamda oruç değildir, açlığı tanımlar. Bu zayıflama yöntemi, ne yiyeceğinizi değil, ne zaman yiyeceğinizi belirler.

  Bu yeme alışkanlığının kilo vermeye, hastalık risklerini azaltmaya ve ömrü uzatmaya faydası olduğu düşünülmektedir. 

  Bazı uzmanlar, aralıklı orucun metabolizma hızlandırma üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtmektedir.

  Aralıklı Oruç Diyeti Kilo Verdirir mi? 

  Aralıklı oruç, hızlı kilo vermenin etkili bir yolu olarak görülmektedir. Aralıklı oruç şu yollarla zayıflamaya yardımcı olur;

  Kalori alımını azaltır

  Oruç tutmak, kalori alımını azaltmaya yardımcı olur. Üç hafta boyunca bu yöntemi kullanmak, enerji alımını yaklaşık % 25 azaltmış, vücut ağırlığını % 3-8 oranında azaltmıştır.

  Metabolizmayı hızlandırır

  Aralıklı oruç, metabolik sendrom ve obezite olan insanlar için son derece faydalıdır. Kalori alımını sınırladığı gibi, metabolizmayı hızlandırır ve yağları harekete geçirir.

  Vücut kitle indeksi ve kan şekerini düşürür

  Aralıklı orucun, çalışmalarda vücut kitle indeksi ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü belirtilmiştir. Kan şekeri seviyelerinin yükselmesi veya kan şekerinin sürekli yüksek kalması, tip 2 diyabete yol açabilir. Aralıklı oruç, kan şekeri seviyelerini düzenlemek ve tip 2 diyabet riskini azaltmak için etkili bir beslenme stratejisidir.

  İnsülin duyarlılığını geliştirir

  İnsülin duyarlılığının bozulması, vücudun glikoz / şekeri metabolize etmesini önler. Bu yüksek kan şekeri ile sonuçlanır. Çalışmalar, kalori kısıtlaması ve oruç tutmanın insülin duyarlılığını geliştirebileceğini göstermiştir. Bu, diyabetle ilişkili sağlık komplikasyonları riskini azaltır.

  Vücut yakıt olarak yağ kullanır

  Aç durumda olduğunuzda (en az 6-8 saat boyunca yemek yemediğinizde), yediklerinizden bağımsız olarak vücudunuzun yağ yakması daha kolay hale gelir. Vücut glikozdan yakıt almak yerine, glikojen veya proteini glikoza dönüştürmeye başlar. Protein rezervi tam olarak kullanıldığında, yakıt kaynağı olarak yağ kullanılır.

  Yalın kas kütlesini korur

  Kasların daha fazla mitokondrinin bulunduğu yerde yağsız olarak korunması önemlidir. Mitokondri, şekerin kullanılabilir enerjiye (ATP) dönüştürüldüğü hücre organelleridir. Mitokondri sayısı ne kadar fazlaysa metabolik oran o kadar iyi olur. Bir çalışma, aralıklı açlığın yağsız kasları korumada günlük kalori kısıtlamasından daha etkili olduğunu göstermiştir.

  Vücudu temizler

  Aralıklı oruç, vücudu detoksifiye etmeye yardımcı olur. Otofaji, hücresel atıkların ortadan kaldırılmasının doğal bir sürecidir. Yanlış otofaji, metabolizmayı engelleyerek, toksin birikmesine yol açar. Aralıklı oruç, vücuda uygun otofajiyi veya detoksifikasyonu düzenleme zamanı verir. Bu da metabolizmayı hızlandırır ve metabolik sendrom riskini azaltır.

  Faydalı bağırsak bakterilerinin sayısını artırır

  Aralıklı oruç, uygun sindirime yardımcı olan bağırsak bakterilerinin sayısını ve çeşitliliğini artırır. Aynı zamanda inflamasyona bağlı kilo alımının azaltılmasına yardımcı olur.

  Büyüme hormonuna bağlı olarak yağ kaybedilir

  Bilim insanları, oruç tutmanın büyüme hormonunun salgılanmasını tetiklediğini ve bunun da yağ kaybına yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

  İnflamasyonu azaltır

  Aralıklı açlık, kan lipit profilini geliştirmeye yardımcı olarak iltihabı azaltır. Kronik inflamasyon vücudun metabolik fonksiyonunu bozar ve inflamasyona bağlı obeziteye neden olur.

  aralıklı oruç diyeti yapanlar

  Aralıklı orucun hormonlar üzerindeki etkisi

  Metabolizma hızlandığında vücutta hücresel ve moleküler düzeyde değişiklikler olur. Örneğin; vücut depolanmış vücut yağına erişebilmek için hormon seviyelerini değiştirir.

  Hormonlar, vücutta haberci görevi üstlenen kimyasallardır. Büyüme ve metabolizma gibi karmaşık işlevleri koordine etmek için vücudumuzda üretilir. Her türlü fonksiyona sahip bu kimyasallar, kilonun düzenlenmesinde de önemli rol oynarlar. Bunun nedeni; iştahımız, yediklerimiz ve kalori sayıları, kalorilerin ne kadarını yağa dönüştürdüğümüz ve ne kadarını yaktığınız üzerinde güçlü etkiye sahip olmalarıdır.

  Aralıklı oruç bazı yağ yakıcı hormonların dengesini sağlar. Aralıklı orucun etkin çalışmasını sağladığı hormonlar ve vücutta meydana gelen değişiklikler şöyledir:

  Büyüme hormonu(HGH)

  Büyüme hormonu seviyeleri 5 kat kadar artar. Bu yağ kaybı ve kas kazancı için bazı faydalar sağlar. 

  İnsülin

  İnsülin duyarlılığı artar ve insülin seviyeleri önemli ölçüde düşer. İnsülin seviyesinin düşük olması, depolanmış vücut yağlarına daha kolay erişilmesini sağlar.

  Norepinefrin

  Uyanıklığı ve dikkati artıran bir stres hormonudur. Norepinefrin düzeylerindeki artış genellikle vücudun yağ yakmasını sağlar. Açlık, kan dolaşımındaki norepinefrin miktarını artırır. 

  Hücresel onarım

  Aralıklı oruç yaptığınızda hücreleriniz, hücresel onarım işlemini başlatır.

  Gen ifadesi

  Uzun ömür ve hastalıklara karşı koruma ile ilgili genlerin işlevinde değişiklikler olur.

  Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

  Aralıklı oruç bir beslenme şeklini ifade etmektedir. Bu beslenme şeklini örnek alan farklı diyet programları bulunmaktadır. Aşağıdaki diyet programları en popülerler aralıklı oruç yöntemleridir;

  aralıklı diyet

  16/8 metodu (8 saatlik diyet)

  Yemeyi 8 saat ile sınırlandırır. Bu yüzden “8 saat diyeti” olarak bilinir. Kalan 16 saati bir şey yemeden geçirirsiniz. Örneğin; sabah 9’da kahvaltı yaparsanız, günün son yemeğini akşam 5’te yersiniz ve ertesi gün 9’a kadar bir şey yemeden oruç tutarsınız.

  24 saat oruç

  Haftada bir veya iki kez, örneğin günde bir akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar, 24 saat oruç tutmayı gerektirir.

  5:2 Diyeti

  5:2 diyetinde haftanın ardışık iki gününde sadece 500-600 kalori tüketilir. Geriye kalan 5 gün normal yeme düzenine devam edilir.

  Savaşçı Diyeti

  Gündüzleri oruç tutmak ve geceleri ziyafet çekmek, savaşçıların takip ettiği bir yaşam tarzıdır. Gündüzleri aç kalınan savaşçı diyetinde akşam yemeğinde protein açısından zengin yiyecekler yenir. Ayrıca egzersiz yapmak da gerekir.

  Bir Öğün Atla

  Kahvaltı, öğle veya akşam yemeği – herhangi bir önemli öğün atlanır. Bu şekilde, tüketilen kalori sayısı azaltılabilir.

  Not: Sadece ağır bir yemek yediyseniz ve çok aç değilseniz bir öğünü atlayın.

  Aralıklı Oruç Faydaları

  Aralıklı oruç zayıflamada oldukça etkili

  Aralıklı oruç yaparken daha az yemek yediğiniz için kalori alımı düşer ve otomatik olarak zayıflarsınız. Ayrıca yukarıda açıklandığı gibi kilo vermeyi kolaylaştıran hormon seviyelerini değiştirir. Hormonlardaki bu değişiklikler nedeniyle kısa süreli açlık metabolizma hızınız %3-14 oranında artar.

  aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler

  Kısa süreli açlık metabolizma hızını % 14’e kadar artırır

  Çoğu kişi öğün atlamanın, metabolik hızı düşürdüğüne inanıyor. Yemek yemeden çok uzun süre geçirmenin metabolizma hızının düşüşüne neden olacağı biliniyor.

  Ancak çalışmalar kısa süre için oruç tutmanın metabolizmayı hızlandırdığını ve yavaşlatmadığını gösterdi. 11 sağlıklı erkekte yapılan bir araştırma 3 günlük açlığın metabolizma hızlarını % 14 oranında artırdığını belirledi. Bu artışın yağ yakmayı teşvik eden norepinefrin hormonundaki artışa bağlı olduğu düşünülüyor.

  Aralıklı oruç kas kütlesini korumaya yardımcı olur

  Kas, metabolizma hızını yüksek tutmaya yardımcı olan metabolik olarak aktif bir dokudur. Bu, dinlenme anında bile daha fazla kalori yakmayı sağlar.

  Ne yazık ki çoğu kişi kilo verdiğinde hem yağlarını hem de kaslarını kaybeder. Aralıklı orucun yağ yakma hormonları üzerindeki etkisinden dolayı kas kütlesini kalori kısıtlamadan daha iyi koruyacağı iddia ediliyor. Özellikle büyüme hormonundaki artış kilo kaybetmiş olsanız bile kas kütlesinin korunmasına yardımcı oluyor.

  Aralıklı oruç diyabet riskini azaltır

  Diyabet, dünyada birçok insanı etkileyen bir rahatsızlıktır. Vücut insülin oluşturamazsa (tip 1 diyabet) veya insüline dirençli hale gelirse (tip 2 diyabet) diyabet ortaya çıkabilir. Aralıklı oruç, tip 2 diyabetli kişilerde insülin direncini tersine çevirmek için etkili bir stratejidir.

  Tip 2 diyabetli üç kişi haftada üç kez 24 saat aç kaldı. Hepsinde kan şekeri, ağırlık ve bel çevresi azalmıştı.

  Diyabetik sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma, aralıklı açlığın glikoz homeostazını iyileştirdiğini (kan şekeri seviyelerini koruyarak) göstermiştir.

  Başka bir çalışma, tip 2 diyabetli kişilerde aralıklı oruç tutmanın güvenli ve tolere edilebilir olabileceği sonucuna varmıştır. Diyabet gibi bir durumunuz varsa aralıklı oruç denemeden önce doktorunuzla konuşun.

  Aralıklı oruç kalp sağlığını iyileştirir

  Kalp hastalığı önde gelen ölüm nedenidir. Kötü beslenme ve yaşam tarzı kötü kalp sağlığının başlıca nedenleridir. Aralıklı oruç, kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilen daha az kısıtlayıcı bir diyettir.

  Bunu LDL kolesterolü düşürerek, karın yağını azaltarak, leptin konsantrasyonunu azaltarak ve kan lipid profilini geliştirerek yapar.

  Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, aralıklı olarak oruç tutmanın koroner arter hastalığı riskini azalttığını göstermektedir. Aralıklı açlık, fare çalışmalarında kardiyak fonksiyonun iyileştirilmesine ve potansiyel olarak tersine çevrilmiş kardiyomiyopatiye de yardımcı olmuştur.

  Başka bir çalışma, aralıklı oruç tutmanın kronik kalp yetmezliği olan sıçanların hayatta kalma oranını iyileştirdiğini göstermiştir.

  Aralıklı oruç oksidatif stresi azaltır

  Oksidatif stres, vücutta zararlı serbest oksijen radikallerinin birikmesidir. Vücuttaki artan metabolik yan ürünler, ölü hücreler, kirleticiler ve radyasyon nedeniyle oluşur.

  Süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon gibi antioksidan enzimler oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Araştırmacılar aralıklı oruç tutmanın obezite hastalarında antioksidan enzim düzeylerini artırdığını bulmuşlardır.

  Çalışmalar aralıklı oruç tutmanın laboratuvar hayvanlarında oksidatif stresi azaltan glutatyon ve gen seviyesini arttırdığını göstermektedir. Aşırı kilolu yetişkinlerde alternatif günlerde yapılan oruç, oksidatif stres seviyelerinde bir düşüş gösterdi. Oksidatif stresin azalması, kalp sağlığının ve bazı kronik hastalıkların riskinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

  Aralıklı oruç kanser riskini azaltır

  Kanser, önde gelen ikinci ölüm nedenidir. Kemoterapi, cerrahi ve yeni stratejiler ile kanser iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

  Yeni bulgular, kalori alımını azaltmadan aralıklı oruç tutmanın, kanseri tedavi etmek ve önlemek için potansiyel bir strateji olduğunu göstermektedir. Oruç tutma, kanser hücrelerinin büyüme ve gelişme yeteneğini etkileyen büyüme faktörünü değiştirir.

  Geceleri oruç tutan kadınlar bir çalışmada meme kanseri riskini azalttılar. Başka bir çalışma, aralıklı oruç tutmanın insanların kemoterapiyi daha iyi tolere etmesine yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

  Aralıklı oruç ayrıca tümör hücrelerini azaltmaya, radyoterapi ve kemoterapinin etkinliğini arttırmaya yardımcı olabilecek otofajiyi (ölü hücreleri temizler) destekler.

  Kalori kısıtlı bir diyet, aralıklı açlık ve fareler üzerinde yapılan karşılaştırmalı bir çalışma, aralıklı açlığın anti-kanser etkileri gösterdiğini belirtmiştir. Bununla birlikte, kanserli ve kemoterapi gören kişilerde aralıklı açlığın güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Aralıklı oruç kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

  Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, yaygın bir genetik ve yaşam tarzı ile ilgili bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Aralıklı oruç tutma kan basıncını düşürür.

  46-62 yaşlarındaki kadınlar sistolik ve diyastolik kan basıncında bir düşüş göstermiştir. Zaman sınırlı aralıklı oruç, prediyabetik erkeklerde kan basıncının düşmesine de yardımcı oldu.

  Aralıklı oruç, Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir

  Alzheimer, hafıza kaybına neden olan nörodejeneratif bir hastalıktır. Aralıklı oruç, beynin işlevini yeniden yapılandırma ve hafıza kaybını önleme yeteneğini geliştirmek için etkili bir beslenme yaklaşımı olarak ortaya çıkmaktadır.

  İlaç ve egzersizle birlikte, aralıklı oruç, Alzheimer hastalığı için önleyici bir strateji olarak kullanılabilir.

  Dört haftalık bir sıçan çalışması aralıklı oruç tutmanın hafıza kaybını düzeltmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan bir başka çalışma, aralıklı oruç tutmanın Alzheimer riskini azaltmak için faydalı olan hücre zarı protein polaritesini geri yüklediği sonucuna varmıştır.

  Aralıklı oruç iltihabı azaltabilir

  İnflamasyon iyileşmenin ilk adımıdır. Ancak kronik inflamasyon, obezite, diyabet, kanser, artrit, kalp hastalığı, felç, vb. gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Aralıklı oruç, inflamasyonu azaltan bir hormon olan adiponektini artırır.

  Bilim insanları, Ramazan ayında oruç tutan kişilerin vücut ağırlığının kontrolüne yardımcı olan daha az pro-inflamatuar moleküllere sahip olduklarını buldular. Aralıklı oruç ayrıca kas kütlesinin korunmasına ve direnç eğitimi almış erkeklerde inflamasyonun azalmasına yardımcı oldu.

  Aralıklı oruç otofajiyi teşvik eder

  Otofaji, hasarlı hücrelerin, proteinlerin, organellerin çıkarılmasıdır. Toksin birikmesine ve DNA hasarına yanıt olarak ortaya çıkar.Otofajinin inhibisyonu DNA kararsızlığına, iltihaplanmaya ve hastalıklara yol açar.

  Aralıklı oruç, tümör hücresi büyümesini önleyen ve kemoterapi toleransını arttıran otofajiyi geliştirir. Otofaji, meme kanseri, lösemi, yumurtalık kanseri, prostat kanseri, miyelom vb.gibi çeşitli kanser türleri için faydalıdır.

  Kısa süreli açlık, terapötik nöronal otofajiyi de artırır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, aralıklı açlık kaynaklı otofajinin yağı azalttığını, obeziteyi önlediğini, lipit seviyelerini düşürdüğünü ve kas kütlesini arttırdığını göstermektedir.

  Aralıklı oruç göbek yağını azaltmaya yardımcı olur

  Aralıklı oruç, kilo vermenin bilimsel bir yoludur. LDL kolesterolü düşürür ve ayrıca göbek yağını azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Bilim insanları, aralıklı oruç tutmanın, kalori kısıtlı bir diyet uygulayanlara kıyasla daha düşük bel çevresine neden olduğunu bulmuşlardır. 

  Obezitesi olan kişiler üzerine yapılan bir başka çalışma, aralıklı oruç tutmanın bel çevresini, yağ ve serbest yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olduğunu doğrulamaktadır.

  Aralıklı oruç uyku kalitesini artırır

  Uykusuzluk çeşitli hastalıkların riskini artırır ve ruh sağlığını etkiler. Oruç tutmak, obezitesi olan kişilerde uyku kalitesini iyileştirmiştir.

  Aralıklı oruç, kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur

  30 yaşından sonra kas kaybı başlar. Her yıl kas kütlesinin % 1’i kaybolur. Kaslardaki mitokondri metabolik sağlığın korunmasına yardımcı olur. Kas kaybı metabolizmayı yavaşlatır ve yaşa bağlı obeziteye yol açar.

  Ancak aralıklı olarak oruç tutmak, yağsız kasın korunmasına yardımcı olabilir.

  Aralıklı oruç ömrü uzatabilir

  Aralıklı oruç sağlıklı yaşlanmayı teşvik eder. Bu da ömrü uzatabilir. 

  Bazı insanlar aralıklı oruç yapmamalıdır

  Aralıklı oruç kesinlikle herkes için uygun değildir. Eğer vermeniz gereken kilonuz azsa veya yeme bozuklukları geçmişiniz varsa sağlık uzmanına danışmadan aralıklı oruç yapmamalısınız.

  aralıklı oruçla zayıflayanlar

  Kadınlarda aralıklı oruç

  Bazı kanıtlar erkeklerde olduğu gibi aralıklı orucun kadınlarda yararlı olmadığını gösteriyor.

  Örneğin; bir çalışmada aralıklı orucun erkeklerde insülin duyarlılığını geliştirdiği, ancak kadınlarda kan şekeri kontrolünü kötüleştirdiği tespit edildi.

  Çalışmalar sıçanlar üzerinde yapılmış olsa da kadınlar aralıklı oruç yaparken dikkatli olmalıdır. Özellikle gebe kalmaya çalışılan dönem, gebelik ve emzirme dönemlerinde.

  Aralıklı Oruç Zararları

  Açlık, aralıklı orucun en belirgin yan etkisidir. Ayrıca kendinizi halsiz hissedebilir veya beyin  fonksiyonlarınız işlevini tam olarak yerine getiremez. 

  Vücudun bu yemek düzenine uyum sağlamasının biraz zaman alması nedeniyle geçici olabilir. Tıbbi bir durumunuz varsa aralıklı oruç yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bu tıbbi durumlar şunları içerir:

  – Şeker hastalığı

  – Kan şekeri regülasyonu ile ilgili sorunlar

  – Düşük tansiyon

  – İlaç alımı

  – Düşük kilo

  – Yeme bozukluğu öyküsü

  – Gebe kalmaya çalışan kadınlar

  – Obezite öyküsü olan kadınlar

  – Hamile veya emzirenler

  Aralıklı oruç diyeti ile kaç kilo verilir?

  Araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın sadece bir hafta içinde % 3-8 yağ kaybına neden olduğunu göstermektedir. 6-24 hafta aralıklı açlık, % 4-% 14 arasında bir kilo kaybına yol açabilir. Kilo kaybınız aşağıdaki faktörlere de bağlı olacaktır:

  – Mevcut ağırlık

  – Tıbbi geçmiş

  – Haftalık egzersiz saatleri

  – Yaş

  – Takip ettiğiniz diyet

  Aralıklı oruç hakkında sık sorulan sorular

  1.Aralıklı oruç sırasında içecek tüketebilir miyim?

  Su, kahve, çay ve diğer kalorisi olmayan içecekler olabilir, ancak şeker katmamak şartıyla. Kahveye belki az bir süt ekleyebilirsiniz. Kahve, aralıklı oruç sırasında etkili olabilir, çünkü açlığınızı köreltir.

  2.Kahvaltıyı atlamak sağlıklı mı?

  Günün geri kalanında sağlıklı yemeye özen gösterin, o zaman sorun olmaz.

  3.Aralıklı oruç sırasında takviye alabilir miyim?

  Evet. Bununla birlikte bütün takviyelerin özellikle yağda eriyen vitaminler gibi yemeklerle birlikte alındığında daha etkili olabileceğini unutmayın. 

  4.Aralıklı oruçla birlikte egzersiz yapabilir miyim?

  Evet. Egzersiz sağlıklı yaşam ve zayıflamak için güçlü bir araçtır. 

  5.Açlık kas kaybına neden olur mu?

  Bütün kilo verme yöntemleri kas kaybına neden olabilir. Bu nedenle ağırlık kaldırmak ve protein alımını yükseltmek önemlidir. Bir çalışma aralıklı orucun, normal kalori kısıtlamasından daha az kas kaybına neden olduğunu gösteriyor. 

  6.Açlık metabolizmamı yavaşlatır mı?

  Çalışmalar kısa süreli açlığın aslında metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. Ancak 3 günden fazla süren aç kalma durumlarında metabolizma hızı düşer.

  7.Çocuklar yapabilir mi?

  Kesinlikle hayır. Büyüme çağında oldukları ve açlığa dayanmalarının mümkün olmadığı düşünülürse, yapmamaları gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ