Altın Süt Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Altın süt ya da diğer bir adıyla zerdeçallı süt dünyanın diğer yörelerinde de popülerlik kazanmış bir Hint içeceğidir.

Bu sarı renkli içecek geleneksel olarak, inek veya bitki bazlı süte zerdeçal, tarçın ve zencefil gibi diğer baharatları ekleyip ısıtılarak yapılır.

Bağışıklığı güçlendirmek ve hastalığı durdurmak için alternatif bir çözüm olarak kullanılıyor ve pek çok sağlık yararı olduğu iddia ediliyor.

Altın sütün faydası zerdeçaldan gelir. Zerdeçal, bilim insanları tarafından en çok araştırılan baharattır. En önemli bileşiği ise güçlü bir antioksidan olan curcumindir.

Altın Süt Ne İşe Yarar? Altın Sütün Faydaları

Antioksidanlar içerir

Altın sütün ana maddesi zerdeçaldır, köriye sarı rengini veren Asya mutfağındaki popüler baharattır.

Zerdeçalın aktif bileşeni olan curcumin, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle yüzyıllardır Ayurveda tıbbında kullanılmıştır.

Antioksidanlar, vücudumuzun oksidatif stresten korunmasını sağlayan, hücre hasarına karşı savaşan bileşiklerdir.

Hücrelerimizin işleyişi için çok önemlidir ve çalışmalar düzenli olarak antioksidanlar açısından zengin beslenenlerin, enfeksiyon ve hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Altın süt tarifi, her ikisi de etkileyici antioksidan özelliklere sahip tarçın ve zencefil içerir.

İnflamasyon ve eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olur

Altın sütün içindeki maddeler güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kronik inflamasyonun, kanser, metabolik sendrom, Alzheimer ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklarda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, anti-inflamatuar bileşikler açısından zengin beslenme, kronik hastalıkların riskini azaltır.

Araştırmalar zencefil, tarçın ve curcuminin (zerdeçaldaki aktif madde) güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Çalışmalar, curcuminin anti-inflamatuar etkilerinin, yan etkilere sahip olmayan bazı farmasötik ilaçlarınkiyle karşılaştırılabilir olduğunu öne sürmektedir.

Bu anti-inflamatuar etkiler, osteoartrit ve romatoid artritten kaynaklanan eklem ağrısını azaltır.

Bellek ve beyin fonksiyonunu geliştirir

Altın süt beyin için de faydalıdır. Çalışmalar, curcuminin beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerini artırabildiğini göstermektedir.

BDNF, beynimizin yeni bağlantılar oluşturmasına ve beyin hücrelerinin büyümesini teşvik etmesine yardımcı olan bir bileşiktir.

Düşük BDNF seviyeleri Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere beyin bozukluklarına neden olabilir. 

Diğer bileşenler de fayda sağlayabilir. Örneğin, Alzheimer’ın ayırt edici özelliklerinden biri tau proteini olarak adlandırılan beyindeki belirli bir proteinin birikmesidir. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, tarçındaki bileşiklerin bu birikmeyi önleyebileceğini göstermektedir.

Dahası, tarçın Parkinson hastalığının semptomlarını azaltmakta ve hayvan çalışmalarında beyin fonksiyonlarını iyileştirmektedir.

Zencefil de tepki süresini ve hafızayı iyileştirerek beyin fonksiyonunu güçlendirebilir. Hayvan çalışmalarında zencefil, yaşla ilişkili beyin fonksiyon kaybına karşı koruma sağlamaktadır.

Zerdeçaldaki curcumin ruh halini iyileştirir

Zerdeçal – daha belirgin olarak aktif bileşik curcumin – ruh halini geliştirir ve depresyon belirtilerini azaltır.

6 haftalık bir çalışmada, majör depresif bozukluğu olan 60 birey ya curcumin, ya antidepresan veya bunların bir kombinasyonunu aldı.

Sadece curcumin verilenler antidepresan verilenlerle benzer iyileşmeler yaşarken, kombinasyon grubu en fazla yarar fark etmiştir.

Depresyon ayrıca düşük seviyelerde beyin kaynaklı nörotrofik faktöre (BDNF) de bağlanabilir. Curcumin BDNF düzeylerini artırdığı için, depresyon belirtilerini azaltma potansiyeline sahiptir.

Kalp hastalığına karşı korur

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. İlginç bir şekilde, tarçın, zencefil ve zerdeçal – altın sütün içindeki ana maddeler – daha düşük bir kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

Örneğin, 10 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 120 mg tarçının “iyi” HDL seviyelerini yükseltirken toplam kolesterol, trigliserit ve “kötü” LDL seviyelerini azaltabildiği sonucuna varmıştır.

Başka bir çalışmada, tip 2 diyabetli 41 katılımcıya günde 2 gram zencefil tozu verildi. 12 haftalık çalışmanın sonunda, kalp hastalığı için ölçülen risk faktörleri % 23–28 daha düşüktü.

Dahası, curcumin, kan damarı astarlarının işlevini artırabilir. Sağlıklı bir kalp için uygun endotel fonksiyonu önemlidir.

Bir çalışmada kalp ameliyatı geçirenlere, ameliyattan birkaç gün önce ve sonra 4 gram curcumin veya plasebo verildi.

Curcumin verilenlerin, hastanede kaldıkları süre boyunca kalp krizi geçirme olasılıkları % 65 daha azdı. 

Kan şekerini düşürür

Altın sütün içindeki maddeler, özellikle zencefil ve tarçın, kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Örneğin, günde 1–6 gram tarçın, açlık kan şekeri seviyesini % 29’a kadar düşürebilir. Ayrıca tarçın, insülin direncini azaltabilir.

Kanser riskini azaltır

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize bir hastalıktır.

Geleneksel tedavilere ek olarak, alternatif anti-kanser ilaçları da giderek daha fazla aranmaktadır. İlginçtir ki, bazı araştırmalar altın sütte kullanılan baharatların bu konuda bazı faydalar sağlayabileceğini göstermektedir.

Örneğin, bazı test tüpü çalışmaları, zencefilin anti-kanser özelliklerini, bu baharatta bulunan bir madde olan 6-gingerol’e atfetmektedir.

Benzer şekilde, laboratuvar ve hayvan çalışmaları tarçındaki bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

Zerdeçaldaki aktif madde olan curcumin, kanserli hücreleri  öldürebilir ve yayılma kabiliyetlerini sınırlandırarak tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesini önleyebilir.

Bağışıklığı güçlendirir

Hindistan’da, altın süt genellikle soğuk algınlığına karşı bir ilaç olarak kullanılır. Bu sarı içecek, içerisindeki bileşenlerden dolayı bağışıklık kazandırma özellikleri için kullanılmaktadır.

Örneğin, araştırmalar, curcuminin enfeksiyonları önlemeye ve savaşmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, taze zencefildeki bileşikler, bazı bakterilerin büyümesini engelleyebilir. Zencefil özütü, solunum yolu enfeksiyonlarının yaygın bir nedeni olan insan solunum sinsityal virüsü (HRSV) ile savaşır.

Benzer şekilde, laboratuvar test çalışmaları tarçındaki aktif bileşik olan sinamaldehidin, bakterilerin büyümesini önleyebileceğini göstermektedir. Ayrıca, mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesine yardımcı olur.

Altın sütün içindeki maddeler bağışıklık sistemini daha da güçlendirecek güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Sindirimi iyileştirir

Dispepsi olarak da bilinen kronik hazımsızlık, midenin üst kısmında ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir.

Gecikmiş mide boşalması, hazımsızlığın potansiyel bir sebebidir. Altın sütte kullanılan zencefil, dispepsiden muzdarip insanlarda mide boşalmasını hızlandırarak bu durumu hafifletmeye yardımcı olur.

Araştırma ayrıca altın süt yapmak için kullanılan diğer bir madde olan zerdeçalın hazımsızlık belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Zerdeçal, safra üretimini % 62’ye kadar arttırarak yağ sindirimi de geliştirir.

Kemikleri güçlendirir

Altın süt, güçlü bir iskeleti destekler. İnek ve zenginleştirilmiş bitki sütlerinin her ikisi de genellikle kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir – güçlü kemikler oluşturmak ve sürdürmek için gerekli olan iki besin maddesi.

Besinlerden aldığımız kalsiyum çok düşükse, vücudumuz kandaki normal kalsiyum seviyesini korumak için kemiklerimizden kalsiyum çıkarmaya başlar.

Zamanla kemikler zayıf ve kırılgan hale gelir ve osteopeni ve osteoporoz gibi kemik hastalıkları riskini artırır.

D vitamini, bağırsakların kalsiyumu besinlerden emebilme yeteneğini geliştirerek daha güçlü kemiklere katkıda bulunur. Yeterli kalsiyum alsanız bile, vücudumuzdaki düşük D vitamini seviyeleri zayıf ve kırılgan kemiklere yol açabilir.

İnek sütü doğal olarak kalsiyum içerir ve genellikle D vitamini ile zenginleştirilmiş, tüm bitki sütleri bu iki besin açısından zengindir.

Diyabet tedavisine yardımcı olabilir

Zerdeçaldaki curcumin, kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve diyabet tedavisine yardımcı olabilir. Bileşik ayrıca diyabetle ilişkili karaciğer bozukluklarının önlenmesinde rol oynar. Curcumin diyabetik nefropati ve retinopatinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Curcumin ayrıca diyabetle ilişkili iki yaygın sorun olan inflamasyonu ve oksidatif stresi de önler.

Uykusuzluğun tedavisine yardımcı olabilir

Altın süt uyku kalitesini artırabilir. Fare çalışmaları, sütteki zerdeçalın uyku yoksunluğunu önleyebildiğini göstermiştir.

Curcumin ayrıca anksiyeteyi azaltarak uyku kalitesini daha da artırabilir.

Karaciğeri toksinlerden temizler

Altın süt karaciğeri detoksifiye eder. Karaciğer, vücudu birçok problemden korur ve saflaştırılması gerekir. Bu içecek karaciğerin işlevselliğini artırır. Lenfatik sistemin temizlenmesi de aynı şekilde sağlanır. 

Adet kramplarını hafifletir

Altın sütte bulunan curcumin, antispazmodik etkiye sahiptir. Menstrüel krampları hafifletebilir.

Altın Süt Zayıflatır mı?

Altın sütteki curcuminin anti-inflamatuar özellikleri kilo kaybına yardımcı olabilir. Bunun nedeni kilo kaybının sıklıkla metabolik inflamasyon ile karakterize olmasıdır.

Bir hayvan çalışması, curcuminin yağ dokusu büyümesini baskılayabileceğini belirtmiştir.

Altın Sütün Cilde Faydaları

Ciltteki döküntüleri azaltır

Altın süt cildin parlamasını sağlar. Zerdeçalda bulunan curcumin, cildin iltihaptan tamamen korunmasını sağlar. Döküntüler kontrol edilebilir ve cildin kızarıklığı önlenebilir.

Siyah noktaları giderir

Siyah noktalar çoğu kişi için ciddi bir sorundur. Altın süt bu sorunu çözmek için kullanılabilir. Günde 10 dakika siyah noktalara uygulanabilir.

Cilt sağlığının korunması

Cildin güneşin ultraviyole ışınlarından korunması gereken bazı hassas pigmentleri vardır. Cilt için altın süt kullanmak, bazı faydalar sağlar. Güneş ışınlarına karşı çok hassas olduğu için yağlı ciltler için tam bir rahatlama sağlar. 

Altın Süt Nasıl Hazırlanır?

Altın süt yapımı için aşağıdaki tarifi deneyin: 

Malzemeler

  • Seçtiğiniz şekersiz bir süt – 1/2 bardak (120ml)
  • Zerdeçal – 1 çay kaşığı
  • 1 küçük parça rendelenmiş taze zencefil veya 1/2 çay kaşığı zencefil tozu
  • Tarçın tozu – 1/2 çay kaşığı
  • 1 tutam karabiber
  • 1 tatlı kaşığı bal veya akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

Yapılışı

Altın sütü yapmak için tüm malzemeleri küçük bir tencerede karıştırıp kaynatın. Altını kısın ve yaklaşık 10 dakika ya da kokulu ve lezzetli hale gelene kadar pişirin. İçeceği ince bir süzgeçten geçirerek bardağa süzün ve bir tutam tarçını üstüne gezdirin.

Altın sütü önceden de yapılabilir ve buzdolabınızda beş güne kadar saklayabilirsiniz. Sadece içmeden önce tekrar ısıtın.

Altın Sütün Yan Etkileri Nelerdir?

Böbrek taşlarını ağırlaştırabilir

Zerdeçal % 2 oksalat içerir. Yüksek dozlarda bu, duyarlı bireylerde böbrek taşlarına neden olabilir veya bu durumu ağırlaştırabilir. Bu nedenle, böbrek sorunlarınız varsa lütfen kullanmaktan kaçının.

Demir eksikliğine neden olabilir

Aşırı zerdeçal demir emilimini engelleyebilir. Bu, yeterli miktarda demir tüketmeyen insanlarda demir eksikliğine yol açabilir.

Kan şekeri düzeylerini düşürebilir

Bu konuda doğrudan araştırma yapılmamıştır. Anekdot kanıtları, altın sütün antidiyabetik ilaçlarla birlikte alındığında kan şekeri düzeylerini çok fazla düşürebileceğini göstermektedir. Diyabeti olanlar, bu içeceği tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ