Aloe Vera Yağı Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  Aloe Vera Yağı Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

  Aloe vera, binlerce yıldan beri güzellik elde etme çabalarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. 

  Peki aloe vera bitkisi yağ üretir mi? Hayır. 

  Aloe vera yağı temel olarak aloe vera jelini bir taşıyıcı yağ ile birleştirerek oluşturulur. Bu infüzyonu elde etmek için zeytinyağı, jojoba yağı, hint yağı veya hindistan cevizi yağı gibi saça iyi gelen herhangi bir taşıyıcı yağ kullanılabilir. 

  Bunun için en popüler seçim hindistan cevizi yağıdır. İkisi karıştırıldığında, kolajen sentezini, cilt onarımı ve saç büyümesi ile ilgili diğer faktörlerin sentezini uyaran bir karışım oluşur. 

  Hem aloe vera hem de hindistan cevizi yağı vitamin ve mineraller açısından zengin olduğundan, karışımı cildi ve saç hücrelerini canlandırır.

  Bu yağın uygulanması cildin aydınlanması ve yaşlanma karşıtı etkiler gösterir. Koyu lekeleri, kırışıklıkları, çatlakları ve kuru cilt sorunlarını iyileştirebilir. Saçta ve saç derisinde kullanmak sağlıklı, güçlü ve kepeksiz saçlar sağlar.

  Aloe vera yağının lokal olarak uygulanması ise, kesikleri iyileştirir ve sivrisinek ısırıklarını önler. 

  Yazıda “aloe vera yağı ne işe yarar”, “aloe vera yağının faydaları nelerdir”, “aloe vera yağı nasıl kullanılır”, “aloe vera yağı zayıflatır mı” gibi sorulara cevap aranacaktır.

  Aloe Vera Yağı Nedir?

  Aloe vera yağı, aloe vera yapraklarının veya jelinin, bir taşıyıcı yağla karıştırılmasıyla yapılır. Bu nedenle yağ, gerçek bir uçucu yağ değildir ancak topikal uygulamalar ve bitkisel ilaçlar için son derece güçlü ve popülerdir.

  Soğuk pres hindistan cevizi yağı, doğal iyileştirici özellikleri ile aloe vera jeline eklenen bir yağdır. Gül, nane, lavanta vb. gibi uçucu yağlar da eklenebilir.

  Aloe Vera Yağı Kullanımı

  1800’lerin başından beri, aloe vera ( Aloe barbadensis miller ) kronik cilt hastalıklarını, çürükleri, yanıkları, yaraları ve hatta kabızlığı tedavi etmek için kullanılır. 

  Sarı özsuyu ve yeşil derisi antrakinonlar, glikozitler, karbonhidratlar ve proteinler içerir. Bu iki kısım, tıbbi uygulamalar için yaygın olarak mineral yağ, süt, su ve bal ile karıştırılır.

  Aloe vera özleri, yağ ile birleştirildiğinde aloe vera yağı elde edilir.

  Bu infüzyonu elde etmek için mineral yağ, soya fasulyesi yağı, zeytinyağı, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı – seçtiğiniz herhangi bir taşıyıcı yağ – kullanılabilir. 

  Aloe vera yağı fitokimyasallar açısından zengindir. Bu yağın güçlü anti-inflamatuar, yara iyileştirici ve antimikrobiyal etkileri vardır.

  Bu yağ, glukomannanlar gibi büyümeyi uyarıcı bileşikler içerir. Kollajen sentez, cilt onarımı ve saç büyümesi ile ilgili diğer faktörlerin sentezini uyarır. 

  Aloe vera vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için yağı da cilt ve saç hücrelerini canlandırır.

  Aloe Vera Yağı Güvenli mi?

  Aloe vera yağı, topikal olarak uygulandığında tamamen güvenlidir. Genellikle zararsız olan hindistan cevizi yağı, bazı kişilerde sivilcelere neden olabilir.

  Aloe vera yağını dahili olarak tüketmeyi planlıyorsanız, içerdiği hindistan cevizi yağı nedeniyle dehidrasyon ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

  Aloe Vera Yağının Bileşimi

  Aloe vera, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dahil olmak üzere birçok besinin deposudur. Bu mucizevi yağ şunlardan oluşur:

  Amino Asitler

  Aloe vera yağı, esansiyel amino asitler de dahil olmak üzere 20 amino aside sahiptir.

  Mineraller

  Aloe vera mineral bakımından zengindir ve bakır, magnezyum, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum ile doludur.

  Antrakinonlar

  Bunlar aloin, sinnamik asit ester ve aloe-emodin içeren antiviral ajanlardır.

  Lipid Bileşikleri

  Aloe vera yağı, araşidonik asit, gama-linoleik asit gibi yağ asitlerinden oluşur.

  Vitaminler

  C vitamini, E vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve B6 vitamini gibi birçok vitaminden oluşur.

  Aloe Vera Yağının Yararları Nelerdir?

  Aloe vera yağı cildi nemlendirir. Düzenli kullanıldığında saç büyümesini teşvik eder; kuru ve pul pul saç derisini besler. Sağlığa da pek çok faydası vardır;

  Aloe Vera Yağı Sağlığa Faydaları

  Kanseri önlemeye yardımcı olur

  Aloe vera yağının en iyi faydalardan biri kanseri önlemektir. Sıvıda, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemeye yardımcı olan ve böylece vücudu kolon kanserinden koruyan antioksidanlar vardır.

  Kemoterapinin neden olduğu yan etkilerin üstesinden gelmeye yardımcı olan bir yağdır. Ayrıca tümör büyümesinin hızını azaltır.

  Mide rahatsızlıklarına faydalıdır

  Aloe vera yağı, iltihabı azaltmada etkilidir. Bu, kanın oksijenlenmesine ve ayrıca iç sindirim problemlerini iyileştirebilecek hücre çoğalmasına enerji vermeye yardımcı olabilir. Bundan dolayı aloe vera yağı, irritabl bağırsak sendromu ve asit reflü için yararlıdır.

  Kabızlığın tedavisinde etkilidir

  Aloe vera suyu ve yağı her ikisi de dahili olarak kullanılabilir. Aloe vera yağı, dışkıyı yumuşatmanın yanı sıra kabızlığı durdurmak için de etkilidir. Ayrıca sindirim sağlığını iyileştirir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Aloe vera yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Bu faydası nedeniyle kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur ve diyabeti kontrol altına alır, epilepsi, osteoartrit ve astım sorunlarını tedavi eder.

  Aloe vera, bağışıklığı güçlendiren anti-inflamatuar, antibakteriyel, anti-fungal ve antiviral özelliklere sahiptir.

  Anti-inflamatuar olarak davranır

  Aloe vera, iltihaplı şişliği soğuturken etkilenen bölgeyi anında yatıştıran ve yumuşatan, böylece kızarıklığı ve ağrıyı da azaltan iltihap önleyici özellikleri bünyesinde barındırır.

  Zerdeçal ve bal karışımına aloe vera yağı ekleyin ve etkilenen iltihaplı bölgeye uygulayın.

  Kan şekeri ve kolesterolü kontrol eder

  Aloe vera yağı, kan şekeri ile birlikte kolesterolü de dengeler.

  Anti-mikrobiyal olarak çalışır

  Aloe vera, antimikrobiyal özellikler açısından zengindir. Mikropları yok eden aloe vera yağı, uygun sindirimi ve vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlamak için tüketilebilir.

  Yaraları iyileştirir

  Aloe vera yağı, yüksek oranda sikatrize edicidir; yani yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Derideki açık yaraların iyileşmesi uzun zaman alabilir. 

  Yaraların hızlı şekilde iyileşmesi için aloe vera yağı kullanılabilir. Önce yarayı bir antiseptik ile temizleyin ve kanama durduğunda, bir pamuğa aloe vera yağı sürün ve yarayı kapalı ve nemli tutun.

  Mantar enfeksiyonunu tedavi eder

  Aloe vera mantar önleyici özelliklere sahiptir. Mantar enfeksiyonları ciltte kötü izlere neden olur. Kafa derisi de mantar problemlerinden nasibini alır.

  Cilt ve saçta oluşan mantar problemlerini tedavi etmek için aloe vera yağı kullanılabilir.

  Ağrıları giderir

  Aloe vera yağı, vücuttaki eklem ağrıları, artrit ve diğer ağrıları tedavi edebilen iyi bir masaj yağı görevi görür.

  Aloe vera, nane esansiyel yağı ile karıştırılarak, ağrıyı yatıştırıcı ve rahatlatıcı özellikleri artırılabilir.

  Ayrıca yaralanmalar veya kas gerginliğinin neden olduğu iltihabı da azaltır.

  Diş Bakımı

  Hem aloe vera hem de hindistan cevizi yağı, ağız sağlığı için mükemmeldir.

  Aloe vera, hindistan cevizi yağı ile karıştırıldığında periodontal hastalıklardan kurtulma sağlar.

  Aloe vera yağı ile diş etlerine 5 dakika masaj yapılmalıdır.

  Sivrisinek kovucudur

  Aloe vera jeli ve zeytinyağı karışımı topikal sivrisinek kovucu olarak kullanılabilir. Aloe vera-zeytinyağı karışımının sivrisinek ısırıklarını önlemedeki etkisini gözlemlemek için bir araştırma yapıldı.

  Bu yağı çıplak cilde uygulayan gönüllüler, benzerlerine kıyasla daha az sivrisinek ısırığı bildirdiler. Daha önce olduğundan daha pürüzsüz bir cilde sahiptiler.

  Bu yağı kullanmak sıtma, dang humması ve paraziter hastalıklardan korur ve cildi besler.

  Aloe Vera Yağı Cilde Faydaları

  Sivilceleri iyileştirir

  Bir çalışma, aloe vera ve fesleğen yağı kombinasyonunun sivilce lezyonlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Aloe vera, fesleğen yağının sivilce önleyici özellikleri üzerinde sinerjik bir etkiye sahipti.

  Karışımı iki ya da beş gün süreyle uygulamak sivilce lezyonlarını %50 oranında azalttı. Aloe vera jelinin antibakteriyel aktivitesi, kronik ve yüksek derecede iltihaplı vakaların tedavisine de yardımcı olur.

  Çay ağacı yağı ve aloe vera jelinden yapılan aloe vera yağı kullanmak, sivilceleri iyileştirebilir. Çay ağacı yağı sebum salgısını azaltır ve sivilceye neden olan bakterilerin büyümesini bastırır. Aloe vera jeli ile birleştirmek, sivilce karşıtı aktivitesini arttırır.

  Mannoz-6-fosfat da dahil olmak üzere bu jelin bileşenleri, deneklerde eritemi (kırmızı şişlikler) ve iltihaplı izleri azaltır.

  Bu kombinasyon aynı zamanda hızlı doku restorasyonuna ve etkilenen bölgelerde tıkanmış gözeneklerin açılmasına neden oldu.

  Yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir

  Kuru cilt, kırışıklıkları ve ince çizgileri daha görünür hale getirir. Cildin katmanlarındaki nem eksikliği, küçülmüş gözenekli pul pul cilt ile sonuçlanır. Bu, cildin hassasiyetini kötüleştirir ve hatta sedef hastalığına yol açabilir.

  Aloe vera, ciltteki nemi hapseden/ bağlayan mukopolisakkaritler içerir. Aloe vera jel bazlı krem/losyon/yağ uygulamak, hassas ve kuru cildin bütünlüğünü iyileştirir.

  Kollajen ve elastin liflerinin üretimini uyarır, cildi daha elastik, dolgun, yumuşak ve genç yapar.

  Çatlakları iyileştirir

  Çatlaklar, derinin altında incelme olan uzun yara izleridir. Hamilelik, hızlı kilo değişimi, halter ve cildin sürekli gerilmesi genellikle çatlaklara neden olur. 

  Çatlakları tedavi eden kesin bir ilaç yoktur. Steroid bazlı kremler uygulamak geçici ve risklidir. Aloe vera yağı çatlakların giderilmesinde alternatif bir çözüm olabilir. 

  Tatlı badem yağı-aloe vera jel karışımı, çatlakların kaşınmasını ve kızarıklığını kontrol eder. Topikal olarak uygulamak, özellikle hamile olmayan kadınlarda çatlakları karın boyunca yayılmasını önleyebilir.

  Cildi aydınlatır

  Aloe vera bitkisi, cilt tonunu etkileyen bir bileşik olan aloesin içerir. Aloesin, melanin üretimine müdahale eder. Cilt rengini açmak için melanin üretimini bloke eder.

  UV ışınları ayrıca koyu lekelere ve pigmentasyona neden olur. Aloesin açısından zengin bir karışımın topikal uygulaması, lekelerin yoğunluğunda gözle görülür bir azalmaya neden olur.

  Kozmetiklerde kullanılır

  Aloe vera, cilt sağlığını korumaya yardımcı olan doğal ürünlerden biridir. Bu nedenle kozmetik amaçlı kullanımı faydalıdır ve güneşin zararlı ışınlarının kötü etkilerini azaltmak için kullanılır.

  Birçok nemlendirici losyon ve kremde aloe vera yağı bulunur. Çeşitli ev yapımı maskelerde de kullanılabilir.

  Cilt sorunlarını tedavi eder

  Aloe vera yağının cilde pek çok faydası vardır. Ayrıca ciltte oluşan çeşitli enfeksiyonları tedavi ettiği de bilinmektedir.

  Doğal bir deodorant olarak kullanılabilir

  Aloe vera yağı, uçucu yağ karışımı nedeniyle harika bir kokuya sahiptir ve bu nedenle vücut kokusunu gidermek için doğal bir deodorant olarak kullanılabilir.

  Aynı zamanda vücudun terleme problemlerini de kontrol altına alır. Aloe vera yağı bu sorunu çözmek için koltuk altlarına sürülebilir.

  Aromaterapi uygulamalarında kullanılabilir

  Diğer esansiyel yağlarla birlikte aloe vera yağı, aromaterapide cilt ve zihnin gençleşmesi için mükemmel bir seçenek sunar.

  Sıkılaştırıcı özellikleri ayrıca hasarlı cildin onarılmasına da büyük ölçüde yardımcı olur.

  Cilde faydalı antioksidanlar sağlar

  Aloe vera yağındaki yüksek seviyedeki antioksidanlar, iyi bir cilt sağlığı ve yaşlanmayı önlemek için mükemmeldir.

  Ayrıca cildi güneş ışınlarından korur. Aloe vera yağı güneş yanıklarını ve yara izlerini iyileştirebilir.

  Aloe Vera Yağı Saça Faydaları

  Saçın uzamasını hızlandırır

  Aloe vera, saç dökülmesi ve onarımı için popüler ev ilaçlarından biridir. Hamuru, yaprakları ve yağı genellikle kuru kafa derisi, hasarlı saç uçları ve boyalı saçlarda kullanılır.

  Saç derisinin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Aloe vera yağı, iyi nemlendirilmiş, canlanmış ve kepeksiz saçların büyümesini uyarır.

  Saç sağlığını teşvik eder

  Saç masajı için aloe vera yağının taşıyıcı yağ ile birlikte kullanılması, günümüzde oldukça yaygın bir sorun olan saç dökülmesinin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olacaktır.

  Aloe vera, jojoba yağı karışımı saç tellerinin kuruluğunu ve saç derisini tedavi eder.

  Saç derisi PH’ını dengeler

  Aloe vera yağı kafa derisinin PH dengesini korumakla kalmaz aynı zamanda aşırı kuruluk nedeniyle kepek sorununun tekrarlamasını önler.

  Aloe vera yağının antibakteriyel, mantar önleyici özellikleri, kafa derisinde maya çoğalmasını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca fazla sebumu azaltır ve yağ dengesini korur.

  Evde Aloe Vera Yağı Yapımı

  Malzemeler

  • Aloe vera yaprağı
  • Hindistan cevizi yağı veya seçtiğiniz herhangi bir taşıyıcı yağ (susam yağı, hint yağı, zeytinyağı veya badem yağı)
  • Bıçak
  • Orta boy bir karıştırma kabı
  • Tencere/derin kap (kaynatmak için)

  Nasıl yapılır?

  – Taze toplanmış aloe vera yapraklarını yıkayın.

  – Dikenleri keskin bir bıçakla çıkarmak için yaprak köşelerini kesin. Yaprakları uzunlamasına ikiye bölün.

  – Jeli bir spatula ile yaprak bölümlerinden alın ve bir kapta toplayın.

  – Aynı kapasitede başka bir kaseyi saf hindistan cevizi yağı veya taşıyıcı yağ ile doldurun.

  – Ölçülen yağı bir tencereye aktarın. Tencereyi ocağa koyun ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. Karışımı ara sıra karıştırın.

  – Tüm jel kahverengi ve yarı saydam hale geldiğinde, ateşi kapatın. Karışımı soğumaya bırakın.

  – İçeriği hava geçirmez bir cam kavanoza süzün.

  Bunu maskelere ekleyerek yüzünüzde, cildinizde ve saçınızda kullanabilirsiniz.

  Aloe Vera Yağı Nasıl Kullanılır?

  Yukarıda yapımı anlatılan aloe vera yağı, masaj yağı, böcek ısırıkları veya aromaterapi gibi birçok farklı şekilde kullanılabilir.

  Masaj Yağı

  Bu yağın yatıştırıcı etkileri dolaşımı uyarabilir ve kas gerginliğini rahatlatabilir.

  Aromaterapi Yağı

  Bu yağ, bir aromaterapi difüzörü ile dağıtıldığında yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir ve stres seviyelerini ve baş ağrılarını azalttığı bilinmektedir.

  Saç Bakımı

  Aloe vera yağını, kafa derisine sürün ve en iyi sonucu almak için tüm saç tellerinden geçirin.

  Böcek Isırıkları

  Bu yağın bir veya iki damlasını böcek ısırığına uygulamak, iltihabı ve rahatsızlığı azaltabilir.

  Diş Bakımı

  Dudaklara ve diş etlerine bir veya iki damla sürmek dişeti hastalıklarını önleyebilir.

  Aloe Vera Masaj Yağı Nasıl Kullanılır?

  Artrit, romatizma veya yaralanmalardan kaynaklanan kronik eklem ve kas ağrıları için, aloe vera vücut yağı masaj için kullanıldığında büyük bir rahatlama sağlayabilir:

  – Ağrı kesici özelliğini artırmak için aloe vera yağı hazırlarken, birkaç damla nane, kuşburnu, lavanta veya mercanköşk gibi uçucu yağlardan birini ekleyin.

  – Masaja başlamadan önce yağı hafifçe ısıtın.

  – Etkilenen bölgeye bu ılık yağdan birkaç damla alın ve parmak uçlarınızı dairesel hareketlerle ovalayın.

  – İki ya da üç dakika masaj yapın.

  Aloe Vera Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

  Aloe vera yağı genellikle alerjik olmasa da, aşağıda listelenen bazı komplikasyonlara neden olabilir:

  – Aloe vera bazı durumlarda cilt tahrişine ve kızarıklığa neden olabilir.

  Aloe vera yağı, hindistan cevizi yağı ile yapıldığında bazı kişilerde kızarıklıklara neden olabilir. Hindistan cevizi yağı bu durumda zeytinyağı ile değiştirilebilir.

  Aloe vera yağı yutulduğunda kusmayı ve dehidrasyonu tetikleyebilir.

  – Aloe vera bileşikleri, müshil ilaçlar, diyabet ilaçları ve diüretikler gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bitkinin neden olduğu ishal, vücudun potasyum seviyelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, bu da belirli ilaçların gücünü etkileyebilir.

  – Herhangi bir uçucu yağda olduğu gibi, aloe vera yağını kullanmadan önce, herhangi bir ilaç kullananlar, hamile olanlar ve emzirenler, mutlaka doktora danışmalıdır.

  Sonuç olarak;

  Aloe vera yağı, aloe özü ve taşıyıcı yağların bir kombinasyonudur. Bu kombinasyon genellikle gelişmiş bir terapötik değere sahiptir. Taşıyıcı yağların elementleri ve aloe vera fitokimyasalları, cilt ve saç üzerinde birlikte hareket eder.

  Bu yağın uygulanması cilt aydınlatması ve yaşlanma karşıtı etkiler gösterir. Koyu lekeleri, kırışıklıkları, çatlakları ve kuru cilt sorunlarını iyileştirebilir. 

  Saç ve saç derisinde kullanmak sağlıklı, güçlü ve kepeksiz saçlar kazandırır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ