Pişirmede Alüminyum Folyo Güvenli mi? | diyetz

Pişirmede Alüminyum Folyo Güvenli mi?

 

 

Alüminyum folyo pişirme sırasında sıkça kullanılan yaygın bir ev ürünüdür. Bazıları, pişirmede alüminyum folyonun kullanılmasının alüminyumun yiyeceklerinize sızdığını ve sağlığınızı tehlikeye attığını söylüyor.

 

Bununla birlikte, bazıları tamamen güvenli olduğunu belirtiyor.

 

Bu yazı, alüminyum folyonun kullanımı ile ilişkili riskleri sorguluyor ve günlük kullanım için güvenli olup olmadığını belirliyor.

 

 

 

Alüminyum Folyo Nedir?

 

Alüminyum folyo, ince kağıt, parlak bir alüminyum metal levhadır. 0,2 mm’den daha kalın olana kadar büyük alaşım döşeme levhaları yuvarlayarak yapılır.

 

Endüstriyel olarak ambalajlama, izolasyon ve nakliye gibi çeşitli amaçlar için kullanılır. Evde kullanım için marketlerde yaygın olarak bulunur.

 

Evde, insanlar pişirme yüzeylerini örtmek ve etler gibi yiyecekleri sarmak için yemek saklaması için alüminyum folyo kullanırlar, böylece pişirirken nem kaybı önlenir.

 

Izgarada sebze gibi daha narin gıdaları sarmak ve korumak için alüminyum folyo kullanılabilir.

 

Son olarak, ızgaraları düzgün tutmak için tepsileri sıraya koymak ve inatçı lekeleri ve kalıntıları gidermek için tepsileri veya ızgaraları temizlemek için de kullanılabilir.

 

 

 

 

Yiyeceklerde az miktarda alüminyum var

 

Alüminyum, dünyadaki en bol metallerden biridir. Doğal haliyle, toprak, kaya ve kil içinde fosfat ve sülfat gibi diğer elementlere bağlıdır.

 

Bununla birlikte, havada, suda ve yemeğinizde de az miktarda bulunur. Aslında, meyveler, sebzeler, etler, balıklar, tahıllar ve süt ürünleri gibi çoğu gıdada doğal olarak bulunur.

 

Çay yaprağı, mantar, ıspanak ve turp gibi bazı gıdaların diğer gıdalardan daha fazla alüminyum emmesi ve birikmesi daha olasıdır.

 

Ek olarak, yediğiniz alüminyumdan bazıları koruyucular, renklendiriciler, kıvam kokusuzlaştırma maddeleri ve koyulaştırıcılar gibi işlenmiş gıda katkı maddelerinden elde edilir.

 

Ticari olarak üretilen gıda katkı maddeleri içeren gıdaların evde pişirilen gıdalardan daha fazla alüminyum içerdiğini unutmayın.

 

Yediğiniz yiyecekte mevcut alüminyumun gerçek miktarı büyük ölçüde aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 

Emilim: Bir gıdadaki alüminyumun kolayca emilmesi ve tutulması

Toprak: Yiyeceklerin yetiştirildiği toprağın alüminyum içeriği

Ambalaj: Gıdanın ambalajlanmış ve alüminyum ambalajda saklanması

Katkı Maddeleri: Gıda, işleme sırasında eklenen bazı katkı maddelerinin bulunup bulunmadığı

 

Alüminyum, aynı zamanda, antasitler gibi yüksek alüminyum içeriğine sahip ilaçlarla yutulur. Ne olursa olsun, yiyecek ve ilacın alüminyum içeriği sorun teşkil etmez, çünkü aldığınız alüminyumun yalnızca küçük bir miktarı emilir.

 

Geri kalanlar dışkıdan geçer. Ayrıca, sağlıklı insanlarda emilen alüminyum daha sonra idrarla atılır.Genellikle, günlük yediğiniz az miktarda alüminyum güvenli kabul edilir.

 

 

 

Alüminyum folyo ile pişirme, gıdaların alüminyum içeriğini artırır

 

Alüminyum alımının çoğu gıdalardan gelir. Bununla birlikte, çalışmalar, alet ve kapların alüminyum folyonun alüminyumu gıdalarınıza sızdırdığını gösteriyor. Bu, alüminyum folyo ile pişirmeniz beslenmenizde alüminyum içeriğini artırabileceği anlamına gelir.

 

Alüminyum folyo ile pişirirken yemeğinize geçen alüminyum miktarı, gibi birçok şeyden etkilenir:

 

Sıcaklık: Daha yüksek sıcaklıklarda pişirme.

Gıdalar: Domates ve lahana gibi asitli gıdalarla pişirme.

Bazı bileşenler: Pişirmede tuz ve baharat kullanılması.

 

Bununla birlikte, pişirirken yiyeceğinize nüfuz eden miktar değişebilir. Örneğin, bir çalışma, kırmızı etin alüminyum folyo içinde pişirilmesinin alüminyum içeriğini % 89 ila % 378 artırabileceğini bulmuştur.

 

Bu tür çalışmalar, pişirmede alüminyum folyonun düzenli kullanılmasıyla sağlığınıza zararlı olabileceği endişesine neden olmuştur.

 

Bununla birlikte, birçok araştırmacı, alüminyum folyonun alüminyumun minimum katkılarının güvenli olduğunu sonucuna varmıştır.

 

 

 

Fazla Alüminyumun Potansiyel Sağlık Zararları

 

Yiyecek ve pişirme boyunca alüminyuma günlük olarak maruz kalma güvende olarak kabul edilir. Bunun nedeni, sağlıklı insanlar vücudun emdiği küçük miktardaki alüminyumdan verimli bir şekilde dışarı atabilmeleri.

 

Bununla birlikte, beslenmede alüminyumun Alzheimer hastalığının gelişiminde potansiyel bir faktör olduğu öne sürülmüştür.

 

Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin kaybına bağlı nörolojik bir durumdur. Koşulu taşıyanlar hafıza kaybına ve beyin fonksiyonlarında azalmaya maruz kalırlar.

 

Alzheimer hastalığının nedeni bilinmemektedir; ancak zamanla beynine zarar verebilecek genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Alzheimer hastalarının beyinlerinde yüksek düzeyde alüminyum bulunmuştur.Bununla birlikte, antasitler ve Alzheimer gibi ilaçlardan ötürü alüminyumun yüksek alımı olan insanlar arasında bağlantı olmadığı için, beslenmede alüminyumunun gerçekten hastalığa neden olup olmadığı belirsizdir.

 

Beslenmeyle alınan alüminyumunun çok yüksek seviyelerine maruz kalınmasının, Alzheimer gibi beyin hastalıklarının gelişimine katkıda bulunması olasıdır.

 

Ancak alüminyumun Alzheimer gelişiminde ve ilerlemesindeki rolü, varsa kesin olarak henüz belirlenmemiştir.

 

Beyin hastalığındaki potansiyel rolüne ek olarak, birkaç çalışma beslenmeyle alınan alüminyumunun inflamatuaar bağırsak hastalığı (IBD) için çevresel bir risk faktörü olabileceğini öne sürdü.

 

Bazı test tüpleri ve hayvan çalışmalarıyla korelasyona işaret eden bazı araştırmalara rağmen hiçbir çalışma alüminyum alımıyla IBD arasında kesin bir bağlantı bulamamıştır.

 

 

 

Pişirmede Alüminyuma Maruz Kalmayı En Aza İndirmek İçin

 

Beslenmenizden alüminyumun tamamen çıkarılması imkansızdır ancak bunu en aza indirgemek için çalışabilirsiniz.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), haftada 1 kg vücut ağırlığı başına 2 mg’ın altındaki düzeylerin sağlık sorunlarına neden olabileceği konusunda anlaşmışlardır.

 

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, haftada 1 kg vücut ağırlığı başına 1 mg daha muhafazakar bir tahmini kullanmaktadır. Bununla birlikte, çoğu kişinin bundan çok daha az tükettiği varsayılmıştır.

 

Pişirirken alüminyuma gereksiz yere maruz kalmasını en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

 

Yüksek ısı ile pişirmeden kaçının: Mümkünse gıdalarınızı daha düşük sıcaklıklarda pişirin.

Daha az alüminyum folyo kullanın: Özellikle domates veya limon gibi asitli gıdalarla pişirirseniz, pişirme için alüminyum folyo kullanımınızı azaltın.

Alüminyum olmayan eşyaları kullanın: Cam veya porselen tabak ve mutfak eşyaları gibi yiyeceklerinizi pişirmek için alüminyum olmayan eşyaları kullanın.

Ayrıca, ticari olarak işlenmiş gıdalar alüminyumla paketlenebilir veya onu içeren gıda katkı maddeleri içerebilir, ev yapımı eşdeğerlerinden daha yüksek alüminyum seviyelerine sahip olabilirler.

 

Bu nedenle, çoğunlukla evde pişirilen gıdaları yiyerek ve ticari olarak işlenmiş gıdaların alımını azaltmak, alüminyum alımını azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Alüminyum folyo kullanmayı bırakmalısınız?

 

Alüminyum folyo tehlikeli sayılmaz ancak beslenmenizdeki alüminyum içeriğini az miktarda artırabilir.

 

Beslenmenizdeki alüminyum miktarı konusunda endişeleriniz varsa, alüminyum folyo ile pişirmeyi bırakabilirsiniz.

 

Bununla birlikte, folyonun beslenmenize katkıda bulunan alüminyum miktarı büyük olasılıkla önemsizdir.

 

Muhtemelen güvenli olarak kabul edilen alüminyum miktarının çok altına düştüğünüz için, alüminyum folyoyu pişirmeden çıkarmanız gerekli olmayacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ