Apiterapi Nedir, Ürünleri Nelerdir? Apiterapi Tedavisi | diyetz

  Apiterapi Nedir, Ürünleri Nelerdir? Apiterapi Tedavisi

   

  Apiterapi tedavisi, doğrudan bal arılarından gelen ürünleri kullanan bir tür alternatif terapidir. Hastalıkların ve semptomlarının yanı sıra akut ve kronik yaralanmalardan kaynaklanan ağrıları tedavi etmek için de kullanılır.

  Şu hastalıkların tedavisinde etkilidir:

   

  – Çoklu skleroz

  Artrit

  – Enfeksiyonlar

  – Zona hastalığı

   

  Apiterapinin tedavi edebileceği yaralanmalar şunlardır:

  – Yaralar

  – Ağrı

  – Yanıklar

  – Tendinit(eklem iltihabı)

   

  Apiterapi tedavisi sırasında, bal arısı ürünleri şu şekilde kullanılır:

  – Topikal olarak uygulanır

  – Ağızdan alınır

  – Doğrudan kan içine enjekte edilir.

   

  Bu tedavi şekli binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tarihi, antik Mısır ve Çin’e kadar uzanır. Yunanlılar ve Romalılar, artrit nedeniyle oluşan eklem ağrısını tedavi etmek için için arı zehri kullanmıştır.

  Apiterapide Kullanılan Arı Ürünleri

  Apiterapi, bal arılarından doğal olarak oluşan tüm arı ürünlerinin kullanımını içerir. Bu ürünler şunlardır:

   

  Apiterapi-Arı zehiri 

  Kadın işçi arılar arı zehri üretir. Doğrudan bir arı sokmasından sağlanır. Arı sokması, cilde paslanmaz çelik bir mikro gözle uygulanır. Bu, zehrin deriye girmesine izin verir, ancak arı iğnesinin cilde temasını engeller, bu da arıyı öldürür.

   

  Apiterapi-Bal

  Arılar bu tatlı maddeyi üretir.

   

  Apiterapi-Polen

  Bu, erkek üreme maddesini arılar bitkilerden toplar. Çok sayıda vitamin ve besin içerir.

   

  Apiterapi-Arı Sütü

  Kraliçe arı bu enzim bakımından zengin besinle beslenir. Çok sayıda faydalı vitamin içerir.

   

  Apiterapi-Propolis

  Propolis, arı kovanı, ağaç reçineleri, bal ve kovanları bakteriler veya virüsler gibi dış tehditlerden korumak için üretilen enzimlerin birleşimidir. Güçlü anti-viral, anti-fungal, anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özellikler içerir.

   

  Apiterapi-Balmumu

  Bal arıları kovanlarını inşa etmek, bal ve poleni depolamak için balmumu oluştururlar. Kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

   

  apiterapi tedavisi

   

  Saf ve mümkün olduğunca en taze ürünleri bulmak apiterapiden en iyi sonucu almaya yardımcı olur. Örneğin, arı sütü içeren bir vitamin almak, arı ürününün kendisini almak kadar etkili olmaz.

  Ayrıca yerel üreticilerden elde edilen bal, alerjilere karşı savaşmada daha etkili olacaktır.

   

   

  Arı Venom Tedavisi(Arı Zehiri Tedavisi)

  Arı Venom Terapisi (BVT) canlı bir arı veya arı zehri enjeksiyonu kullanarak insan ve hayvan bozukluklarını tedavi etmek için arı zehri kullanmak demektir.

  BVT insanları, atları, köpekleri ve kedileri tedavi etmek için kullanılır. 40’ın üzerinde farklı hastalık, artrit ve multipl skleroz dahil BVT ile tedavi edilir.

  BVT uygulayıcılarının dikkatli olması gerekir çünkü arı zehri histamindir (zehir) ve bir kişinin alerjik reaksiyon geliştirmesine neden olabilir, bu durum cildin hafifçe kızarmasından, solunum zorluğuyla yaşamı tehdit eden bir duruma kadar değişik sorunlar oluşturabilir.

  Kişi, BVT tedavi programına başlamadan önce, kapsamlı bir araştırma yapmalı, bir doktora danışmalıdır. BVT herkes için uygun değildir. Zor bir tedavidir ve ağrılıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Karahindiba Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   

   

  Apiterapinin Faydaları

  Apiterapi, bir dizi farklı durumu tedavi etmek için kullanılabilir:

   

   

  Artrit ağrısı

  Arı zehiri tedavisi (BVT), anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikleri nedeniyle antik Yunanistan’dan beri romatoid artrit ağrısını hafifletmek için kullanılmıştır.

  Araştırmalar, BVT’nin romatoid artritli kişilerde şişlik, ağrı ve sertliğin azalmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

  Bir çalışma, geleneksel ilaçların kullanılma ihtiyacını azaltabildiğini ve aynı zamanda tekrarlama riskini azalttığını bulmuştur.

   

   

  Yaraları iyileştirme

  Bal, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikleri sayesinde hem açık kesikler hem de yanıklar dahil olmak üzere yaraların tedavisi için topikal olarak uzun süredir kullanılmaktadır.

  Günümüzde yapılan araştırmalar da bunu destekliyor. 2008 tarihli bir gözden geçirme çalışması, bal içeren tıbbi pansumanların, enfeksiyon riskini azaltırken yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

   

   

  Alerjilerin tedavisine yardımcı olur

  Kır çiçeği balı, alerjilerin çeşitli şekillerde tedavi edilmesine yardımcı olur. Bal, alerjilerin neden olduğu boğaz ağrısını yatıştırır ve doğal öksürük giderici olarak davranır. Kır çiçeği balı, ayrıca insanları alerjiden korur.

   

   

  Bağışıklık ve nörolojik koşulların tedavisi

  Arı zehiri tedavisi(BVT), hem bağışıklık sistemi hem de nörolojik sisteme bağlı hastalıklar için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir:

   

  – Parkinson hastalığı

  – Çoklu skleroz

  Alzheimer hastalığı

  – Lupus

   

  Arı zehiri bu koşullar için ilk veya tek tedavi yöntemi olmamasına rağmen, araştırmalar, arı zehrinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve bu koşulların vücuttaki bazı semptomları azaltabildiğini kanıtlamıştır.

  Bu araştırmaya göre arı zehiri için madalyonun iki yüzü vardır. Arı zehiri, alerjisi olmayan kişiler de bile birçok yan etkilere neden olabilir. Tedavi dikkatli bir şekilde düşünülmeli ve uygulanmalıdır.

   

   

  Tiroid fonksiyonunu düzenler

  Hipertiroidi olan kadınlarda BVT’nin tiroit fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Ancak tiroit tedavisi olarak BVT’ye yönelik araştırmalar şu anda çok küçüktür ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  Diş eti iltihabı ve plağı azaltır

  Propolis bir dizi sağlık yararına sahiptir. Ağız sağlığı için kullanıldığında diş eti iltihabını ve plağı azaltabilir. Araştırma propolis içeren gargaraların, ağız hastalıklarına karşı doğal koruma sağladığını buldu. Propolis, hatta kanser yaralarının iyileşmesine ve önlenmesine bile yardımcı olabilir.

   

   

  Multivitamin olarak kullanılır

  Hem arı sütü, hem de propolis çok sayıda vitamin ve besin içerir. Genel sağlığı iyileştirmek için multivitamin olarak alınabilirler. Propolis, oral takviye şeklinde ve bir ekstrakt olarak mevcuttur. Arı sütü, yumuşak jel ve kapsül formunda bulunur.

   

  İlginizi Çekebilir  Transglutaminaz (Et Yapıştırıcı) Nedir, Zararlı mı?

   

  Apiterapi Zararları ve Riskleri

  Farklı apiterapi yöntemleri farklı riskler taşır. Arı ürünlerine alerjisi olan kişiler için, tüm apiterapi yöntemleri tehlikeli olabilir.

  Özellikle BVT tehlikeli riskler barındırır. Yukarıda da belirtildiği gibi arı zehiri bir histamin cevabı tetikleyebilir. Bu, ciltte kızarıklık ve şişlik gibi gibi tahrişten tutun da hayati tehlike yaratabilecek ciddi alerjik reaksiyonlara kadar birçok şeye neden olabilir.

  BVT ağrılıdır. Arı ve ürünlerine karşı ciddi alerjiniz olmasa bile, olumsuz yan etkilere neden olabilir. Yan etkiler şöyle sıralanabilir:

   

  – Baş ağrısı

  – Öksürük

  – Uterus kasılmaları

  – Skleranın veya gözün beyazının renginin değişmesi

  – Sarılık veya cildin sararması

  – Vücutta şiddetli ağrı

  – Kas zayıflığı

   

  Sonuç olarak;

  Apiterapi, çok sayıda farklı bal arısı ürünlerinin kullanımını içeren bir tedavi şeklidir. Bazı apiterapi uygulamaları diğerlerine göre daha az risk taşır.

  Örneğin, boğaz ağrısını yatıştırmak için çayınıza bal eklemek, artrit ağrısını hafifletmek için uygulanan arı zehiri tedavisinden daha az risk taşır.

  Apiterapinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Bu konuda sizi en iyi yönlendirecek kişi odur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ