Antep Fıstığının Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Antep Fıstığının Faydaları ve Besin Değeri

 

Antep fıstığı, lezzetli ve sağlıklı bir kuruyemiştir.

Teknik açıdan bir meyve olan “Pistacia vera” ağacının bu yenilebilir tohumları, sağlıklı yağlar içerir ve iyi bir protein, lif ve antioksidan kaynağıdır.

Aynı zamanda bazı temel besin maddeleri sağlar ve zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra kalp ve bağırsak sağlığına da faydalıdır.

İlginçtir, insanlar M.Ö. 7.000’den beri antep fıstığını tüketiyor. Günümüzde, dondurma ve tatlılar da dahil olmak üzere birçok yiyecekte kullanılmakta ve kuruyemiş olarak yenmektedir.

Antep Fıstığı Besin Değeri

Bu lezzetli kuruyemiş, çok besleyici bir besin içeriğine sahiptir, 28 gramı yaklaşık 49 fıstığa tekabül eder ve aşağıdaki besin değerlerini sağlar:

 

antep fıstığı neye yarar

 

Kalori:              156

Karbonhidrat:  8 gram

Lif:                    3 gram

Protein:             6 gram

Yağ:                  12 gram (% 90 sağlıklı yağlar)

Potasyum:         RDI’nin % 8’i

Fosfor:              RDI’nin % 14’ü

B6 Vitamini :    RDI’nin % 24’ü

Tiamin:             RDI’nin % 16’sı

Bakır:                RDI’nın % 18’i

Manganez:        RDI’nin % 17’si

 

Antep fıstığı, özellikle B6 vitamini bakımından en zengin gıdalardan biridir. B6 vitamini, kan şekeri kontrolü ve kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan bir molekül olan hemoglobin oluşumu da dahil olmak üzere birçok işlev için önemlidir.

Ayrıca potasyum bakımından da zengindir ve 28 gramlık miktarı, büyük bir muzun yarısından daha fazla potasyum sağlar.

 

 

Antep Fıstığının Yararları

 

Antep Fıstığı Neye Yarar?

 

antep fıstığı protein değeri

 

 

Yüksek oranda antioksidan içerir

Antioksidanlar, sağlığımız için hayati öneme sahiptir. Hücre hasarını önler ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltmada önemli bir rol oynarlar.

Antep fıstığı, çoğu kuruyemiş ve tohumdan daha fazla antioksidan içerir. Cevizden bile daha fazla antioksidan miktarına sahiptir.

Ayrıca göz sağlığı için çok önemli antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin‘in en yüksek içeriğine sahiptir. Bu antioksidanlar merkezi görüşün bozulduğu ve kaybolduğu bir durum olan yaşlanmaya bağlı maküler dejenerasyonun neden olduğu hasara karşı korurlar.

Ayrıca, bu kabuklu yemişte en çok bulunan iki antioksidan – polifenoller ve tokoferoller – kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. 

 

 

Kalorisi düşüktür, protein değeri yüksektir

Kuruyemişlerin birçok sağlık yararı vardır ancak genellikle kalorileri yüksektir. Antep fıstığı en düşük kalorili kuruyemişler arasındadır. 28 gramı, 156 kalori içerir.

Ağırlığının yaklaşık % 20’sini oluşturan protein içeriği ile, protein değeri bakımından bademden sonra ikinci sırada yer alır. 

Aynı zamanda, proteinin yapı taşları olan esansiyel amino asitler bakımından da diğer kuruyemişlere göre daha yüksek bir orana sahiptir. 

Bu amino asitler esas kabul edilir, çünkü vücudumuz bunları yapamaz, bu nedenle onları besinlerden almamız gerekir.

 

 

Antep fıstığı zayıflatırmı?

Enerjisi yoğun bir gıda olmasına rağmen, antep fıstığı, en fazla kilo verdirebilecek gıdalardan biridir.

Lif ve protein bakımından zengindir, ikisi de tokluk hissini artırır ve daha az yemeyi sağlar. 

Antep fıstığının kilo verme özelliklerine katkıda bulunan bir faktör de, yağ içeriğinin tamamen emilmemesidir. Yağ içeriğinin bir kısmı hücre duvarlarına yapışır, bağırsakta sindirilmesi engellenir.

Dahası, kabuklu yemişlerin, kabuklarını açmanın zaman alması dolayısıyla daha az yeme eğiliminde olunmaktadır.

Bir araştırma, kabuklu kuruyemiş yiyen bireylerin, kabuksuz kuruyemiş yiyen bireylerden % 41 daha az kalori tükettiğini gösterdi.

 

 

Bağırsak bakterilerini destekler

Antep fıstığı lif açısından yüksek olup, bir porsiyon 3 gram lif içermektedir. Lif, çoğunlukla sindirilmeden sindirim sisteminden geçer.

Fakat bazı lif türleri bağırsağımızdaki iyi bakteriler tarafından sindirilirler ve prebiyotikler gibi davranırlar.

Bağırsak bakterileri daha sonra lifi fermente edip kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürürler ve bu asitlerin sindirim bozuklukları, kanser ve kalp rahatsızlığı geliştirme riskinin azalması da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır.”Bütirat” belki de bu kısa zincirli yağ asitlerinin en faydalısıdır.

Antep fıstığı yedikten sonra bağırsaktaki bütirat üreten bakteri sayısını artar.

 

 

Kan basıncı ve kolesterolü düşürür

Antep fıstığı, antioksidan içeriğinin kan basıncı ve kolesterol düşürücü faydalarından dolayı kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca, diğer kuruyemişlere göre tansiyon düşürücü etkisi daha fazladır.

 

antep fıstığının faydaları ve zararları

 

Kan damarlarına faydalıdır

Endotel, kan damarlarının iç astarıdır. Endotel disfonksiyonunun kalp hastalığının bir risk faktörü olması nedeniyle, düzgün çalışması önemlidir. 

Vazodilatasyon, kan damarlarının genişlemesidir. Endotel disfonksiyonu vazodilatasyonun azalması ile karakterize olup, kan akışını azaltır.

Nitrik oksit, vazodilatasyonda önemli rol oynayan bir bileşiktir. Endotelde hücreler için sinyal göndererek kan damarlarının genişlemesini sağlar.

Antep fıstığı, vücutta nitrik oksite dönüştürülen amino asit L-arginin’in mükemmel bir kaynağıdır. Bu nedenle, bu minik fıstıklar, kan damarı sağlığını geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

Kan şekerini düşürür

Kuruyemişler, yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olmalarına rağmen, antep fıstığı düşük bir glisemik indekse sahiptir, yani kan şekerinde büyük bir artışa neden olmaz. Çalışmalar, antep fıstığı yemenin kan şekerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

Lif ve sağlıklı yağlardan zengin olmasının yanı sıra, antioksidan, magnezyum, karotenoidler ve fenolik bileşikler açısından da zengin olup, hepsi kan şekeri kontrolü için yararlıdır.

 

Sonuç olarak;

Antep fıstığı, sağlıklı yağlar, lif, protein, antioksidanlar, B6 vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere çeşitli besin öğeleri sağlar.

Antep fıstığı faydaları arasında, kilo vermeye yardımcı olması, göz ve kan damarı sağlığını iyileştirmenin yanı sıra sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemesi, kolesterol ve kan şekerini düşürmesi bulunmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ