Anason Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Anason, Pimpinella anisum olarak da adlandırılır, havuç, kereviz ve maydanoz ile aynı aileden gelen bir bitkidir. 1 metreye kadar büyüyebilir ve anason tohumu olarak bilinen küçük beyaz bir meyve üretir.

Meyan kökü benzeri bir tadı vardır ve çoğunlukla tatlı ve içeceklerde lezzet katmak için kullanılır.

Güçlü sağlık faydalarına sahiptir ve çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç olarak kullanılır.

İşte “anason ne demek”, “anason ne işe yarar”, “anason neye iyi gelir”, “anason nerede kullanılır”, “anason özellikleri nelerdir”, “anason mideye iyi gelir mi” sorularının cevapları…

Anason Tohumu Nedir?

Anason veya Pimpinella anisum olarak da bilinen anason, Apiaceae familyasından havuç, maydanoz ve kereviz ile yakından ilişkili bir bitkidir.

Anason bitkisi, Akdeniz’e ve Güneybatı Asya’ya özgüdür, ancak dünya çapında yetiştirilir ve kullanılır. Bitki bir metreden uzun büyüyebilir, beyaz çiçekler ve anason tohumu olarak bilinen dikdörtgen bir meyve üretir.

Anasonun tadı çok belirgindir ve genellikle meyan kökü, rezene ve yıldız anasonla karşılaştırılır. Tohum, ekstrakt ve yağ formunda bulunan anason, çay, tatlı ve likör için aroma verici olarak sıklıkla kullanılır. Tarihsel olarak, tıbbi özellikleri nedeniyle ilgi görmüş ve şişkinlikten adet ağrısına kadar bazı durumları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Daha yakın zamanda, araştırmacılar, anason tohumunun, kan şekerinin dengelenmesi, menopoz semptomlarının azalması ve hatta mide ülserlerine karşı koruma dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararını ortaya çıkardılar.

Anason ayrıca anne sütü üretiminin artması, böceklere karşı koruma, nöbet riskinin azalması ve idrar akışının artmasıyla da ilişkilendirilebilir ancak bu potansiyel faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

Anasonun Besin Değeri

Tohumu nispeten küçük miktarlarda kullanılmasına rağmen, her bir porsiyonu önemli miktarda mikro besin içerir.

Özellikle, tohumu vücudumuzda sağlıklı kan hücrelerinin üretimi için hayati olan demir açısından zengindir.

Aynı zamanda antioksidan olarak hareket eden, metabolizma ve gelişim için gerekli olan az miktarda manganez minerali içerir.

Bir yemek kaşığı (7 gram) anason tohumu yaklaşık olarak aşağıdaki besinleri sağlar:

Kalori: 23

Protein: 1 gram

Yağ: 1 gram

Karbonhidrat: 3 gram

Lif: 1 gram

Demir: Referans Günlük Alımın % 13’ü (RDI)

Manganez: RDI’nın % 7’si

Kalsiyum: RDI’nın % 4’ü

Magnezyum: RDI’nın % 3’ü

Fosfor: RDI’nın % 3’ü

Potasyum: RDI’nın % 3’ü

Bakır: RDI’nın % 3’ü

Anasonun Yararları Nelerdir?

Depresyon belirtilerini azaltır

Depresyon, dünyadaki kadınların % 25’ini ve erkeklerin % 12’sini etkileyen yaygın bir durumdur. Bazı araştırmalar, anason tohumunun depresyonu tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışma, anason tohumu ekstresinin farelerde güçlü antidepresan özellikler sergilediğini ve depresyon tedavisinde kullanılan yaygın bir reçeteli ilaç olarak etkili olduğunu göstermiştir.

107 kişide yapılan bir başka çalışmada, günde üç kez 3 gram anason tohumu tozu alınması, doğum sonrası depresyon semptomlarının azalmasında etkili olmuştur. 

Mide ülserine karşı korur

Mide ülserleri midenin iç tabakasında oluşan, ağrı hazımsızlık, mide bulantısı ve yanma hissi gibi semptomlara neden olan ağrılı bir yaradır.

Tedavi olarak mide asidi üretimini azaltmak için ilaçlar kullanılsa da, ön araştırmalar anason tohumunun mide ülserlerini önlemeye ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Örneğin, bir hayvan çalışmasında, anasonun mide asidi salgısını azalttığı, mide ülserlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olduğu ve hücreleri hasara karşı koruduğuna dikkat çekilmiştir.

Mantar ve bakterilerin çoğalmasını önler

Test tüpü çalışmaları, anason tohumunun ve bileşiklerinin, enfeksiyonları önleyen ve mantar ve bakterilerin çoğalmasını engelleyen güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Bir test tüpü çalışmasında, tohumu ve yağının, maya ve dermatofitler dahil olmak üzere, deri hastalığına neden olabilen mantarlar gibi, belirli mantar türlerine karşı etkili olduğu belirtilmiştir.

Tohumunda bulunan etken madde olan anethole, bakteriyel büyümeyi engeller.

Bir test tüpü çalışmasında anethole, ciddi ishal ve dehidratasyon ile karakterize bir enfeksiyon olan koleraya neden olan belirli bir bakteri türünün büyümesini bloke etmiştir.

Menopoz belirtileri rahatlatmaya yardımcı olur

Menopoz, yaşlanma sırasında kadın üreme hormonlarının doğal düşüşü olup, sıcak basması, yorgunluk ve kuru cilt gibi belirtilerle sonuçlanır.

Anason tohumunun vücuttaki östrojen etkilerini taklit ettiği düşünülüyor, bu da menopoz semptomlarını azaltabilir.

Dört haftalık bir çalışmada, sıcak basması olan 72 kadın, günde üç kez 330 mg anason tohumu içeren bir kapsül veya plasebo aldı. Anason kullananlar, sıcak basmaların şiddetinde ve sıklığında yaklaşık % 75’lik bir düşüş yaşadılar.

Tohumun içindeki bazı bileşikler, vücudumuzdaki östrojen seviyelerini azaltarak ortaya çıkan menopozun belirleyici semptomlarından biri olan kemik kaybını önlemeye de yardımcı olur.

Bir çalışmada, anasondaki aktif bileşen olan % 81 anethole içeren uçucu bir yağın, sıçanlarda kemik kaybını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olduğu bulundu.

Kan şekerini dengeler

Bazı araştırmalar, anason tohumu içindeki etken madde olan anethole’ün sağlıklı bir beslenmeyle eşleştirildiğinde kan şekerini kontrol altında tutabildiğini göstermektedir.

Diyabetik sıçanlarda yapılan 45 günlük bir çalışmada anethole, çeşitli anahtar enzimlerin düzeylerini değiştirerek yüksek kan şekerini azaltmaya yardımcı oldu. Anethole ayrıca insülin üreten pankreas hücrelerinin işlevini de artırdı.

Bir başka hayvan çalışması da anethole’ün diyabetli sıçanlarda kan şekeri düzeylerini düzenlediğini bildirmiştir.

İnflamasyonu azaltır

Çoğu durumda, inflamasyon, bağışıklık sistemi tarafından yaralanmalara ve enfeksiyonlara karşı korunmak için normal bir cevap olarak kabul edilir.

Ancak inflamasyon uzun süreli ve yüksek seviyelerde devam ederse, kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi kronik durumlara neden olabilir.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, anason tohumunun inflamasyonu azaltabileceğini göstermektedir.

Örneğin, farelerde yapılan bir çalışmada, anason tohumu yağının şişlik ve ağrıyı azalttığı belirtilmiştir.

Diğer araştırmalar, tohumun antioksidanlar bakımından yüksek olduğunu ve inflamasyonu azaltabileceğini ve hastalığa neden olan oksidatif hasarı önleyebileceğini göstermektedir.

Anasonun Zararları Nelerdir?

Çoğu insan olumsuz yan etki riski olmadan güvenli bir şekilde anason tüketebilir.

Ancak, alerjik reaksiyonu tetikleyebilir, özellikle de aynı aile içindeki bitkilere alerjiniz varsa – rezene, kereviz, maydanoz veya dereotu gibi.

Ek olarak, anasonun östrojeni taklit etme özellikleri, meme kanseri veya endometriyozis gibi hormona duyarlı koşulların semptomlarını kötüleştirebilir.

Eğer bu durumlarla ilgili bir sorun yaşıyorsanız anason kullanımına dikkat edin ve doktora danışın.

anason faydaları ve kullanımı

Anason Ne için Kullanılır?

Genellikle kuru tohumlar olarak satın alınmasına rağmen; yağ, toz ve ekstrakt formunda da bulunur

Anason tohumu, yağı ve özü, fırınlanmış ürünlere ve şekerlere lezzet katar veya sabun ve cilt kremlerinin aromasını artırır.

Tıbbi kullanım için günde 600 mg ila 9 gram arasında değişen dozların depresyon gibi durumların tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. 

Anason ve Rezene Karşılaştırılması

Anason ve rezene genellikle birbirinin yerine kullanılan kavramlardır ancak tat ve sağlık yararları açısından bazı benzerlikleri paylaşsalar da, anason ve rezene tamamen farklı iki bitkidir.

Rezene, ampul benzeri bir gövdeye ve taze dereotunu andıran yaprakları olan bir sebzedir. Aynı bitki familyasına ait olmalarına rağmen rezene bitkisinin tohumları, soğanı ve yaprakları yemek pişirmede kullanılabilirken, genellikle anason bitkisinin sadece tohumları tüketilmektedir.

Ek olarak, rezene tohumları tipik olarak daha büzücü olma eğiliminde olan anason tohumlarından daha hafif ve daha tatlı bir lezzete sahiptir.

Anason, genellikle benzer aromatik bir tada sahip bir baharat olan yıldız anason ile de karıştırılır. Bunun nedeni, rezene gibi, her ikisinin de farklı tat ve kokularından sorumlu organik bir bileşik olan anetol içermesidir.

Bununla birlikte, yıldız anason ve anasonun birbiriyle ilgisi yoktur, dünyanın farklı bölgelerinden gelir ve görünüm açısından çok az benzerler.

Bununla birlikte, lezzet benzerlikleri nedeniyle, bazı tariflerde anason tohumu yerine öğütülmüş yıldız anason kullanılabilir.

Sonuç olarak;

Anason tohumu birçok besin açısından zengin ve geniş bir sağlık yararı yelpazesine sahip güçlü bir bitkidir. Anason tohumu maydanoz bitki ailesindendir, havuç ve kereviz ile yakından ilişkilidir.

Meyan kökü, rezene ve yıldız anasona benzer bir tada sahip olan anason tohumu, tatlı, likör ve çaylar için aroma maddesi olarak kullanılır.

Anason, bir dizi sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir; kan şekerini dengelemeye, mantar ve bakterilerin büyümesini engellemeye, depresyon ve menopoz semptomlarını azaltmaya ve hatta mide ülserlerine karşı koruma sağlamaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ