Annatto Nedir, Nasıl Kullanılır? | diyetz

  Annatto Nedir, Nasıl Kullanılır?

   

  Annatto, achiote ağacının ( Bixa orellana ) tohumlarından yapılan bir çeşit gıda boyasıdır. Doğal gıda renklerinin yaklaşık % 70’i ondan türetilmiştir.

  Mutfak kullanımlarına ek olarak annatto, Güney ve Orta Amerika’nın birçok yerinde sanat için, kozmetik olarak ve çeşitli tıbbi koşulları tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır.

  Annatto nedir?

  Güney ve Orta Amerika’da tropik bölgelerde yetişen achiote ağacının ( Bixa orellana ) tohumlarından yapılan turuncu kırmızı bir gıda boyasıdır.

  Safran ve zerdeçal gibi, sarıdan koyu turuncu ve kırmızıya kadar değişen parlak bir renk verdiğinden, en yaygın olarak kullanılan doğal gıda boyasıdır.

  Rengi, karotenoidler denilen bileşiklerden gelir, bunlar tohumun dış tabakasında olan, havuç ve domates gibi diğer pek çok meyve ve sebzede bulunan pigmentlerdir.

  Bunlardan başka, annatto, baharat olarak kullanılır. Toz, macun, sıvı ve bir uçucu yağ gibi çeşitli formlarda bulunur.

   

  annatto renklendirici

   

  Annatto Faydaları

   

  Antioksidan özellikleri

  Annatto renklendirici, karotenoidler, terpenoidler, flavonoidler ve tocotrienoller dahil olmak üzere antioksidan özelliklere sahip çok sayıda bitki bazlı bileşikler içerir.

  Antioksidanlar, serbest radikal olarak bilinen ve düzeyleri çok yükselirse hücrelerimize zarar verebilecek, potansiyel olarak zararlı molekülleri nötralize eden bileşiklerdir.

  Araştırmalar, yüksek serbest radikal seviyelerinin neden olduğu hasarın; kanser, beyin hastalıkları, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik durumlarla bağlantılı olduğunu buldu.

   

   

  Antimikrobiyal özellikler

  Araştırmalar, bu gıda boyasının, antimikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

  Tüp çalışmalarında, annatto özütünün, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli dahil olmak üzere çeşitli bakterilerin büyümesini engellediği belirtilmiştir.

  Bir başka tüp çalışmasında, annatto, Aspergillus niger, Neurospora sitophila ve Rhizopus stolonifer gibi çeşitli mantarları öldürdü. Ayrıca, boyanın ekmeğe eklenmesi, ekmeğin raf ömrünü uzatan mantarların büyümesini engelledi.

   

   

  Antikanser özelliklere sahiptir

  İlk araştırmalar, bu renklendiricinin, kanserle mücadele potansiyeli olduğunu gösteriyor.

  Örneğin, test tüpü çalışmaları, bu gıda boyası özütlerinin, kanser hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve diğer prostat türlerinin yanı sıra, insan prostat, pankreas, karaciğer ve cilt kanseri hücrelerinde, hücre ölümüne neden olabileceğini bulmuştur.

  Potansiyel antikanser özellikleri, biksin, norbixin ve tocotrienols gibi içerdiği bileşiklere bağlanmıştır.

   

   

  Göz sağlığını korur

  Annatto, göz sağlığına yararlı olabilecek karotenoidler sağlar. Özellikle, tohumun dış tabakasında bulunan ve canlı sarı turuncu rengini veren, karotenoidler biksin ve norbixin bakımından yüksektir.

  Bir hayvan çalışmasında 3 ay boyunca norbixin ilavesi, yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (AMD) bağlı olan bileşik N-retinyiliden-N-retinyiletanolamin (A2E) birikimini azaltmıştır. AMD yaşlı yetişkinlerde geri dönüşü olmayan körlüğün önde gelen nedenidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Durian Meyvesi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Annattonun aşağıdakiler gibi başka yararları da vardır;

   

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Bu doğal renklendirici, yaşa bağlı kalp sorunlarına karşı koruma sağlayabilen tocotrienol adı verilen iyi bir E vitamini kaynağıdır.

   

  İltihabı azaltır

  Birkaç tüp çalışması, annatto bileşiklerinin çok sayıda inflamasyon belirtecini azaltabileceğini göstermektedir.

   

   

  Annatto nasıl kullanır?

  Annatto, yüzyıllarca çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Geleneksel olarak, vücut boyama, güneş koruyucu, böcek kovucu olarak ve mide ekşimesi, ishal, ülser ve cilt sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır.

  Günümüzde ağırlıklı olarak doğal gıda boyası ve baharat olarak kullanılmaktadır. Örneğin, bu doğal gıda katkı maddesi; peynir, tereyağı, margarin, krema, kek ve pişmiş ürünler gibi çeşitli endüstriyel gıdalarda bulunur.

  Yapay gıda boyaları ile karşılaştırıldığında, annatto doğaldır çünkü antioksidanlar sağlar ve başka birçok yararı vardır.

   

   

  Annatto Zararları

  Genel olarak, çoğu insan için güvenlidir. Her ne kadar nadir olsa da, özellikle Bixaceae familyasındaki bitkilere alerjisi olanlar, buna karşı alerjik reaksiyon yaşayabilir. Belirtileri kaşıntı, şişme, düşük tansiyon, kurdeşen ve mide ağrısıdır.

  Bazı durumlarda, annatto irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını tetikleyebilir.

  Hamile veya emziren kadınlarla ilgili yeterli çalışma olmadığı için, bu gruptaki kişiler, yüksek miktarlarda tüketmemelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Annatto renklendirici, inflamasyonun azalması, göz ve kalp sağlığını koruma ve antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli yararlarla bağlantılı olan doğal bir gıda katkı maddesidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ