Antep Fıstığının Faydaları ve Besin Değeri

  Antep Fıstığının Faydaları ve Besin Değeri

  Antep fıstığı, lezzetli ve sağlıklı bir kuruyemiştir.

  Teknik açıdan bir meyve olan “Pistacia vera” ağacının bu yenilebilir tohumları, sağlıklı yağlar içerir ve iyi bir protein, lif ve antioksidan kaynağıdır.

  Aynı zamanda bazı temel besin maddeleri sağlar ve zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra kalp ve bağırsak sağlığına da faydalıdır.

  İlginçtir, insanlar M.Ö. 7.000’den beri antep fıstığını tüketiyor. Günümüzde, dondurma ve tatlılar da dahil olmak üzere birçok yiyecekte kullanılmakta ve kuruyemiş olarak yenmektedir.

  Antep Fıstığı Besin Değeri

  Bu lezzetli kuruyemiş, çok besleyici bir besin içeriğine sahiptir, 28 gramı yaklaşık 49 fıstığa tekabül eder ve aşağıdaki besin değerlerini sağlar:

  antep fıstığı protein değeri

  Kalori:              156

  Karbonhidrat:  8 gram

  Lif:                    3 gram

  Protein:             6 gram

  Yağ:                  12 gram (% 90 sağlıklı yağlar)

  Potasyum:         RDI’nin % 8’i

  Fosfor:              RDI’nin % 14’ü

  B6 vitamini :    RDI’nin % 24’ü

  Tiamin:             RDI’nin % 16’sı

  Bakır:                RDI’nın % 18’i

  Manganez:        RDI’nin % 17’si

  Antep fıstığı, özellikle B6 vitamini bakımından en zengin gıdalardan biridir. B6 vitamini, kan şekeri kontrolü ve kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan bir molekül olan hemoglobin oluşumu da dahil olmak üzere birçok işlev için önemlidir.

  Ayrıca potasyum bakımından da zengindir ve 28 gramlık miktarı, büyük bir muzun yarısından daha fazla potasyum sağlar.

  Antep Fıstığının Yararları Nelerdir?

  Yüksek oranda antioksidan içerir

  Antioksidanlar, sağlığımız için hayati öneme sahiptir. Hücre hasarını önler ve kanser gibi hastalıkların riskini azaltmada önemli bir rol oynarlar.

  Antep fıstığı, çoğu kuruyemiş ve tohumdan daha fazla antioksidan içerir. Cevizden bile daha fazla antioksidan miktarına sahiptir.

  Ayrıca göz sağlığı için çok önemli antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin‘in en yüksek içeriğine sahiptir. Bu antioksidanlar merkezi görüşün bozulduğu ve kaybolduğu bir durum olan yaşlanmaya bağlı maküler dejenerasyonun neden olduğu hasara karşı korurlar.

  Ayrıca, bu kabuklu yemişte en çok bulunan iki antioksidan – polifenoller ve tokoferoller – kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. 

  Kalorisi düşüktür, protein değeri yüksektir

  Kuruyemişlerin birçok sağlık yararı vardır ancak genellikle kalorileri yüksektir. Antep fıstığı en düşük kalorili kuruyemişler arasındadır. 28 gramı, 156 kalori içerir.

  Ağırlığının yaklaşık % 20’sini oluşturan protein içeriği ile, protein değeri bakımından bademden sonra ikinci sırada yer alır. 

  Aynı zamanda, proteinin yapı taşları olan esansiyel amino asitler bakımından da diğer kuruyemişlere göre daha yüksek bir orana sahiptir. 

  Bu amino asitler esas kabul edilir, çünkü vücudumuz bunları yapamaz, bu nedenle onları besinlerden almamız gerekir. 

  Bağırsak bakterilerini destekler

  Antep fıstığı lif açısından yüksek olup, bir porsiyon 3 gram lif içermektedir. Lif, çoğunlukla sindirilmeden sindirim sisteminden geçer.

  Fakat bazı lif türleri bağırsağımızdaki iyi bakteriler tarafından sindirilirler ve prebiyotikler gibi davranırlar.

  Bağırsak bakterileri daha sonra lifi fermente edip kısa zincirli yağ asitlerine dönüştürürler ve bu asitlerin sindirim bozuklukları, kanser ve kalp rahatsızlığı geliştirme riskinin azalması da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır.”Bütirat” belki de bu kısa zincirli yağ asitlerinin en faydalısıdır.

  Antep fıstığı yedikten sonra bağırsaktaki bütirat üreten bakteri sayısını artar.

  Kan basıncı ve kolesterolü düşürür

  Antep fıstığı, antioksidan içeriğinin kan basıncı ve kolesterol düşürücü faydalarından dolayı kalp hastalıkları riskini azaltır. Ayrıca, diğer kuruyemişlere göre tansiyon düşürücü etkisi daha fazladır.

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Araştırmalar, Antep fıstığının kalp için sağlıklı yağ seviyelerini artırarak kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca kötü kolesterolü düşürebilir ve koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir.

  Antep fıstığı, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan lipoprotein seviyelerini düşürür. Antep fıstığı bir amino asit olan arginin içerir. Arginin ayrıca kan basıncını düşürdüğü bulundu.

  Kan damarlarına faydalıdır

  Endotel, kan damarlarının iç astarıdır. Endotel disfonksiyonunun kalp hastalığının bir risk faktörü olması nedeniyle, düzgün çalışması önemlidir. 

  Vazodilatasyon, kan damarlarının genişlemesidir. Endotel disfonksiyonu vazodilatasyonun azalması ile karakterize olup, kan akışını azaltır.

  Nitrik oksit, vazodilatasyonda önemli rol oynayan bir bileşiktir. Endotelde hücreler için sinyal göndererek kan damarlarının genişlemesini sağlar.

  Antep fıstığı, vücutta nitrik oksite dönüştürülen amino asit L-arginin’in mükemmel bir kaynağıdır. Bu nedenle, bu minik fıstıklar, kan damarı sağlığını geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

  Kan şekerini düşürür

  Kuruyemişler, yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olmalarına rağmen, antep fıstığı düşük bir glisemik indekse sahiptir, yani kan şekerinde büyük bir artışa neden olmaz. Çalışmalar, antep fıstığı yemenin kan şekerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermiştir.

  Lif ve sağlıklı yağlardan zengin olmasının yanı sıra, antioksidan, magnezyum, karotenoidler ve fenolik bileşikler açısından da zengin olup, hepsi kan şekeri kontrolü için yararlıdır.

  antep fıstığı neye yarar

  Hamilelik ve emzirme döneminde faydalı olabilir

  Antep fıstığı, hamilelik sırasında önemli olan birkaç besin maddesinin sağlıklı bir miktarını içerir. 

  Antep fıstığı, besin profili nedeniyle hamile ve emziren annelere fayda sağlayabilir. 

  İltihapla mücadele edebilir

  Antep fıstığında bulunan biyoaktif maddeler iltihapla mücadeleye yardımcı olabilir. Antep fıstığı, tekli doymamış yağlar açısından da zengindir.

  Bazıları bunların iltihapla mücadeleye yardımcı olabileceğine inanıyor, ancak bu açıdan daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

  Görme sağlığını iyileştirebilir

  Antep fıstığı zengin bir lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Lutein ve zeaksantin insan retinasında bulunur. Bu antioksidanlardan yeterince tüketmek, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt gibi görme sorunlarını önler.

  Antep fıstığı çinko bakımından da zengindir. Mineral eksikliği, zayıf gece görüşüne bağlanmıştır.

  Antep fıstığındaki sağlıklı yağ asitleri de göz sağlığına katkıda bulunabilir. Ancak, bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Bilişsel işlevi arttırabilir

  Antep fıstığı, çoğu kuruyemiş gibi iyi E vitamini kaynaklarıdır. Sıçan çalışmalarında, besin maddesinin periferik nörotoksisite riskini azalttığı bulunmuştur.

  Olgun fıstık kabuklarının sıçanlarda kaygıyı hafiflettiği bulundu. Kuruyemişler ayrıca uyku sırasında bilişsel performansı, öğrenmeyi, bilgi tutmayı ve hızlı göz hareketini geliştirebilir. Ancak bu konuda yeterli veri yoktur.

  Bazı anekdot kanıtları, Antep fıstığı yağının beyin iltihabıyla savaşabileceğini ve beyindeki temel yağ asitlerini koruyabileceğini göstermektedir.

  Antep fıstığı, beyin fonksiyonunu antikanser ilaçların neden olduğu potansiyel aksaklıklardan korumada da rol oynayabilir.

  Cinsel sağlığı geliştirebilir

  Anekdot niteliğindeki kanıtlar, Antep fıstığının doğurganlığı artırabileceğini göstermektedir. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

  Araştırmalar, Antep fıstığının afrodizyak görevi görebileceğini gösteriyor. Üç hafta boyunca her gün bir avuç fındık yemenin erkeklerde cinsel dürtüyü iyileştirdiği bulundu.

  Kuruyemişteki arginin, fitosterol ve antioksidanların erektil disfonksiyonun tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Östrojen seviyelerini artırabilir

  Antep fıstığı, kuruyemişler arasında en yüksek miktarda fitoöstrojene sahiptir. Östrojen seviyelerini artırabilir ve düzenlenmiş bir adet döngüsüne ve ikincil cinsiyet özelliklerine katkıda bulunabilirler.

  Erken yaşlanmayı yavaşlatabilir

  Antep fıstığı E vitamini içerir. Vitamin, cildin kronik UV foto yaşlanmasını önler. Kuruyemişler ayrıca bakır içerir. Besin maddesi, kırışıklık oluşumunu önleyen ve sarkan cildi tedavi eden elastin üretimine yardımcı olur.

  Bir çalışmada, E vitamini ile tedavi edilen fareler, daha az UV kaynaklı cilt hasarı belirtisi gösterdi.

  antep fıstığının faydaları ve zararları

  Antep Fıstığı Zayıflatır mı?

  Enerjisi yoğun bir gıda olmasına rağmen, antep fıstığı, en fazla kilo verdirebilecek gıdalardan biridir.

  Lif ve protein bakımından zengindir, ikisi de tokluk hissini artırır ve daha az yemeyi sağlar. 

  Antep fıstığının kilo verme özelliklerine katkıda bulunan bir faktör de, yağ içeriğinin tamamen emilmemesidir. Yağ içeriğinin bir kısmı hücre duvarlarına yapışır, bağırsakta sindirilmesi engellenir.

  Dahası, kabuklu yemişlerin, kabuklarını açmanın zaman alması dolayısıyla daha az yeme eğiliminde olunmaktadır.

  Bir araştırma, kabuklu kuruyemiş yiyen bireylerin, kabuksuz kuruyemiş yiyen bireylerden % 41 daha az kalori tükettiğini gösterdi.

  Fazla Antep Fıstığı Yemenin Zararları 

  Aşırı antep fıstığı yemek, karın ağrısı, kabızlık ve ishale neden olabilir. Bu, lif içeriğinden kaynaklanıyor olabilir. 

  Fazla kavrulmuş fıstık tüketiyorsanız, yüksek tansiyon seviyeleri yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni, bazı kavrulmuş fıstık türlerinin sodyum bakımından yüksek olmasıdır.

  Sonuç olarak;

  Antep fıstığı, sağlıklı yağlar, lif, protein, antioksidanlar, B6 vitamini ve potasyum da dahil olmak üzere çeşitli besin öğeleri sağlar.

  Antep fıstığı faydaları arasında, kilo vermeye yardımcı olması, göz ve kan damarı sağlığını iyileştirmenin yanı sıra sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemesi, kolesterol ve kan şekerini düşürmesi bulunmaktadır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ