Anemi Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

  Anemi hastalığı esas olarak üreme çağındaki kadınları ve çocukları etkiler. Anemi, RBC sayımı veya hemoglobin düzeyleri düştüğünde, çarpıntı, ellerin ve ayakların soğukluğu, yorgunluk ve cilt solukluğuna yol açar. Bu belirtilerden herhangi birini yaşayanlar, dikkatli olmalıdır!

  Tedavi edilmezse, anemi ölümcül olabilir. Bazı küçük değişikliklerle durum, kolayca tedavi edebilir ve tekrarlanan bir sağlık sorunu haline gelmesi önlenebilir. 

  İşte “anemi neden olur”, “anemi hastalığı belirtileri”, “anemi hangi vitamin eksikliğinde görülür”, “anemi öldürür mü”, “kansızlık için doğal çözümler nelerdir?” sorularının cevapları…

  Anemi Hastalığı Nedir?

  Anemi, RBC sayımı veya hemoglobin seviyelerinin normal seviyelerin altına düştüğü bir durumdur.

  RBC’ler vücudun tüm bölgelerine oksijen taşınmasına yardımcı olur. RBC’lerde bulunan demir açısından zengin bir protein olan hemoglobin, kan hücrelerine kırmızı renk verir.

  Ayrıca kanın pıhtılaşmasını indükleyerek oksijenin bağlanmasına, enfeksiyonlarla savaşmasına ve kan kaybının önlenmesine yardımcı olur. 

  Anemi, vücudun çeşitli bölgelerine daha az oksijen ulaşmasına neden olur. 

  Anemi Belirtileri Nelerdir?

  Vücutta yeterince oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri olmadan, beyne, dokulara, kaslara ve hücrelere yeterli miktarda oksijen taşımak imkansızdır. 

  Anemi kendini şu belirtilerle gösterir;

  – Yorgunluk

  – Zayıflık

  – Ten solukluğu

  – Nefes darlığı

  – Ellerin ve ayakların soğukluğu

  – Baş ağrısı

  – Baş dönmesi

  – Bilinç kararması

  – Göğüs ağrısı

  – Saç kaybı

  – Düzensiz kalp atışı

  – Dayanıklılık seviyesinin düşüklüğü

  – Konsantrasyon zorluğu

  Ayrıca aneminin başlangıçta o kadar hafif olabileceğini bilmek gerekir ki genellikle bir süre, hatta bazen yıllarca fark edilmez.

  Özellikle soruna birden fazla risk faktörü katkıda bulunuyorsa, durum ilerledikçe anemi semptomları tipik olarak kötüleşir.

  Anemi Sebepleri Nelerdir?

  Üç ana nedenden dolayı RBC sayısında veya hemoglobinde bir düşüş meydana gelebilir:

  – Vücut yeterli RBC üretmeyebilir.

  – RBC’ler vücut tarafından yok edilebilir.

  – Menstrüasyon, yaralanma veya diğer kanama nedenlerinden dolayı kan kaybı yaşanabilir.

  Kırmızı kan hücresi üretimini azaltan faktörler

  Kırmızı kan hücresi üretimini azaltan ve anemiye neden olan şeyler şunlardır:

  – böbrekler tarafından üretilen eritropoietin hormonu tarafından kırmızı kan hücresi üretiminin yetersiz uyarılması

  – Besinlerden yetersiz demir, B12 vitamini veya folat alımı

  Hipotiroidizm

  Kırmızı kan hücresi yıkımını artıran faktörler

  Kırmızı kan hücrelerini yapıldıklarından daha hızlı yok eden herhangi bir bozukluk anemiye neden olabilir. Bu genellikle aşağıdakilerden dolayı meydana gelebilen kanama nedeniyle oluşur:

  Endometriozis

  – Kazalar

  – Gastrointestinal lezyonlar

  – Adet

  – Doğum

  – Aşırı uterin kanama

  – Ameliyat

  – Karaciğerde skarlaşmayı içeren siroz

  – Kemik iliğinde fibroz (skar dokusu)

  – Hemoliz, bazı ilaçlarla ortaya çıkabilen kırmızı kan hücrelerinin yırtılması veya Rh uyumsuzluğu

  – Karaciğer ve dalak bozuklukları

  – Genetik bozukluklar, örneğin:

  • glikoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği
  • talasemi
  • Orak hücre anemisi

  Bununla birlikte, genel olarak demir eksikliği, aneminin en yaygın nedenidir. Tüm anemi vakalarının neredeyse yarısını oluşturur ve dünya çapında önemli bir beslenme bozukluğudur.

  Anemi Çeşitleri Nelerdir?

  Demir Eksikliği Anemisi

  Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi türüdür. Demir, insanların hemoglobin üretmesi için gereklidir. Kan kaybı, zayıf beslenme ve vücudun demiri gıdalardan emememesi, demir eksikliğine yol açabilir. Sonuç olarak, vücut anemiye yol açan yeterli hemoglobin üretemez.

  Aplastik anemi

  Bu tip anemi, vücut yeterli kırmızı kan hücresi (RBC) üretmediğinde ortaya çıkar. RBC’ler her 120 günde bir kemik iliğinde üretilir. Kemik iliği RBC üretemediğinde, kan sayımı düşer ve anemiye yol açar.

  Orak hücre anemisi

  Ciddi bir kan bozukluğu olan orak hücre hastalığı, orak hücre anemisine neden olur. Kırmızı kan hücreleri bu tip anemide düz disk şeklinde veya orak şeklindedir. RBC’ler, orak hücre hemoglobini olarak bilinen anormal hemoglobin içerir ve bu da onlara anormal şekil verir. Orak hücreler yapışkandır ve kan akışını engelleyebilir.

  Hemolitik Anemi

  Bu tip anemi, kırmızı kan hücreleri normal ömürleri sona ermeden önce yok edildiğinde ortaya çıkar. Kemik iliği vücudun talebini karşılayacak kadar hızlı yeni RBC üretememektedir.

  B12 Vitamini Eksikliği Anemisi

  Demir gibi, B12 vitamini de doğru ve yeterli hemoglobin üretimi için gereklidir. Çoğu hayvansal ürün B12 vitamini bakımından zengindir.

  Ancak vejetaryen veya veganlarda, B12 vitamini eksikliği olabilir. Bu, vücuttaki hemoglobin üretimini engelleyerek anemiye neden olabilir. Bu tip anemi pernisiyöz anemi olarak da bilinir.

  Talasemi

  Talasemi, vücudun yeterli kırmızı kan hücresi oluşturmadığı kalıtsal bir genetik bozukluktur. Sonuç olarak, talasemi hastalarının hafif ila şiddetli anemisi olabilir.

  Fanconi Anemisi

  Fanconi anemi, kemik iliği fonksiyon bozukluğuna yol açan nadir bir genetik kan hastalığıdır. Fanconi anemisi kemik iliğinin yeterli RBC üretmesini önler.

  Ayrıca kemik iliğinin anormal RBC üretmesine de neden olabilir. Bu kansere neden olabilir ve vücudun organlarını ve dokularını etkileyebilir. Fanconi anemisini miras alan çocukların doğum kusurları vardır.

  Kan Kaybı Anemisi

  Menstrüasyon sırasında aşırı kanama veya yaralanma, cerrahi, kanser veya idrar yolu veya sindirim sistemi disfonksiyonunun neden olduğu kanama, kan kaybı anemisine yol açabilir.

  demir eksikliği anemisi bitkisel tedavi

  Anemi için Risk Faktörleri Nelerdir?

  Demir veya B12 vitamini eksikliği Vücudun sağlıklı miktarda hemoglobin ve kırmızı kan hücresi üretmek için yediğimiz gıdalardan yeterli demir, B12 vitamini, folat ve diğer besin maddelerini almaya ihtiyacı vardır.

  – Kadın olmak, çünkü kadınlar erkeklerden daha sık anemi geliştirir.

  – Pernisiyoz anemisi olan kişiler, yeterince B12 vitamini alır ancak uygun şekilde metabolize edemez veya kullanamaz. Bu nedenle vücutları hala yeterince hemoglobin üretemiez.

  – Yaşlılık – Araştırmalar, 65 yaş üstü kişilerin anemi geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

  – Hamilelik ayrıca anemi riskini artırabilir.

  – Candida, B vitaminleri de dahil olmak üzere besinlerin emilmesini değiştirebilir.

  – Bir otoimmün hastalığı (örneğin lupus gibi), HIV / AIDS, romatoid artrit, böbrek hastalığı veya kanseri içeren diğer durumlar anemiye neden olabilir. 

  – İnflamatuar bağırsak hastalığı, Crohn hastalığı veya ülser gibi besin emilimini bozan bir sindirim sorununa sahip olmak.

  – Sık sık reçetesiz satılan ağrı kesiciler, özellikle belirli besinleri bloke eden aspirin almak.

  – Bazen anemi kalıtsaldır ve bu nedenle yaşam tarzı faktörlerine veya beslenmeye bağlı olma olasılığı daha düşüktür. Bunlar arasında aplastik anemi (vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretmez), lösemi ve miyelofibroz gibi kemik iliği hastalıkları, hemolitik anemi (kırmızı kan hücreleri kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı yok edilir) veya orak hücreli anemi (  kusurlu bir Kullanılamayan ve kan hücrelerinin zamanından önce ölmesine neden olan kırmızı kan hücreleri üreten hemoglobin formu). G6PD eksikliği adı verilen genetik bir bozukluk da anemiye katkıda bulunabilir.

  – Talasemi, anemiye yol açabilecek başka bir durumdur. Vücutta normalden daha az kırmızı kan hücresi ve daha az hemoglobin olan bu kalıtsal kan bozukluğu, anemiye neden olabilir.

  Anemi Teşhisi

  İşte doktorun anemi teşhisini koymak için gerekli duyduğu bilgi ve testler…

  Aile öyküsü

  Birkaç anemi türü genetik olduğundan, doktor ailedeki herhangi birinin anemisi olup olmadığını öğrenecektir.

  Fizik testi

  – Herhangi bir düzensizlik olup olmadığını öğrenmek için kalp atışlarını dinleme.

  – Nefesin düzensiz olup olmadığını kontrol etmek için akciğerlerini dinleme.

  – Dalağın veya karaciğerin boyutunu kontrol etme.

  Tam kan sayımı

  Tam kan sayımı testi, hemoglobin ve hematokrit düzeylerini kontrol eder. Ayrıca RBC’leri, WBC’leri, trombosit sayısını ve Ortalama Korpusküler Hacmi (MCV) kontrol eder.

  Diğer Testler

  Doktor retikülosit testi (genç RBC sayısı) isteyebilir. Ayrıca RBC’lerdeki hemoglobin tipini bilmek ve vücuttaki demir seviyelerini kontrol etmek için de teste ihtiyaç olabilir.

  Anemi Nasıl Tedavi Edilir?

  Anemiyi tedavi etmek, ona neyin sebep olduğuna bağlıdır.

  Yetersiz miktarda demir, B12 vitamini ve folatın neden olduğu anemi, besin takviyeleri ile tedavi edilir. Bazı durumlarda, sindirim sisteminden düzgün bir şekilde emilmediği için B12 enjeksiyonlarına ihtiyaç duyulur.

  Doktor uygun miktarda vitamin, mineral ve diğer besinleri içeren bir diyet önerebilir. Uygun bir diyet, bu tür aneminin tekrar etmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

  Bazı durumlarda, anemi şiddetliyse, doktorlar kemik iliğinde kırmızı kan hücresi üretimini artırmak için eritropoietin enjeksiyonları kullanırlar. Kanama olursa veya hemoglobin seviyesi çok düşükse, kan nakli gerekli olabilir.

  Anemi için Bitkisel Tedavi ve Çözümler

  Şeker Kamışı Pekmezi

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı organik şeker kamışı pekmezi
  • Bir su bardağı ılık su veya süt

  Nasıl yapılır?

  – Bir bardak ılık suya veya sütün üzerine bir yemek kaşığı şeker kamışı pekmezi ekleyin.

  – İyice karıştırın ve için.

  – Sabah ya da akşam yatmadan yaklaşık 2 saat önce tüketmek en iyisidir.

  Şeker kamışı pekmezi, şeker kamışının arıtılmasından elde edilen tatlı bir yan üründür. Şekeri düşüktür ancak B6 vitamini, magnezyum, kalsiyum ve selenyum gibi vitaminler ve mineraller açısından zengindir. 

  Şeker kamışı pekmezini tüketmek vücuttaki demir seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir, böylece hemoglobin seviyelerini ve RBC sayısını iyileştirir.

  Dikkat!!!

  İshale neden olabileceğinden fazla miktarda tüketmeyin.

  Yeşil Sebze Smoothie

  Malzemeler

  • Yarım kase lahana
  • Yarım kase kıyılmış kereviz
  • Bir yemek kaşığı bal
  • Yarım limon
  • Bir tutam tuz

  Nasıl yapılır?

  – Sebzeleri doğrayıp, bal, tuz ve limon suyunu bir karıştırıcıya atın. İyice karıştırın.

  – Smoothie içeceğini bir bardağa dökün ve için. Kahvaltıda tüketin.

  Lahana, ıspanak, roka, brokoli ve pazı gibi yeşil sebzeler, büyük demir kaynaklarıdır. Bunları düzenli olarak tüketmek anemiyi tedavi etmeye yardımcı olabilir.

  C Vitamini

  Malzemeler

  • ½ greyfurt
  • Bir kivi
  • ½ elma
  • Bir çay kaşığı bal
  • Rendelenmiş zencefil

  Nasıl yapılır?

  – Greyfurtu bir karıştırıcıya alın.

  – Kiviyi kabuğu ile doğrayın ve karıştırıcıya ekleyin.

  – Elmayı doğrayın ve karıştırıcıya atın.

  – Karıştırıcıya rendelenmiş zencefil ve bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın.

  – Bir bardağa dökün ve için.

  C vitamini çoğunlukla turunçgillerde bulunur. Portakal, elma, limon, greyfurt, mandalina, bektaşi üzümü, elma ve çilek gibi meyveler, RBC ve hemoglobin üretimine yardımcı olan C vitamini ve diğer gerekli vitamin ve minerallerle yüklüdür. Bu içecek iyi bir C vitamini kaynağıdır ve hemoglobin seviyesini ve demir emilimini artırmaya yardımcı olacaktır.

  Probiyotikler

  Malzemeler

  • Yarım bardak yoğurt
  • Bir su bardağı su
  • İki yemek kaşığı limon suyu
  • Birkaç kıyılmış kişniş yaprağı
  • Bir tutam tuz
  • Bir tutam kimyon tozu

  Nasıl yapılır?

  – Blender kullanarak yoğurdu karıştırın. Başka bir kaba alın.

  – Su, tuz, limon suyu, kıyılmış kişniş yaprakları ve kimyon tozu ekleyin.

  – İyice karıştırın ve için. Öğle veya akşam yemeğinden sonra tüketin.

  Probiyotiklerin sindirim ve bağırsak fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Çünkü probiyotik bakımından zengin gıdalar iyi bağırsak bakterileri içerir. 

  Bilim insanları probiyotiklerin B12 vitamini ve demir seviyelerini arttırdığını buldular. Anemi olan hastalar, iyi bir probiyotik kaynağı olan yoğurt tüketerek düşük RBC sayısını ve hemoglobin düzeylerini artırabilir. 

  incir besin değeri

  İncir

  Malzemeler

  • 2-4 olgun incir
  • Bir su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – İncirleri gece boyunca bir kase suda bekletin.

  – İncirleri dörde bölün ve sabahları kahvaltıda yiyin.

  İncir yüksek oranda demir sağlar. Aynı zamanda iyi bir A vitamini, folat ve magnezyum kaynağıdır. Islatılmış incir, hızlı bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur.

  Pancar smoothie

  Malzemeler

  • Pancar
  • Yarım limon

  Nasıl yapılır?

  – Pancarları yıkayın, soyun ve doğrayın. Onları karıştırın.

  – Karışımı bir bardağa dökün ve yarım limonun suyunu sıkın.

  – Karıştırın ve için. Kahvaltıda tüketin.

  Pancar, demir, magnezyum, kalsiyum, A vitamini ve folatın en büyük kaynaklarından biridir. Bir çalışma, ergen kızlara 20 gün boyunca sabah pancar suyu verilmesinin hemoglobin düzeylerinde önemli bir iyileşme gösterdiğini bulmuştur. 

  Muz

  Malzemeler

  • Bir orta boy olgun muz
  • Bir çay kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  Muzu kahvaltıda üzerine bal gezdirerek yiyebilirsiniz.

  Yeşil veya olgunlaşmış muz tüketerek demir seviyesi önemli ölçüde yükselir. Muzda demir, potasyum, C vitamini ve folat bulunur. Vücuda sağlıklı RBC üretmek ve hemoglobin seviyelerini iyileştirmek için gerekli temel besinleri sağlar.

  Hurma ve Üzüm

  Malzemeler

  • 3-4 adet hurma
  • 10 kuru üzüm

  Nasıl yapılır?

  – Hurma ​​ve kuru üzümleri 20-30 dakika boyunca bir kase suda bekletin.

  – Suyu süzün ve tüketim için kullanın.

  – Sabahları kahvaltıda, smoothielerle birlikte, salatalara veya tatlılara ekleyerek tüketebilirsiniz.

  Hurma ve kuru üzüm demir ve C vitamininin iyi kaynaklarıdır. C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur ve demir emilimini artırır.

  Siyah Susam

  Malzemeler

  • 1-2 çay kaşığı siyah susam
  • ¼ su bardağı su
  • Bir çay kaşığı bal

  Nasıl yapılır?

  – Siyah susam tohumunu 2-3 saat suda bekletin.

  – Suyu süzün ve susam tohumu ile kalın bir macun yapın.

  – Siyah susam tohumu ezmesini bir çay kaşığı balla tüketin.

  – Her gün kahvaltıdan sonra tüketebilirsiniz.

  Siyah susam tohumu folat, demir, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Demir seviyesini arttırır ve sistemdeki demirin emilimine yardımcı olur.

  demir eksikliği anemisinde yenmesi gerekenler

  Anemi Olanlar için Demir Yönünden Zengin Yiyecekler

  Anemi olanlar için demir açısından zengin en iyi besinler şunlardır:

  Muz

  Demir, potasyum, diyet lifi ve diğer vitaminler ve mineraller bakımından zengindir, bu da onu anemiyi önlemek ve tedavi etmek için mükemmel bir yiyecek yapar.

  Pancar

  Pancar, en sağlıklı ve en zengin demir kaynaklarından biridir. Düzenli olarak tüketmek, demir eksikliğini tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilir.

  Tatlı Patates

  Tatlı patates de iyi bir demir kaynağıdır. Günde yaklaşık bir tatlı patates tüketebilirsiniz.

  Ispanak

  Ispanak iyi miktarda karbonhidrat, vitamin ve minerallerle yüklenir. Ispanağı düzenli olarak tüketmek aneminin tedavisine yardımcı olabilir.

  Baklagiller

  Fasulye, mercimek ve bezelye de büyük demir kaynaklarıdır ve hemoglobin seviyelerini ve RBC sayısını iyileştirmek için bu yiyecekler tüketilebilir.

  Protein Açısından Zengin Gıdalar

  Et, balık, yumurta ve soya peyniri de anemi tedavisi için gerekli B12 vitamini, folat ve demir ile yüklüdür.

  Anemi Olanların Uzak Durması Gereken Yiyecekler

  – Şeker / tatlandırıcılar 

  – İşlenmiş tahıllar

  – Bitter çikolata. Çikolata demir açısından zengin olmasına rağmen, demir emilimini engelleyen bir tür antinutrient olan tanen içerir.

  – Kepek. Kepek, sindirim sırasında demiri yakalayan ve uzaklaştıran çözünmeyen lif bakımından yüksektir.

  – Süt ürünleri. Kalsiyum, gıdalardaki demire bağlanır ve zayıf emilime neden olabilir.

  – Soda. Soda, şeker bakımından yüksek ve besin açısından zayıftır ve demir emilimini engeller.

  – Kahve ve siyah çay. Aşırı kahve alımı demir emilimini engelleyebilir, bu nedenle günde bir fincandan fazla olmayacak şekilde azaltın.

  – Kırmızı şarap. Demir emilimini önler ve anemiyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Sonuç olarak;

  Anemi, kanda normal sayıdan daha az sayıda kırmızı kan hücresi olduğunda veya kırmızı kan hücreleri yeterli hemoglobin üretmediğinde ortaya çıkan yaygın bir durumdur.

  Hemoglobin eksikliğinin neden olduğu anemi, beyin sisi, yorgunluk, halsizlik, normal nefes alma zorluğu, baş ağrısı ve vücut ısısı değişikliklerini içeren anemi semptomlarına yol açar.

  Aneminin doğal yollarla tedavi edilmesi, anemi semptomlarını azaltmaya ve altta yatan nedenleri gidermeye yardımcı olacaktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ