Alkali Su Nedir, Ne İşe Yarar? Alkali Su İçmenin Faydaları ve Zararları

   

  Alkali su ile ilgili çeşitli sağlık iddiaları duymuş olabilirsiniz. Yaşlanma sürecini yavaşlatma, vücudun pH seviyesini düzenleme ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceği söyleniyor.

   

   

  alkali su yapmak

   

   

  Bu iddialar doğru mu? Alkali su gerçekten çok mu sağlıklı?

  Alkali sudaki “alkali”, pH seviyesini ifade eder. PH seviyesi, bir maddenin 0 ila 14 arasında bir ölçekte asidik veya alkali olduğunu ölçen sayıdır. Örneğin, 1 pH’a sahip olan bir şey çok asidik olur ve pH’ı 13 olan bir şey çok alkalidir.

  Alkali su, normal içme suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir. Bu nedenle, alkali suyun faydalı olduğunu söyleyenler, vücudumuzdaki asidi nötrleştirebileceğine inanırlar. 

  Normal içme suyu genellikle nötr yani pH 7’dir. Alkali su tipik olarak 8 veya 9 pH değerine sahiptir.

   

  Alkali Su Faydalı mı?

  Alkali su konusu tartışmalıdır. Birçok sağlık uzmanı, kullanıcıların ve satıcıların yaptıkları birçok sağlık talebini desteklemek için yeterli araştırma olmadığını söyleyerek, kullanımına karşı çıkmaktadır.

  Mayo Clinic’e göre, alkali su destekçileri tarafından yapılan iddiaları doğrular hiçbir bilimsel kanıt olmadığı için, normal içme suyu, çoğu insan için en iyisidir.

  Ancak alkali suyun belirli koşullar için faydalı olabileceğini gösteren birkaç çalışma var.

  Örneğin, 2012 yılında yapılan bir çalışmada, 8.8 pH’lı alkali suyun içilmesinin, asit reflüye neden olan ana enzim pepsinin deaktive edilmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur.

  Başka bir çalışma, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişilerde alkali su içmenin yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

  100 kişiyi kapsayan daha yeni bir çalışma, yorucu bir antremandan sonra normal suya kıyasla yüksek pH içeren su tüketildikten sonra tam kan viskozitesinde anlamlı bir fark bulmuştur.

  Viskozite, kanın damarlardan nasıl aktığının doğrudan ölçümüdür. Yüksek pH su tüketenler, standart saflaştırılmış içme suyuna göre viskoziteyi yüzde 6,3 oranında düşürdüler. Bu, kanın alkali su ile daha verimli akması anlamına gelir. Bu, vücut boyunca oksijen iletimini artırabilir.

  Bununla birlikte, bu küçük çalışmaların ötesinde, iddia edilen faydalarını kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kanıtlanmış bilimsel araştırmalar olmamasına rağmen, alkali suyun faydaları şöyle belirtilmektedir:

   

  – Yaşlanma karşıtı özellikler

  – Kolon temizleme özellikleri

  – Bağışıklık sistemi desteği

  – Hidrasyon, cilt sağlığı ve diğer detoksifiye edici özellikler

  – Kilo kaybı

  – Kanser direnci

   

  İlginizi Çekebilir  Antioksidan Nelerde Var? Antioksidan İçeren Besinler

   

   

  Alkali Su Zararları

  Her ne kadar alkali içme suyu güvenli kabul edilse de, olumsuz yan etkileri de olabilir.

  Negatif yan etkilerin bazı örnekleri, doğal mide asiditesinin düşürülmesini içerir, bu da bakterileri öldürmeye ve diğer istenmeyen patojenlerin kan dolaşımına girmesine neden olur.

  Ek olarak, vücuttaki genel bir alkalilik fazlalığı gastrointestinal sorunlara ve cilt tahrişlerine neden olabilir.

  Çok fazla alkalite vücudun normal pH’ını harekete geçirerek metabolik alkalozise yol açabilir ve bu durum aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

   

  – Mide bulantısı

  – Kusma

  – Elde titreme

  – Kas seğirmesi

  – Yüzde karıncalanma

  – Zihinsel karışıklık

   

  Alkaloz, vücutta serbest kalsiyumda azalmaya neden olabilir, bu da kemik sağlığını etkiler. Bununla birlikte, hipokalseminin en yaygın nedeni, alkali su içmekten değil, az aktif paratiroid bezinden kaynaklanmaktadır.

   

   

   

  Doğal veya yapay alkali su

  Doğal olarak alkali olan su, sular kayaların üzerinden geçtiğinde ortaya çıkar ve alkali seviyesini artıran mineralleri alır.

  Bununla birlikte, alkali su içen pek çok kişi, normal suyun pH’sını yükseltmek için iyonizör adı verilen ürün kullanan, elektroliz denen kimyasal bir işlemden geçirilen alkali suyu satın alır.

  İyonlaştırıcılar, elektriğin daha asidik veya daha alkali olan sudaki molekülleri ayırmak için kullanıldığını ve asidik suyun daha sonra dışarı atıldığını söyler.

  Yine de, bazı doktorlar ve araştırmacılar bu iddiaların kaliteli araştırmalarla desteklenmediğini söylüyor.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir çalışma, düzenli olarak düşük mineral içeriğine sahip su içmeye karşı uyarıda bulunmaktadır.

   

   

   

  Alkali Su Nerede Bulunur?

  Su iyonlaştırıcılar birçok büyük mağazada ve internette satılmaktadır.

  Ayrıca kendi evinizde de yapabilirsiniz. Limon ve misket limonu suları asidiktir, su kompozisyonunu değiştirebilen mineraller de içerirler.

  Bir bardak suya limon sıkarak, suyunuzu daha alkali yapabilirsiniz. PH damlaları da, suyu daha alkali hale getirmenin başka bir yoludur.

  Musluk suyu veya şişelenmiş su diğer katkı maddelerine sahip olabileceğinden, alkali su üretirken saf su kullanmak gerekir.

   

   

   

  Alkali Su Güvenli mi?

  Herhangi bir sağlık durumu için bir tedavi olarak alkali su kullanımını desteklemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Tıp uzmanları, pazarlama taleplerine inanmamanız konusunda uyarıyorlar.

  Doğal alkali su içmek genellikle doğal mineraller içerdiğinden, güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, az sayıda mineral içeren yapay alkali suyu dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Aşırı kullanımı zararlıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nerelerde Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ