Altın Sütün (Zerdeçallı Süt) Faydaları ve Tarifi | diyetz

Altın Sütün (Zerdeçallı Süt) Faydaları ve Tarifi

  • 1.174 kez görüntülendi.

 

 

Altın süt – zerdeçallı süt olarak da bilinir – dünyanın diğer yörelerinde de popülerlik kazanmış bir Hint içeceğidir.

 

Bu sarı renkli içecek geleneksel olarak, inek veya bitki bazlı süte zerdeçal, tarçın ve zencefil gibi diğer baharatları ekleyip ısıtılarak yapılır.

 

Bağışıklığı güçlendirmek ve hastalığı durdurmak için alternatif bir çözüm olarak kullanılıyor ve pek çok sağlık yararı olduğu iddia ediliyor.

 

İşte altın sütün bilime dayanan faydaları ve ardından nasıl yapılacağı açıklanan tarifi…

 

 

 

Antioksidanlar içerir

 

Altın sütün ana maddesi zerdeçaldır, köriye sarı rengini veren Asya mutfağında popüler baharattır.

 

Zerdeçalın aktif bileşeni olan curcumin, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle yüzyıllardır Ayurveda tıbbında kullanılmıştır.

 

Antioksidanlar, vücudunuzun oksidatif stresten korunmasını sağlayan, hücre hasarına karşı savaşan bileşiklerdir.

 

Hücrelerinizin işleyişi için çok önemlidir ve çalışmalar düzenli olarak antioksidanlar açısından zengin beslenenlerin enfeksiyon ve hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Aaltın süt tarifi, her ikisi de etkileyici antioksidan özelliklere sahip tarçın ve zencefil içerir.

 

 

 

 

İnflamasyon ve eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur

 

Altın sütün içindeki maddeler güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kronik inflamasyonun, kanser, metabolik sendrom, Alzheimer ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklarda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, anti-inflamatuar bileşikler açısından zengin beslenme, kronik hastalıkların riskini azaltır.

 

Araştırmalar zencefil, tarçın ve curcuminin (zerdeçaldaki aktif madde) güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

 

Çalışmalar, curcuminin anti-enflamatuar etkilerinin, bazı yan etkilere sahip olmayan bazı farmasötik ilaçlarınkiyle karşılaştırılabilir olduğunu öne sürmektedir.

 

Bu anti-enflamatuar etkiler, osteoartrit ve romatoid artritten kaynaklanan eklem ağrısını azaltabilir.

 

 

 

Bellek ve beyin fonksiyonunu geliştirir

 

Altın süt beyin için de iyi olabilir. Çalışmalar, curcuminin beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerini artırabildiğini göstermektedir.

 

BDNF, beyninizin yeni bağlantılar oluşturmasına ve beyin hücrelerinin büyümesini teşvik etmesine yardımcı olan bir bileşiktir.

 

Düşük BDNF seviyeleri Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere beyin bozukluklarına bağlanabilir. Diğer bileşenler de fayda sağlayabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Ghrelin Nedir? Ghrelin Hormonu Nasıl Azaltılır?

Örneğin, Alzheimer’ın ayırt edici özelliklerinden biri tau proteini olarak adlandırılan beyindeki belirli bir proteinin birikmesidir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, tarçındaki bileşiklerin bu birikmeyi önleyebileceğini göstermektedir.

 

Dahası, tarçın Parkinson hastalığının semptomlarını azaltmakta ve hayvan çalışmalarında beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

 

Zencefil de tepki süresini ve hafızayı iyileştirerek beyin fonksiyonunu artırabilir. Hayvan çalışmalarında zencefil, yaşla ilişkili beyin fonksiyon kaybına karşı koruma sağlamaktadır.

 

 

 

Zerdeçaldaki curcumin ruh halini iyileştirir

 

Zerdeçalın – daha belirgin olarak aktif bileşik curcumin – ruh halini geliştirir ve depresyon belirtilerini azaltır.

 

6 haftalık bir çalışmada, majör depresif bozukluğu olan 60 birey ya curcumin, ya antidepresan veya bunların bir kombinasyonunu aldı.

 

Sadece curcumin verilenler antidepresanlar verilenlerle benzer iyileşmeler yaşarken, kombinasyon grubu en fazla yararı fark etmiştir.

 

Depresyon ayrıca düşük seviyelerde beyin kaynaklı nörotrofik faktöre (BDNF) de bağlanabilir. Curcumin BDNF düzeylerini artırdığı için, depresyon belirtilerini azaltma potansiyeline sahiptir.

 

 

 

Kalp hastalığına karşı korur

 

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. İlginç bir şekilde, tarçın , zencefil ve zerdeçal – altın sütün içindeki ana maddeler – daha düşük bir kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

 

Örneğin, 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 120 mg tarçının “iyi” HDL seviyelerini yükseltirken toplam kolesterol, trigliserit ve “kötü” LDL seviyelerini azaltabildiği sonucuna varmıştır.

 

Başka bir çalışmada, tip 2 diyabetli 41 katılımcıya günde 2 gram zencefil tozu verildi. 12 haftalık çalışmanın sonunda, kalp hastalığı için ölçülen risk faktörleri % 23–28 daha düşüktü.

 

Dahası, curcumin, kan damarı astarlarınızın işlevini artırabilir. Sağlıklı bir kalp için uygun endotel fonksiyonu önemlidir.

 

Bir çalışmada kalp ameliyatı geçirenlere, ameliyattan birkaç gün önce ve sonra 4 gram curcumin veya plasebo verildi.

 

Curcumin verilenler, hastanede kaldıkları süre boyunca kalp krizi geçirme olasılıkları % 65 daha azdı. Bu anti-enflamatuar ve antioksidan özellikler de kalp hastalığına karşı koruyabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Apiterapi Nedir, Ürünleri Nelerdir? Apiterapi Tedavisi

 

 

Kan şekerini düşürür

 

Altın sütün içindeki maddeler, özellikle zencefil ve tarçın, kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Örneğin, günde 1–6 gram tarçın, açlık kan şekeri seviyesini % 29’a kadar düşürebilir. Ayrıca tarçın, insülin direncini azaltabilir.

 

İnsüline dirençli hücreler kanınızdan daha az şeker alabilir, bu nedenle insülin direncini düşürmek genellikle kan şekeri seviyesini düşürür.

 

 

 

Kanser riskini azaltır

 

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize bir hastalıktır.

 

Geleneksel tedavilere ek olarak, alternatif anti-kanser ilaçları da giderek daha fazla aranmaktadır. İlginçtir ki, bazı araştırmalar altın sütte kullanılan baharatların bu konuda bazı faydalar sağlayabileceğini göstermektedir.

 

Örneğin, bazı test tüpü çalışmaları , zencefilin anti-kanser özelliklerini, bu baharatta bulunan bir madde olan 6-gingerol’e atfetmektedir.

 

Benzer şekilde, laboratuvar ve hayvan çalışmaları tarçındaki bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

 

Zerdeçaldaki aktif madde olan curcumin, kanserli hücreleri de öldürebilir ve yayılma kabiliyetlerini sınırlandırarak tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesini önleyebilir.

 

 

 

Anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-fungal özellikleri, bağışıklığı güçlendirir

 

Hindistan’da, altın süt genellikle soğuk algınlığına karşı bir ev ilaç olarak kullanılır. Bu sarı içecek, içeriğindeki bileşenlerden dolayı bağışıklık kazandırma özellikleri için kullanılmaktadır.

 

Örneğin, araştırmalar, curcuminin enfeksiyonları önlemeye ve savaşmaya yardımcı olabilecek anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-fungal özelliklere sahip olduğunu göstermektedi.

 

Ayrıca, taze zencefildeki bileşikler, bazı bakterilerin büyümesini engelleyebilir. Zencefil özütü, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan insan solunum sinsityal virüsü (HRSV) ile savaşır.

 

Benzer şekilde, laboratuvar test çalışmaları tarçındaki aktif bileşik olan sinamaldehidin, bakterilerin büyümesini önleyebileceğini göstermektedir. Ayrıca, mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesine yardımcı olur.

 

Altın sütün içindeki maddeler bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirecek güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 

 

 

Zencefil ve zerdeçal sindirimi iyileştirir

 

Dispepsi olarak da bilinen kronik hazımsızlık, midenin üst kısmında ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir.

 

İlginizi Çekebilir  Kadın Tuzluğu Bitkisi Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Gecikmiş mide boşalması, hazımsızlığın potansiyel bir sebebidir. Altın sütte kullanılan zencefil, dispepsiden muzdarip insanlarda mide boşalmasını hızlandırarak bu durumu hafifletmeye yardımcı olur.

 

Araştırma ayrıca altın sütü yapmak için kullanılan diğer bir madde olan zerdeçalın hazımsızlık belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Zerdeçal , safra üretimini % 62’ye kadar arttırarak yağ sindirimi de geliştirir.

 

 

 

Daha güçlü kemikler için kalsiyum ve D vitamini katkısı sağlar

 

Altın sütü güçlü bir iskeleti destekler. İnek ve zenginleştirilmiş bitki sütlerinin her ikisi de genellikle kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir – güçlü kemikler oluşturmak ve sürdürmek için gerekli olan iki besin maddesi.

 

Besinlerden aldığınız kalsiyum çok düşükse, vücudunuz kanınızdaki normal kalsiyum seviyesini korumak için kemiklerinizden kalsiyum çıkarmaya başlar.

 

Zamanla kemikler zayıf ve kırılgan hale gelir ve osteopeni ve osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskini artırır.

 

D vitamini, bağırsakların kalsiyumu besinlerden emebilme yeteneğini geliştirerek daha güçlü kemiklere katkıda bulunur. Yeterli kalsiyum alsanız bile, vücudunuzdaki düşük D vitamini seviyeleri zayıf ve kırılgan kemiklere yol açabilir.

 

İnek sütü doğal olarak kalsiyum içerir ve genellikle D vitamini ile zenginleştirilmiş, tüm bitki sütleri bu iki besin açısından zengindir.

 

 

 

Altın Süt Nasıl Yapılır?

 

Altın sütü evde yapmak kolaydır – sadece aşağıdaki tarifi izleyin:

 

Malzemeler

 

  • Seçtiğiniz şekersiz bir süt – 1/2 bardak (120ml)
  • Zerdeçal – 1 çay kaşığı
  • 1 küçük parça rendelenmiş taze zencefil veya 1/2 çay kaşığı zencefil tozu
  • Tarçın tozu – 1/2 çay kaşığı
  • 1 tutam karabiber
  • 1 tatlı kaşığı bal veya akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

 

Yapılışı

 

Altın sütü yapmak için tüm malzemeleri küçük bir tencerede karıştırıp kaynatın. Altını kısın ve yaklaşık 10 dakika ya da kokulu ve lezzetli hale gelene kadar pişirin. İçeceği ince bir süzgeçten geçirerek bardağa süzün ve bir tutam tarçını üstüne gezdirin.

 

Altın sütü önceden de yapılabilir ve buzdolabınızda beş güne kadar saklayabilirsiniz. Sadece içmeden önce tekrar ısıtın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ