Anksiyete Nedir, Neden Olur?Belirtileri, Türleri ve Tedavisi

  Anksiyete Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Türleri ve Tedavisi

  Anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, kaygı bozukluğu, kaygı hastalığı, anksiyete hastalığı gibi farklı isimlere sahip bu rahatsızlığa neden olan endişe ve kaygı, aslında normal ve genellikle sağlıklı bir duygudur. 

  Ancak bir kişi düzenli olarak orantısız derecede kaygılandığında, tıbbi bir hastalık olabilir.

  Anksiyete bozukluğu; aşırı sinirlilik, korku, endişe ve endişeye neden olan zihinsel bir sağlık tanısıdır.

  Bu bozukluklar bir kişinin duyguları nasıl işlediğini ve nasıl davrandığını değiştirerek, fiziksel semptomlara neden olur. Hafif kaygı belirsiz ve rahatsız edici değilken, şiddetli kaygı günlük yaşamı ciddi şekilde etkileyebilir.

  Anksiyete Bozukluğu Nedir?

  Anksiyete ya da kaygı; “gerginlik duyguları, endişeli düşünceler ve artan kan basıncı gibi fiziksel değişiklikler ile karakterize bir duygu” olarak tanımlanır.

  Normal kaygı ile tedavi gerektiren kaygı bozukluğu arasındaki farkı bilmek, kişinin durumunun farkına varmasına ve tedaviye ihtiyacı olup olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.

  Yazıda “kaygı bozukluğu nedir”, “anksiyete hastalığı nedir” “kaygı bozukluğu neden olur”, “anksiyete nedir belirtileri nelerdir? “kaygı türleri”, “yaygın anksiyete bozukluğu tedavi edilmezse ne olur” gibi bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

  yaygın anksiyete belirtileri

  Kaygı ne zaman tedaviye ihtiyaç duyar?

  Kaygı sıkıntıya neden olsa da, her zaman tıbbi bir durum değildir. Bir kişi potansiyel olarak zararlı veya endişe verici tetikleyicilerle karşı karşıya kaldığında, endişe duyguları sadece normal değil aynı zamanda hayatta kalmak için de gereklidir. Örneğin caddeyi geçerken bir araba çarpması endişesi gibi.

  Kaygı hissinin süresi veya ciddiyeti bazen normal değerlerin dışına taşabilir. Artan kan basıncı ve bulantı gibi fiziksel semptomlar da gelişebilir. Bu tepkiler kaygının ötesinde bir kaygı bozukluğuna yol açar.

  Anksiyete yaşayanlar “tekrar eden müdahaleci düşüncelere veya endişelere sahip” olarak tanımlanır. Kaygı, bir bozukluk aşamasına ulaştığında, günlük işleve müdahale edebilir.

  Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Birçok insan hayatlarının bir noktasında endişe ve kaygı yaşar. Bu duygular, stresli yaşam olaylarına verilen çok normal bir yanıttır.

  Ancak, kaygı ve endişe yaşamınızı zorlaştırmaya başladığında kaygı bozukluğu belirtileri görülmeye başlar ve anksiyete bozukluğu oluşabilir.

  Aşırı endişe

  Anksiyete bozukluğunun en yaygın belirtilerinden biri olaylar karşısında normalden daha fazla endişelenmektir.  

  Endişeyi yaygın anksiyete bozukluğunun bir belirtisi olarak düşünmek için, en az altı ay boyunca çoğu gün bu duyguyu yaşamalı ve kontrolü zor olmalıdır. Aynı zamanda günlük işleri gerçekleştirmeyi de engellemesi gerekir.

   65 yaşın altındakiler, bekar olanlar, düşük sosyoekonomik statüye sahip olanlar, genel anksiyete bozukluğu riski en yüksek olanlardır. 

  Heyecanlı hissetmek

  Endişe hissi, sempatik sinir sisteminin bir kısmının aşırı hızda çalışmasına neden olur. Bu, nabzın hızlanması, avuç içinin terlemesi, ellerin titremesi ve ağız kuruluğu gibi vücutta bir dizi etkiyi başlatır. 

  Bu belirtiler, beyne tehlikede olduğunu düşündürür ve vücut tehdide tepki vermeye hazırlanır. Kalp atışı hızlanır. Bunun sonucu olarak endişe hissedildiğinde aynı zamanda aşırı heyecan da vardır.

  Huzursuzluk

  Huzursuzluk, özellikle çocuklarda ve gençlerde sık görülen başka bir kaygı belirtisidir.  

  Huzursuzluk, endişe hisseden tüm insanlarda ortaya çıkmazken, tanı koyulurken sıklıkla doktorların aradığı belirtilerden biridir. Altı aydan uzun süredir huzursuzluk yaşıyorsanız, anksiyete bozukluğunun bir belirtisi olabilir. 

  Yorgunluk

  Kolay yorulmak, yaygın anksiyete belirtilerindendir. Bazıları için, yorgunluk bir anksiyete atağından sonra oluşabilirken, bazıları için yorgunluk, kronik olabilir. 

  Yorgunluk başka tıbbi durumların da belirtisi olabileceğinden tek başına anksiyete bozukluğunu teşhis etmek için yeterli değildir.

  Odaklanma zorluğu

  Yaptığı işe odaklanmakta zorluk çekmek, anksiyete belirtilerinden biridir. Bazı çalışmalar, kaygının kısa süreli belleği etkileyebileceğini göstermektedir. Bu da odaklanma güçlüğünü açıklamaktadır.  

  Ancak konsantrasyon güçlüğü, dikkat eksikliği bozukluğu veya depresyon gibi diğer tıbbi durumların bir belirtisi olabilir, bu nedenle bir anksiyete bozukluğunun teşhis edilmesi için yeterli bir belirti değildir.

  Sinirlilik

  Anksiyete bozukluğu olan çoğu insan, aşırı sinirlidir. 6.000’den fazla erişkinle yapılan bir çalışmaya göre, yaygın anksiyete bozukluğu olanların % 90’ından fazlası, anksiyete bozukluğunun en kötü olduğu dönemlerde sinirli olduğunu bildirmiştir.

  Kas gerginliği

  Kas gerginliği anksiyete bozukluğunun bir başka belirtisidir. Kas gerginliğinin tedavi edilmesi, anksiyete bozukluğu olan kişilerde kaygı hissini azaltır. Hatta bazı çalışmalar bunun, bilişsel davranışçı terapi kadar etkili olduğunu göstermektedir.

  Uykusuzluk veya uykuda kalma sorunu

  Uyku sorunları, anksiyete bozukluğu ile kuvvetle ilişkilidir. Gecenin ortasında uyanmak ve uykuya dalmakta zorluk çekmek en sık bildirilen iki problemdir. Anksiyete bozukluğu tedavi edilirse genellikle uykusuzluk da iyileşir.

  Panik atak

  Panik atak, tipik olarak aşırı korkudur ve hızlı kalp atışı, terleme, titreme, nefes darlığı, göğüste sıkışma, bulantı ya da ölüm korkusuyla birlikte görülür. 

  Panik ataklar tecrit halinde olabilir, sık ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkarsa anksiyete bozukluğunun bir işareti olabilir.

  Sosyal ortamlardan kaçma

  Şu durumlarda sosyal kaygı bozukluğu belirtileri görülebilir;

  – Yaklaşan sosyal durumlar hakkında endişe veya korku hissetmek

  – Başkaları tarafından yargılanabileceğiniz veya incelenebileceğinizden endişe duymak.

  – Başkalarının önünde utanma veya aşağılanma korkusu

  – Bu korkular nedeniyle bazı sosyal olaylardan kaçmak.

  Sosyal anksiyete bozukluğu yaygın görülen bir durumdur. Sosyal anksiyete yaşamın erken döneminde gelişir. Aslında, ona sahip olanların yaklaşık % 50’si 11 yaşına kadar teşhis edilirken, % 80’i 20 yaşına kadar teşhis edilmektedir.

  Sosyal kaygıya sahip insanlar, gruplar halinde veya yeni insanlarla tanışırken son derece utangaç ve sessiz görünebilirler. Dışarıdan sıkıntılı görünmese de, içlerinde aşırı korku ve endişe hissederler.

  Anlamsız korkular

  Örümcek, kapalı alanlar veya yükseklik gibi belirli şeyler hakkında aşırı korku yaşamak, bir fobinin işareti olabilir. Bir fobi, belirli bir nesne veya durum hakkında aşırı kaygı veya korku olarak tanımlanır. Bu duygu, normal işlev görme yeteneğinizi etkileyecek kadar şiddetlidir. 

  Bazı yaygın fobiler şunlardır:

  Hayvan fobileri: Belirli hayvanların ya da böceklerin korkusu

  Doğal ortam fobileri: Kasırga veya sel gibi doğal olaylardan korkma

  Kan-enjeksiyon-yaralanma fobileri: Kan, enjeksiyon, iğne veya yaralanma korkusu

  Durumsal fobiler: Uçak veya asansör yolculuğu gibi belirli durumlardan korkma 

  Fobiler insanların yaşamlarını bir noktasında etkiler. Çocuklukta veya gençlik yıllarında gelişmeye eğilimlidirler ve kadınlarda erkeklerden daha yaygın görülür. 

  yaygın anksiyete bozukluğu

  Anksiyete Türleri

  Yaygın anksiyete bozukluğu

  Aşırı, uzun süreli endişe içeren yaşam olayları, nesneler ve durumlar hakkında endişeler sonucu meydana gelen kronik bir hastalıktır.

  Bu, en sık görülen anksiyete bozukluğudur ve bozukluğu olan insanlar kaygılarının nedenini her zaman tanımlayamazlar. 

  Panik bozukluğu

  Kısa süreli veya ani şiddetli ataklar, panik bozukluğunu karakterize eder. Bu ataklar titremeye, kafa karışıklığına, baş dönmesine, bulantıya ve solunum zorluğuna neden olabilir.

  Panik ataklar, 10 dakika sonra en yüksek noktalara ulaşarak hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Ancak, panik atak saatlerce sürebilir.

  Panik bozuklukları genellikle korkutucu deneyimlerden veya uzun süreli stresten sonra ortaya çıkar, aynı zamanda tetikleyici olmadan da ortaya çıkabilir.

  Özgül fobi

  Bu irrasyonel bir korku ve belirli bir nesne veya durumdan kaçınmaktır. Fobiler, belirli bir nedenle ilgili oldukları için, diğer anksiyete bozuklukları gibi değildir.

  Fobisi olan bir kişi, mantıksız veya aşırı bir korku içindedir ve tetikleyici etrafındaki endişelerini kontrol edemez. Bir fobiyi tetikleyen durumlar; hayvanlardan günlük nesnelere kadar çeşitlilik gösterir. 

  Agorafobi

  Bu, kişinin sıkıştığında kaçmasının zor olabileceği ya da yardım alınamayacağı yerlerden, olaylardan ya da durumlardan kaçınma korkusudur. İnsanlar genellikle bu durumu açık alanların ve dış mekanların fobisi olarak yanlış anlarlar, ancak o kadar basit değildir.

  Agorafobisi olan bir kişi evden ayrılma korkusu yaşayabilir veya asansörleri ve toplu taşıma araçlarını kullanmaktan korkabilir.

  Selektif mutizm

  Bu, bazı çocukların tanıdık insanlar etrafında mükemmel bir sözlü iletişim becerisine sahip olmalarına rağmen, okul gibi belirli yerlerde veya bağlamlarda konuşamadıkları, yaşadıkları bir endişe biçimidir. Aşırı bir sosyal fobi şekli olabilir.

  Sosyal anksiyete bozukluğu veya sosyal fobi

  Bu, sosyal ortamlarda olumsuz yargılanma korkusudur. Sosyal anksiyete bozukluğu; aşağılanma ve reddedilme endişesi gibi çeşitli duygular içerir. Bu bozukluk, insanların kamusal alanlardan uzak durmasına neden olabilir.

  Ayrılma anksiyetesi bozukluğu

  Güvenlik veya güvenlik hissi veren bir kişiden veya yerden ayrıldıktan sonra yüksek düzeyde kaygı, “ayrılık anksiyetesi bozukluğunu” karakterize eder. Bu bozukluk türü, bazen panik semptomlarına neden olabilir.

  Anksiyete Nedenleri Nelerdir?

  “Anksiyete bozukluğu neden olur?”  sorusunun cevabı karmaşıktır. Birçok türü bir kerede ortaya çıkabilir, bazıları diğerlerine yol açabilir, bazıları ise başka biri olmadıkça anksiyete bozukluğuna yol açmayabilir.

  Anksiyete sebepleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  – İşteki zorluklar, ilişki sorunları veya aile sorunları gibi çevresel stresler

  – Genetik, anksiyete bozukluğuna sahip aile bireyleri olan insanların bu rahatsızlığı yaşama ihtimali daha yüksektir

  – Farklı bir hastalığın belirtileri, bir ilacın etkileri veya zor bir ameliyatın veya uzun süreli iyileşme dönemi gibi tıbbi faktörler

  – Beyin kimyası, psikologlar, birçok anksiyete bozukluğunu, beyindeki hormonların yanlış sinyalleri ve elektriksel sinyaller olarak tanımlamaktadır.

  – Yasadışı bir maddeyi bırakma, etkileri diğer olası nedenlerin etkisini yoğunlaştırabilir.

  Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

  Kaygı bozukluğu tedavi yöntemleri, psikoterapi, davranışsal tedavi ve ilaçların bir kombinasyonundan oluşacaktır.

  kaygı hastalığı

  Kendi kendine tedavi

  Bazı durumlarda, anksiyete bozukluğu tıbbi müdahaleye gerek olmadan evde tedavi edilebilir. Ancak bu yöntem, şiddetli veya uzun süreli anksiyete bozuklukları için etkili olmayacaktır.

  Hafif düzeydeki kaygı bozukluklarını kendi kendinize tedavi etmek için şu yöntemlere başvurabilirsiniz: 

  Stres yönetimi

  Stresi yönetmeyi öğrenmek, potansiyel tetikleyicileri sınırlamaya yardımcı olabilir.

  Gevşeme teknikleri

  Basit aktiviteler kaygının zihinsel ve fiziksel belirtilerini yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Bu teknikler meditasyon, derin nefes egzersizleri, karanlıkta dinlenme ve yogadır. 

  Olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelerle değiştirmek

  Fobilerde olduğu gibi, korkuyla yüzleşmek ya da endişeye sevk eden olumsuz düşünceleri, olumluya dönüştürmek, endişe belirtilerinin azalmasında etkili olabilir.

  Destek ağı

  Aile üyesi veya arkadaş gibi destekleyici tanıdık kişilerle konuşmak endişenin azalmasında etkilidir.

  Egzersiz

  Fiziksel efor, beyinde olumlu duyguları tetikleyen kimyasallar salgılanmasını sağlar.

  Rehberlik

  Kaygıyı tedavi etmenin standart bir yolu psikolojik danışmadır. Bu bilişsel davranışçı terapi ( CBT ), psikoterapi veya terapilerin bir kombinasyonunu içerebilir.

  TCMB

  Bu tür psikoterapi, endişeli ve sıkıntılı duyguların temelini oluşturan zararlı düşünce kalıplarını tanımayı ve değiştirmeyi amaçlar.

  Örneğin, panik bozukluğu için CBT sağlayan bir psikoterapist, panik ataklarının gerçekten kalp krizi olmadığı gerçeğini pekiştirmeye çalışacaktır.

  Korkulara ve tetikleyicilere maruz kalma TCMB’nin bir parçası olabilir. Bu, insanları korkularıyla yüzleşmeye teşvik eder ve olağan anksiyete tetikleyicilerine olan duyarlılığı azaltmaya yardımcı olur.

  İlaçlar

  Anksiyete tedavisi, çeşitli ilaçlarla desteklenebilir. Fiziksel ve zihinsel belirtilerin bazılarını kontrol edebilecek ilaçlar arasında antidepresanlar, benzodiazepinler, trisiklikler ve beta blokerleri bulunur. Bunlar doktor tarafından reçete edilmelidir.

  Anksiyeteyi yenmek ve anksiyeteden kurtulmak

  Anksiyete bozuklukları riskini azaltmanın yolları vardır. Endişe duygusunun günlük yaşamın doğal bir faktörü olduğunu ve her yaşadığınız endişenin de bir sağlık bozukluğu olmadığını unutmayın.

  Endişeli duyguları ılımlı hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  Kafein, çay, kola ve çikolata tüketimini azaltın.

  – Sağlıklı beslenin.

  – Uyku düzeni sağlayın.

  – Alkol, uyuşturucu ve sigaradan uzak durun.

  Sonuç olarak;

  Anksiyete bozukluğu, çeşitli belirtiler gösterir. En yaygın olanlardan biri, günlük işleyişi bozan aşırı ve müdahaleci endişedir.

  Diğer belirtiler, ajitasyon, huzursuzluk, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, sinirlilik, kas gerginliği ve uyku sorunlarını içerir.

  Tekrarlayan panik ataklar panik bozukluğuna işaret edebilir, sosyal durumlardan korkmak ve kaçınmak sosyal kaygı bozukluğunu gösterir ve aşırı korku, özgül fobi bozukluğunun bir işareti olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ