Alkali Su Nasıl Yapılır? Alkali Su İçmenin Fayda ve Zararı

  Alkali Su Nasıl Yapılır? Alkali Su İçmenin Fayda ve Zararı

  Alkali su ile ilgili çeşitli sağlık iddiaları duymuş olabilirsiniz. Yaşlanma sürecini yavaşlatma, vücudun pH seviyesini düzenleme ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceği söyleniyor. 

  Bu iddialar doğru mu? Alkali su gerçekten çok mu sağlıklı?

  Alkali sudaki “alkali”, pH seviyesini ifade eder. PH seviyesi, bir maddenin 0 ila 14 arasında bir ölçekte asidik veya alkali olduğunu ölçen sayıdır. Örneğin, 1 pH’a sahip olan bir şey çok asidik olur ve pH’ı 13 olan bir şey çok alkalidir.

  Alkali su, normal içme suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir. Bu nedenle, alkali suyun faydalı olduğunu söyleyenler, vücudumuzdaki asidi nötrleştirebileceğine inanırlar. 

  Normal içme suyu genellikle nötr yani pH 7’dir. Alkali su tipik olarak 8 veya 9 pH değerine sahiptir.

  Alkali Su Nedir?

  Alkali su, normal sudan daha yüksek pH’a ve negatif oksidasyon azaltma potansiyeline (ORP) sahip bir su türüdür ve en iyi türü doğal olarak alkali kaynak suyudur. Bu bir asitlik ölçüsüdür — düşük bir pH seviyesi daha asidik bir maddeyi gösterirken daha yüksek bir pH daha alkalidir. 

  Çok fazla hidrojen iyonu, hücrelere daha az oksijen gitmesi anlamına gelir ve pH düştüğünde daha yüksek asitliğe neden olur. Daha az hidrojen iyonu, daha fazla oksijenin mevcut olduğu anlamına gelir ve bu da daha alkali veya bazik bir duruma yol açar.

  Alkali suyun, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu kalsiyum, potasyum, sodyum ve  magnezyum gibi daha önemli mineraller sunduğu da belirtilmektedir.

  Ortalama olarak, pH seviyeleriniz kan için 0-14 arasındaki bir ölçekte yaklaşık 7.365 olmalı ve kanı 60/40 alkalin-asit oranında bırakmalıdır.

  Alkali bileşikler, kandaki asitleri, vücudu sağlıklı tutmak ve düzgün çalışmasını sağlamak için birlikte çalışan dört ana alkali mineral (kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum) ile tamponlar.

  Kalsiyum kemikleri güçlendirir  ve sağlıklı bir dolaşım sistemini destekler. 

  Magnezyum, yiyeceği enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve kas, sinir, kalp ve böbrek fonksiyonlarını korumak için çalışır.

  Sodyum kan basıncını kontrol eder, vücuttaki sıvıları dengeler ve kas hareketini etkiler.

  Potasyum, kalp çevresinde son derece önemli olan kas gevşemesini ve kasılmasını sağlamaya yardımcı olur ve ayrıca sindirime ve sıvıların atılmasına yardımcı olur.

  Vücut, kanın alkali bir duruma doğru devrilmesini doğal olarak tutmak için çok çalışır ve dengede tutmak için gerektiğinde depolanmış rezervlerden alır. 

  alkali su yapmak

  Alkali Su Faydalı mı?

  Alkali su konusu tartışmalıdır. Birçok sağlık uzmanı, kullanıcıların ve satıcıların yaptıkları birçok sağlık talebini desteklemek için yeterli araştırma olmadığını söyleyerek, kullanımına karşı çıkmaktadır.

  Mayo Clinic’e göre, alkali su destekçileri tarafından yapılan iddiaları doğrular hiçbir bilimsel kanıt olmadığı için, normal içme suyu, çoğu insan için en iyisidir.

  Ancak alkali suyun belirli koşullar için faydalı olabileceğini gösteren birkaç çalışma var.

  Örneğin, 2012 yılında yapılan bir çalışmada, 8.8 pH’lı alkali suyun içilmesinin, asit reflüye neden olan ana enzim pepsinin deaktive edilmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur.

  Başka bir çalışma, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterolü olan kişilerde alkali su içmenin yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

  100 kişiyi kapsayan daha yeni bir çalışma, yorucu bir antremandan sonra normal suya kıyasla yüksek pH içeren su tüketildikten sonra tam kan viskozitesinde anlamlı bir fark bulmuştur.

  Viskozite, kanın damarlardan nasıl aktığının doğrudan ölçümüdür. Yüksek pH su tüketenler, standart saflaştırılmış içme suyuna göre viskoziteyi yüzde 6,3 oranında düşürdüler. 

  Bu, kanın alkali su ile daha verimli akması anlamına gelir. Bu, vücut boyunca oksijen iletimini artırabilir.

  Bununla birlikte, bu küçük çalışmaların ötesinde, iddia edilen faydalarını kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kanıtlanmış bilimsel araştırmalar olmamasına rağmen, alkali suyun faydaları şöyle belirtilmektedir: 

  Dolaşımı iyileştirir

  Bazı araştırmalar, alkali suyun dolaşımı iyileştirebileceğini ve kanın vücutta daha kolay akmasını sağlayarak dokulara oksijen ve önemli besinleri iletebileceğini öne sürmektedir.

  Viskoziteyi veya kanın kalınlığını azaltarak, kan dolaşımında daha verimli hareket etmesine yardımcı olarak çalıştığına inanılıyor.

  Asit reflü belirtilerini azaltır

  GERD olarak da bilinen asit reflü, asidin yemek borusundan yukarı doğru hareket ederek geğirme, şişkinlik ve mide bulantısı gibi asit reflü semptomlarına neden olduğu bir durumdur. Proteinleri parçalamaktan sorumlu enzim olan pepsin, asit reflüsünde önemli bir rol oynar ve semptomları tetikleyebilir.

  Alkali su, semptomları azaltmak için pepsini nötralize etmede faydalı bir etkiye sahip olabilir. New York Voice Enstitüsü’nde yapılan bir in vitro çalışma, pH’ı 8,8 olan alkali su içmenin pepsinin deaktive olmasına yardımcı olduğunu ve asit reflüsü çekenler için potansiyel olarak terapötik faydalar sağladığını gösterdi.

  Alkali su semptomlardan kurtulmaya yardımcı olabilirken, aslında asit geri akışının kökünü tedavi etmeyebilir.

  Nemlendirme sağlar

  Vücudun nemlenmesi, genel sağlık ve zindelik için çok önemlidir. Yeterli su içmek, vücut ısısını düzenler, besin maddelerinin taşınmasına yardımcı olur ve atıkların giderilmesine yardımcı olur.

  Alkali suyun, hidrasyonu standart içme suyundan daha fazla arttırdığına inanılmaktadır. Journal of the International Society of Sports Medicine dergisinde  yayınlanan bir araştırma, iki hafta boyunca alkali su içmenin sadece kan ve idrardaki alkaliliği artırmakla kalmayıp, aynı zamanda normal su içenlere göre hidrasyon durumunu da iyileştirdiğini gösterdi.

  Kan şekerini düzenler

  Yüksek kan şekeri, susuzluğu artırır, baş ağrısı ve yorgunluk nedeniyle görme bozukluğu ve sinir hasarı gibi daha ciddi, uzun vadeli sonuçlara kadar değişen yan etkilerle sağlığa büyük zarar verebilir.

  Araştırma sınırlı olsa da, bazı ön araştırmalar alkali suyun kan şekerini dengelemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Çin’de altı aylık bir araştırma, alkali su içmenin katılımcılarda kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde normal aralığa düşürdüğünü gösterdi.

  Kemik sağlığını destekleyebilir

  Asidik beslenmenin, idrar yoluyla kalsiyum atılımını artırarak kemik kaybını arttırdığı gösterilmiştir. Alkali beslenme ise kemik sağlığını korumaya yardımcı olmak için kemik erimesini önleyebilir.

  Bazı araştırmalar, alkali suyun kemik metabolizmasını etkileyen belirli hormonları etkileyerek kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Örneğin, İsviçre’deki Lozan Üniversite Hastanesi’ndeki Kemik Hastalıkları Merkezi’nde 30 kadından oluşan bir araştırma, alkali su içmenin kemiklerin kana kalsiyum salmasına neden olan paratiroid hormon düzeylerini azalttığını gösterdi.

  Alkali Suyun Zararları Nelerdir?

  Her ne kadar alkali içme suyu güvenli kabul edilse de, olumsuz yan etkileri de olabilir.

  Negatif yan etkilerin bazı örnekleri, doğal mide asiditesinin düşürülmesini içerir, bu da bakterileri öldürmeye ve diğer istenmeyen patojenlerin kan dolaşımına girmesine neden olur.

  Ek olarak, vücuttaki genel bir alkalilik fazlalığı gastrointestinal sorunlara ve cilt tahrişlerine neden olabilir.

  Çok fazla alkalite vücudun normal pH’ını harekete geçirerek metabolik alkalozise yol açabilir ve bu durum aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

  – Mide bulantısı

  – Kusma

  – Elde titreme

  – Kas seğirmesi

  – Yüzde karıncalanma

  – Zihinsel karışıklık

  Alkaloz, vücutta serbest kalsiyumda azalmaya neden olabilir, bu da kemik sağlığını etkiler. Bununla birlikte, hipokalseminin en yaygın nedeni, alkali su içmekten değil, az aktif paratiroid bezinden kaynaklanmaktadır.

  Doğal veya Yapay Alkali Su

  Doğal olarak alkali olan su, sular kayaların üzerinden geçtiğinde ortaya çıkar ve alkali seviyesini artıran mineralleri alır.

  Bununla birlikte, alkali su içen pek çok kişi, normal suyun pH’sını yükseltmek için iyonizör adı verilen ürün kullanan, elektroliz denen kimyasal bir işlemden geçirilen alkali suyu satın alır.

  İyonlaştırıcılar, elektriğin daha asidik veya daha alkali olan sudaki molekülleri ayırmak için kullanıldığını ve asidik suyun daha sonra dışarı atıldığını söyler.

  Yine de, bazı doktorlar ve araştırmacılar bu iddiaların kaliteli araştırmalarla desteklenmediğini söylüyor.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bir çalışma, düzenli olarak düşük mineral içeriğine sahip su içmeye karşı uyarıda bulunmaktadır.

  Alkali Su Nerede Bulunur?

  Su iyonlaştırıcılar birçok büyük mağazada ve internette satılmaktadır.

  Ayrıca kendi evinizde de yapabilirsiniz. Limon ve misket limonu suları asidiktir, su kompozisyonunu değiştirebilen mineraller de içerirler.

  Bir bardak suya limon sıkarak, suyunuzu daha alkali yapabilirsiniz. PH damlaları da, suyu daha alkali hale getirmenin başka bir yoludur.

  Musluk suyu veya şişelenmiş su diğer katkı maddelerine sahip olabileceğinden, alkali su üretirken saf su kullanmak gerekir.

  Alkali Su Güvenli mi?

  Herhangi bir sağlık durumu için bir tedavi olarak alkali su kullanımını desteklemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur. Tıp uzmanları, pazarlama taleplerine inanmamanız konusunda uyarıyorlar.

  Doğal alkali su içmek genellikle doğal mineraller içerdiğinden, güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, az sayıda mineral içeren yapay alkali suyu dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Aşırı kullanımı zararlıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ