Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir? | diyetz

Antioksidan İçeren Besinler Nelerdir?

 

Antioksidan meyveler ve sebzeler tüketmek, vücudun enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşma yeteneğini artırır. Likopen, beta karoten, C vitamini, A vitamini ve E vitamini tüketin. 

En iyi antioksidan gıdalar; çilek, üzüm, kayısı, yeşil çay, fındık, baklagiller, mısır, ıspanak, narenciye, elma, kivi, tam tahıllar, süt, kahve, balık, yağsız et ve deniz ürünleridir.

Leeds Üniversitesi(İngiltere)beslenme bölümünden araştırmacılar en zengin antioksidan yiyeceklerden 20’sini belirledi ve ömrü uzatmak için düzenli olarak tüketilmesini önerdi.

Bu çalışmaya göre yaşamı uzatan “antioksidan gıdalar nelerdir?” sorusunun cevabı için okumaya devam edin.

 

 

en güçlü antioksidan

 

 

Antioksidan Yiyecekler Nelerdir?

 

1)Elma

Elma bu bakımdan en zengin meyvedir. Yüksek oranda polifenol denilen bir bileşik içerir. Elma muza göre 7 kat, portakala göre 2 kat daha fazla antioksidan içermektedir.

 

 

2)Böğürtlen

Böğürtlenin gut, ishal ve boğaz ağrısını rahatlattığı bilinmektedir. C ve E vitamini bakımından zengindir.

Böğürtlende bulunan antosiyanin(kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelerde bulunan renk verici bir madde) hastalıklara neden olan serbest radikallerle mücadele eder.

 

 

3)Siyah çay

Çay, büyük miktarda theaflavin olarak adlandırılan bir bileşik içerir. Bundan dolayı siyah çay mide kanseri, prostat kanseri ve meme kanserini önlemeye yardımcı olur.

 

 

4)Yaban mersini

Yaban mersini meyve ve sebzelere rengini veren antosiyanin içerir.

 

 

5)Brokoli

Bu sebze polifenol bileşiği içerir. Buna ek olarak brokoli, A, C vitamini ve kalsiyum sağlar.

 

 

6)Tahıl kepeği

Fenolik asitler bakımından zengin tahıl kepeği kolesterolü düşürür. Aynı zamanda prebiyotik(bağırsaklardaki bakteriyel enfeksiyonu azaltan) gıdadır.

 

 

7)Kiraz

Kirazın kanseri önlemek, artrit ve gut ağrılarını hafifletmek, hafıza kaybını azaltmak gibi yararları vardır. Aynı zamanda antioksidan bakımından zengindir.

 

 

8)Domates

Domates, kalp hastalığı, alerji, göz hastalıkları bazı kanser türleri olmak üzere çeşitli hastalıklarla savaşan antioksidan sebzelerdendir.

 

 

9)Kahve

Kahve, fenolik asit içerir. Çok fazla şeker eklemeden ve aşırıya kaçmadan kahve içmek parkinson ve kolon kanserini önlemeye yardımcıdır.

 

 

10)Kızılcık

Prosiyanidinler içeren kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Kalp hastalığı ve beyin tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur.

 

 

11)Bitter çikolata

Bitter çikolata sağlığa yararlı birçok niteliklere sahiptir. Demir, kalsiyum, potasyum ve birçok vitamin yönünden zengindir. %70 oranında kakao içeren bitter çikolata çeşitlerini tercih edin.

 

 

12)Yeşil çay

Çay, polifenoller içerir. Yeşil çay binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Araştırmalar yeşil çayın kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğunu ve kolesterolü azalttığını ortaya çıkarmıştır.

 

 

13)Portakal

Portakal C vitamini ile birlikte bol miktarda hesperidin(narenciyelere renk ve tat katan bir flavanoid) içerir. Hesperidin sağlıklı bir kalbin anahtarıdır.

 

 

14)Şeftali

Şeftali epikateşin(kalp sağlığını artıran bir flavanoid) ve fenolik asit taşır. A, C ve beta-karoten içerir.

 

 

antioksidan gıdalar

 

 

15)Erik

Epikateşin ve fenolik asitler içeren erik, şeftali ile benzer özellikler gösterir.

 

 

16)Ahududu

Lezzetli olan bu meyve kanseri önlemeye yardımcı olan antosiyaninler ve ellajik asit içerir.

 

 

17)Kırmızı üzüm

Antosiyaninler ve fenolik asitler içeren kırmızı üzümde kanserle mücadele eden flavonoidler bulunur. Üzüm resveratrol denen bir bileşik içerir.

 

 

18)Kırmızı soğan

Kırmızı soğan beyaz soğana göre daha fazla kuersetin (kanseri önlemede etkili kimyasal bir pigment) içerir.

 

 

19)Ispanak

Bu sebzede polifenol yüksektir.

 

 

20)Çilek

Çilek, antosiyaninler ve ellajik asit bakımından zengindir. Kalp hastalıkları ve doğum kusurları da olmak üzere birçok hastalıkla mücadelede etkilidir. Antioksidan besinleri her gün tüketmek gerekir. Bu şekilde hastalıkları önlemek çok daha kolay olacaktır.

 

Her gün bu gıdalardan yerseniz belki sonsuza kadar yaşamazsınız ama düzenli tüketim vücutta daha az aşınma yapacak ve yaşlanma belirtilerini geciktirecektir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ