Ananas Nedir, Nasıl Yenir?Faydaları, Zararları, Besin Değeri

  Ananas Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları, Zararları, Besin Değeri

  Ananas ( Ananas comosus ) inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir tropikal meyvedir. Güney Avrupalı ​​kaşiflerin bir çam kozalağına benzetmesinden sonra adını verdiği ve Güney Amerika’da ortaya çıktığı düşünülmektedir.

  Bu popüler meyve, besin maddeleri, antioksidanlar, iltihap ve hastalıklarla savaşabilen enzimlerle birlikte diğer faydalı bileşiklerle doludur.

  Ananas ve bileşikleri, sindirime yardımcı olmak, bağışıklığı güçlendirmek gibi yararların yanı sıra ameliyattan iyileşmeyi hızlandırmak gibi birçok sağlık yararına da sahiptir.

  Yazıda “ananas ne işe yarar”, “ananasın faydaları nelerdir”, “ananas kaç kalori”, “ananasta hangi vitamin var”, “ananas nasıl tüketilir”, “ananas mideye iyi gelir mi”, “ananasın zararları nelerdir?” soruları cevaplanacaktır.

  Ananasın Besin ve Vitamin Değerleri

  Ananasın kalorisi düşüktür ancak inanılmaz derecede etkileyici bir besin profiline sahiptir.

  Bir fincan (165 gram) ananas aşağıdaki besin içeriğine sahiptir: 

  Kalori: 82.5

  Yağ: 1.7 gram

  Protein: 1 gram

  Karbonhidrat: 21.6 gram

  Lif: 2.3 gram

  C Vitamini: RDI’nın % 131’i

  Manganez: RDI’nın % 76’sı

  B6 Vitamini: RDI’nın % 9’u

  Bakır: RDI’nın % 9’u

  Tiamin: RDI’nın % 9’u

  Folat: RDI’nın % 7’si

  Potasyum: RDI’nın % 5’i

  Magnezyum: RDI’nın % 5’i

  Niasin: RDI’nın % 4’ü

  Pantotenik asit: RDI’nın % 4’ü

  Riboflavin: RDI’nın % 3’ü

  Demir: RDI’nın % 3’ü 

  Ananas ayrıca az miktarda A ve K vitaminleri, fosfor, çinko ve kalsiyum içerir. Özellikle C vitamini ve manganez açısından zengindir.

  C vitamini büyüme ve gelişme için gereklidir, sağlıklı bir bağışıklık sistemi sağlar ve besinlerden demir emilimine yardımcı olur.

  Manganez ise, büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmayı sürdüren ve antioksidan özelliklere sahip olan doğal bir mineraldir.

  Ananas Yararları Nelerdir?

  ananasın gebeliğe faydaları

  Hastalıklarla savaşan antioksidanlar içerir

  Ananas sadece besin bakımından zengin olmakla kalmaz aynı zamanda sağlıklı antioksidanlar da içerir. Antioksidanlar vücudumuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olan moleküllerdir.

  Oksidatif stres, vücutta çok fazla serbest radikalin bulunduğu bir durumdur. Bu serbest radikaller vücudun hücreleri ile etkileşir ve kronik iltihaplanma, zayıflamış bağışıklık sistemi ve birçok zararlı hastalığa bağlı hasara neden olur.

  Ananas özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengindir.

  Dahası, ananastaki antioksidanların çoğu bağlıdır. Bu, antioksidanların vücuttaki daha sert koşullarda sağ kalmasına ve daha uzun süreli etkilere neden olmasına izin verir.

  Enzimler sindirimi kolaylaştırır

  Ananas, bromelain olarak bilinen bir grup sindirim enzimi içerir. Proteinleri, protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptitler gibi yapı taşlarına ayırırlar.

  Bir kez protein molekülleri parçalandığında, ince bağırsakta daha kolay emilir. Bu, pankreasın yeterli sindirim enzimi yapamadığı bir durum olan pankreas yetmezliği olan kişiler için özellikle yararlıdır.

  Örneğin, bir çalışma, pankreas yetmezliği olan katılımcıların, bromelain içermeyen aynı sindirim enzim takviyesi alınmasına kıyasla, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi aldıktan sonra daha iyi sindirim yaşadıklarını göstermiştir.

  Bromelain aynı zamanda sert et proteinlerini parçalayabilme özelliğinden dolayı ticari et yumuşatıcı olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur

  Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize kronik bir hastalıktır. Gelişimi genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır.

  Birçok çalışma, ananas ve bileşiklerinin kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, oksidatif stresi en aza indirebilmeleri ve inflamasyonu azaltabilmeleridir.

  Bu bileşiklerden biri, bromelain adı verilen sindirim enzimleri grubudur. Test tüpü çalışmaları bromelainin kansere karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Örneğin, iki test tüpü çalışması, bromelainin göğüs kanseri hücrelerinin büyümesini baskıladığını ve hücre ölümünü uyardığını göstermiştir.

  Meme kanserinin yanı sıra, bromelainin deri, safra kanalı, mide sistemi ve kolondaki kanser riskini de azalttığı gösterilmiştir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, bromelainin, kanser hücresi büyümesini baskılayan ve kanser hücrelerini yok eden beyaz kan hücrelerini daha etkili kılan moleküller üretmek için bağışıklık sistemini uyardığını bulmuştur.

  Bağışıklığı güçlendirir ve inflamasyonu önler

  Ananas yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Bunlar, bağışıklığı kolektif olarak güçlendiren ve inflamasyonu baskılayan bromelain gibi çok çeşitli vitaminler, mineraller ve enzimler içerir.

  Dokuz haftalık bir çalışmada 98 sağlıklı çocuğun oluşturduğu gruplardan birine hiç ananas verilmedi, bir gruba 140 gr, diğer gruba 280g günlük olarak bağışıklıklarını arttırıp artırmadığını görmek için verildi.

  Ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riski daha düşüktü.

  Ayrıca, en çok ananas yiyen çocuklar, diğer iki gruba göre dört kat daha fazla hastalıkla savaşan beyaz kan hücrelerine (granülosit) sahipti.

  Bir başka çalışmada, bir sinüs enfeksiyonu olan çocukların, bir bromelain takviyesi alırken, standart tedaviye veya iki kombinasyonuna kıyasla anlamlı olarak daha hızlı iyileştikleri bulunmuştur.

  Dahası, çalışmalar bromelainin inflamasyon belirteçleri azaltabildiğini göstermiştir. Bu anti-inflamatuar özelliklerin bağışıklık sistemine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

  Artrit semptomlarını hafifletir

  Birçok artrit tipi vardır, bunların çoğu eklemlerde iltihaplanma yapar.

  Ananas, anti-inflamatuar özelliklere sahip olan bromelain içerdiğinden, sıklıkla inflamatuar artritli kişiler için ağrı rahatlaması sağlayabilir.

  1960’lı yıllardan itibaren yapılan araştırmalar, bromelainin romatoid artrit semptomlarını hafifletmek için kullanıldığını göstermektedir.

  Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, artrit tedavisinde bromelainin etkinliğini araştırmıştır.

  Osteoartritli hastalarda yapılan bir çalışmada, bromelain içeren bir sindirim enzimi takviyesi almanın, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrının giderilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Ayrıca, bir gözden geçirme, bromelainin osteoartriti tedavi etme yeteneğini analiz etmiştir. Bromelainin, özellikle kısa dönemde artrit semptomlarını hafifletme potansiyeline sahip olduğu sonucuna varmıştır.

  Cerrahi bir operasyon veya yorucu egzersiz sonrası hızlı iyileşme sağlar

  Ananas yemek, ameliyat veya egzersizden sonraki iyileşme süresini kısaltabilir. Bu büyük ölçüde bromelainin anti-inflamatuar özelliklerine bağlıdır.

  Birçok çalışma, bromelainin, ameliyattan sonra sıklıkla görülen iltihap, şişlik, çürük ve ağrıyı azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca inflamasyon belirteçlerini de azaltır.

  Örneğin, bir çalışma, bir diş ameliyatından önce bromelain tüketenlerin ağrıyı önemli ölçüde azalttığını ve tüketmeyen insanlardan daha mutlu hissettiklerini göstermiştir.

  Aslında, yaygın anti-inflamatuar ilaçlarla benzer miktarda rahatlama sağladığı görülmüştür.

  Yorucu egzersiz aynı zamanda kas dokusuna da zarar verebilir ve çevredeki inflamasyona neden olabilir. Etkilenen kaslar çok fazla güç üretemez ve üç güne kadar ağrır.

  Bromelain gibi proteazların, hasarlı kas dokusunun etrafındaki inflamasyonu azaltarak yorucu egzersizden kaynaklanan hasarın iyileşmesini hızlandırdıkları düşünülmektedir.

  Bir çalışma, katılımcılara koşu bandında 45 dakika süren yorucu egzersiz sonrasında bromelain içeren bir sindirim enzim takviyesi vererek bu teoriyi test etmiştir. Takviye alanlar daha az inflamasyona sahipti ve sonradan daha fazla güçlendi.

  Diğer birçok çalışma da, bromelainin, egzersizin neden olduğu hasardan iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermiştir.

  Ananas zayıflatır mı?

  Çalışmalar ananasın obezite karşıtı etkileri olduğunu göstermektedir. Yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlar, ananas suyu alımından sonra vücut ağırlığında, vücut kitle indeksinde, vücut yağ birikiminde ve karaciğer yağ birikiminde bir azalma gösterdi.

  Ananas suyunun lipogenezi (yağ oluşumunu) azalttığı ve lipolizi (yağ asitlerini serbest bırakmak için yağların parçalanması) arttırdığı gözlenmiştir.

  Ananas göbek yağını yakmak için ideal bir besin olarak görünmektedir.

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Ananasdaki bromelainin kan trombositlerinin agregasyonunu azalttığı bulundu. Bu, akut tromboflebitin (kan pıhtıları ile karakterize edilen bir durum) tedavisine yardımcı olabilir.

  Ancak bromelainin kardiyovasküler hastalık üzerindeki yararlı etkilerini sonuçlandırmak için insan popülasyonları üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Bromelain ayrıca kolesterol plaklarını parçaladığından dolayı, kalp sağlığına faydalıdır. Koroner kalp hastalığı, romatizmal kalp hastalığı, konjenital kalp hastalığı ve kalp krizi gibi diğer kalp hastalıklarının tedavisinde etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.

  Ananasın cilde faydaları

  Ananasdaki C vitamini cilde fayda sağlayabilir. C vitamini kollajen üretimini destekler ve cildi hasardan korur.

  ananasın cilde zararları

  Ananasın Zararları Nelerdir?

  Alerjiye neden olabilir
  Bazı durumlarda ananas alerjik reaksiyonlara ve ishale neden olabilir. Alerjiler arasında yoğun kaşıntı, cilt döküntüleri, karın ağrısı ve kusma bulunur.

  Astım belirtilerini ağırlaştırabilir
  Bazı araştırmalar ananasın astım semptomlarını tedavi edebileceğini gösterse de, bazı kişilerde meyvenin zıt etkisi olabilir.

  Kanama riskini artırabilir
  Bromelain, trombosit agregasyonunu engelleyebilir ve kan pıhtılarını önleyebilir. Bu, bazı kişilerde kanama riskini artırabilir. Ayrıca adet kanamasını da artırabilir.

  Ameliyattan hemen sonra ananas kullanmaktan kaçının. (Ananas ameliyat sonrası iyileşmeyi artırabilir, ancak alımı doktorunuz tarafından denetlenmelidir.)

  Ayrıca, reçeteli kan sulandırıcılarla birlikte bromelain kullanmaktan kaçının.

  Hamilelik sırasında düşüğe neden olabilir

  Anekdot bulguları ananasın düşüğe neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle, güvenli olması için, hamilelik ve emzirme sırasında ananas yemekten kaçının. Lütfen doktora danışın.

  Ananas Nasıl Yenir?

  Ananası taze, konserve veya dondurulmuş olarak satın alabilirsiniz. Tek başına tüketebileceğiniz gibi smoothie veya meyve salatalarına ekleyerek de yiyebilirsiniz.

  Sonuç olarak;

  Ananas lezzetli, düşük kalorili, besleyicidir ve antioksidanlar içerir.

  Besin maddeleri ve bileşikleri, iyileştirilmiş sindirim, daha düşük kanser riski, daha iyi bağışıklık, artrit semptomlarının hafifletilmesi ve ameliyat sonrası iyileşme ve yorucu egzersiz gibi etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

  Çok yönlü bir meyvedir ve çeşitli şekillerde tüketilebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ