Alzheimer Riskini Azaltan Yiyecekler | diyetz

Alzheimer Riskini Azaltan Yiyecekler

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın nedenlerinden biridir. Demans vakalarının yüzde 60 ila 70’inin sebebidir.

 

Bu kronik nörodejeneratif hastalık genellikle yavaş başlar ve zamanla kötüleşir. İlk belirtiler hafıza kaybı ve düşünme ile ilgili zorlukları içerebilir.

 

Hastalık ilerledikçe, semptomlar dil, ruh hali değişimleri, motivasyon kaybı, kişinin kendi kendine bakımını ve davranışsal sorunlarını yönetemeyebilir.

 

Alzheimer hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, vakaların yaklaşık yüzde 70’i genetik ile ilgilidir. 

 

Diğer risk faktörleri arasında kafa travmaları, depresyon veya hipertansiyon öyküsü bulunur.

 

Alzheimerden muzdarip olma riski yüksekse, bazı temel diyet seçimleri yapmak yardımcı olabilir. 

 

Aslında, birçok gıda bilişsel sağlığınızı geliştirebilir ve hastalık geliştirme riskinizi azaltabilir.

 

Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için en iyi gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 

 

 

 

 

Yaban mersini

Yaban mersini, beyni serbest radikal hasarlardan koruyabilen antioksidanlarla yüklüdür. Ayrıca vücudu Alzheimer, multipl skleroz ve Parkinson gibi dejeneratif hastalıklara neden olabilecek zararlı demir bileşiklerinden korurlar.

 

Ayrıca, yaban mersini içindeki fitokimyasallar, antosiyaninler ve proantosiyanidinler, nöro-koruyucu faydalar sağlar.

 

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışması, orta vadeli yaban mersini takviyesinin nörokognitif faydalar sağlayabileceğini ve önleyici potansiyel ve nöronal mekanizmaların araştırılması için daha kapsamlı insan denemeleri için bir temel oluşturabileceğini ileri sürmektedir.

 

Daha sonra, Cincinnati Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen 2016 araştırması, yaban mersininin Alzheimer hastalığına karşı savaşta başka bir silah olabileceğini bildirdi. 

 

Çalışma, yaban mersinindeki antioksidanların bu artan yaygın bunama formunun yıkıcı etkilerini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Bu meyveleri günün herhangi bir saatinde mükemmel bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Meyve salataları, tahıl gevrekleri veya smoothielerde kullanabilirsiniz.

 

 

 

Kale ve Diğer Yeşil Yapraklı Sebzeler

Lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler zihinsel yetenekleri keskin tutmaya, bilişsel gerilemeyi önlemeye ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Kale bilişsel sağlık için önemli olan B12 vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır.

 

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerinde yayınlanan bir 2013 araştırması, B vitamini takviyesinin, Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin bölgesinin küçülmesini nasıl yavaşlattığını göstermiştir.

 

Ayrıca, lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzelerdeki K vitamini daha iyi zihinsel sağlık ile bağlantılıdır.

 

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacılarının yaptığı bir 2015 araştırması, beslenmenize daha fazla lahana, ıspanak, ekleyerek bilişsel gerilemenin yavaşlamasına yardımcı olabileceğini bildirmektedir. 

 

Çalışma, etkiden sorumlu besin maddelerini incelemiş ve kognitif düşüşü yavaşlatan K vitamini tüketiminin bulunduğunu tespit etmiştir.

 

Günde 1 ila 2 porsiyon  yeşil yapraklı sebzeleri yemek, Alzheimer riskinin azaltılmasında faydalı olabilir.

 

 

 

Yeşil Çay

Beyin gücünü iyileştirmek için antioksidan bakımından zengin gıdalar söz konusu olduğunda, yeşil çayın mutlaka listeye dahil edilmesi gerekir.

 

Antioksidan yapısı beyinde sağlıklı kan damarlarını destekler böylece düzgün bir şekilde çalışabilir. 

 

Ayrıca, yeşil çay içmek, en yaygın iki nörodejeneratif hastalık olan Alzheimer ve Parkinson’a bağlı olan beyindeki plak büyümesini durdurabilir.

 

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan 2011 tarihli bir çalışma, yeşil çay polifenollerinin yaşlanmaya ve nörodejeneratif hastalıklara yardımcı olduğunu bildirmektedir. 

 

Aslında, içindeki kateşinler de hücre içi nöronal sinyal ve metabolizma, hücre hayatta kalma / ölüm genleri ve mitokondriyal fonksiyon modülatörleri olarak çalışırlar. 

 

Tüm bu faktörler, yaşlanan beynin korunmasına yardımcı olur ve bunama ve Alzheimer insidansını azaltır.

 

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde 2012 yılında yayınlanan bir başka çalışma, yeşil çay ekstresinin insan beyindeki çalışma belleği işlemeye aracılık etmek için önemli olan dorsolateral prefrontal korteks üzerindeki nöral etkilerini vurgulamaktadır.

 

Beyninizin uzun vadeli sağlığını korumak için günde 2 ila 3 bardak yeşil çay içebilirsiniz.

 

 

 

Tarçın

Beyin plaklarının kırılmasına ve hafıza sorunlarına yol açabilen beyin iltihabının azaltılmasına yardımcı olabilecek popülerbir baharat tarçındır.

 

Tarçın, beyne daha iyi kan akışı sağlayarak Alzheimer semptomlarını geciktirmenin yanı sıra önleme konusunda da etkilidir.

 

Kokusunu solumak bile bilişsel işlemeyi geliştirebilir ve dikkat, sanal tanıma hafızası, çalışma belleği ve görsel motor hızı ile ilgili beyin fonksiyonlarını geliştirebilir.

 

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir 2009 çalışması, tarçın ekstraktının Alzheimer hastalığının iki özelliği olan tau agregasyonu ve filament oluşumunu önlediğini bildirmektedir.

 

2011 yılında PLOS ONE’da yayınlanan bir başka çalışmada, oral yoldan uygulanan tarçın ekstresinin, beta-amiloid oligomerizasyonunu azalttığı ve Alzheimer hastalığında kognitif bozukluğun hayvan modellerinde düzelttiği bildirilmektedir. İnsanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 

Her gün bir fincan tarçın çayı içer ve tost, mısır gevreği, yulaf ezmesi, fırınlanmış ürünler, meyve salataları ve smoothies üzerine tarçın tozu serpebilirsiniz.

 

 

 

Somon

Somon gibi balıklar, beyninizi genç ve hayati tutarken aynı zamanda yaşa bağlı beyin problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri, Alzheimer ve diğer demans formlarına karşı korunmada büyük rol oynar.

 

2007 yılında yapılan bir çalışmada California-Irvine Üniversitesi araştırmacıları, bir tür omega-3 yağ asidi olan dokosaheksaenoik asitin (DHA) Alzheimer gelişimine engel olabileceğini bulmuşlardır. 

 

Bu nörodejeneratif hastalığın ayırt edici özelliği olan iki beyin lezyonunun büyümesini yavaşlatabilir.

 

DHA, nörofibriler yumakların gelişmesine yol açan tau birikimini yavaşlatabilir. DHA ayrıca beyinde kümelenen ve plaklar oluşturabilen protein beta-amiloid düzeylerini de azaltır. Bu çalışma genetiği değiştirilmiş fareler üzerinde yapılmıştır.

 

Ayrıca, hayvan modellerinde uzun vadeli omega-3 yağ asidi takviyesinin biliş ve Alzheimer patolojisi üzerindeki etkileri üzerine bir literatür meta-analizi, omega-3 yağ asidi alımı ve hastalık riskinin azalması arasında pozitif bir bağlantı bulmuştur. Bu çalışma Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde 2012 yılında yayınlanmıştır.

 

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir 2016 çalışması deniz ürünleri tüketiminin daha az nöropatoloji ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

 

Alzheimer riskini azaltmak için, haftada sadece 1-2 porsiyon somon balığı yemeniz gerekir.

 

 

 

Zerdeçal

Zerdeçal, beyin sağlığına faydalı antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan curcumin adlı bir bileşik içerir.

 

Anti-inflamatuar özelliği, Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukların önde gelen nedenlerinden biri olduğu düşünülen beyin iltihabını önleyebilir.

 

Ayrıca, antioksidan gücü beynin içindeki plak oluşumunun giderilmesine ve oksijen akışının iyileştirilmesine yardımcı olarak genel beyin sağlığını destekler. Bu da Alzheimer’ın ilerlemesini önler veya yavaşlatır.

 

Hint Nöroloji Akademisi’nde yayımlanan 2008 tarihli bir çalışmada, curcumin’in beyine girme, Alzheimer’de bulunan beta-amiloid plakları azaltılmış toksisite ile bağlanma ve yok etme yeteneğine sahip olduğu bildirilmektedir.

 

AYU- Ayurveda’daki Uluslararası Üç Aylık Araştırmalar Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, zerdeçalın, demansın davranışsal ve psikolojik belirtilerinin yanı sıra şiddetli bilişsel gerileme gösteren Alzheimer hastalığı olan kişiler üzerindeki etkilerini incelemiştir. 

 

Çalışma, tedavi olarak zerdeçal toz kapsüllerinin alımı ile davranışsal belirtilerde önemli bir iyileşme olduğunu göstermektedir.

 

Günlük olarak bir bardak zerdeçal süt içebilirsiniz ve beyninizi yıllarca keskin tutmak için yemeklere zerdeçal ekleyebilirsiniz.

 

 

 

Zeytinyağı

Doğal sızma zeytinyağı, oleocan thal olarak adlandırılan ve amiloid plaklarının parçalanmasına yardımcı olan kilit proteinlerin ve enzimlerin üretimini artırmaya yardımcı olan bir fenolik bileşen içerir. 

 

Bu Alzheimer hastalığına karşı potansiyel bir nöroprotektif mekanizma olarak çalışır.

 

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, sızma zeytinyağının öğrenmeyi ve hafızayı artırabileceğini ve beyindeki zararı tersine çevirebileceğini göstermiştir. Bu çalışma fareler üzerinde yapılmıştır.

 

Fareler üzerinde yapılan ve 2013 yılında ACS Chemical Neuroscience’da yayınlanan bir başka çalışmada, sızma zeytinyağındaki oleokanselin, iki proteinin ve beyinden beta-amiloidin çıkarılmasında kritik olduğuna inanılan anahtar enzimlerin üretimini artırdığı bulunmuştur.

 

Bu Alzheimer ve ilgili nörodejeneratif demans riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Sızma zeytinyağını yemek pişirmede ve sos olarak beyninize ve belleğinize güç katmak için kullanın.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı

Zeytinyağı gibi, hindistan cevizi yağı da Alzheimer hastalığının yanı sıra demans riskini azaltmada faydalıdır.

 

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler, alternatif bir beyin yakıtı olarak çalışan keton cisimlerinin kan seviyelerini arttırır. Bu bilişsel performansı artırır.

 

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırması, hindistan cevizi yağının, amiloid beta’nın kortikal nöronlar üzerindeki etkilerini azalttığını bildirmektedir. Amiloid beta peptitleri nörodejeneratif hastalıklar ile ilişkilidir.

 

Ekstra virgin hindistan cevizi yağı günlük 1 yemek kaşığı kadar küçükler de dahil olmak üzere, her yaştan insanlarda bilişsel işlev ve hafızayı geliştirecektir.

 

 

 

Brokoli

Bu turpgil sebze, her ikisi de beyin işlevlerinde önemli bir rol oynayan zengin bir folat kaynağı ve antioksidan C vitamini kaynağıdır.

 

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, sağlıklı C vitamini düzeylerini korumanın, yaşa bağlı bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığına karşı koruyucu bir işlevi olabileceğini bildirmektedir.

 

Brokoli ayrıca folat içerir ve kognitif bozukluğa bağlı bir amino asit olan homosistein düzeyini düşüren karotenoidler içerir.

 

Ayrıca, içindeki çeşitli B vitaminleri, zihinsel dayanıklılığı ve hafızayı iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Brokoli ayrıca zihinsel tükenme ve depresyonun etkilerini hafifletebilir.

 

Haftada iki ya da üç kez 1 fincan brokoli yemek, demanstan ve Alzheimer’den yaşlılıkta muzdarip olma şansınızı azaltabilir.

 

 

 

Ceviz

Cevizdeki anti-inflamatuar ve antioksidatif özelliklerden dolayı, bu kabuklu yemiş riski azaltmaya, başlangıcı geciktirmeye, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmaya veya hatta önlemeye yardımcı olabilir.

 

Ceviz tüketimi beyni, Alzheimer’lı insanların beyninde sıkça görülen bir protein olan beta-amiloid proteininden korur.

 

Ayrıca ceviz, beyin hücrelerini serbest radikal hasarlardan koruyabilen iyi bir çinko kaynağıdır.

 

Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 hayvan çalışması ceviz dahil bir diyetin potansiyel beyin sağlığı yararlarını ortaya koymaktadır. 

 

Araştırmacılar cevizlerin riski azaltmada, başlangıcını geciktirmede, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatırken veya önlerken faydalı bir etkiye sahip olabileceğini öne sürüyorlar.

 

Bilişsel sağlığınızı geliştirmek için günlük bir avuç ceviz yiyin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ