Alkali Su: Fayda ve Zararları | diyetz

Alkali Su: Fayda ve Zararları

 • 1.396 kez görüntülendi.

 

 

Alkali su nedir?

 

Alkali su ile ilgili çeşitli sağlık iddiaları duymuş olabilirsiniz. Bazıları, yaşlanma sürecini yavaşlatma, vücudun pH seviyesini düzenleme ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

 

Bu iddialar doğru mu? Alkali su gerçekten çok mu sağlıklı?

 

Alkali sudaki “alkali”, pH seviyesini ifade eder. PH seviyesi, bir maddenin 0 ila 14 arasında bir ölçekte asidik veya alkali olduğunu ölçen bir sayıdır. Örneğin, 1 pH’a sahip olan bir şey çok asidik olur ve pH’ı 13 olan bir şey çok alkalidir.

 

Alkali su, normal içme suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir. Bu nedenle, bazı alkali su savunucuları, vücudunuzdaki asidi nötrleştirebileceğine inanırlar. Normal içme suyu genellikle nötr pH 7’dir. Alkalin su tipik olarak 8 veya 9 pH değerine sahiptir.

 

 

Alkali su işe yarıyor mu?

 

Alkali su biraz tartışmalıdır. Birçok sağlık uzmanı, kullanıcıların ve satıcıların yaptıkları birçok sağlık talebini desteklemek için yeterli araştırma olmadığını söyleyerek, kullanımına karşı çıkmaktadır.

 

Mayo Clinic’e göre, alkali su destekçileri tarafından yapılan iddiaları doğrular hiçbir bilimsel kanıt olmadığı için, normal içme suyu, çoğu insan için en iyisidir.

 

Bununla birlikte, alkali suyun belirli koşullar için faydalı olabileceğini gösteren birkaç çalışma vardır.

 

Örneğin, 2012 yılında yapılan bir çalışmada , 8.8 pH’lı alkali suyun içilmesinin, asit reflüsüne neden olan ana enzim pepsinin deaktive edilmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur.

 

Başka bir çalışma, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişilerde alkali su içmenin yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Kereviz Suyu Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Kereviz Suyunun Faydaları ve Zararları

100 kişiyi kapsayan daha yeni bir çalışma, yorucu bir antremandan sonra normal suya kıyasla yüksek pH içeren su tüketildikten sonra tam kan viskozitesinde anlamlı bir fark bulmuştur.

 

Viskozite, kanın damarlardan nasıl aktığının doğrudan ölçümüdür. Yüksek pH su tüketenler, standart saflaştırılmış içme suyuyla viskoziteyi yüzde 6,3 oranında düşürdüler. Bu, kanın alkali su ile daha verimli akması anlamına gelir. Bu, vücut boyunca oksijen iletimini artırabilir.

 

Bununla birlikte, bu küçük çalışmaların ötesinde, özellikle alkali su destekçileri tarafından yapılan diğer iddiaların bazılarının daha fazla araştırmaya ihtiyacı vardır.

 

 

 

 

Kanıtlanmış bilimsel araştırmaların olmamasına rağmen, alkali suyun savunucuları birçok sağlık yararı olduğuna inanmaktadır:

 

 • Yaşlanma karşıtı özellikler (insan vücuduna daha çabuk emilen sıvı antioksidanlar yoluyla)

 

 • Kolon temizleme özellikleri

 

 • Bağışıklık sistemi desteği

 

 • Hidrasyon, cilt sağlığı ve diğer detoksifiye edici özellikler

 

 • Kilo kaybı

 

 • Kanser direnci

 

 

Olası yan etkiler ve alkali su riski

 

Her ne kadar alkali içme suyu güvenli kabul edilirse de, olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 

Negatif yan etkilerin bazı örnekleri, doğal mide asiditesinin düşürülmesini içerir, bu da bakterileri öldürmeye ve diğer istenmeyen patojenlerin kan dolaşımına girmesine neden olur.

 

Ek olarak, vücuttaki genel bir alkalilik fazlalığı gastrointestinal sorunlara ve cilt tahrişlerine neden olabilir.

 

Çok fazla alkalite de vücudun normal pH’ını harekete geçirerek metabolik alkalozise yol açabilir ve bu durum aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

 

 • Mide bulantısı

 

 • Kusma

 

 • Elde titreme

 

 • Kas seğirmesi

 

 • Yüzde karıncalanma

 

 • Zihinsel karışıklık

 

Alkaloz, vücutta serbest kalsiyumda azalmaya neden olabilir, bu da kemik sağlığını etkiler. Bununla birlikte, hipokalseminin en yaygın nedeni, alkali su içmekten değil, az aktif paratiroid bezinden kaynaklanmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Trans Yağ Nedir, Trans Yağlar Hangileri?

 

Doğal veya yapay

 

Doğal olarak alkali olan su, sular kayaların üzerinden geçtiğinde ortaya çıkar ve alkali seviyesini arttıran mineralleri alır.

 

Bununla birlikte, alkali su içen pek çok kişi, normal suyun pH’sını yükseltmek için bir iyonizör adı verilen bir ürün kullanan elektroliz denen kimyasal bir işlemden geçirilen alkali suyu satın alır.

 

İyonlaştırıcılar, elektriğin daha asidik veya daha alkali olan sudaki molekülleri ayırmak için kullanıldığını ve asidik suyun daha sonra dışarı atıldığını söyler.

 

Yine de, bazı doktorlar ve araştırmacılar bu iddiaların kaliteli araştırmalarla desteklenmediğini söylüyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir çalışma, düzenli olarak düşük mineral içeriğine sahip su içmeye karşı uyarıda bulunmaktadır.

 

 

Nerede bulunur?

 

Su iyonlaştırıcılar birçok büyük mağazada ve internette satılmaktadır.

 

Ayrıca kendi evinizde de yapabilirsiniz. Limon ve misket limonu suları asidik olsa da, su kompozisyonunu değiştirebilen mineraller içerirler.

 

Bir bardak suya limon sıkarak, suyunuzu daha alkali yapabilirsiniz. PH damlaları da, suyu daha alkalik hale getirmenin başka bir yoludur.

 

Musluk suyu veya şişelenmiş su diğer katkı maddelerine sahip olabileceğinden, alkali su üretirken saf su kullanmak önemlidir.

 

 

Alkali Su Güvenli mi?

 

Herhangi bir sağlık durumu için bir tedavi olarak alkali su kullanımını desteklemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Tıp uzmanları tüm pazarlama taleplerine inanmamanız konusunda uyarıyorlar.

 

Doğal alkali su içmek genellikle doğal mineraller içerdiğinden, güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, iyi bir sağlık için gerekli olan daha az sayıda mineral içeren yapay alkali suyu dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Aşırı kullanımı zararlıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ