Alopesi Areata Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Alopesi Areata Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Alopesi, saç dökülmesinin yaygın bir şeklidir. Bu durumun çeşitli nedenleri vardır ve farklı tiplerde kendini gösterir. Alopesinin en yaygın şekli, otoimmün bir hastalık olan alopesi areata‘dır.

  Alopesi areatanın tedavisi olmasa da doğru yöntemlerle önlenebilir.

  Alopesi Areata Nedir?

  Alopesi areata, genel popülasyonun yaklaşık %25’ini etkileyen bir otoimmün bozukluktur. Saç folikülünü koruyan, ancak herhangi bir saç şaftı büyümesi olmayan, iz bırakmayan saç dökülmesi ile karakterizedir.

  Bölgesel veya yaygın saç dökülmesi olarak kendini gösterir. Alopesi areata, saç folikülünü etkileyerek bağışıklık sisteminin saç büyümesine (anagen) karşı savaşmasına neden olur. 

  Genetik, alopesi areatanın en yaygın nedenidir. Bu durum, sonunda kafa derisinde tamamen saç kaybına yol açabilecek yamalı kel lezyonlara neden olur.

  Alopesi Areata Durumunda Ne Olur?

  Düzenli saç büyüme döngüsü dört aşamada gerçekleşir – anagen, katagen, telojen ve neojen/eksojen. Anagen fazda, saç telleri, saç köklerinden büyür.

  Katagen bir gerileme dönemi, telojen ise dinlenme aşamasıdır. Eksojen/neojen, eski saç tellerinin düştüğü ve folikülden daha yeni saç tellerinin çıktığı aşamadır.

  Günde 100 tel kadar kaybetmek normaldir. Bunun ötesinde herhangi bir şey, ciddi bir saç dökülmesi vakası anlamına gelebilir.

  Alopesi areata, foliküllerin anajen fazdan katagen ve telojen fazlara hızlı ilerlemesi ile karakterizedir. Bu, saç tellerinin dökülmesine neden olur ve etkilenen folikülleri uzun süreli anajen durumunda bırakır. Etkilenen saç köklerinde yeni saç gelişimi durdurulur.

  Alopesi Areata Türleri Nelerdir?

  Yamalı Alopesi Areata

  Bir veya birden fazla farklı veya birleştirilmiş saç dökülmesi lekeleri.

  Alopecia Totalis

  Saç derisindeki toplam saç kaybı.

  Alopecia Universalis

  Vücutta tamamen saç dökülmesi.

  Alopecia İncognita 

  Diffüz bir şekilde tamamen saç dökülmesi. Çekme testi, sarı noktalar, kısa ve minyatür saç çıkması ve tırnak gelişiminin olmaması ile teşhis edilir.

  Ofiazis

  Başın çevresi boyunca, özellikle kulakların yakınında ve başın arkasında bant şeklinde meydana gelen saç dökülmesi.

  Sisaipho

  Saç derisinin sınırı dışında her yerde görülen kronik alopesi.

  Marie Antoinette Sendromu

  Akut diffüz alopesi epizoduyla birlikte ani bir “gece boyunca” grileşen saç. Bu tip saç dökülmesi pigmentli saçlarda daha sık görülür.

  Retiküler Alopesi Areata

  Aralarda iyi korunmuş dar saç bantları ile oluşan alopesi yamaları.

  Diffüz Alopesi Areata

  Genellikle androjenik alopesi veya kronik telogen effluvium ile karıştırılan yaygın ve akut saç dökülmesi.

  Alopesi Areata Nedenleri Nelerdir?

  Genetik Faktörler

  Alopesi areatanın en yaygın nedeni genlerdir. Alopesi, ikizleri, kardeşleri ve etkilenen bireylere sahip ailelerin nesillerini etkiler. Genellikle ilgili otoimmün bozukluklarla ilişkili olan tek genlerin alopesi areatada rol oynadığı gösterilmiştir.

  Otoimmün Bozukluklar

  Vitiligo, lupus ve tiroid sorunları gibi otoimmün bozuklukların alopesi areataya neden olduğu bulunmuştur. Araştırmalar, vitiligolu bireylerde alopesi gelişme olasılığının dört kat daha fazla olduğunu göstermektedir.

  Oto-antikorlar

  Alopesi areata olanlarda oto-antikorlar sık görülür. Bu antikorlar, anti-foliküler aktiviteyi indükler ve hatta foliküler inflamasyona neden olabilir.

  Hücresel Bağışıklık

  Belirli lenfositler (bir tür bağışıklık hücresi), foliküler büyümeyi önleyen ve saç sentezini engelleyen sitokinler salgılayabilir.

  Atopi

  Atopik hastalıklar genellikle erken başlangıçlı ve kronik saç dökülmesi formlarıyla ilişkilidir. Sinüzit, astım, rinit ve atopik dermatit gibi atopik hastalıklar, alopesi areatalı kişilerde yaygındır. Kore’de, atopik hastalıkları olan hastalarda da erken bir alopesi areata başlangıcı vardı.

  Travma ve Stres

  Psikolojik travma ve duygusal stres saç dökülmesine neden olabilir. Stres ve travma, saç büyümesini engelleyebilecek nöromediatörler üretir.

  Besin Eksikliği

  Bir çalışmada, alopesi areatalı kadınların % 24-71’inde demir eksikliği olduğu bulunmuştur. Alopesi areatalı hastalarda da düşük çinko seviyeleri gözlendi.

  Alopesi Areata Belirtileri Nelerdir?

  İşte alopesi areatanın bazı belirti ve semptomları…

  – Kafa derisinde görünen oval veya yuvarlak kel yamalar.

  – Kel yamalar pürüzsüz hale gelir.

  – Vücudun farklı bölgelerinde saç ve kıl dökülmesi.

  – Önceki kel bölgelere katılabilecek yeni ve daha büyük kel noktaların görünümü.

  – Etkilenen saç köklerinin olduğu bölgelerde yağ üretimi.

  Alopesi Areata Kimlerde Görülür?

  Alopesi areata en sık 30 ila 60 yaş arası yetişkinlerde ortaya çıkar. Bununla birlikte, yaşlı bireyleri ve nadiren küçük çocukları da etkileyebilir.

  Alopesi areata bulaşıcı değildir.

  Doğum kontrolüne yönelik hormonal östrojen ve progesteron tedavilerinin kesilmesinden sonra oluşabilecek saç dökülmesinden veya hamileliğin sonlarına bağlı saç dökülmesinden farklıdır.

  Erkeklerde Alopesi Areata

  Alopesi areata hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür ancak saç dökülmesinin erkeklerde daha belirgin olması muhtemeldir. Erkeklerin ayrıca ailede saç dökülmesi öyküsü olması daha olasıdır.

  Erkekler yüzlerindeki kılların yanı sıra kafa derisi, göğüs ve sırt kıllarında da dökülme yaşayabilir. Tüm saçların kademeli olarak incelmesi olan erkek tipi kellik ile karşılaştırıldığında, bu durumdan kaynaklanan saç dökülmesi düzensiz saç dökülmesine neden olur.

  Kadınlarda Alopesi Areata

  Kadınlarda alopesi areata gelişmesi erkeklerden daha olasıdır ancak bunun nedeni belirgin değildir. Dökülme saçlı deride olabileceği gibi kaş ve kirpiklerde de meydana gelebilir.

  Geniş bir alanı kaplayan kademeli bir saç dökülmesi olan kadın tipi saç dökülmesinin aksine, alopesi areata küçük bir alanla sınırlı olabilir. Saç dökülmesi bir anda ortaya çıkabilir. Alan yavaş yavaş genişleyebilir ve bu da daha fazla saç dökülmesine neden olur.

  Alopesi Areata Nasıl Teşhis Edilir?

  Alopesi areata vakası biyopsi ve trikogram ile doğrulanabilir.

  Biyopsi

  Biyopsi, meydana gelen saç dökülmesinin kesin türünü belirler. İyi bir pillar folikül örneği bir bisturi ile çıkarılır.

  Trikogram

  Kel bir yamanın kenarından bir miktar saç çıkarılır. Bu saç, büyüme evresini belirlemek için kontrol edilir.

  Doktorlar ayrıca bir çekme testi de yapabilir (saçın dökülüp dökülmediğini kontrol etmek için saçın hafifçe çekildiği yer).

  Alopesi Areata Tedavisi

  Alopesi Areata Bitkisel Tedavisi

  Alopesi areatanın birçok doğal tedavi şekli vardır. Bu tedavilerin daha az yan etkiye sahip olduğu veya hiç yan etkisi olmadığı belirtilmektedir.

  – Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış Ginkgo biloba veya Hint bektaşi üzümü saç büyümesini teşvik etmek için kullanılabilir.

  – Soğan suyu saça tek başına uygulanabilir veya saç büyümesini teşvik etmek ve kepekle mücadele etmek için balla birlikte kullanılabilir.

  – Biberiye ve lavanta yağları bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir ve saç köklerini uyarmak için kafa derisine masaj yapılabilir.

  – Ceviz yağı saç köklerine uygulanabilir ve saç büyümesini desteklemek için kafa derisine masaj yapılabilir.

  – Saça meyan kökü, süt ve bir tutam safran ezmesi uygulanabilir ve gece boyunca bırakılabilir. Bu, saç büyümesini uyarabilen saç dökülmesi için etkili bir tedavidir.

  – Doğal içeriklerden yapılmış saç maskeleri kullanmak saç sağlığını iyileştirebilir.

  Aromaterapi

  Aromaterapi alopesi için etkili bir tedavi olabilir. Biberiye, kekik, lavanta, fesleğen ve diğerlerinden elde edilen yağlar saç büyümesini teşvik edebilir.

  Besin Takviyesi

  Mineraller ve vitaminler saç büyümesinde önemli rol oynar. Mineral ve vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. 

  Kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, iyot ve çinko gibi mineraller saç büyümesini destekler. B3, B5 vitaminleri ve folik asit ile A, C ve E vitaminleri saç sağlığını iyileştirebilir.

  Not: Besin takviyelerini belirtilen dozlarda alın. Fazla takviye saça zarar verebilir.

  Beslenme Düzeni

  Vitamin ve minerallerin aşırı tüketimi de saç dökülmesine neden olabilir. Çoğu takviye genellikle önerilen dozu aşar ve potansiyel hasara neden olabilir. Bu besinleri almanın en iyi yolu besinlerdir. 

  Yumurta, yoğurt, soya, yeşil sebzeler, kuruyemişler, havuçlar, meyveler vb. vücut ve saç sağlığına yardımcı olan mükemmel mineral ve vitamin kaynaklarıdır.

  Alopesi Areata Önleme İpuçları

  – Saçınıza zarar verebileceği için aşırı kimyasal içeren ürünlerin kullanımını azaltın.

  – Düzenli egzersiz, stresi azaltmaya yardımcı olabilir ve ilişkili alopesi areatayı önlemeye yardımcı olabilir.

  – Sağlıklı beslenme saç büyümesini etkiler. Sağlıklı yiyecekler yiyin ve işlenmiş gıdaların tüketimini azaltın.

  – Doğal ve organik saç bakım ürünleri ve maskeleri tercih edin. Birçok doğal bileşenin saç büyümesini teşvik etmeye ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

  – Saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımını iyileştirerek saç büyümesini teşvik edebilir. Saç büyümesini desteklemek için saç derisine haftada bir kez biraz ılık yağ ile masaj yapın.

  Alopesi Areata İyileşir mi?

  Alopesi areata, saç köklerini uzun bir anagen faza iter ve saç kökü gelişimini durdurur. Saç kökleri zarar görmese de, saç büyümesini teşvik etmek için yeniden uyarılmaları gerekir.

  Düzenli saç bakımı ve doğru tedaviler alopesi areatayı azaltmaya yardımcı olabilir ve saçlar belirli bölgelerde yeniden çıkabilir.

  Ancak, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Saçların yeniden çıkması teşvik edilmezse, saç ekimi tedavisi tercih edilebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ