Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri | diyetz

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

  • 1.103 kez görüntülendi.

 

Birçok insan hayatlarının bir noktasında endişe ve kaygı yaşar. Aslında kaygı, işleri değişen ya da mali sıkıntılar yaşayan kişiler için stresli yaşam olaylarına çok normal bir cevaptır.

 

Ancak, anksiyete belirtileri onları tetikleyen ve yaşamınıza müdahale etmeye başlayan olaylardan daha büyük olduğunda, anksiyete bozukluğu belirtileri ortaya çıkabilir.

 

Anksiyete bozuklukları zayıflatıcı olabilir ancak bir tıp uzmanından uygun yardım ile yönetilebilirler. Belirtileri tanımak ilk adımdır.

 

Anksiyete bozukluğunun ortak belirtilerini bilmek, anksiyetenin doğal olarak nasıl azaltılacağına yardımcı olacaktır.

 

Aşırı Endişe

Anksiyete bozukluğunun en yaygın belirtilerinden biri aşırı endişedir.

 

Anksiyete bozukluklarıyla ilişkili endişe, onu tetikleyen olaylarla orantısızdır ve genellikle normal, günlük durumlara yanıt olarak ortaya çıkar.

 

Yaygın anksiyete bozukluğunun bir belirtisi olarak düşünmek için, endişe, en fazla altı ay boyunca çoğu gün gerçekleşmeli ve kontrolü zor olmalıdır.

 

Endişe, aynı zamanda, yoğun ve müdahaleci olur, bu da günlük görevleri yoğunlaştırmayı ve gerçekleştirmeyi zorlaştırır.

 

65 yaşın altındakiler genel anksiyete bozukluğu riski en yüksek olanlardır, özellikle bekâr olanlar daha düşük sosyoekonomik statüye sahip olanlar yaşam stresine sahiptirler.

 

 

 

Heyecanlı hissetmek

Birisi endişeli hissediyorsa, sempatik sinir sisteminin bir kısmı aşırı hızda çalışır.

 

Bu, nabzın hızlanması, avuç içinin terlemesi, ellerin titremesi ve ağız kuruluğu gibi vücut boyunca bir dizi etkiyi başlatır.

 

Bu belirtiler, beyniniz tehlikede olduğunuzu düşündüğünde ve vücudunuzu tehdide tepki vermeye hazırlandığında ortaya çıkar.

 

Vücudunuz, koşmanız veya dövüşmeniz gerekmesi durumunda sindirim sisteminizden ve kaslarınızdan uzaklaşır. Ayrıca kalp atış hızınızı artırır ve duyularınızı arttırır.

 

Bu etkiler gerçek bir tehdit durumunda yardımcı olurken, korkunun kafanızda olup olmadığını zayıflatıyor olabilir.

 

Hatta bazı araştırmalar, anksiyete bozukluğu olan kişilerin, anksiyete bozukluğu olmayan kişiler kadar hızlı bir şekilde uyarılmalarını azaltamayacağını, yani anksiyetenin etkilerini daha uzun süre hissedebildiklerini ifade etmektedir.

 

Huzursuzluk

Huzursuzluk, özellikle çocuklarda ve gençlerde sık görülen başka bir anksiyete belirtisidir.

 

Anksiyete bozukluğu tanısı alan 128 çocuğun bir çalışmasında, % 74’ünün huzursuzluğunu ana kaygı belirtilerinden biri olarak bildirdiği bulunmuştur.

 

Huzursuzluk, endişe duyulan tüm insanlarda ortaya çıkmazken, tanı koyulurken sıklıkla doktorların aradığı belirtilerden biridir.

 

İlginizi Çekebilir  Hindistan Cevizi Unu Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

Altı aydan uzun süredir huzursuzluk yaşarsanız, anksiyete bozukluğunun bir belirtisi olabilir.

 

Yorgunluk

Kolay yorulmak genelleşmiş anksiyete bozukluğunun bir başka potansiyel belirtisidir.

 

Bu semptom, bazılarına şaşırtıcı gelebilir çünkü anksiyete yaygın olarak hiperaktivite veya uyarılma ile ilişkilidir.

 

Bazıları için, yorgunluk bir anksiyete atağını izleyebilirken, diğerleri için yorgunluk kronik olabilir.

 

Bu yorgunluğun, uykusuzluk ya da kas gerginliği gibi diğer yaygın anksiyete semptomlarına bağlı olup olmadığı ya da kronik anksiyetenin hormonal etkileriyle ilişkili olup olmadığı net değildir.

 

Bununla birlikte, yorgunluğun depresyon veya diğer tıbbi durumların bir işareti olabileceğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle tek başına yorgunluk bir anksiyete bozukluğunu teşhis etmek için yeterli değildir.

 

Odaklanma zorluğu

Anksiyete raporu olan birçok insan konsantre olmakta zorlanıyor.

 

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu olan 157 çocuk ve gencin yer aldığı bir çalışma, üçte ikiden fazlasının yoğunlaşmakta zorluk çektiğini ortaya koymuştur.

 

Aynı bozukluğa sahip 175 yetişkinin bir başka çalışması da, % 90’ının konsantre olmakta zorlandığını bildirmiştir.

 

Bazı çalışmalar, kaygının kısa süreli bilgileri tutmaya yarayan bir tür bellek olan çalışma belleğini kesebileceğini göstermektedir. Bu, insanların yüksek kaygı dönemlerinde yaşadıkları performanstaki dramatik düşüşü açıklamaya yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, konsantrasyon güçlüğü, dikkat eksikliği bozukluğu veya depresyon gibi diğer tıbbi durumların bir belirtisi olabilir, bu nedenle bir anksiyete bozukluğunun teşhis edilmesi için yeterli kanıt değildir.

 

Sinirlilik

Anksiyete bozukluğu olan çoğu insan, aşırı sinirlilik yaşar.

 

6.000’den fazla erişkini içeren yeni bir çalışmaya göre, yaygın anksiyete bozukluğu olanların % 90’ından fazlası, anksiyete bozukluğunun en kötü olduğu dönemlerde oldukça rahatsız edici olduğunu bildirmiştir.

 

Kendinden bildirilen baskılarla karşılaştırıldığında, yaygın anksiyete bozukluğu olan genç ve orta yaşlı erişkinler günlük yaşamlarında iki kat daha fazla sinirlilik bildirmiştir.

 

Anksiyetenin yüksek uyarılma ve aşırı endişe ile ilişkili olduğu göz önüne alındığında, sinirliliklerin ortak bir semptom olması şaşırtıcı değildir.

 

Kas gerginliği

Haftanın çoğu gününde gergin kasların olması sık görülen bir başka endişe belirtisidir.

 

Kas gerginliği, yaygın olsa da, neden endişe ile ilişkili olduğu tam olarak anlaşılmamıştır.

 

Kas gerginliğinin kendisinin de anksiyete duygularını arttırması olasıdır, fakat aynı zamanda anksiyetenin artmış kas gerginliğine yol açması veya üçüncü faktörün her ikisine de neden olması mümkündür.

 

İlginçtir, kas gerginliği tedavisinin anksiyete bozukluğu olan kişilerde endişeyi azalttığı gösterilmiştir. Hatta bazı çalışmalar bunu bilişsel davranışçı terapi kadar etkili olduğunu göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Sandalağacı Yağının Faydaları

Uykusuzluk veya Uykuda Kalma Sorunu

Uyku bozuklukları anksiyete bozuklukları ile kuvvetle ilişkilidir.

 

Gecenin ortasında uyanmak ve uykuya dalmakta zorluk çekmek en sık bildirilen iki problemdir.

 

Bazı araştırmalar, çocukluk döneminde uykusuzluğun yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişen anksiyete ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Uykusuzluk ve endişe güçlü bir şekilde bağlantılıyken, anksiyete uykusuzluğa ya da her ikisine birden katkıda bulunursa, uykusuzluğun anksiyeteye katkıda bulunup bulunmadığı belirsizdir.

 

Bilinen şey, altta yatan anksiyete bozukluğunun tedavi edilmesi durumunda, genellikle uykusuzluğun da iyileşmesidir.

 

Panik Atak

Panik bozukluğu adı verilen bir tür anksiyete bozukluğu, tekrarlayan panik ataklar ile ilişkilidir.

 

Panik ataklar, güçsüzleştirici olabilecek şiddetli, ezici bir korku hissi yaratır.

 

Bu aşırı korku tipik olarak hızlı kalp atışı, terleme, titreme, nefes darlığı, göğüste sıkışma, bulantı ve ölme ya da kontrol etme korkusuyla birlikte görülür.

 

Panik ataklar tecrit halinde olabilir ancak sık ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkarlarsa panik bozukluğunun bir işareti olabilirler.

 

Sosyal Durumlardan Kaçınma

Şu durumlarda sosyal kaygı bozukluğu belirtileri sergiliyor olabilirsiniz:

 

  • Yaklaşan sosyal durumlar hakkında endişeli veya korkulu hissetmek
  • Başkaları tarafından yargılanabileceğiniz veya incelediğinizden endişe duymak.
  • Başkalarının önünde utanma veya aşağılanma korkusu
  • Bu korkular nedeniyle bazı sosyal olaylardan kaçınmak

 

Sosyal anksiyete bozukluğu çok yaygındır.

 

Sosyal anksiyete yaşamın erken döneminde gelişir. Aslında, ona sahip olanların yaklaşık% 50’si 11 yaşına kadar teşhis edilirken,% 80’i 20 yaşına kadar teşhis edilmektedir.

 

Sosyal kaygıya sahip insanlar, gruplar halinde veya yeni insanlarla tanışırken son derece utangaç ve sessiz görünebilirler. Dışarıda sıkıntılı görünmese de, içlerinde aşırı korku ve endişe hissederler.

 

Bu ilgisizlik bazen sosyal kaygıları olan insanların sinsi veya durağan görünmesine neden olabilir fakat bu bozukluk düşük benlik saygısı, yüksek öz eleştiri ve depresyon ile ilişkilidir.

 

Anlamsız Korkular

Örümcekler, kapalı alanlar veya yükseklikler gibi belirli şeyler hakkında aşırı korkular bir fobinin işareti olabilir.

 

Bir fobi, belirli bir nesne veya durum hakkında aşırı kaygı veya korku olarak tanımlanır. Bu duygu, normal işlev görme yeteneğinizi etkileyecek kadar şiddetlidir.

 

Bazı yaygın fobiler şunlardır:

Hayvan fobileri: Belirli hayvanların ya da böceklerin korkusu

 

Doğal ortam fobileri: Kasırga veya sel gibi doğal olaylardan korkma

 

Kan-enjeksiyon-yaralanma fobileri: Kan, enjeksiyon, iğne veya yaralanma korkusu

 

Durumsal fobiler: Uçak veya asansör yolculuğu gibi belirli durumlardan korkma

 

Agorafobi, aşağıdakilerin en az ikisinden korkusu olan başka bir fobidir:

 

  • Toplu taşıma araçlarını kullanma
  • Açık alanlarda olmak
  • Kapalı alanlarda olmak
  • Ayakta veya kalabalıkta olmak
  • Yalnız evin dışında olmak

 

İlginizi Çekebilir  Atlet Ayağı Hastalığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Fobiler insanların yaşamlarını bir noktasında etkiler. Çocuklukta veya gençlik yıllarında gelişmeye eğilimlidirler ve kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

 

 

Kaygıyı Azaltmanın Doğal Yolları

Anksiyeteyi azaltan ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak birçok doğal yol var:

 

Sağlıklı beslenme: Sebzeler, meyveler, yüksek kaliteli etler, balık, fındık ve kepekli tahıllar açısından zengin beslenme, anksiyete bozuklukları geliştirme riskini azaltabilir ancak yalnızca beslenme, bunu tedavi etmek için yeterli değildir.

 

Probiyotikler ve fermente gıdalar tüketmek: Probiyotik kullanmak ve fermente gıdalar tüketmek ruh sağlığının iyileştirilmesi ile ilişkilendirilmiştir.

 

Kafeinin sınırlaması: Aşırı kafein alımı, bazı kişilerde, özellikle de anksiyete bozukluğu olanlarda anksiyete duygularını kötüleştirebilir.

 

Alkolden uzak durma: Anksiyete bozuklukları ve alkol bağımlılığı güçlü bir şekilde bağlantılı olduğundan alkollü içeceklerden uzak durmak yardımcı olabilir.

 

Sigarayı bırakmak: Sigara içmek, kaygı bozukluğu geliştirme riskiyle ilişkilidir. Bırakma, zihinsel sağlığın iyileşmesini sağlar.

 

Egzersiz yapmak : Düzenli egzersiz, anksiyete bozukluğu geliştirme riskinin azalmasıyla bağlantılıdır ancak daha önce teşhis edilmiş olanlara yardımcı olup olmadığına dair araştırmalar karışık sonuçlar bildirmektedir.

 

Meditasyon: Dikkatlilik temelli stres azaltma olarak adlandırılan meditasyon temelli bir tedavi tipinin, anksiyete bozukluğu olan kişilerde semptomları önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

 

Yoga: Düzenli yoga uygulamasının , anksiyete bozukluğu tanısı konmuş kişilerde semptomları azalttığı gösterilmiştir.

 

Profesyonel Yardım Ne Zaman Alınmalı?

Anksiyete sorunlu bir durumdur, bu nedenle semptomlarınız şiddetliyse profesyonel yardım almak önemlidir.

 

Günlerin çoğunda endişeli hissediyorsanız ve en az altı aydır yukarıda belirtilen belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşırsanız, bu bir anksiyete bozukluğunun belirtisi olabilir.

 

Ne kadar zamandır semptomlar yaşıyor olursanız olun, duygularınız hayatınıza müdahale ediyor gibi hissediyorsanız, profesyonel yardım almalısınız.

 

Psikolog ve psikiyatristler, anksiyete bozukluklarını çeşitli yollarla tedavi etmek için eğitilmiştir.

 

Bir profesyonel ile çalışmak, endişenizi yönetmenize ve semptomlarınızı olabildiğince çabuk ve güvenli bir şekilde azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

Anksiyete bozuklukları, çeşitli semptomlarla karakterizedir. En yaygın olanlardan biri, günlük işleyişi bozan aşırı ve müdahaleci endişedir.

 

Diğer belirtiler, ajitasyon, huzursuzluk, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, gergin kaslar ve uyku sorunlarını içerir.

 

Tekrarlayan panik ataklar panik bozukluğuna işaret edebilir, sosyal durumlardan korkmak ve kaçınmak sosyal kaygı bozukluğuna işaret edebilir ve aşırı fobiler özgül fobi bozukluklarının bir işareti olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ