Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

   

  Ananas suyu tropikal bir içecektir. Tayland, Endonezya, Malezya, Kenya, Hindistan, Çin ve Filipinler gibi ülkelere özgü olan ananas meyvesinden yapılır.

  Birçok kültür, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek veya önlemek için ananası ve suyunu geleneksel bir halk ilacı olarak kullanır.

  Modern araştırmalar, ananas suyunun ve bileşiklerinin, sindirimi geliştirme, kalp sağlığını koruma, iltihabı azaltma ve kansere karşı koruma gibi sağlık yararları olduğunu göstermiştir. İşte “ananas suyu ne işe yarar, faydaları nelerdir” sorularının cevabı…

  Ananas Suyu Besin Değeri

  Ananas suyu, konsantre olarak çeşitli besin maddeleri içerir. 240 mL ananas suyu besin içeriği şöyledir:

   

  Kalori: 132

  Protein: 1 gramdan az

  Yağ: 1 gramdan az

  Karbonhidrat: 33 gram

  Şekerler: 25 gram

  Lif: 1 gramdan az

  Manganez: Günlük Değerin % 55’i (DV)

  Bakır: DV’nin % 19’u

  B6 Vitamini: DV’nin % 15’i

  C Vitamini: DV’nin % 14’ü

  Tiamin: DV’nin % 12’si

  Folat: DV’nin % 11’i

  Potasyum: DV’nin % 7’si

  Magnezyum: DV’nin % 7’si

   

  Ananas suyu özellikle manganez, bakır, B6 ve C vitaminleri bakımından zengindir. Bu besinler kemik sağlığı, bağışıklık, yara iyileşmesi, enerji üretimi ve doku sentezinde önemli bir rol oynar.

  Ayrıca eser miktarda demir, kalsiyum, fosfor, çinko, kolin ve K vitamini ile çeşitli B vitaminleri içerir.

   

   

  Ananas Suyunun Faydaları

   

   

   

   

  Faydalı bileşikler sağlar

  Ananas suyu, vitaminler ve mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra, vücudun sağlığını korumaya yardımcı, yararlı bitki bileşikleri olan iyi bir antioksidan kaynağıdır.

  Antioksidanlar, kirlilik, stres veya sağlıksız beslenme gibi faktörlerden dolayı vücutta biriken, serbest radikaller olarak bilinen kararsız bileşikleri nötralize etmeye yardımcı olur ve hücre hasarını önler.

  Uzmanlar, ananas suyundaki antioksidanların, özellikle C vitamini, beta karoten ve çeşitli flavonoidlerin, yararlı etkileri olduğunu belirtmektedir.

  Ananas suyu iltihabı azaltan, sindirimi geliştiren ve bağışıklığı güçlendiren bir grup enzim olan bromelain içerir.

   

   

  İnflamasyonu baskılar

  Ananas suyu, birçok kronik hastalığın temel nedeni olduğu düşünülen iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu etkiyi, bromelain içeriğinin sağladığı düşünülmektedir.

  Bazı araştırmalar, bu bileşiğin steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kadar etkili olabileceğini göstermektedir.

  Avrupa’da bromelain, travma veya cerrahinin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmak ve ayrıca cerrahi yaraları veya derin yanıkları tedavi etmek için onaylanmıştır.

  Ek olarak, ameliyattan önce bromelain almanın, ameliyatın neden olduğu iltihap ve ağrı seviyesini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

  Bazı çalışmalar ayrıca bromelainin spor yaralanması, romatoid artrit veya diz osteoartritinin neden olduğu ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Mantarın Besin Değeri

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Ananas suyu bağışıklık sistemini güçlendiren içeceklerden biridir.

  Test tüpü çalışmaları, ananas suyunda doğal olarak bulunan bir enzim karışımı olan bromelainin, bağışıklık sistemini aktive edebileceğini göstermektedir.

  Bromelain, özellikle antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında pnömoni, sinüzit ve bronşit gibi enfeksiyonlardan iyileşmeyi hızlandırır.

   

   

  Sindirime yardımcı olur

  Ananas suyundaki enzimler proteaz işlevi görür. Proteazlar, proteinin amino asitler ve küçük peptitler gibi daha küçük alt birimlere bölünmesine yardımcı olur, bu da bağırsaklarda kolay emilim sağlar.

  Ananas suyundaki bromelain, pankreasın yeterince sindirim enzimi yapamadığı insanlarda sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur.

  Hayvan araştırmaları, bromelainin bağırsağın E. coli ve V. cholera gibi zararlı, ishale neden olan bakterilerden korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Ayrıca, bazı test tüpü araştırmalarına göre, bromelain, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak bozuklukları olan kişilerde bağırsak iltihabının azaltılmasına yardımcı olur.

   

   

  Kalp sağlığını geliştirir

  Ananas suyunda doğal olarak bulunan bromelain kalbe faydalıdır.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bromelainin yüksek tansiyonu azaltmaya, kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye ve anjina pektoris ve geçici iskemik atakların şiddetini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bunlar kalp hastalıklarına neden olabilen durumlardır.

  Ananas suyunda bulunan C vitamini, beta karoten ve antioksidanlar da vücudun kardiyovasküler sağlığını sürdürmesine yardımcı olur. 

   

   

  Belirli kanser türleriyle savaşır

  Ananas suyunun potansiyel olarak kanserle mücadele etkileri vardır. Bu bromelain içeriğinden kaynaklanmaktadır.

  Bazı çalışmalar, bromelainin tümör oluşumunu önlemeye, boyutlarını azaltmaya veya hatta kanserli hücrelerin ölümüne neden olabileceğini düşündürmektedir.

   

   

  Ananas Suyunun Cilde Faydaları

  Ananas suyu C vitamini ve beta karoten içerir. Bu antioksidanlar kırışıklıkları azaltmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye, güneş ve kirliliğe maruz kalmaktan kaynaklanan cilt hasarını en aza indirmeye yardımcı olur.

  C vitamini ayrıca cilde güç ve yapı kazandıran vücutta yaygın bir protein olan kollajen oluşumuna yardımcı olur. Ananas suyundaki C vitamini, akne için etkili bir tedavidir. 

   

   

  Göz sağlığını korur

  Ananasın C vitamini içeriği göz sağlığının korur. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek oranda C vitamini tüketenlerin, katarakt ilerleme riskinin üçte bir oranında azaldığını buldu.

  Gözün içindeki sıvı C vitamini içerir. Bol miktarda C vitamini almak, bu sıvıyı korumaya ve katarakta yol açan bozulmayı önlemeye yardımcı olur.

  Beta karoten ve A vitamini, yaşlılıkta görme kaybının temel nedeni olan maküler dejenerasyonu önlediğinden, ananas suyu görme yeteneğini korumaya yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  Pektin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

   Artrit için etkili bir çözümdür

  Ananas suyunda bulunan bromaleinin birçok bilimsel çalışmada, doğal bir anti-inflamatuar ajan olduğu belirlenmiştir. Artrit için özellikle etkilidir. Bromelain ayrıca zerdeçal ile kullanıldığında iyileştirici özelliklere sahiptir.

   

   

  Doğal bir diüretiktir

  Ananas suyu, vücuttaki toksinlerden kurtulmaktan sorumlu organ olan böbreklerin sağlığının korunmasına yardımcı olan doğal bir diüretiktir.

   

   

  Menstrüel bozukluklar için bir çözümdür

  Ananas suyu, adet bozuklukları için etkili bir ilaçtır. Bromelain, ağrılı dönemlerden muzdarip kadınlara yardımcı olabilecek analjezik özelliklere sahiptir.

   

   

  ananas suyunun faydaları nelerdir

   

   

  Kemik sağlığını geliştirir

  Ananasta bulunan manganez, güçlü ve sağlıklı kemiklerin gelişimine ve korunmasına yardımcı olur. Bir bardak ananas suyu vücudun ihtiyaç duyduğu manganezin yaklaşık yüzde 73’ünü içerir.

  Büyüyen çocuklar ve özellikle yetişkinler için kemiklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olduğundan dolayı faydalıdır; osteoporoz gibi kemiklerle ilgili problemleri önler.

   

   

  Ağız sağlığını geliştirir

  Ananas suyu, diş etlerini güçlendirmeye ve dişleri sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini ayrıca plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve bakteriyel aktiviteleri kısıtladıkları için periodontal hastalık ve diş eti iltihabı riskini azaltır.

   

   

  Ananas Suyu Zararları

  Ananas suyu genellikle çoğu insan için güvenlidir. Ancak bromelain, bazı ilaçların, özellikle antibiyotiklerin ve kan incelticilerin emilimini artırabilir:

   

  – Antibiyotikler

  – Kan incelticiler

  – Antidepresanlar

  – Antikonvülzanlar

   

  Bu ilaçları düzenli olarak alan kişiler, ananas suyunu dikkatli tüketmeli, hatta bunu doktoruna sormalıdır.

  Bu içeceğin asitliği bazı kişilerde mide ekşimesi veya reflüyü tetikleyebilir. Özellikle, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olanlar, büyük miktarlarda ananas suyu içmemelidir.

  Potansiyel faydalarına rağmen, ananas suyunun lif miktarı düşüktür, şeker miktarı da yüksek. Bunlar kilo alımını tetikleyebilecek faktörlerdir.

  Ananas alerjisi nadir olmakla birlikte lateks alerjisi olan kişilerin ananasa da alerjisi olabilir. Lateks alerjisi semptomları hafif ila şiddetli arasındadır ve aşağıdakileri içerebilir:

   

  – Döküntüler veya kurdeşen

  – Şişme

  – Boğaz ağrısı

  – Karın krampları

  – Hırıltı

  – Göz kaşıntısı

  Ananas suyu tükettikten sonra bu belirtileri olanlar, mutlaka doktora görünmelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Ananas suyu hastalıklardan koruyabilecek çeşitli vitaminler, mineraller ve faydalı bitki bileşikleri içerir.

  Çalışmalar bu içeceğin sindirime faydalı olduğunu, kalp sağlığını ve bağışıklığı güçlendirdiğini tespit etti. Ananas suyu ve içerdiği bileşikler, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar.

  Ancak lif bakımından düşük ve şeker açısından zengin olduğundan, her gün büyük miktarlarda içilmesi tavsiye edilmez.

   

  İlginizi Çekebilir  B6 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ