İltihabı Önleyen Anti-İnflamatuar Baharatlar | diyetz

İltihabı Önleyen Anti-İnflamatuar Baharatlar

 

İnflamasyon, vücudun, sıklıkla lokalize kızarıklık, şişlik , ağrı ya da ısıya neden olan yaralanma ya da enfeksiyona verdiği doğal tepkidir. İlgili dokuların işlev kaybına neden olabilir.

Akut iltihap tipik olarak enfeksiyon veya yaralanmaya karşı koruyucu ve lokalize bir yanıttır. Vücudu iyileştirmek ve normal doku fonksiyonunu düzeltmek için oluşur.

Sıkışma ve şişlik dahil eklemlerin iltihabı, artritin yaygın belirtileridir.

İltihaplanma uzun bir süre devam ederse, kronik iltihap haline gelir. Kronik inflamasyon bir enfeksiyon, otoimmün reaksiyon veya alerjinin bir sonucu olabilir.

 

 

iltihabı önleyen baharatlar

 

 

Anti-inflamatuar gıdalar ve baharatlar

Bazı gıdalar anti-inflamatuar olarak tanımlanmıştır. Kronik inflamasyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilirler.

Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri, bazı kuruyemişler ve hatta çikolata anti-inflamatuar özellikleri olduğu bilinen gıdalardır.

Bu gıdaların vücuttaki iltihaplanmayı tam olarak nasıl azalttığını belirlemek için çalışmalar devam etmektedir.

Anti-inflamatuar yiyecekleri tüketmenin en kolay yolu baharatların kullanılmasıdır. İşte anti-inflamatuar etkiye sahip baharatlar…

 

 

Zerdeçal

Zerdeçal, Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan parlak sarı renkli bir baharattır. Zerdeçal, yaraları, enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve karaciğer hastalığını tedavi etmek için yüzyıllardan beri bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Çalışmalar zerdeçalda bulunan bir bileşik olan curcuminin vücuttaki inflamasyonu azaltabileceğini göstermiştir.

 

 

Zencefil

Zencefil, birçok mutfakta kullanılan lezzetli bir baharattır. Zencefili toz veya taze bir kök olarak satın alabilirsiniz.

Zencefil, mide rahatsızlığı, baş ağrısı ve enfeksiyonu tedavi etmek için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Zencefilin anti-inflamatuar özellikleri yüzyıllardır bilinmektedir ve bilimsel çalışmalar da bunu doğrulamıştır.

 

 

Tarçın

Tarçın, genellikle pişmiş yiyecekleri lezzetlendirmek için kullanılan popüler bir baharattır. Ancak tarçın, sadece lezzetli bir katkı maddesi olmaktan daha fazlasıdır.

Çalışmalar, bu baharatın şişkinliği önleyebilen anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

 

Sarımsak

Sarımsağın anti-inflamatuar özelliklerinin artrit semptomlarını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Sağlık yararları için hemen hemen her türlü yemeğe taze sarımsak kullanabilirsiniz.

 

 

Arnavut biberi

Arnavut biberi ve diğer acı biberler eski zamanlardan beri sağlık yararları için kullanılmaktadır. Bütün biberler, kapsaisinikodlar olarak adlandırılan doğal bileşikler içerir. Bunlar, acı bibere anti-inflamatuar özelliklerini verir.

Acı biber güçlü bir anti-inflamatuar baharat olarak kabul edilir. Sindirim yardımcısı olarak da uzun süredir kullanılmaktadır, bu da ek bir avantajdır.

 

 

Karabiber

Eğer Arnavut biberi gibi acılar size çok acı ve yakıcı geliyorsa, daha yumuşak bir lezzet için karabiberi tercih edebilirsiniz çünkü karabiberin de anti-inflamatuar özellikleri vardır.

“Baharat Kralı” olarak bilinen karabiber, aroması ve anti-bakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları ile değerlendirilmektedir.

Çalışmalar, karabiberde bulunan, özellikle piperin kimyasal bileşiklerinin, erken akut inflamatuar süreçte etkili olabileceğini göstermiştir.

 

 

Karanfil

Karanfil balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır ve mide bozulması, bulantı, ağız ve boğaz iltihabını da tedavi edebilmektedir. Araştırmalardan elde edilen kanıtlar anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ