Antioksidan Bakımından Zengin Besinler ve Faydaları

 

 

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerden koruyan hem doğal olarak besinlerde bulunan,hem de insan yapımı maddelerdir. Beslenmenize antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler ekleyerek, vücudunuzun enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşma yeteneğini artırabilirsiniz.

 

Likopen, beta-karoten, C vitamini, A vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlardan zengin yiyecek öğelerini normal beslenmenize eklemeye çalışın. En iyi bilinen antioksidan bakımından zengin yiyecek maddeleri arasında çilek, üzüm, kayısı, yeşil çay, fındık, baklagiller, mısır, ıspanak, narenciye, elma, kivi, tam tahıllar, süt, kahve, balık, yağsız et ve deniz ürünleri bulunur.

 

Ayrıca cildiniz için yüz maskeleri ve cildinize gerekli antioksidan dozunu verecek cilt tonikleri kullanmanız gerekir. Antioksidan içeren kremleri, losyonları ve güneş kremi kullanabilirsiniz.

 

 

 

Antioksidanların Faydaları

 

 

Oksidatif stres ve serbest radikallerle mücadele

Antioksidanlar, oksidatif stres ve serbest radikallerle savaşır. Oksidasyon doğal bir süreçtir. Antioksidan bakımından zengin beslenme, düşük seviyeli serbest radikalleri korur. Sigara, içme, hava kirliliği, enfeksiyon, toksik maddeler, radyasyon ve güneş ışınları, vücutta serbest radikal üretimine neden olabilir.

 

 

Anti-inflamasyon
Antioksidanlar, inflamasyonu hafifletir. Alfa lipoik asit gibi antioksidanlar, kan dolaşımı ve hücre metabolizmasını artıran anti-inflamatuar sonuçlar verir. Bu cildinizdeki sivilceleri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

 

 

Deri Sıkılaştırma

Antioksidanlar, cildin yaşlanmasının etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.Cilt sağlığını korur ve gençleştirici hücrelere yardımcı olur. Yüzdeki kırışıklıkları azaltmak için güzellik ürünlerinde Q-10 gibi bir antioksidan kullanılır.

 

 

Akne

Yaban mersini, böğürtlen, çilek, ahududu zengin antioksidan kaynağıdır. Yeterli beslenme sağlamak için kan akışını düzenlerler. Ayrıca vücudunuzdaki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

 

 

Yara izi tedavisi

Antioksidanlar, yüzünüzdeki yara dokusunun azaltılmasına yardımcı olur. Bir antioksidan olan “Allium”, yara dokusundaki kan akışını artırır ve en aza indirir.

 

 

Güneş hasarını onarma

Selenyum, C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlar, güneşin neden olduğu cilt hasarını korumaya yardımcı olurlar. UV güneş ışınları vücudunuzdaki cilt hücrelerine zarar verebilir.

 

Güneş hasarı cildi cansız yapar. Antioksidanlar kan akışına yardımcı olur ve yeni hücrelerin büyümesini artırır. Bu cildinizi genç ve parlak yapar. Temizleyiciler ve nemlendiriciler gibi cilt bakım ürünleri antioksidanlar içerir.

 

 

Kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini azaltma

Antioksidanlar,cilt onarım sisteminin hızını arttırır, cildi pürüzsüzleştirir ve cildin hasar görmesini önler. Bu konuda etkin olan antioksidanlar, C ve E vitaminleridir.

 

 

Kalp Hastalıkları

Antioksidanlar kalp hastalıklarıyla mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikal seviyesini korur ve kalp rahatsızlıklarının oluşumunu engeller.

 

 

Kanser

Serbest radikal hasarı kansere neden olabilir. Dolayısıyla beslenmenize bir sürü antioksidan ekleyin.

 

 

Saç sağlığı

Saç derinize sıcak yeşil çay uygulayın. Bir bardak suya iki poşet yeşil çay demleyin. Kafa derisinde bir saat bekletin ve daha sonra yıkayın. Yeşil çay, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan antioksidanlara sahiptir ve saç uzamasını da uyarır. Yeşil çay, üzüm çekirdeği ekstraktı ve elma özünden elde edilen antioksidanlar saç dökülmesini önlemede kullanılır.

 

 

Kan dolaşımını teşvik etme

Antioksidanlar, özellikle yeşil çayda bulunanları, kan dolaşımını tetikler ve hücrenin metabolizmasını optimize eder. Cildinizi sivilce, akne ve kırışıklardan korumada faydalıdır.

 

 

Antioksidan Kullanmadan Önce Dikkat Edilecek Bazı Önemli Noktalar

  • Antioksidan takviyelerini aşırı doz almaktan kaçının.
  • Antioksidan takviyeleri almadan önce bir doktora danışın.
  • A ve D vitaminlerinin aşırı tüketimi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

 

 

Antioksidan Yönünden Zengin 20 Besin

 

Leeds Üniversitesi(İngiltere)beslenme bölümünden araştırmacılar antioksidan bakımından zengin 20 gıdayı belirledi ve ömrü uzatmak için düzenli olarak tüketilmesini önerdi.

 

Antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatan hücre hasarını önlemeye yardımcı bileşikler içerir.Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olurlar.

 

Bu çalışmaya göre yaşamı uzatan antioksidan bakımından zengin 20 besin şunlardır;

 

 

1)Elma

Elma antioksidan bakımından en zengin meyvedir. Yüksek oranda polifenol(antioksidan özelliği olan alzheimer, kanser riskini azaltan bir bileşik)denilen bir bileşik içerir. Elma muza göre 7 kat,portakala göre 2 kat daha fazla antioksidan içermektedir.

 

 

2)Böğürtlen

Böğürtlenin gut, ishal ve boğaz ağrısını rahatlattığı bilinmektedir. C ve E vitamini bakımından zengindir. Böğürtlende bulunan antisiyanin(kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunan renk verici bir madde) adlı antioksidanlar hastalıklara neden olan serbest radikallerle mücadele eder.

 

 

3)Siyah çay

Çay, büyük miktarda theaflavin olarak adlandırılan bir tür antioksidan içerir. Bundan dolayı siyah çay mide kanseri, prostat kanseri ve meme kanserini önlemeye yardımcı olur.

 

 

4)Yaban mersini

Yaban mersini antisiyanin içeriğinden dolayı büyük bir antioksidan kaynağıdır.

 

 

5)Brokoli

Bu sebze polifenol bileşiği içerir.Antioksidanlara ek olarak brokoli, A, C vitamini ve kalsiyum içerir. Ömrünüzü uzatmak için korkmadan brokoli yiyin.

 

 

6)Tahıl kepeği

Fenolik asitler bakımından zengin tahıl kepeği kolesterolü düşürür. Aynı zamanda probiyotik(bağısaklardaki bakteriyel enfeksiyonu azaltan) gıdadır.

 

 

7)Kiraz

Kirazın kanseri önlemek, artrit ve gut ağrılarını hafifletmek, hafıza kaybını azaltmak gibi yararları vardır. Aynı zamanda antioksidan bakımından zengindir.

 

 

8)Domates

Domates, kalp hastalığı, alerji, göz hastalıkları bazı kanser türleri olmak üzere çeşitli hastalıklarla savaşan antioksidan içerir.

 

 

9)Kahve

Kahve fenolik asitler içerir. Çok fazla şeker eklemeden ve aşırıya kaçmadan kahve içmek parkinson ve kolon kanserini önlemeye yardımcıdır.

 

 

10)Kızılcık

Prosiyanidinler(antioksidan özellik taşıyan flavanoid bir madde) içen kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Kalp hastalığı ve beyin tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur.

 

 

11)Bitter çikolata

Bitter çikolata sağlığa yararlı birçok niteliklere sahiptir. Demir, kalsiyum, potasyum ve birçok vitamin yönünden zengindir.%70 oranında kakao içeren bitter çikolata çeşitlerini tercih edin.

 

 

12)Yeşil çay

Çay, polifenoller içerir.Yeşil çay binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Araştırmalar yeşil çayın kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğunu ve kolesterolü azalttığını ortaya çıkarmıştır.

 

 

13)Portakal

Portakal C vitamini ile birlikte bol miktarda hesperidin(narenciyelere renk ve tat katan bir flavanoid) içerir. Hesperidin sağlıklı bir kalbin anahtarıdır.

 

 

14)Şeftali

Şeftali epikateşin(kalp sağlığını artıran bir flavanoid) ve fenolik asit taşır. A, C ve beta-karoten içerir. Uzun yaşamak için düzenli olarak şeftali yiyin.

 

 

15)Erik

Epikateşin ve fenolik asitler içeren erik, şeftali ile benzer özellikler gösterir.

 

 

16)Ahududu

Lezzetli olan bu meyve kanseri önlemeye yardımcı olan antisiyaninler ve ellajik asit(polifenol antioksidan) içerir.

 

 

17)Kırmızı üzüm

Antosiyaninler ve fenolik asitler içeren kırmızı üzümde kanserle mücadele eden flavonoidler bulunur. Üzüm resveratrol(antioksidan özelliği taşıyan çok etkili bir bileşik) denen bir antioksidan içerir.

 

 

18)Kırmızı soğan

Kırmızı soğan beyaz soğana göre daha fazla quercetin(kanseri önlemede etkili kimyasal bir pigment) içerir.

 

 

19)Ispanak

Bu sebzede polifenol yüksektir. Uzun bir yaşam için ıspanak tercih edin.

 

 

20)Çilek

Çilek antosiyaninler ve ellajik asit bakımından zengindir. Kalp hasatalıkarı ve doğum kusurları da olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede etkilidir.

 

Antioksidan içeren besinleri her gün tüketmek gerekir. Bu şekilde hastalıkları önlemek çok daha kolay olacaktır. Gıda takviyesi kullanmak yerine doğal antioksidanlar her zaman daha iyi sonuç verecektir.

 

Her gün bu gıdalardan yerseniz belki sonsuza kadar yaşamazsınız ama düzenli tüketim vücudunuzda daha az aşınma yapacak ve yaşlanma belirtilerini geciktirecektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: