Ananasın Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

Ananasın Etkileyici Sağlık Faydaları

 

Ananas ( Ananas comosus ) inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir.

 

Güney Avrupalı ​​kaşiflerin bir çam kozalağına benzemesinden sonra adını verdiği ve Güney Amerika’da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

 

Bu popüler meyve, besin maddeleri, antioksidanlar, iltihap ve hastalıklarla savaşabilen enzimler gibi diğer yardımcı bileşiklerle doludur.

 

Ananas ve bileşikleri, sindirime yardımcı olmak, bağışıklığı artırmak ve diğerlerinin yanı sıra ameliyattan iyileşmeyi hızlandırmak gibi birçok sağlık yararına da sahiptir.

 

İşte ananasın etkileyici sağlık faydaları…

 

 

 

Önemli Besinler İçerir

Ananasın kalorisi düşüktür, ancak inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahiptirler.

 

Bir fincan (165 gram) ananas parçaları aşağıdakileri içerir:

 

 

 

 

 • Kalori: 82.5

 

 • Yağ: 1.7 gram

 

 • Protein: 1 gram

 

 • Karbonhidrat: 21.6 gram

 

 • Lif: 2.3 gram

 

 • C Vitamini: RDI’nın % 131’i

 

 • Manganez: RDI’nın % 76’sı

 

 • B6 Vitamini: RDI’nın % 9’u

 

 • Bakır: RDI’nın % 9’u

 

 • Tiamin: RDI’nın % 9’u

 

 • Folat: RDI’nın % 7’si

 

 • Potasyum: RDI’nın % 5’i

 

 • Magnezyum: RDI’nın % 5’i

 

 • Niasin: RDI’nın % 4’ü

 

 • Pantotenik asit: RDI’nın % 4’ü

 

 • Riboflavin: RDI’nın % 3’ü

 

 • Demir: RDI’nın % 3’ü

 

Ananas ayrıca az miktarda A ve K vitaminleri, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir.

 

Özellikle C vitamini ve manganez açısından zengin olup, günlük önerilerin% 131 ve% 76’sını sağlar.

 

C vitamini büyüme ve gelişme için gereklidir, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve besinlerden demir emilimine yardımcı olur.

 

Bu arada manganez, büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı sürdüren ve antioksidan özelliklere sahip olan doğal bir mineraldir.

 

 

 

Hastalıklarla Savaşan Antioksidanlar İçerir

Ananas sadece besin bakımından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı antioksidanlar da içerir. Antioksidanlar vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir.

 

Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikalin bulunduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşir ve kronik iltihaplanma, zayıflamış bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalığa bağlı hasara neden olur.

 

İlginizi Çekebilir  Suda Çözünen Vitaminler: C ve B Kompleks

Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengindir.

 

Dahası, ananastaki antioksidanların çoğu bağlı. Bu, antioksidanların vücuttaki daha sert koşullarda sağ kalmasına ve daha uzun süreli etkilere neden olmasına izin verir.

 

 

 

Enzimler Sindirimi Kolaylaştırır

Ananas, bromelain olarak bilinen bir grup sindirim enzimi içerir. Proteinleri, protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptitler gibi yapı taşlarına ayırırlar.

 

Bir kez protein molekülleri parçalandığında, ince bağırsakta daha kolay emilir. Bu, pankreasın yeterli sindirim enzimi yapamadığı bir durum olan pankreas yetmezliği olan kişiler için özellikle yararlıdır.

 

Örneğin, bir çalışma, pankreas yetmezliği olan katılımcıların, bromelain içermeyen aynı sindirim enzim takviyesi alınmasına kıyasla, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi aldıktan sonra daha iyi sindirim yaşadıklarını göstermiştir.

 

Bromelain aynı zamanda sert et proteinlerini parçalayabilme özelliğinden dolayı ticari et yumuşatıcı olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

 

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır. Gelişimi genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır.

 

Birçok çalışma, ananas ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, oksidatif stresi en aza indirebilmeleri ve inflamasyonu azaltabilmeleridir.

 

Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Test tüpü çalışmaları bromelainin de kansere karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Örneğin, iki test tüpü çalışması, bromelainin göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını göstermiştir.

 

Meme kanserinin yanı sıra, bromelainin deri, safra kanalı, mide sistemi ve kolondaki kanser riskini de azalttığı gösterilmiştir.

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bromelainin, kanser hücresi büyümesini baskılayan ve kanser hücrelerini yok eden beyaz kan hücrelerini daha etkili kılan moleküller üretmek için bağışıklık sistemini uyarabildiğini bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Maydanoz Kökü Nedir, Ne İşe Yarar?

 

 

Bağışıklığı Güçlendirir ve İnflamasyonu Önler

Ananas yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Bunlar, bağışıklığı kolektif olarak artırabilen ve inflamasyonu baskılayan bromelain gibi çok çeşitli vitaminler, mineraller ve enzimler içerir.

 

Dokuz haftalık bir çalışmada 98 sağlıklı çocuğun oluşturduğu gruplardan birine hiç ananas verilmedi, bir gruba 140 gr, diğer gruba 280g günlük olarak bağışıklıklarını arttırıp artırmadığını görmek için verildi.

 

Ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riski daha düşüktü.

 

Ayrıca, en çok ananas yiyen çocuklar, diğer iki gruba göre dört kat daha fazla hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerine (granülosit) sahipti.

 

Bir başka çalışmada, bir sinüs enfeksiyonu olan çocukların, bir bromelain takviyesi alırken, standart tedaviye veya iki kombinasyonuna kıyasla anlamlı olarak daha hızlı iyileştikleri bulunmuştur.

 

Dahası, çalışmalar bromelainin inflamasyon belirteçleri azaltabildiğini göstermiştir. Bu anti-inflamatuar özelliklerin bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

 

 

 

Artrit Semptomlarını Hafifletir

Birçok artrit tipi vardır, ancak bunların çoğu eklemlerde iltihaplanmayı içerir.

 

Ananas, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, sıklıkla inflamatuar artritli kişiler için ağrı rahatlaması sağlayabilecekleri düşünülmektedir.

 

1960’lı yıllardan itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin romatoid artrit semptomlarını hafifletmek için kullanıldığını, eklemlerin iltihaplanmasını içeren bir artrit tipinin olduğunu göstermektedir.

 

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, artrit tedavisinde bromelainin etkinliğini araştırmıştır.

 

Osteoartritli hastalarda yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrının giderilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

Ayrıca, bir gözden geçirme, bromelainin osteoartriti tedavi etme yeteneğini analiz etmiştir. Bromelainin, özellikle kısa dönemde artrit semptomlarını hafifletme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

 

Bununla birlikte, bromelainin artrit semptomları için uzun süreli bir tedavi olup olmadığı net değildir. Artrit semptomlarını hafifletmek için bromelain önermeden önce daha uzun çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

İlginizi Çekebilir  Kabızlığı Gidermek için Doğal Laksatifler

 

 

Cerrahi veya Yorucu Egzersiz Sonrası Hızlı Düzelme

Ananas yemek, ameliyat veya egzersizden sonraki iyileşme süresini kısaltabilir. Bu büyük ölçüde bromelainin anti-inflamatuar özelliklerine bağlıdır.

 

Birçok çalışma, bromelainin, ameliyattan sonra sıklıkla görülen iltihap, şişlik, çürük ve ağrıyı azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca inflamasyon belirteçleri de azalmış gibi görünüyor.

 

Örneğin, bir çalışma, bir diş ameliyatından önce bromelain tüketenlerin ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve tüketmeyen insanlardan daha mutlu hissettiklerini göstermiştir.

 

Aslında, yaygın anti-inflamatuar ilaçlarla benzer miktarda rahatlama sağladığı görülmüştür.

 

Yorucu egzersiz aynı zamanda kas dokusuna da zarar verebilir ve çevredeki inflamasyona neden olabilir. Etkilenen kaslar çok fazla güç üretemez ve üç güne kadar ağrır.

 

Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusunun etrafındaki inflamasyonu azaltarak yorucu egzersizden kaynaklanan hasarın iyileşmesini hızlandırdıkları düşünülmektedir.

 

Bir çalışma, katılımcılara koşu bandında 45 dakika süren yorucu egzersiz sonrasında bromelain içeren bir sindirim enzim takviyesi vererek bu teoriyi test etmiştir. Takviye alanlar daha az inflamasyona sahipti ve sonradan daha fazla güçlendi.

 

Diğer birçok çalışma da, bromelainin, egzersizin neden olduğu hasardan iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Ananas Tüketimi

Ananası taze, konserve veya dondurulmuş olarak satın alabilirsiniz.

 

Tek başına tüketebileceğiniz gibi smoothie veya meyve salatalarına ekleyerek de tüketebilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Ananas lezzetli, düşük kalorili, besleyicidir ve antioksidanlar içerir.

 

Besin maddeleri ve bileşikleri, iyileştirilmiş sindirim, daha düşük kanser riski, daha iyi bağışıklık, artrit semptomlarının hafifletilmesi ve ameliyat sonrası iyileşme ve yorucu egzersiz gibi etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

Ananas inanılmaz derecede çok yönlüdür ve çeşitli şekillerde tüketilebilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ