Alıç Nedir? Alıç Meyvesinin Faydaları ve Zararları

   

  Alıç, “Crataegus” cinsine ait ağaç ve çalılar üzerinde yetişen minik meyvelerdir. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yaygın olarak bulunan yüzlerce alıç çeşitleri içerir.

  Yabani alıç meyveleri besinlerle doludur ve renkleri sarı ile koyu kırmızı arasında değişir, keskin ve hafif bir tadı vardır.

  Yüzyıllar boyunca bu meyve, sindirim problemleri, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Çin geleneksel tıbbının ise önemli bir parçasıdır.

  Bu yazıda “alıç nedir”, “alıç meyvesinin faydaları nelerdir”, “alıç ne işe yarar”, “alıç neye iyi gelir”, “alıç nasıl kullanılır”, konularına değinilecektir.

   

  alıç neye iyi gelir

   

  Alıç Meyvesi Faydaları

   

   

  Antioksidanlarla doludur

  Alıç meyvesi, bitkilerde bulunan güçlü antioksidan bileşikler olan polifenol kaynaklarından biridir. Antioksidanlar, vücudumuza yüksek seviyelerde zarar verebilecek serbest radikal denilen dengesiz molekülleri etkisiz hale getirir.

  Bu moleküller, zayıf beslenme, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi çevresel toksinlerden kaynaklanabilir.

  Antioksidan aktivitelerinden dolayı, polifenoller, aşağıdaki sağlık durumlarının riskini düşürür :

  – Bazı kanserler

  – Tip 2 diyabet

  – Astım

  – Bazı enfeksiyonlar

  – Kalp sorunları

  – Erken cilt yaşlanması

   

   

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Alıç, bağışıklık sistemini güçlendirebilecek antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir test tüpü çalışmasında alıç ekstresi, zararlı “Streptococcus aureus ve Klebsiella pneumoniae” bakterilerinin bazılarını öldüren önemli bir antibakteriyel etki göstermiştir.

  Ayrıca, bazı hayvan araştırmaları, meyvenin anti-inflamatuar etkileri olabileceğini gösterir. Karaciğer hastalığına sahip farelerde yapılan bir çalışmada, alıç meyvesi özü, iltihaplı bileşiklerin seviyelerini önemli ölçüde düşürmüştür.

   

   

  Tansiyonu düşürür

  Geleneksel Çin tıbbında, alıç, yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olmak için en sık tavsiye edilen gıdalardan biridir.

  Hayvanlarda ve insanlarda yapılan çeşitli çalışmalar, bu meyvenin vazodilatör gibi davranabileceğini göstermektedir, bu da daralmış kan damarlarını gevşetebileceği ve sonuçta kan basıncını düşürebileceği anlamına gelir.

   

   

  Kan yağ seviyelerini azaltır

  Bazı veriler alıç ekstresinin kandaki yağ seviyesini azaltabileceğini gösteriyor. Kolesterol ve trigliseritler kanda bulunan iki yağ türüdür.

  Normal seviyelerde, tamamen sağlıklılar ve hormon yaratmada ve besinleri vücudumuza taşımada çok önemli rol oynuyorlar.

  Ancak dengesiz kan yağ seviyeleri, özellikle de yüksek trigliseritler ve düşük HDL (iyi) kolesterol, kan damarlarında plak birikmesine neden olabilir (ateroskleroz).

  Plak büyümeye devam ederse, bir kan damarını tamamen tıkayarak kalp krizine veya felce neden olabilir.

  Bir çalışmada, iki farklı alıç özütü verilen fareler, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolün yanı sıra, özüt almayanlara göre % 28-47 daha düşük karaciğer trigliserit seviyelerine sahipti.

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Tavuk Yemekleri

   

  Sindirime yardımcı olur

  Alıç meyvesi ve alıç kapsülü, sindirim sorunlarını, özellikle hazımsızlık ve mide ağrısını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

  Bu meyve, kabızlığı azaltarak ve bir prebiyotik görevi görerek sindirime yardımcı olduğu kanıtlanmış lif içerir.

  Prebiyotikler, sağlıklı bağırsak bakterilerini besler ve sağlıklı sindirimin sürdürülmesi için hayati öneme sahiptir. Yavaş sindirimi olan insanlarda yapılan gözlemsel bir çalışma, her bir diyet lifi gramının bağırsak hareketleri arasındaki süreyi yaklaşık 30 dakika azalttığını buldu.

  Ek olarak, bir sıçan çalışması alıç ekstresinin midede gıdanın geçiş süresini önemli ölçüde artırdığını gözlemledi. Bu, yemeğin sindirim sisteminde daha hızlı hareket ettiği anlamına gelir yani hazımsızlığı azaltır.

   

   

  Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur

  Alıç meyvesi ticari ürünlerde saç dökülmesine karşı kullanılan önemli bir bileşendir. Sıçanlarda yapılan bir çalışma, bu meyvenin saç büyümesini teşvik ettiğini ve saç köklerinin sayısını ve boyutunu arttırdığını ve daha sağlıklı saçlar sağladığını tespit etmiştir. Bunun, meyvenin içeriğindeki polifenollerin etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

   

   

  Kaygıyı azaltır

  Bu meyve, kaygı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bu meyvenin kan basıncı üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir çalışmada, alıç ekstresi alan kişilerde daha düşük kaygı düzeyi olduğu belirlenmiştir.

  Alışılagelmiş anti-anksiyete ilaçlarına kıyasla çok az yan etkisi olduğu göz önüne alındığında, alıç, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları için, anksiyete ve depresyon gibi potansiyel bir tedavi olarak araştırılmaya devam etmektedir.

   

   

  Kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır

  Alıç meyvesi kalp yetmezliği tedavisinde geleneksel ilaçların yanında kullanılır. 850’den fazla kişide yapılan 14 randomize çalışmanın gözden geçirilmesi, kalp yetmezliği ilaçları ile birlikte alıç ekstraktı alanların kalp fonksiyonlarını ve egzersiz toleranslarını iyileştirdiği sonucuna varmıştır.

   

   

  Alıç Meyvesi Nasıl Kullanılır?

   

  Çiğ: Bir atıştırmalık olarak yenir.

  Çay: Hazır olarak çayını satın alabilir veya kuru meyveleri, çiçekleri ve bitkinin yapraklarını kullanarak çay yapabilirsiniz.

  Reçel ve tatlı: Meyvenin reçeli yapılabilir, şurup haline getirilerek bazı tatlılarda kullanılabilir.

  Sirke: Alıç meyvesi fermente edilerek sirke yapılabilir.

  Takviyeler: Toz, hap ve sıvı formda besin takviyesi olarak mevcuttur.

   

   

  Alıç Meyvesinin Zararları

  Bu meyve ile ilgili çok az yan etki bildirilmiştir. Ancak, bazı insanlar besin takviyelerini aldıktan sonra hafif bulantı veya baş dönmesi şikayeti yaşadılar.

  Kalp üzerindeki güçlü etkisi nedeniyle, bazı ilaçları etkileyebilir. Kalp, tansiyon veya kolesterol için ilaç alıyorsanız, meyvenin besin takviyesini kullanmadan önce doktora danışın.

   

  İlginizi Çekebilir  Mercimek Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Sonuç olarak;

  Antioksidan içeriği nedeniyle, alıç meyvesi özellikle kalp için çok sayıda sağlık etkisine sahiptir. Araştırmalar, kan basıncı ve kan yağ seviyelerini etkileyebileceğini ve standart ilaçlar ile birleştirildiğinde kalp yetmezliğini tedavi edebileceğini göstermektedir.

  Ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirebilir, saç büyümesini artırabilir, kaygıyı azaltabilir ve sindirime yardımcı olabilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ