Apiterapi ve Arı Ürünleri Uygulaması | diyetz

Apiterapi ve Arı Ürünleri Uygulaması

 

 

Apiterapi Nedir?

 

Apiterapi tedavisi, doğrudan bal arılarından gelen ürünleri kullanan bir tür alternatif terapidir. Hastalıkların ve semptomlarının yanı sıra akut ve kronik yaralanmalardan kaynaklanan ağrıları tedavi etmek için de kullanılır.

 

Şu hastalıkların tedavisinde etkilidir:

 

 • Çoklu skleroz
 • Artrit
 • Enfeksiyonlar
 • Zona hastalığı

 

Apiterapinin tedavi edebileceği yaralanmalar şunlardır:

 

 • Yaralar
 • Ağrı
 • Yanıklar
 • Tendinit(eklem iltihabı)

 

Apiterapi tedavisi sırasında, bal arısı ürünleri şu şekilde kullanılır:

 

 • Topikal olarak uygulanır
 • Ağızdan alınır
 • Doğrudan kan içine enjekte edilir.

 

Bu tedavi şekli binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tarihi antik Mısır ve Çin’e kadar uzanır. Yunanlılar ve Romalılar, artrit nedeniyle oluşan eklem ağrısını tedavi etmek için için arı zehiri kullandı.

 

 

Apiterapide Kullanılan Arı Ürünleri

 

Apiterapi, bal arılarından doğal olarak oluşan tüm arı ürünlerinin kullanımını içerir. Bu ürünler şunlardır:

 

 

Apiterapi-Arı zehiri 

Kadın işçi arılar arı zehiri üretir. Doğrudan bir arı sokmasından sağlanır. Arı sokması, cilde paslanmaz çelik bir mikro gözle uygulanır. Bu, zehirin deriye girmesine izin verir, ancak arı iğnesinin cilde temasını engeller, bu da arıyı öldürür.

 

 

Apiterapi-Bal

Arılar bu tatlı maddeyi üretir.

 

Apiterapi-Polen

Bu, erkek üreme maddesini arılar bitkilerden toplar. Çok sayıda vitamin ve besin içerir.

 

 

Apiterapi-Arı Sütü

Kraliçe arı bu enzim bakımından zengin besinle beslenir. Çok sayıda faydalı vitamin içerir.

 

 

Apiterapi-Propolis

Bu arı kovanı, ağaç reçineleri, bal ve kovanları bakteriler veya virüsler gibi dış tehditlerden korumak için üretilen enzimlerin birleşimidir. Güçlü antiviral, antifungal, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellikler içerir.

 

 

Apiterapi-Balmumu

Bal arıları kovanlarını inşa etmek, bal ve poleni depolamak için balmumu oluştururlar. Kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.

 

apiterapi tedavisi

 

Saf ve mümkün olduğunca en taze ürünleri bulmak apiterapiden en iyi sonucu almaya yardımcı olur. Örneğin, arı sütü içeren bir vitamin almak, arı ürününün kendisini almak kadar etkili olmaz.

 

Ayrıca yerel üreticilerden elde edilen bal, alerjilere karşı savaşmada daha etkili olacaktır.

 

 

Arı Venom Tedavisi(Arı Zehiri Tedavisi)


Arı Venom Terapisi (BVT) canlı bir arı veya arı zehiri enjeksiyonu kullanarak insan ve hayvan bozukluklarını tedavi etmek için arı zehiri kullanmak demektir.

 

BVT insanları, atları, köpekleri ve kedileri tedavi etmek için kullanılır. 40’ın üzerinde farklı hastalık, artrit ve multipl skleroz dahil BVT ile tedavi edilir.BVT uygulayıcılarının dikkatli olması gerekir çünkü arı zehiri histamindir (zehir) ve bir kişinin alerjik reaksiyon geliştirmesine neden olabilir, bu durum cildin hafifçe kızarmasından solunum zorluğuyla yaşamı tehdit eden bir duruma kadar değişik sorunlar oluşturabilir.Bir kişi bir BVT tedavi programı ile başlamadan önce, kapsamlı bir araştırma yapmalı, bir doktora danışmalıdır. BVT herkes için uygun değildir. Zor bir tedavidir ve ağrılıdır.

 

 

 

Apiterapi Faydaları

 

Apiterapi, bir dizi farklı durumu tedavi etmek için kullanılabilir:

 

 

Artrit ağrısı

Arı zehiri tedavisi (BVT), anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikleri nedeniyle antik Yunanistan’dan beri romatoid artrit ağrısını hafifletmek için kullanılmıştır.

 

Araştırmalar , BVT’nin romatoid artritli kişilerde şişlik, ağrı ve sertliğin azalmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışma, geleneksel ilaçların kullanılma ihtiyacını azaltabildiğini ve aynı zamanda tekrarlama riskini azalttığını bulmuştur.

 

 

Yaraları iyileştirme

Bal, antibakteriyel, anti-inflamatuar ve ağrı giderici özellikleri sayesinde hem açık kesikler hem de yanıklar dahil olmak üzere yaraların tedavisi için topikal olarak uzun süredir kullanılmaktadır.

 

Günümüzde yapılan araştırmalar da bunu destekliyor. 2008 tarihli bir gözden geçirme, bal içeren tıbbi pansumanların, enfeksiyon riskini azaltırken yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

 

Alerjilere yardımcı olur

Kır çiçeği balı, ortaya çıktığı gibi, alerjilerin çeşitli şekillerde tedavi edilmesine yardımcı olur. Bal, alerjilerin neden olduğu boğaz ağrısını yatıştırır ve doğal öksürük giderici olarak davranır. Kır çiçeği balı ayrıca insanları alerjiden korur.

 

 

Bağışıklık ve nörolojik koşulların tedavisi

Arı zehiri tedavisi(BVT), hem bağışıklık sistemi hem de nörolojik sisteme bağlı hastalıklar için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir:

 

 • Parkinson hastalığı
 • Çoklu skleroz
 • Alzheimer hastalığı
 • Lupus

 

Arı zehiri bu koşullar için ilk veya tek tedavi yöntemi olmamasına rağmen, araştırmalar, arı zehirinin bağışıklık sistemini artırabildiğini ve bu koşulların vücuttaki bazı semptomları azaltabildiğini kanıtlamıştır – bu kısmen arı zehirinin anti-inflamatuar özelliği sayesinde ortaya çıkmaktadır.

 

Bu araştırmaya göre arı zehiri için madalyonun iki yüzü vardır. Arı zehiri, alerjisi olmayan kişiler de bile birçok yan etkilere neden olabilir. Tedavi dikkatli bir şekilde düşünülmeli ve uygulanmalıdır.

 

 

Tiroid fonksiyonunu düzenler

Hipertiroidi olan kadınlarda BVT’nin tiroit fonksiyonunu düzenlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Ancak tiroit tedavisi olarak BVT’ye yönelik araştırmalar şu anda çok küçüktür ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Diş eti iltihabı ve plağı azaltır

Propolis bir dizi sağlık yararına sahiptir. Ağız sağlığı için kullanıldığında diş eti iltihabı ve plağı azaltabilir. Araştırma propolis içeren gargaraların, ağız hastalıklarına karşı doğal koruma sağladığını buldu. Propolis, hatta kanser yaralarının iyileşmesine ve önlenmesine bile yardımcı olabilir.

 

 

Multivitamin olarak kullanılır

Hem arı sütü, hem de propolis çok sayıda vitamin ve besin içerir. Genel sağlığı iyileştirmek için multivitamin olarak alınabilirler. Propolis, oral takviye şeklinde ve bir ekstrakt olarak mevcuttur. Arı sütü, yumuşak jel ve kapsül formunda bulunur.

 

 

Apiterapi Zararları ve Riskleri

 

Farklı apiterapi yöntemleri farklı riskler taşır. Arı ürünlerine alerjisi olan kişiler için, tüm apiterapi yöntemleri tehlikeli olabilir.

 

Özellikle BVT tehlikeli riskler barındırır. Yukarıda da belirtildiği gibi arı zehiri bir histamin cevabı tetikleyebilir. Bu, ciltte kızarıklık ve şişlik gibi gibi tahrişten tutun da hayati tehlike yaratabilecek ciddi alerjik reaksiyonlara kadar birçok şeye neden olabilir.

 

BVT ağrılıdır. Arı ve ürünlerine karşı ciddi alerjiniz olmasa bile, olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 

 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Uterus kasılmaları
 • Skleranın veya gözün beyazının renginin değişmesi
 • Sarılık veya cildin sararması
 • Vücutta şiddetli ağrı
 • Kas zayıflığı

 

Sonuç olarak;

Apiterapi, çok sayıda farklı bal arısı ürünlerinin kullanımını içeren bir tedavi şeklidir. Bazı apiterapi uygulamaları diğerlerine göre daha az risk taşır.

 

Örneğin, boğaz ağrısını yatıştırmak için çayınıza bal eklemek, artrit ağrısını hafifletmek için arı zehiri tedavisinden daha az risk taşır.

 

Apiterapinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Bu konuda sizi en iyi yönlendirecek kişi odur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ